Vitamín B6: Účinky na čo je dobrý, kde v potravinách je a dávkovanie v tehotenstve

Vitamín B6: Účinky na čo je dobrý, kde v potravinách je a dávkovanie v tehotenstve

Pyridoxín, ako sa tento vitamín tiež nazýva, je výnimočnou látkou z pohľadu pôsobenia v ľudskom organizme. Nielen, že má účinky vo viacerých orgánových sústavách a pre udržanie celkového zdravia, je dôležitý aj v tehotenstve a pre mladšiu vekovú skupinu.

Vitamín B6 má pritom význam tak pre metabolizmus, ako aj pre červené krvinky, kosti a pre vyše 100 enzýmov z pozície koenzýmu. To, kde v potravinách možno tento vitamín nájsť, na čo je dobrý a komu môže najviac pomôcť, ale aj to, aké symptómy ukážu na jeho nedostatok či naopak predávkovanie, bude predmetom nasledovných riadkov o vitamíne B6.

Čo je vitamín B6, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B6 patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode, ktorý má v tele viaceré funkcie, či už ako koenzým pre niektoré biochemické procesy, alebo ako vitamín dôležitý pre krvotvorbu, kardiovaskulárnu sústavu, zdravie chrupu, svalstvo alebo reguláciu iných vitamínov a ich účinkov. Veľkým plusom je, že sa ho obsahujú rozmanité potraviny a strava.

Nedostatok vitamínu je preto možné pomerne rýchlo nahradiť, aj keď sú niektoré rizikové skupiny ľudí, u ktorých je potrebné zvýšené dávkovanie. V opačnom prípade sa dostavia problémy na pokožke, s vlasmi, poruchy imunity či podráždenosť.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pyridoxín MedPharma B6

 • Správne fungovanie nervového systému
 • Podpora obranyschopnosti a imunitného systému
 • Pôsobenie na zníženie vyčerpania a únavy

Za deficitom pyridoxínu v organizme je viacero možných faktorov a príčin:

Problémy s potravinami: Najčastejšou príčinou nedostatku vitamínu B6 býva problém s jeho príjmom z potravín. Najlepšie zdroje potravín sú živočíšneho typu, takže v prípade, ak ich nemáte v jedálničku, môže to byť silný dôvod, prečo je vitamínu v tele málo.

Vplyv liekov, liečiv a iných látok: Na nedostatok tohto vitamínu v tele môžu vplývať aj hormonálna antikoncepcia, niektoré druhy liekov s obsahom kortizónu alebo antibiotických látok, cigaretový dym a zvýšená prítomnosť bielkovín a tukov.

Malabsorpcia: Posledným vážnejším dôvodom nedostatku vitamínu v tele môže byť aj malabsorpcia, čiže porucha vstrebávania živín celkovo, nielen pyridoxínu. Najčastejšie ide o rôzne chronické hnačky, zápaly v tráviacom trakte a podobne.

Nedostatok vitamínu B6 má najčastejšie nasledovné symptómy a prejavy:

 • problémy na koži, hlavne rôzne zápaly, taktiež na slizniciach v ústach
 • poruchy nervového systému, podráždenosť, depresia alebo nespavosť
 • poruchy imunitného systému, svalstva, problémy s vlasmi, vypadávanie vlasov
 • anémia, výskyt trhlín okolo úst, opuchy jazyka, bolesť hlavy, žalúdočná nevoľnosť

NADBYTOK A JEHO PRÍZNAKY

Hypervitaminóza v prípade pyridoxínu nebýva príliš častá, minimálne nie vtedy, ak sú jediným vašim zdrojom potraviny. Pri veľmi vysokých dávkach, napríklad cez doplnky výživy, sa však môžu vyskytnúť neuropatie, nevoľnosti, bolesť brucha a strata chuti do jedla.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B6

V prípade bežného dospelého človeka postačuje pre zaistenie optimálnej hladiny vitamínu v tele dostatočne pestré zloženie potravy. Na to sú potrebné tak viaceré rastlinné, ako aj živočíšne zdroje. Výhodou je, že obsahujú aj iné vitamíny zo skupiny B.

Tu sú potraviny, kde pyridoxín nájdete v najlepšej možnej koncentrácii:

Mäso a ryby: Ak máte radi ryby, do jedálnička zaraďte lososa a tuniaka. Pokiaľ ide o mäso, najviac pyridoxínu obsahujú červené mäso, kuracie mäso a vnútornosti, hlavne pečeň.

Ovocie a zelenina: Vitamín nájdete aj v zemiakoch, karfiole, mrkve a špenáte. Okrem zeleniny sa nachádza aj v ovocí, hlavne ak ide o banány, slivky a avokádo.

Orechy, byliny a koreniny: Z orechov možno nájsť pyridoxín najviac v pistáciách, no ešte lepšími zdrojmi sú niektoré známe bylinky či koreniny, hlavne šalvia, mäta a bazalka.

Ďalšie zdroje a potraviny: Vitamín B6 môžete bez problémov doplniť zo strukovín, celozrnných výrobkov, sójových bôbov, pšeničných klíčkov a slnečnicových semiačok.

Ak chcete mať vitamínu B6 dostatok, riaďte sa týmito hodnotami pre dennú spotrebu:

 • odporúčané denné množstvo pre bežného dospelého človeka je 1,5 mg
 • deti potrebujú zhruba 0,5 až 1 mg pyridoxínu denne podľa veku
 • vyššiu spotrebu majú tehotné a dojčiace ženy, od 1,9 do 2,2 mg
 • muži nad 50 rokov by mali prijať 1,7 mg, ženy nad 50 rokov 1,5 mg

Účinky a na čo vitamín B6 pomáha

Pyridoxín má v tele viacero vplyvov. Okrem toho, že je koenzýmom pre vyše 100 enzýmov, má význam aj pre červené krvinky, endokrinný systém, nervový systém a jeho účinky siahajú aj na pokožku. Aj vďaka takémuto širokému pôsobeniu je vitamín obľúbený.

V nasledovných oblastiach sú však jeho vplyvy viditeľné najviac:

Tvorba a metabolizmus niektorých látok

Vitamín B6 je dôležitý pre metabolizmus proteínov, pri premene nebielkovinových látok na aminokyseliny, pri premene aminokyselín, má funkciu koenzýmu aj v metabolizme tukov, kontroluje tvorbu a funkciu niacínu a podporuje látkovú premenu karbohydrátov.

Vplyv na krv a srdcovocievnu sústavu

Pyridoxín je tiež dôležitý pre tvorbu červených krviniek a má význam aj pre moduláciu hemoglobínu. Zabraňuje tak vzniku anémie a má účinky aj pri niektorých srdcovocievnych ochoreniach. Upravuje aj hladinu cholesterolu a homocysteínu v krvi.

Podpora nervovej sústavy a psychiky

Vzhľadom na to, že vitamín podporuje tvorbu myelínu, serotonínu a norepinefrínu, má pozitívny vplyv aj na nervovú sústavu a jej zdravie. Je prevenciou voči Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe, zlepšuje pamäťové schopnosti a pôsobí proti depresii.

Špeciálne pôsobenie u žien

Vitamín B6 má aj niekoľko špeciálnych a vplyvov a účinkov u žien. Spolu s inými vitamínmi zo skupiny B sa podieľa na zdravom stave a fungovaní celého reprodukčného systému žien, pomáha zmierniť príznaky klimaktéria a tiež na ranné nevoľnosti v tehotenstve.

OSTATNÉ VPLYVY A ÚČINKY

Medzi ďalšie vplyvy, ktoré vitamín v organizme má, patria podpora a posilnenie imunity, pomoc pri kožných problémoch typu ekzém, akné, lupiny, suchá koža či lupienka, zmiernenie závratov a hučania v ušiach, podpora vylučovania či prevencia voči zubným kazom.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B6

Ak sa rozhodnete prijímať vitamín B6, či už v rámci prevencie alebo v dôsledku toho, že sa u vás objavili príznaky a symptómy súvisiace s jeho deficitom, je potrebné poznať aj niektoré praktické aspekty súvisiace s jeho pôsobením či nedostatkom v tele. Ide napríklad o témy rizikových skupín či vstrebávania.

Toto sú najdôležitejšie otázky a odpovede na ne:

Kto má nedostatok vitamínu B6 a je v takejto rizikovej skupine?

Medzi ľudí, ktorí by si mali viac strážiť hladinu pyridoxínu, patria fajčiari, ľudia častejšie a viac konzumujúci alkoholické nápoje, tehotné ženy a ženy počas dojčenia a seniori, ktorí by mali prijímať viac vitamínu kvôli prevencii voči nervovým problémom.

Súvisí hladina pyridoxínu aj s inými vitamínmi či látkami?

Áno a to oboma smermi, čiže pyridoxín vplýva na iné látky, ale aj iné látky vplývajú na neho. Vitamín podporuje v tele hladinu niacínu, naopak, horčík ovplyvňuje nedostatok vitamínu B6. Viac bielkovín a tukov v strave zas hladinu vitamínu znižuje.

Sú pre príjem vitamínu z potravín potrebné nejaké opatrenia?

Vitamínu B6 neprospievajú nízke teploty, napríklad zmrazením sa stráca až 50 % obsahu vitamínu v nich. Zároveň treba vedieť, že z dennej dávky sa vylúči až 60 % objemu do 24 hodín, čomu tiež treba prispôsobiť konzumáciu potravín.

Môže vitamín B6 spôsobiť priberanie?

Nedostatok tohto vitamínu môže ovplyvniť chemickú rovnováhu tekutín v organizme a vylučovanie vody, takže skôr jeho nízka hladina môže spôsobiť zmenu váhy súvisiacu s väčším zadržiavaní vody. Ide ale o nepriamy vplyv individuálnej intenzity.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B6

Tak, ako aj iné vitamíny, aj pyridoxín je možné doplniť cez výživové doplnky. K dispozícii sú rôzne formy, napríklad tabletky, šumivé tablety, kapsuly, kvapky alebo iné menej tradičné podoby. Niekde sa vitamín nachádza sám, inde v skupine ďalších látok.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pyridoxín MedPharma B6

 • Správne fungovanie nervového systému
 • Podpora obranyschopnosti a imunitného systému
 • Pôsobenie na zníženie vyčerpania a únavy

Pokiaľ ide o charakteristiku týchto prípravkov, tak platí, že:

Najčastejšie sa jedná o vitamínové alebo multivitamínové doplnky so všeobecným pôsobením, v prípade širšieho zloženia aj s účinkami na konkrétnu oblasť

Či už si vyberiete prvý alebo druhý typ, získate tieto benefity:

 • prípravky sú dostupné voľne bez receptu či vyšetrenia u lekára
 • užívanie je možné dlhšiu dobu, niekedy aj viac mesiacov
 • obávať sa netreba vedľajších účinkov ani kontraindikácií

Na trhu je možné nájsť tak všeobecné vitamínové preparáty s obsahom vitamínu B6 či iných vitamínov tejto skupiny, ako aj prípravky napríklad na podporu imunity, pokožky a slizníc, metabolizmu či iných oblastí, kde má vitamín pozitívne účinky. Viacero z doplnkov je určených aj pre deti, tehotné ženy či počas dojčenia.

Lieky obsahujúce vitamín B6

Pokiaľ ide o lieky, v nich sa už pyridoxín vyskytuje v menšom množstve, ale stále si je z čoho vyberať. Na rozdiel od doplnkov výživy pôsobia tieto rieky na konkrétne oblasti, nejde teda o všeobecné doplnenie vitamínu, práve naopak.

Princíp ich fungovania je bez ohľadu na značku nasledovný:

Vitamín B6 je v liekoch súčasťou širšieho zloženia viacerých účinných látok, pričom niektoré lieky sú dostupné voľne, na iné potrebujete mať recept

Oproti doplnkom výživy sú iné aj niektoré vlastnosti a parametre:

 • pyridoxín sa nachádza v zložení vo vyššej koncentrácii
 • užívanie je zvyčajne časovo ohraničené a skôr krátkodobé
 • pozor si treba dať na vyššie riziko vedľajších účinkov

Vitamín B6 býva súčasťou liekov s pôsobením napríklad na nervový systém a niektoré jeho problémy, s pôsobením na metabolizmus alebo súčasťou liečiv špeciálne určených pre ženy, pre obdobie tehotenstva alebo pre seniorov, ktorí trpia bolesťami nervov. Najčastejšou liekovou formou sú kapsuly alebo tablety.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B6

Tak spomínané doplnky výživy, ako aj voľne predajné lieky s obsahom pyridoxínu, viete bez problémov zakúpiť v ľubovoľnej lekárni. Nakoľko ide o produkty, ktorých predaj nie je viazaný na osobnú kúpu s receptom, môžete využiť aj online lekárne.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pyridoxín MedPharma B6

 • Správne fungovanie nervového systému
 • Podpora obranyschopnosti a imunitného systému
 • Pôsobenie na zníženie vyčerpania a únavy

Tie ponúkajú užívateľom oproti tým kamenným viacero výhod:

 • nemusíte nikam osobne ísť, všetko vybavíte cez internet
 • na objednávku vám stačí aj smartfón, nemusíte sa nikde ani registrovať
 • cena prípravkov aj liekov býva v online lekárni nižšia, ako v tej kamennej
 • na jednom mieste máte širší výber a lepšie porovnanie

Navyše, ak si zvolíte nákup v niektorej z väčších a známejších lekární, získate aj lepšie zákaznícke služby a servis. To sa prejaví tiež pri platbe, kde môžete vopred zaplatiť nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou.

Online nákup je tiež o rýchlosti, samotná objednávka je vecou niekoľkých minút a doručenie býva až k vám domov, spravidla do 1 či 2 pracovných dní. Oproti kamenným lekárňam je pri nákupe cez internet benefitom aj dostupnosť, nakoľko väčšina vitamínových prípravkov či liekov je k dispozícii skladom a to vo všetkých baleniach.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

25 Hodnotení

mrkvovo spenatove stavy si na B6 brutalne bohate … odkedy mame novy odstavovac tak ich pijeme tak tri krat do tyzdna (mame oravu os-111)

iwa píše 30 novembra 2019 o 20:20

Pridať komentár