Vitamín B9: Význam a účinky, ktoré potraviny ho obsahujú a maximálna denná dávka

Vitamín B9: Význam a účinky, ktoré potraviny ho obsahujú a maximálna denná dávka

Kyselina listová, ako sa tiež vitamín B9 nazýva, patrí k základným koenzýmom pre metabolizmus bielkovín v tele. Okrem toho má význam aj pre červené krvinky, syntézu DNA a jej účinky siahajú až do oblasti tráviacej sústavy, rovnako tak je dôležitý v tehotenstve.

Vzhľadom k tomu, že tento vitamín je obsiahnutý v rôznych potravinách, jeho nedostatok pri dodržiavaní správnej životosprávy príliš nehrozí. V prípade, že by ale potraviny nestačili, je možné vitamín doplniť aj cez niektoré výživové doplnky. Ak chcete vedieť, kde ich kúpiť alebo aká je maximálna denná dávka vitamínu, čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Čo je vitamín B9, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B9 je vitamínom rozpustným vo vode a zároveň kyselinou. Najdôležitejší význam má tento vitamín pre bunkové delenie a rast, rovnako je tak nenahraditeľný pre syntézu nukleových kyselín. Väčšina z prijatej kyseliny sa vylúči do 24 hodín, len menšie množstvo sa spotrebuje pre účinky vitamínu v rôznych sústavách.

Menšie množstvo vitamínu môže byť syntetizované aj črevnými baktériami, primárnym zdrojom sú však potraviny. Ich nesprávna skladba, ale aj niekoľko iných faktorov súvisiacich napríklad s ďalšími látkami môžu spôsobiť nízku hladinu vitamínu.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Deficit vitamínu B9 má najčastejšie nasledovné príčiny:

Diéty a nesprávne stravovanie: Najčastejšie je za nedostatkom kyseliny listovej jej nedostatočný príjem z potravín, hlavne ak človek nekonzumuje mäso, mlieko a vajcia, ale aj vtedy, ak sa v jeho jedálničku nachádza len veľmi málo zeleniny.

Problémy s črevami: Druhým problémom môžu byť poruchy trávenia. Narušenie črevnej mikroflóry oslabí prirodzenú syntézu črevnými baktériami. Zároveň je tu riziko problémov so vstrebávaním vitamínu, napríklad pri hnačke či Crohnovej chorobe.

Lieky a liečivá: Negatívnym faktorom na hladinu kyseliny listovej sú aj niektoré lieky a liečivá. Sem patria antikoncepcia, niektoré druhy antibiotík, cytostatiká, ale aj barbituráty, diuretiká či lieky obsahujúce liečivá metotrexát alebo kotrimoxazol.

Nízka hladina alebo nedostatok vitamínu B9 sa prejavia najčastejšie nasledovne:

 • problémy s trávením, nechutenstvo do jedla, častejšie sa vyskytuje hnačka
 • nastáva aj celkové oslabenie organizmu, vyskytnúť sa môže bledosť a nespavosť
 • medzi ďalšie príznaky patrí anémia, zvýšenie homocysteínu či postihnutie slizníc
 • medzi najvážnejšie prejavy patria neurologické, rastové a reprodukčné poruchy

HYPERVITAMINÓZA A PREDÁVKOVANIE

Z príjmu potravy a bežných potravín vám predávkovanie vitamínom B9 nehrozí. Problémom môže byť iba nadmerné užívanie terapeutických dávok vitamínu, kedy sa môžu objaviť poruchy trávenia, nespavosť, psychické výkyvy alebo alergické reakcie, je to však ojedinelé.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B9

V prípade potravín je možné nájsť kyselinu listovú tak v mäse, ako aj v rastlinných produktoch. Pre optimálny príjem je najlepšie, aby bola strava pestrá a obsahovala živočíšne zdroje, zeleninu aj niektoré ďalšie suroviny. Vtedy by deficit vitamínu nemal hroziť.

Tu sú najvýznamnejšie potraviny, kde vitamín nájdete:

Živočíšne zdroje: Ak ide o potraviny živočíšneho charakteru, vitamín B9 možno nájsť vo viacerých druhoch mäsa, hlavne v hydinovom, bravčovom a jahňacom mäse. Okrem toho ho obsahujú aj hovädzie vnútornosti, hlavne pečienka, srdca a ľadviny. Medzi dobré zdroje patria tiež mlieko a mliečne produkty, hlavne syry a aj vajcia.

Rastlinné zdroje: Pokiaľ ide o rastlinné potravinové zdroje, najlepším je zelenina. Kyselina listová sa nachádza hlavne v listovej a zelenej zelenine, napríklad ako je špenát či šalát. Dobrým zdrojom sú aj karfiol, špargľa, paradajky a kvasnice. Do jedálnička zaraďte aj niektoré druhy strukovín či ovocie, v nich vitamín B9 nájdete tiež.

Pokiaľ ide o dennú spotrebu alebo dennú dávku, treba sa držať týchto hodnôt:

 • u detí sa odporúča podľa veku denný príjem vitamínu od 80 do 200 µg
 • v prípade dospelých mužov a žien je to od 200 do 300 µg podľa potreby
 • viac vitamínu musia mať tehotné a dojčiace ženy, tu je dávka 400 µg
 • zvýšený príjem sa odporúča aj pre ľudí, ktorí častejšie navštevujú solárium

Účinky a na čo vitamín B9 pomáha

Kyselina listová je dôležitým vitamínom pre viacero orgánových sústav alebo pre pôsobenie v rozličných situáciách. Jej správna hladina ovplyvňuje dokonca aj tehotenstvo, kedy znižuje riziko vzniku vývojových vád, podobne ako aj niektoré iné vitamíny zo skupiny B.

Tu sú najdôležitejšie účinky a vplyvy, ktoré tento vitamín má:

Vplyv na metabolizmus a základné procesy

Kyselina listová je nevyhnutnou látkou pre tvorbu červených krviniek, rovnako tak sa podieľa aj na syntéze DNA. V podobe koenzýmu má význam pre metabolizmus bielkovín. Je nevyhnutná pre bunkový rast a delenie a je aj súčasťou génov a chromozómov.

Kardiovaskulárny a nervový systém

Významným pôsobením vitamínu B9 je aj vplyv na srdce, cievy a krvný obeh. Vitamín sa jednak podieľa na tvorbe červených krviniek, ale zároveň pôsobí preventívne voči infarktu a mozgovým príhodám. Podieľa sa tiež na produkcii serotonínu a noradrenalínu.

Vplyv na tráviaci systém a trávenie

Vitamín je dôležitý aj pre správne fungovanie a podporu trávenia a zažívania. Podporuje funkciu celého tráviaceho systému, hlavne pečene, žalúdka a čriev. Rovnako tak stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny, čím zvyšuje chuť do jedla.

Preventívne pôsobenie na nádory a rakovinu

Vitamín B9 má, podobne ako aj niektoré iné vitamíny, podpornú funkciu v rámci prevencii a pri znižovaní rizika vzniku niektorých nádorov a to vrátane tých rakovinových. Ide hlavne o nádory týkajúce sa pľúc a vylučovacej sústavy, konkrétne hrubého čreva a konečníka.

ÚČINKY AJ V INÝCH OBLASTIACH

Pokiaľ ide o ďalšie dôležité vplyvy, kyselina listová je nevyhnutná pre uchovanie zdravia pleti a slizníc, tiež udržiava kvalitu vlasov, má význam pre rast a vývoj bielych krviniek a teda aj imunitu a je dôležitá aj na zachovanie pôvodnej pigmentácie vlasov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B9

Niektoré skupiny ľudí potrebujú vitamínu B7 viac, rovnako tak sú situácie, kedy môže jeho nedostatok a deficit v tele spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Všetky tieto témy a odpovede na súvisiace otázky sú dôležité pre správne dopĺňanie vitamínu do organizmu, ako aj pre určenie rizikových situácií.

Preto prinášame odpovede na tieto dotazy:

Je možné potraviny s obsahom vitamínu nejako upravovať?

Kyselina listová patrí medzi tie vitamíny, ktoré podliehajú vplyvu vzduchu a teploty, čo znamená, že úprava potravín týmto spôsobom má negatívny vplyv na koncentráciu vitamínu. Varením a tepelnými úpravami sa môže stratiť až 90 % vitamínu.

Ktoré skupiny majú najvážnejší nedostatok vitamínu B9?

Medzi najviac rizikové skupiny, u ktorých môže byť deficit kyseliny listovej najvážnejší, patria tehotné a dojčiace ženy, ľudia konzumujúci vo vyššej miere alkohol, seniori, ľudia trpiaci cukrovkou a ľudia, ktorých trápi nejaké gastrointestinálne ochorenie.

Hrozí pri vážnejšom deficite kyseliny listovej aj zdravotné riziko?

Áno, pričom najvážnejšie sú dve možné riziká. Prvou kategóriou sú tie, ktoré sa týkajú tehotenstva, kedy vážny nedostatok vitamínu môže zvýšiť riziko potratu či nízkej pôrodnej váhy. Druhým je riziko megaloblastových zmien v kostnej dreni.

Je využitie vitamínu B9 závislé aj od iných látok?

Áno a to v dvoch smeroch. Prvým je, že vstrebanie a hladinu vitamínu B9 ovplyvňujú aj niektoré lieky a liečivá, napríklad antibiotiká a hormonálna antikoncepcia. Zároveň je možné vitamín B9 zužitkovať v organizme iba v kombinácii s vitamínom B12.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B9

Kyselina listová býva obsiahnutá aj v doplnkoch výživy a to pomerne často. Najviac ide o formu folátu, prípadne o formu L-metylfolátu vápenatého alebo metafolínu. K dispozícii sú aj rôzne liekové formy, najmä tablety, kapsuly a žuvacie tablety.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pokiaľ ide o charakter týchto prípravkov, na výber sú viaceré typy:

Najčastejšie sú vitamínové doplnky výživy so všeobecným pôsobením, vyskytujú sa tiež prípravky špeciálne pre tehotné ženy alebo s vplyvmi na konkrétnu oblasť zdravia

Z pohľadu užívateľa majú výživové doplnky tieto výhody:

 • viete si ich zakúpiť voľne, nemusíte mať predpis od lekára
 • užívanie je možné dlhodobejšie, aj viac týždňov po sebe
 • v zložení bývajú aj iné minerály a vitamíny, je komplexnejšie

Vitamín B9 sa najviac vyskytuje v prípravkoch určených na podporu pleti, pokožky, vlasov a nechtov, rovnako tak v prípravkoch s pôsobením na kardiovaskulárny, tráviaci a nervový systém. Obsahujú ho aj niektoré výživové doplnky špeciálne určené pre tehotné ženy, ženy počas dojčenia alebo pre deti či dojčatá.

Lieky obsahujúce vitamín B9

Nielen v doplnkoch výživy, ale aj v niektorých liekoch je možné nájsť kyselinu listovú. Tá plní štandardne funkciu jednej z viacerých účinných látok a aktívnych zložiek, okrem nej sa vyskytujú v liečivách aj vitamín B12 či železo.

Charakteristika týchto prípravkov je nasledovná:

Spravidla vždy ide o lieky dostupné iba na predpis, ktoré sú určené na konkrétne oblasti, napríklad vývoj plodu, anémiu alebo krvotvorbu ako takú

Pokiaľ ide o vlastnosti a parametre liekov, toto sú najdôležitejšie:

 • lieky sa užívajú na konkrétny problém a majú presnú indikáciu
 • môže ísť o tablety, ale aj o injekčné formy pre akútne situácie
 • ich použitie a dávkovanie je časovo obmedzené

Oproti doplnkom výživy sú lieky určené nielen na všeobecné zvýšenie vitamínu B9, ale obsahujú napríklad aj spomínané železo a tak využívajú benefity zvýšenia aj jeho hladiny. Niektoré sú indikované všeobecne, iné sa užívajú napríklad pri užívaní antikoncepcie alebo sú špeciálne určené pre ženy počas tehotenstva.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B9

V prípade liekov a liečiv je možná kúpa iba v lekárni, pričom v tomto prípade je predaj podmienený indikáciou v podobe predpisu. Výživové doplnky sú naopak voľne dostupné a možno ich kúpiť nielen osobne v kamennej, ale aj v internetovej lekárni.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Takýto spôsob nákupu so sebou prináša pre užívateľa viacero plusov:

 • nemusíte nikam osobne chodiť, objednávku spravíte aj cez telefón
 • obávať sa netreba ani o cenu, tá býva v online lekárňach výhodnejšia
 • na jednom mieste si viete všetko porovnať, vrátane rôznych značiek
 • kúpa môže byť aj s platbou bez hotovosti

Práve bezhotovostná platba je spolu s možnosťou nákupu aj bez registrácie jednou z najväčších výhod z hľadiska pohodlia. Tie známejšie a väčšie lekárne, napríklad ako je [lekaren], umožňujú dokonca zaplatiť aj platobnou kartou online.

Výberom známejších internetových lekární získate obvykle všeobecne lepšie zákaznícke služby a servis, čo sa môže pokojne prejaviť aj v rýchlosti doručenia, napríklad do 24 či 48 hodín. V prvom rade však ušetríte čas, všetky prípravky sú dostupné skladom a nemusíte nikam chodiť, kuriér vám ich donesie až domov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

25 Hodnotení