Vitamíny na chudnutie

Vitamíny na chudnutie">

Pri chudnutí a na jeho podporu viete okrem rôznych živín a stopových prvkov využiť aj vitamíny. Majú doplnkovú funkciu, napríklad pomoc s trávením, metabolizmom či znížením hladu, niektoré podporujú vstrebávanie minerálov s takýmito účinkami.

Vitamíny, ktoré by vám pomohli s chudnutím, môžete dopĺňať veľmi jednoducho stravou a potravinami s ich obsahom, k dispozícii sú aj doplnky výživy s ich vyššou koncentráciou. Je len na vás, čo si zvolíte, prípadne, či uvedené zdroje skombinujete. Výhodou je, že viaceré potraviny obsahujú nielen vitamíny, ale aj komplexné živiny na chudnutie.

Čo sú vitamíny na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Vitamíny sú látky, ktoré majú organický charakter a podieľajú sa na dôležitých procesoch v ľudskom organizme. Väčšina z nich je súčasťou enzýmov a možno ich nájsť v rastlinnej aj v živočíšnej strave, preto by ste mali mať dostatočne bohatý jedálniček.

Vitamíny môžu pôsobiť na rôzne procesy v tele, pričom ak ide o vitamíny podporujúce chudnutie, ich vplyv je väčšinou nepriamy a má podporný charakter

Nedostatok týchto vitamínov síce nespôsobí priamo priberanie, môže mať ale dôsledky na procesy súvisiace s trávením, výdajom energie alebo metabolizmom

Okrem potravín viete doplniť vitamíny aj cez rôzne doplnky výživy

Niektoré vitamíny si vie telo syntetizovať samo, no v prípade tých, ktoré majú najviac zmysel a význam pre chudnutie, to už neplatí. Práve preto je dôležité, ak chcete znižovanie hmotnosti podporiť, cielene dopĺňať tieto vitamíny a to ideálne cez stravovanie. Mnohé z nich podporujú aj vstrebávanie a účinnosť niektorých minerálov dôležitých na chudnutie.

Ak ide o pôsobenie vitamínov, to je v týchto oblastiach:

  • majú podpornú a pozitívnu funkciu pri trávení a tráviacich procesoch, podporujú tiež zdravie a fungovanie tráviacej sústavy a viaceré tráviace enzýmy
  • rovnako tak sú dôležité pre metabolizmus a látkovú premenu, či už ide o lepšie vstrebávanie v črevách, alebo celkovo lepšie vstrebávanie v tele
  • viacero vitamínov má vplyv aj na pocity hladu alebo naopak zasýtenia a to najmä tým, že ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a pôsobia na jeho vstrebávanie
  • niektoré vitamíny sa spolupodieľajú na spaľovaní tukov v rámci koenzýmov alebo na energetickom výdaji a spaľovaní energie, aj keď skôr nepriamo

Najlepšie vitamíny na chudnutie

Vitamíny ako súčasť enzýmov a dôležitých procesov môžu pomôcť chudnutiu v prípade, ak ich budete pravidelne a cielene dopĺňať. Aby ste videli nejaký efekt alebo výsledky, musíte istú dobu počkať, nakoľko ich pôsobenie súvisí so zvýšením ich hladiny.

Ako podporu pri chudnutí môžete využiť tieto vitamíny:

Vitamíny B: Prvým typom vitamínov podporujúcich chudnutie sú vitamíny zo skupiny B, najviac asi vitamín B6. Ten má zmysel ako súčasť koenzýmov dôležitých pre metabolizmus a to vrátane látkovej premeny tukov a sacharidov, rovnako tak sa podieľa nepriamo na spaľovaní tukov. Vitamín má vplyv aj na hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Vitamín C: Druhým veľmi známym vitamínom je vitamín C, ktorý patrí medzi antioxidanty a vitamíny podporujúce prirodzenú obranyschopnosť. Vitamín má zmysel aj pre celkovú vitalitu, kde má vplyv predovšetkým na fyzickú výkonnosť. Nepriamo pôsobí aj na lepšie a efektívnejšie spaľovanie kalórií a celkovo stimuluje rýchlosť metabolizmu.

Vitamín D: Výborným vitamínom, ktorý vám môže pomôcť v rámci prevencie obezity ale aj na zníženie hmotnosti, je vitamín D. Stimuluje hladinu serotonínu, čo je chemická látka dôležitá pre reguláciu pocitov hladu a nasýtenia. Má tiež zmysel pre zníženie množstvo tukových zásob v tele, nakoľko blokuje tvorbu nových tukových tkanív.

Vitamín E: Posledným vitamínom, ktorý môžete využiť pri chudnutí, je vitamín E. Ide o veľmi známy antioxidant, ktorý má zmysel pre spomalenie predčasného starnutia buniek, no má vplyv aj na fyzickú vitalitu, takže ak chcete chudnúť cvičením, pomôže vám. Vitamín sa podieľa nepriamo aj na spaľovaní tukov a na látkovej premene tukov v tele.

Potraviny, jedlá a suroviny, ktoré sú bohaté na vitamíny na chudnutie

Spomínané vitamíny viete najefektívnejšie doplniť s využitím potravín. Práve zaradenie tých jedál a surovín do stravovania, ktoré obsahujú týchto vitamínov najviac, môže výrazne pomôcť ich doplneniu. Samozrejme, na viditeľný efekt si trocha počkáte.

Do jedálnička by ste preto mali zaradiť najmä tieto jedlá:

Ovocie: Ovocie patrí medzi najzdravšie druhy potravín, ktoré viete počas chudnutia jesť, je to výborný zdroj vitamínu C aj mnohých minerálov dôležitých pre trávenie alebo metabolizmus. Zamerajte sa najmä na citrusové plody, kiwi, melóny, jahody, jablká, broskyne, čierne ríbezle, brusnice a banány, majú aj veľa prospešných aminokyselín pre celé telo.

Zelenina a strukoviny: Druhou dôležitou zložkou potravy rastlinného pôvodu sú zelenina a strukoviny. V ich prípade doplníte najmä vitamíny B6, C a E, avokádo obsahuje aj vitamín D, hoci v menšom množstve. Vaše stravovanie počas dňa by malo zahŕňať najmä zemiaky, špenát, fazuľu, hrach, kapustu, kel, brokolicu, petržlen, cesnak a paradajky.

Ryby a mäso: Veľa vitamínov D a B obsahujú živočíšne druhy potravín, najmä ryby alebo niektoré druhy mäsa. Z rýb sú pre chudnutie prospešné predovšetkým losos, sardinky, sleď, treska a platýz, v prípade posledných dvoch je veľmi dobrou voľbou ich pečeň, pokiaľ ide o klasické mäso, veľa vitamínu B6 má kuracie a bravčové mäso a pečeň.

Vajcia a mliečne produkty: Vitamíny skupiny B a k nim aj prospešné minerály nájdete tiež vo vajciach, či už ide o vaječné žĺtka alebo bielka. V prípade vitamínu D sú dobrým zdrojom aj mlieko a mliečne výrobky, pri chudnutí však siahnite po nízkotučných verziách. Z jogurtov je najlepší grécky, ktorý je bohatý aj na stopové prvky a probiotiká.

Orechy a semená: Výborným zdrojom spomínaných vitamínov, najmä B6 a E, sú tiež viaceré druhy orechov a semien. Tie obsahujú aj množstvo minerálov, zdravých tukov alebo aminokyselín podporujúcich metabolizmus. Do jedálnička zaraďte najmä mandle, arašidy, lieskovce a vlašské orechy, zo semien zas ľanovéchia semienka.

Ostatné rastlinné zdroje potravín: Vitamíny B nájdete napríklad v pivovarskom droždí,  čiže v kvasniciach. Do jedálnička zaraďte celozrnné produkty, napríklad pečivo a cestoviny, obsahujú nielen prospešné vitamíny E a B, ale aj mnoho vlákniny a minerálov. Prospešné sú pšeničné klíčky s vitamínom E alebo aj ovsené vločky s vlákninou.

Doplnky výživy s vitamínmi na chudnutie

Druhou možnosťou, z hľadiska koncentrácie dokonca efektívnejšou, ako doplniť vitamíny do tela, sú doplnky výživy. Tie môžu mať rôzne formy, napríklad tabliet, kapsúl, kvapiek alebo prášku na rozmiešanie vo vode, veľa závisí od toho, o aký vitamín ide.

Zakúpiť si viete prípravky, ktoré obsahujú iba jeden vitamín alebo komplex vitamínov jedného druhu, napríklad B, ale aj vitamínové preparáty so širším zložením, nazývané niekedy aj multivitamíny. Môžu obsahovať buď kombináciu viacerých vitamínov naraz, prípadne aj kombináciu vitamínov, minerálov, aminokyselín či mastných kyselín.

Pri výbere doplnkov výživy nezabudnite na tieto veci:

  • oproti potravinám ide o oveľa lepší zdroj vitamínov z hľadiska koncentrácie, no na druhú stranu, nemôžu potraviny úplne nahradiť, ide skôr o pomoc
  • výhodou je presné dávkovanie a jednoduché užívanie, či už pôjde o formu tabliet alebo nejakú inú, stačí sa len držať odporúčaného dávkovania
  • máte k dispozícii veľký výber značiek, v prípade širšieho zloženia viete doplniť aj viacero vitamínov naraz, pozerajte ale na koncentráciu zloženia
  • pred začiatkom užívania si dobre pozrite príbalový leták, najmä prípadne interakcie alebo kontraindikácie zvoleného doplnku s inými prípravkami

Najčastejšie otázky o vitamínoch na chudnutie

Ak vás zaujíma dopĺňanie vitamínov podporujúcich chudnutie, či už v podobe potravín alebo vo forme doplnkov výživy, na internetových fórach a v diskusiách nájdete mnoho otázok aj dotazov, ktoré sa týkajú ich praktických vlastností, vrátane ich účinnosti.

Tu sú témy, dotazy a otázky, ktoré sa vyskytujú najviac:

Záleží v prípade potravín aj na spôsobe ich prípravy?

Áno, nakoľko množstvo vitamínov je citlivých najmä na teplotu, kedy môže prísť k zníženiu ich koncentrácie alebo aj k ich úplnému zničeniu. V prípade ovocia je najlepšie konzumovať ho, surové, v prípade zeleniny zas dajte prednosť duseniu pred varením.

Koľko ovocia a zeleniny by malo byť v jedálničku?

V ideálnom prípade by mali tvoriť polovicu objemu všetkých potravín počas dňa, mali by ste ich mať v strave na raňajky, obed, večeru a samozrejme aj na desiatu a olovrant. Denne by ste mali dokopy prijať ovocia a zeleniny optimálne od 400 do 600 gramov.

Môže nedostatok týchto vitamínov spôsobiť priberanie?

Áno, no nie sú jedinou príčinou priberania, veľa zohráva samozrejme aj životospráva celkovo. Na druhú stranu, za mnohé ťažkosti s trávením, metabolizmom a aj za nadmernou chuťou do jedla môže byť v mnohých prípadoch málo vitamínov, no aj minerálov.

Aké faktory ovplyvňujú pôsobenie vitamínov v tele?

Ide najmä o príjem ďalších živín, viacero minerálov môže blokovať vstrebávanie vitamínov alebo naopak urýchliť ich pôsobenie, no aj o fajčenie a konzumáciu alkoholu. Práve fajčením a častým alebo nadmerným pitím alkoholu sa vitamíny z tela odbúrajú.

Môže vzniknúť predávkovanie sa vitamínmi?

Z bežnej stravy nie a aj v prípade väčšiny výživových doplnkov niečo také príliš nehrozí. Vitamíny rozpustné vo vode sa pri užití nadmernej dávky jednoducho vylúčia z tela močom, predávkovanie je ojedinelé aj pri vitamínoch rozpustných v tukoch.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez šport a tréning

Okrem výberu stravy a potravín do jedálnička viete ovplyvniť chudnutie efektívne aj tým, že zvýšite energetický a kalorický výdaj tela a rovnako tak začnete cielene a intenzívnejšie spaľovať tukové zásoby cez zvýšenú fyzickú aktivitu alebo športovanie.

Najúčinnejším spôsobom ako dosiahnuť znižovanie hmotnosti a odbúravanie tukov je viac pravidelného pohybu, intenzívne cvičenie a tiež silový tréning

Čo sa týka silového tréningu, ten má zmysel nielen pre mužov či ženy, ktoré chcú zväčšiť svoje svalstvo, ale aj celkovo pre metabolizmus. Zväčšiť objem svalov je pozitívne pre lepšie a efektívnejšie spaľovanie tukov, čo je nevyhnutné pre chudnutie. Na svaly najlepšie pomáha raz za týždeň silový tréning s váhou vlastného tela alebo činkami.

Ak ide o pravidelný pohyb a športovanie, skúste najmä:

  • základom by mala byť chôdza, aspoň 45 až 60 minút za deň
  • k tomu pridajte beh viac krát počas týždňa aspoň na 60 minút
  • vhodnými športmi sú plávanie, bicyklovanie a kolieskové korčule
  • na chudnutie vám môžu pomôcť tiež tanec alebo bojové športy
  • v zime je na chudnutie ideálne bežkovanie, spálite veľa kalórií
  • všetky uvedené športy robte dlhodobo, pravidelne a vytrvalostne

Pokiaľ ide o najefektívnejšie spaľovanie kalórií a tukov v kratšom čase, nenahraditeľným typom cvičenia a fyzickej aktivity sú vysokointenzívne intervalové tréningy, známe niekedy aj pod označením HIIT. Precvičíte pri nich všetky svaly a za 10 až 20 minút spálite veľa energie. Zaradiť k nim môžete aj šprinty alebo skákanie so švihadlom.

Čítať viac