Nechty

Podrobnejšie o téme

Nechty">

Mať krásne a zdravé nechty je nielen vizitkou správnej a pravidelnej starostlivosti, ale aj odrazom zdravotného stavu vo vnútri organizmu. Žlté, lámavé, ryhované a vrúbkované nechty nie sú iba nejaký kozmetický problém, ale môžu byť aj odrazom choroby.

Úprava nechtov preto nie je jediná starostlivosť, ktorej by ste mali venovať pozornosť. Pozerať treba aj na životosprávu a dostatočné vyživovanie nechtov vitamínmi a ďalšími prírodnými prostriedkami, rovnako tak aj na dostatočnú hydratáciu nechtov a stav okolitej pokožky. Tieto faktory majú veľký vplyv na rast, vzhľad a zdravie nechtov.

Čo sú nechty a najčastejšie choroby a problémy s nimi

Kým muži nechty príliš neriešia, ženy im venujú maximum pozornosti, najmä ak ide o ich vzhľad. Máme ich na rukách aj nohách a sú súčasťou pokožky, čo znamená, že im treba venovať pozornosť nielen z pohľadu krásy, ale aj z pohľadu ich štruktúry.

Nechty patria z biologického hľadiska ku kožným adnexom a ide o keratínovú doštičku pokrývajúcu chrbty končekov prstov, ktorá vyrastá z nechtového lôžka

Na nechte sa rozoznáva zrohovatené telo nechta a jeho koncová časť, ktorá pravidelne dorastá a prerastá koniec prsta, obvykle tempom 3 milimetre mesačne

Nechty majú pomocnú funkciu v rámci orgánov hmatového zmyslu

Necht rastie do dĺžky a hrúbky zo zárodkovej vrstvy, kde sa neustále vytvárajú stále nové zrohovatené doštičky. Príliš pomalá rýchlosť rastu nechtov obvykle značí problém práve s ich vytváraním, v mnohých prípadoch je na vine nedostatok keratínu v tele. Vplyv na rast nechtov majú aj hormonálna hladina, stav štítnej žľazy a celkovo ich vyživovanie.

Tu sú ďalšie choroby či problémy súvisiace s nechtami:

  • problém s pevnosťou ich štruktúry, najmä teda vyššia lámavosť a nižšia pevnosť nechtov, na čo vplýva ich vyživovanie alebo nešetrné strihanie
  • narušenie prirodzenej pigmentácie nechtov, napríklad nechty sú žlté alebo sivé, čo môže byť dôsledkom infekcií, zápalov a nedostatku vitamínov
  • narušenie povrchu nechtov nejakou deformáciou, napríklad ryhovaním a vrúbkovaním a aj v tomto prípade ide najčastejšie o problémy s ich vyživovaním
  • zmena hrúbky nechtov, ich zhrubnutie alebo stenčenie, tu sa jedná často o problém súvisiaci s nechtovým lôžkom, ekzémom alebo plesňou infekciou

Ako najlepšie podporiť zdravé a krásne nechty

Ak chcete mať zdravé a krásne nechty bez zmeny pigmentácie, bez štiepenia, bez lámania, bez deformácie a so správnou hrúbkou ako aj zdravým rastom, môžete pre to spraviť viacero opatrení. Ich stav môžete podporiť aj doplnkami výživy a kozmetikou.

Toto sú najlepšie spôsoby a možnosti pre zdravé nechty:

Pravidelná úprava: Správna starostlivosť je základom zdravých a krásnych nechtov. Tie strihajte jemne a nie príliš často, môže to spôsobiť ich štiepenie. Dôležité je pilníkovanie, ale nie kovovým, ale sklenený alebo papierovým pilníkom. Pri lakovaní aj odlakovávaní používajte šetrnú kozmetiku a nechty vždy ošetrite regeneračnou kozmetikou.

Hydratácia a masáž: Pre správny rast a zlepšenie vzhľadu je dôležitá aj hydratácia nechtov, ideálne vo vode s citrónom, teplom olivovom oleji alebo v bylinkovom kúpeli a to po dobu aspoň 10 až 15 minút. Pomôcť im môže aj masáž, kde sa treba sústrediť na masáž nechtu aj jeho okolia a tiež na to viete využiť bylinkový kúpeľ či tampón s parafínom.

Zábaly s bylinkami: Zlepšiť stav a vzhľad nechtov vám pomôžu aj niektoré prírodné prostriedky. Ideálnym spôsobom sú zábaly, ktoré viete využiť spolu s bylinkami, napríklad aloe vera, praslička alebo žihľava, z ktorých spravíte odvar a v nich namočíte tampón pre zábal. Použiť môžete aj nahriaty olivový, kokosový alebo ľanový olej.

Obmedzenie negatívnych faktorov: Snažte sa minimalizovať tie najviac problematické negatívne vplyvy na nechty. Ide o nadmerné pôsobenie vetra, dažďa alebo mrazu, pozor si dajte aj na UV žiarenie, problémový je aj prach alebo cigaretový dym, používanie saponátov a chemikálii a ich priame pôsobenie na ruky alebo aj vplyv chlórovanej vody.

Doplnenie potrebných živín: Nechty potrebujú pre zdravý rast, spevnenie štruktúry a svoje skrášlenie aj množstvo živín. Ide o keratín, vitamíny A, B, D a E, omega 3 mastné kyseliny a minerály zinok, horčík, selén či železo. Doplniť ich viete cez výživové doplnky alebo cez jedálniček, najmä ovocie, zeleninu, ryby, oriešky, semiačka a zdravé oleje.

Voľne dostupné prípravky: Ak by ste chceli zlepšiť stav svojich nechtov, napríklad ich lepšie vyživovať, znížiť mieru lámavosti, zlepšiť pigmentáciu alebo mierniť rôzne infekcie, viete na to využiť aj viaceré voľne dostupné prípravky. Môžu mať podobu gélov, krémov, olejov, práškov, emulzií alebo kvapiek, ktoré nanesiete priamo na nechty.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú stav a zdravie nechtov

Vyššia lámavosť nechtov, ich horšia pigmentácia, nedostatočný rast, štiepenie nechtov alebo zmena ich tvaru či zhoršenie vzhľadu ich okolia, na to všetko majú vplyv viaceré negatívne faktory. Môže ísť o vplyvy z vnútra organizmu, ale aj o externé faktory.

Tu sú najčastejšie vplyvy a príčiny problémov nechtov:

Nesprávna starostlivosť: Veľmi rizikovým faktorom problémov nechtov býva nesprávna starostlivosť. Ide o nadmerné a príliš časté strihanie, ktoré zvyšuje lámavosť nechtov, používanie škodlivých chemikálií alebo UV lampy, príliš časté lakovanie si nechtov a používanie odlakovačov s acetónom alebo nesprávne pilníkovanie.

Životospráva: Na nechty má výrazný vplyv aj životospráva, kam patrí stravovanie, pitný režim a životný štýl. Všetky tieto faktory vplývajú na vitamíny, tvorbu keratínu a ďalšie zložky, ktoré sú dôležité pre nechty. Najviac rizikový je nedostatok zdravých potravín, telo potom nemá potrebné živiny a to nielen pre nechty, ale aj vlasy a kožu.

Externé vplyvy: Zdravie a vzhľad nechtov zhoršujú aj cigaretový dym a prašné prostredie, dlhodobý vplyv mrazu, chladu, vetra a dažďa, taktiež nadmerne veľa slnečného UV žiarenia. Rovnako tak stres zhoršuje stav nechtov a ich rast, keďže narušuje hormonálnu rovnováhu. Problémom môže byť aj chlórovaná voda a jej dlhodobý vplyv.

Ochorenia a problémy v organizme: Určitý vplyv na rast a zdravie nechtov majú aj niektoré vnútorné faktory, najmä ak ide o problémy s hormonálnou nerovnováhou a tvorbou keratínu či kolagénu, problémy s imunitou, poruchy štítnej žľazy alebo poruchy priamo tvorby a hladiny keratínu a kolagénu. Tieto faktory sa prejavia aj na vlasoch a pleti.

Doplnky výživy a prípravky pre starostlivosť o nechty

Ak by ste chceli zlepšiť vyživovanie nechtov alebo ich vzhľad, k dispozícii máte aj rôzne druhy voľne predajných a voľne dostupných produktov. Nemusí ísť iba o klasickú kozmetiku na nechty, ale aj mnohé prípravky s podporným účinkom na ich zdravie.

Zdravie a výživu nechtov, ale aj okolitej pokožky, môžete podporiť aj s doplnkami výživy. Takýmto spôsobom viete doplniť rôzne vitamíny a minerály, najmä vitamíny A, B a D, minerály selén, železo či zinok, rovnako tak aj doplnky výživy na podporu stimulácie keratínu či kolagénu. Výsledky ich pôsobenia sa prejavia ale až po určitej dobe.

Čo sa týka vonkajších prípravkov, tie sa aplikujú priamo:

  • z foriem sú na výber rôzne gély, krémy, masti, oleje, prášky alebo kvapky, vďaka ktorým viete dostať potrebné účinné zložky lokálne na nechty
  • ak ide o účinky, prípravky môžu pomáhať všeobecne na výživu a spevnenie nechtov, ale aj konkrétne proti plesniam, lámavosti a nerovnosti nechtov
  • zakúpiť si môžete prípravky zabraňujúce zlozvyku okusovania nechtov, na stimuláciu tvorby kolagénu v tele, zjemnenie nechtov alebo ich hydratáciu
  • špeciálne nechtové kúry vám svojim prírodným zložením pomôžu proti mykóze, na bolestivé zádery a regeneráciu nechtu aj celého nechtového lôžka

Najčastejšie otázky o nechtoch

Môžem si lakovať nechty, alebo im naopak lakovanie neprospieva? Majú gélové nechty nejaký zlý vplyv, alebo naopak majú viac výhod? Takéto aj mnohé iné podobné otázky alebo dotazy kladú na internetových fórach a v diskusiách predovšetkým ženy.

K témam, ktoré sa objavujú najčastejšie, patria aj tieto:

Aké negatívne účinky majú gélové nechty a čo s tým robiť?

V ideálnom prípade gélové nechty vôbec neskúšať a spoľahnúť sa skôr na krásu tých svojich. Gélové nechty sú totiž nielen finančne náročné, ale majú aj negatívny vplyv na štruktúru a vyživovanie pôvodných nechtov, najviac problematická je UV lampa.

Ako sú na tom lakované nechty, tie sú už zdravšie?

Lakovanie nechtov už má svoje výhody, najmä pokiaľ ide o ochranu nechtov pred infekciami plesňového typu, prípadne o ochranu voči nadmernému lámaniu. Problémom je skôr ich odlakovanie, ktoré môže tiež narušiť štruktúru a vnútornú pevnosť nechtov.

Akým spôsobom pilníkovať nechty čo najviac šetrne?

Na pilníkovanie nepoužívajte kovový pilník, ale skôr papierový alebo sklenený. Pilníkujte nechty pod uhlom 45 stupňov a postupujte zo strán smerom k stredu nechtu. Kožu nikdy nestrihajte a nepilníkujte, ale zatlačte. Na záver necht a okolie naolejujte.

Ako často je zdravé a pre vzhľad optimálne strihať nechty?

Príliš časté strihanie nechtov narúša ich pevnosť a zvyšuje riziko lámania a štiepenia, takže platí, že čím menej často si ich budete strihať, tým lepšie. Pokojne stačí strihanie raz za dva až tri týždne, lepšie je zamerať svoju starostlivosť na ich pilníkovanie.

Je možné nejakým spôsobom zrýchliť rast nechtov?

Áno a to buď zmenou jedálnička a cieleným dopĺňaním niektorých vitamínov a minerálov, alebo s využitím špecializovaných liečiv a produktov. Tie obsahujú látky, ktoré stimulujú tvorbu keratínu a tak podporujú zrýchlenie rastu z nechtového lôžka.

Tipy pre podporu zdravých nechtov cez lepšiu starostlivosť

Ak chcete mať zdravé a krásne nechty, to najlepšie, čo pre ne viete spraviť, je zlepšiť ich vyživovanie a vonkajšiu starostlivosť. Za týmto účelom sa vyhýbajte najviac škodlivým a negatívnym faktorom a naopak podporte viac tie, ktoré sú pozitívne.

Zdravé a krásne nechty sú odrazom jedálnička, životosprávy a vonkajšej starostlivosti, kde majú vplyv najmä chemické látky aj fyzické poškodenie nechtov

Čo sa týka vyživovania nechtov, tú viete ovplyvniť aj zmenou jedálnička. Treba jesť najmä také potraviny a jedlá, ktoré obsahujú viac zinku, horčíka, železa, omega-3 mastných kyselín, vitamínov B, C a D a podporujú tvorbu keratínu. Do stravovania zaraďte ryby, ovocie, zeleninu, strukoviny, morské plody, oriešky, semiačka a zdravé oleje.

Čo sa týka lepšej starostlivosti, dodržujte tieto zásady:

  • skúste ich hydratáciu v miske s vodou aspoň na 10 minút denne
  • doprajte nechtom a ich okoliu masáž na zlepšenie ich prekrvenia
  • na nechty používajte sklenený či papierový pilník, nie kovový
  • ak máte nalakované nechty, na odlakovanie nepoužívajte acetón
  • pozor na agresívne a časté strihanie, môže zvýšiť lámavosť nechtov
  • chráňte nechty pred agresívnym mrazom aj chlórovanou vodou

Proti lámaniu pomáha aj namáčanie nechtov v teplej vode s citrónovou šťavou, skúsiť môžete aj ich zábaly s pôsobením aloe vera alebo podobných byliniek, prípadne zábal z nahriateho olivového oleja. Na hydratáciu a krajší lesk nechtov pomôže detský olej. Pozor na techniku pilníkovania, vždy to robte od kraju ku stredu a vždy len jedným smerom.

Čítať viac