Čo pomáha a čo je dobré na lámavé nechty a ako na ne pôsobiť prirodzene a dlhodobo

Čo pomáha a čo je dobré na lámavé nechty a ako na ne pôsobiť prirodzene a dlhodobo

Máte problém s častým lámaním nechtov? Zdajú sa vám menej pevné, sú viac krehkejšie a aj na pohľad nevyzerajú zdravo? Lámavé nechty nie sú len kozmetickým či estetickým problémom, ale vo väčšine prípadov odzrkadľujú celkový vnútorný stav organizmu.

Problém s lámavosťou môže vzniknúť na rukách aj na nohách, pričom obvykle začína nepozorovane a mnoho ľudí považuje lámavosť len za výnimočné chybičky krásy. Opak je však pravdou, štatistiky napríklad ukazujú, že lámavosť nechtov sa vyskytuje takmer u každého piateho človeka. Pozrieme sa preto, ako na lámavé nechty a čo na ne pomáha.

Čo sú lámavé nechty, ako vznikajú a aké majú príznaky

Lámavé nechty sa netýkajú len žien, ale aj mužov a tento problém možno definovať ako stav, kedy prichádza k zvýšeniu ich krehkosti, oslabeniu štruktúry a k výskytu štiepenia, odlupovania alebo zalamovania nechtov a to tak nechtov na rukách, ako aj na nohách.

Krehkosť alebo lámavosť nechtov je v istom zmysle daná aj genetický, ale oveľa väčší vplyv majú okolnosti, ktoré nastávajú počas života. Krehké a lámavé nechty do veľkej miery odrážajú hygienu a kvalitu starostlivosti o ne, životný štýl a životosprávu, stav imunitného systému či hormonálnu rovnováhu. Zvýšenú pozornosť si vyžadujú lámavé nechty u detí.

Virde Kaštanfit

 • Vplyv na cievy a žily
 • Podpora pokožky, vlasov a nechtov

Equivita

 • Pôsobenie na zdravie vlasov, kože a nechtov

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

GS Eladen PREMIUM

 • Pôsobenie na vlasy
 • Vplyv na pokožku a pleť
 • Účinky na nechty

Phyteneo Methionin komplex

 • Podpora vlasov, nechtov a stavu pokožky

Pokiaľ ide o ďalšie príznaky a prejavy spojené s týmto problémom, sem patria:

 • ako prvé sa dostavia zmeny zafarbenia, vyskytnúť sa môžu buď lokalizované škvrny, prípadne celkové zmeny farieb, najčastejšie zhnednutie alebo zažltnutie
 • druhou zmenou býva zmena hrúbky nechtov, najčastejšie ich stenčenie, ale objaviť sa môže aj zhrubnutie, čo súvisí so zmenou štruktúry alebo aj zmenami rastu
 • sledovať treba tiež zmeny povrchu, či nie sú nechty zrazu príliš hladké alebo naopak príliš drsné, tento príznak sa môže objaviť spoločne so zmenami zafarbenia
 • všímajte si aj nechtové lôžko a pokožku okolo nechtov, napríklad jej stmavnutie, zosvetlenie alebo štruktúru, môže veľa napovedať o plesňových a iných chorobách

SLEDUJTE AJ POKOŽKU A VLASY

V mnohých prípadoch stav nechtov môže súvisieť aj s vlasmi alebo pokožkou. Platí to hlavne vtedy, ak je za týmto problémom všeobecný nedostatok živín potrebných pre všetky spomínané typy tkanív, či už ide o keratín alebo aj o kolagén, ktorý ovplyvňuje tiež kosti.

Príčiny a kedy vznikajú lámavé nechty

Krehkosť a lámavosť nechtov môžu mať viacero príčin. Niektoré sú len dočasné, napríklad nesprávna starostlivosť alebo nedostatok živín, iné poukazujú na závažnejšie ochorenia organizmu, prípadne môže ísť o dôsledok externých vplyvov.

Tu je 5 najčastejších kategórií faktorov, ktoré sú za lámavými nechtami:

Nedostatok živín: Jedným z najčastejších faktorov s negatívnym vplyvom na krehkosť a pevnosť nechtov je ich nedostatočná výživa. Tá spočíva hlavne v absencii minerálov zinok, vápnik a železo, ale aj v nedostatku vitamínov skupiny B a tiež vitamínu C.

Vplyv iných ochorení: Nechty v mnohých prípadoch odrážajú aj celkový zdravotný stav organizmu. Ich zhoršená pevnosť a vyššia lámavosť môžu znamenať problémy s imunitou, štítnou žľazou, krvným obehom, obličkami alebo tráviacou sústavou.

Vonkajšie faktory: Zhoršenie pevnosti nechtov nastáva aj následkom pôsobenia niektorých vonkajších vplyvov. Ide napríklad o časté používanie kozmetiky na nechty alebo o nadmerné vystavovanie nechtov vplyvom zlého počasia, pôsobenia saponátov alebo vody.

Vplyv liekov: Zhoršenie stavu nechtov môže byť aj výsledkom užívania niektorých druhov liekov, hlavne ak ide o liečivá vydávané na predpis alebo so silnejším účinkom v tele. Do tejto kategórie patria napríklad niektoré antibiotiká či lieky v rámci chemoterapie.

Nesprávna starostlivosť: Medzi faktory s negatívnym vplyvom treba zaradiť aj nesprávnu starostlivosť o nechty. Platí to hlavne vtedy, ak nechty pravidelne nestriháte, nestaráte sa o stav pokožky okolo nich alebo nepoužívate kozmetiku na ich podporu.

Riešenie lámavých nechtov doma

Ak chcete zlepšiť stav a pevnosť nechtov v domácom prostredí a bez lekára, môžete využiť kombináciu niektorých režimových opatrení spoločne s aplikáciou hotových prípravkov určených na nechty, prípadne aj na vlasy a pokožku.

Medzi najlepšie a najviac overené spôsoby ich posilnenia patria:

Zmeny v jedálničku

Na zlepšenie výživy nechtov je potrebné spraviť v prvom rade zmeny v jedálničku. Zaraďte do neho viac orechov, ovocia, zeleniny, strukovín, mliečnych výrobkov a rýb. Kľúčové sú vitamíny A, B, C, D a E a minerály vápnik, zinok, železo a selén.

Posilnenie imunity a celkového zdravia

Stav nechtov súvisí najviac so stavom imunitného systému a celkovým zdravím organizmu, preto môžete na ich pevnosť či lámavosť pôsobiť aj cez tieto vplyvy. Snažte sa obmedziť hlavne alkohol, fajčenie a stres, ktoré zhoršujú imunitu a vitalitu organizmu.

Obmedzenie negatívnych vonkajších vplyvov

Na minimum je tiež potrebné obmedziť negatívne vonkajšie faktory. Ide hlavne o používanie rukavíc pri práci s čistiacimi prostriedkami, obmedzenie namáčania rúk vo vode, používanie rukavíc v mraze alebo o obmedzenie nechtovej kozmetiky.

Domáce kúry na nechty

Na priamu podporu nechtov zvonku si viete pripraviť aj domáce kúry, v ktorých budete nechty namáčať. Môže ísť o kúru s arganovým olejom s citrónom, kúru zo zeleného čaju, kúru s vaječným žĺtkom a mliekom alebo o kúru s mandľovým olejom.

Hotové prípravky, produkty a lieky

Kombinovanie domácich opatrení s hotovými prípravkami na nechty. Môže ísť o rôzne kozmetické produkty, protiplesňové prášky, výživové doplnky s vitamínmi a minerálmi alebo aj o voľne dostupné lieky pôsobiace na ich lámavosť, posilnenie a zdravý stav.

PRÍZNAKY, KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA

Nie všetky problémy s krehkosťou a lámavosťou nechtov je možné riešiť len doma, niekedy je potrebné navštíviť aj odborníka. Platí to hlavne, ak nastane výrazná zmena farby, hrúbky alebo tvaru, krvácanie, bolesť, opuch alebo oddelenie nechtov od pokožky.

Výživové doplnky a prípravky na lámavé nechty

Ak chcete podporiť zdravý stav a pevnosť nechtov, siahnuť môžete po rôznych voľne dostupných prípravkov. Tie majú podobu napríklad rozličných krémov, balzamov, regeneračných gélov, olejov, kondicionérov alebo doplnkov výživy.

Pokiaľ ide o zameranie týchto prípravkov a produktov, tak:

K dispozícii máte buď prípravky na všeobecné posilnenie a výživu nechtov, alebo aj na konkrétne problémy s nimi, napríklad plesne, lámavosť alebo podporu rastu

Pokiaľ ide o ich najväčšie pozitíva a benefity, medzi ne patria:

 • dostupnosť voľne, nemusíte navštíviť lekára a mať recept
 • výber z viacerých foriem, či už vonkajších alebo vnútorných
 • možnosť dlhodobého a aj preventívneho používania

Niektoré prípravky majú podobu perorálnych tabliet a obsahujú vitamíny či minerály určené na lepšie vyživovanie nechtov, vlasov aj pokožky, iné sú zas založené na zložení špeciálne určenom pre posilnenie nechtov, na zabránenie ich štiepeniu a na zlepšenie rovnosti, vzhľadu a štruktúry nechtu. Viaceré pomáhajú aj celkovo na nechtové lôžko.

Lieky na lámavé nechty

Pokiaľ ide o lieky určené na lámavé nechty, jedná sa o voľne dostupné a voľne predajné liečivá, ktoré môžu mať formu perorálnych tabliet alebo formu špeciálnych sér, nechtových kúr, gélov a iných prípravkov s vonkajšou a priamou aplikáciou.

K dispozícii nájdete tieto typy a druhy:

Niektoré lieky sú určené špeciálne pre výživu nechtov a ich posilnenie, iné zas pôsobia špeciálne proti konkrétnym problémom, napríklad rozličným infekciám

Na rozdiel od doplnkov výživy majú lieky tieto vlastnosti:

 • zloženie je koncentrovanejšie a účinky sú tak viditeľnejšie
 • použitie je možné na konkrétny problém, nielen všeobecne
 • doba používania je časovo obmedzená a skôr kratšia

Aj v tomto prípade bývajú najčastejšie využívané prírodné zložky a látky s prirodzeným pôsobením, hlavne ak ide o rôzne vitamíny, minerály alebo aminokyseliny, napríklad L-metionín či kyselinu aminobenzoovú. Niektoré liečivá majú aj rastlinný charakter a využívajú extrakty a výťažky bylín podporujúcich rast a pevnosť nechtov.

Selezin ACE COMPLEX

 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Candibene

 • Pôsobenie na mykotické a kandidózne kožné ochorenia
 • Účinky na problémy v genitálnej oblasti
 • Vplyv na infekcie a problémy s nechtami

Canespor

 • Dermatofyty, kvasinky, plesne a patogénne huby
 • Fungicídne účinky
 • Protizápalové účinky

Revalid

 • Účinky proti vypadávaniu vlasov
 • Podpora vlasov
 • Pôsobenie na nechty

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na lámavé nechty

Či už si chcete zakúpiť kozmetické prípravky na zvýšenie pevnosti nechtov, doplnky pre ich lepšie vyživovanie alebo lieky s konkrétnym účinkom proti lámavosti a podobne, najširšiu ponuku nájdete v lekárňach a to tak v kamenných, ako aj v internetových.

Najväčšou výhodou nákupu v online lekárňach je viac pohodlia, ale aj:

 • rýchlosť, objednávku viete spraviť za pár minút
 • jednoduchá platba, či už na dobierku, alebo aj bezhotovostne vopred
 • možnosť porovnania všetkých produktov na jednom mieste
 • úspora, ceny sú v online lekárňach viditeľne nižšie, ako v tých kamenných

Všetky spomínané benefity viete najviac využiť pri nákupe v tých väčších a známejších online lekárňach, napríklad ako je [lekaren]. Tieto lekárne totiž ponúkajú najlepší sortiment skladom, najrýchlejšie doručenie a najlepšie podmienky či parametre objednávky.

Prejaví sa to napríklad v možnosti rýchleho objednania bez registrácie, doručenia aj do 24 či 48 hodín, bezhotovostnej platby platobnou kartou alebo vo väčšom výbere doručovacích služieb. Jednoznačným pozitívom nákupu v overených online lekárňach je flexibilita, objednávku totiž viete spraviť pokojne aj cez mobil.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

43 Hodnotení