Pleť na tvári je výkladnou skriňou krásy a zároveň aj zdravia. Nie každý však má to šťastie, že jeho pleť je zdravá a vyzerá bezchybne, naopak, často mužov aj ženy sprevádza začervenaná, mastná alebo naopak suchá či šupinatá a problémová pleť.
Aby bola starostlivosť o ňu optimálna, musíte najprv vedieť, akú pleť máte. Existujú viaceré typy, či už je to normálna, zmiešaná alebo citlivá pleť, tomu treba prispôsobiť kozmetiku, pleťové masky a celkový spôsob starostlivosti. Aby bola vaša pleť zdravá, musíte tiež eliminovať negatívne a rizikové faktory a to vrátane okolitých vplyvov.
Čo je pleť a ktoré faktory vplývajú na jej zdravie a vzhľad
Pleť riešia najčastejšie ženy, no čoraz viac sa o tému starostlivosti o pleť, vrátane celkovej starostlivosti o zovňajšok, zaujímajú aj muži. Na to, aký vzhľad má pleť a aj to, aký je jej zdravotný stav, má vplyv aj niekoľko externých a interných faktorov.
Pleť je laické a populárne pomenovanie pre pokožku na tvári, pričom tá je špecifická oproti ostatnej koži svojou štruktúrou a tým, že je viac typov pleti
Existujú štyri typy pleti a to normálna, suchá, mastná a zmiešaná, pričom typ pleti je každému človeku daný geneticky a počas života sa už nedá zmeniť
Tieto typy sa odlišujú vzhľadom, citlivosťou, farbou aj pórmi
Počas starnutia sa stav pleti plynulo mení, to platí pre každý z uvedených typov bez rozdielu. Najčastejšie na pleť okrem veku vplývajú aj životospráva, životný štýl, jedálniček, pitný režim, stres, užívané lieky, počasie, dlhodobé podnebie, prašnosť z okolia a iné vplyvy okolia a v nemalej miere aj voľba kozmetiky a intenzita starostlivosti o pleť.
Tu sú vlastnosti, ktoré vplývajú na zdravie a vzhľad pleti:
- starnutie pleti, ide najmä o vysychanie, tvorbu vrások, zmenu elasticity a tiež o celkové zhoršenie vzhľadu pórov, tie môžu byť viac viditeľné
- farba pleti, čiže jej pigmentácia, táto vlastnosť môže byť užitočná ako príznak pri niektorých kožných ochoreniach, ale aj problémoch prekrvenia
- citlivosť pleti, táto vlastnosť sa prejaví napríklad začervenaním v dôsledku nejakej alergickej reakcie alebo pôsobenia slnka, mrazu či prachu v okolí
- miera hydratácie pleti a tvorba kožného mazu, obe tieto vlastnosti sa líšia aj podľa toho, aký typ pleti máte, ale aj podľa veku alebo životného štýlu
NIEKTORÉ FAKTORY VIETE AJ OVPLYVNIŤ
Kým prirodzené starnutie alebo genetickú predispozíciu neovplyvníte, citlivosť, tvorbu kožnému mazu alebo mieru hydratácie pleti viete čiastočne ovplyvniť. Využiť na to môžete najmä prirodzené zlepšenie životosprávy alebo správny typ kozmetiky.Typy pleti, ako ich rozoznať a ako sa o pleť starať
To, akú máte pleť, viete odlíšiť podľa toho, aké viditeľné príznaky má z pohľadu pórov, miery hydratácie alebo vzhľadu na povrchu. Každá pleť je odlišná nielen vzhľadom, ale aj tým, akú starostlivosť je potrebné vynaložiť a akú kozmetiku použiť.
Tu sú všetky časté typy pleti a rôzne informácie o nich:
Normálna zdravá pleť: Tento typ pleti je charakteristický tým, že nie je príliš suchý a ani príliš mastný, póry sú jemné, dobre prekrvené a na povrchu je pleť hladká a bez nejakých priehlbín a podobne. Pleť je vyvážená a hoci má vo vyššom veku sklon k suchosti, nie je to nič ťažké. Nevyžaduje si extra starostlivosť, dôležitá je ale hydratácia.
Suchá pleť: Tento typ pleti sa vyskytuje najmä u žien, pričom ide o pleť, ktorá má nedostatok kožného mazu. Výsledkom je málo lipidov zadržujúcich vlahu, čo sa s pribúdajúcim vekom ešte zhoršuje a pleť je tak viac šupinatá, svrbí a je hrubšia na dotyk. Používať treba kozmetiku bez alkoholu, dôležitá je hydratácia so špeciálnou maskou raz týždenne.
Mastná pleť: Opakom suchej pleti je naopak mastná pleť, ktorá má rozšírené a upchaté póry, veľmi rýchlo sa mastí a je navonok vzhľadovo lesklá. Pri tomto type je vyššie riziko akné a zle na nej drží make up. Dôležité je v rámci starostlivosti časté a pravidelné čistenie, krémy musia byť skôr ľahké a gélového typu a používať treba jemný peeling.
Zmiešaná pleť: Tento typ pleti kombinuje suchú a mastnú pleť, v rámci tzv. T zóny je pleť skôr mastnejšia a naopak v okolí je skôr suchá. Pleť je teda mastná na čele, brade a nose, naopak, na lícach a krku je skôr suchá. Čistenie pleti musí byť dva krát denne, na jej upokojenie používajte tonikum a tiež hydratačné zmatňujúce krémy.
Citlivá pleť: Ide o typ pleti, ktorá je veľmi citlivá na okolité alebo vnútorné faktory, čo sa na nej prejaví veľmi častým pálením. Pleť býva začervenaná, podráždená a niekedy sa na nej môžu objaviť aj pupence. Pomerne časté je svrbenie a pocit napätia v dôsledku nadmernej suchosti pokožky. Pleť hydratujte, pozor na kozmetiku s alkoholom.
Problematická pleť: Posledným typom pleti je problematická alebo problémová pleť. Táto pleť je veľmi často spojená s akné a čiernymi bodkami, jej póry môžu byť rozšírené a celkovo má pleť nejednotnú štruktúru a farebný tón. V rámci starostlivosti o ňu je dôležité pravidelné čistenie s gélom alebo vodou a tiež použitie regeneračných krémov.
Aká je najlepšia starostlivosť pre zdravú a krásnu pleť
Aby bola akákoľvek pleť krásna a zdravá, je nevyhnutné skombinovať jej pravidelnú starostlivosť s využitím vhodnej kozmetiky spoločne s niektorými jednoduchými opatreniami. Tie sa netýkajú iba priamo pleti, ale skôr celkovej životosprávy a tela.
Pre optimálnu starostlivosť použite tieto prostriedky:
Čistenie pleti: Alfa a omega starostlivosti o pleť je jej pravidelné čistenie, najmä od kožného mazu a v prípade žien aj odličovanie od make-upu. Vyberte si čistiace vody, mlieka alebo oleje bez alkoholu a po vyčistení nezabudnite na výživné pleťové sére a hydratačné krémy. Citlivú pleť môžete upokojiť pleťovým tonikom bez parfumácie.
Životospráva: Aby ste zlepšili celkovo stav pokožky, mali by ste sa zamerať na jedlá, ktoré majú veľa vitamínov, minerálov, aminokyselín, omega mastných kyselín a látok podporujúcich tvorbu keratínu a kolagénu. Do jedálnička zaraďte ovocie, zeleninu, ryby, orechy a zdravé semiačka. Denne vypite aspoň 2,5 litra čistej vody.
Obmedzenie externých faktorov: Dôležitou súčasťou je tiež zmiernenie všetkých rizikových faktorov okolia. Nevystavujte svoju pleť nadmernému slnečnému UV žiareniu, rovnako tak ani cigaretovému dymu, prachu alebo chemikáliám, minimalizujte aj vplyv stresu. Pozor si dajte na extrémy počasia, najmä dlhodobý mráz, chladno alebo dážď.
Pravidelný peeling: Na zjemnenie pokožky pleti, odstránenie odumretých kožných buniek a na obnovu pleti ako celku je najlepší peeling. Kúpiť si na to môžete špeciálne kozmetické pleťové peelingy na doma, prípadne môžete zájsť do najbližšieho kozmetického salónu. Peeling potrebuje normálne, ale aj mastná pleť, čiastočne aj zmiešaná.
HYDRATÁCIA A REGENERÁCIA MÁ VÝZNAM
Súčasťou starostlivosti o pleť musí byť jej hydratácia, na čo má vplyv pitný režim a rovnako aj dostatok aminokyselín v tele. Pre regeneráciu je zas dôležitý spánok a tiež strava bohatá na vitamíny. Využiť môžete aj masáž prstami pre lepšie prekrvenie tváre.Kozmetika a prípravky pre starostlivosť o pleť
Ak chcete zlepšiť stav svojej pleti, nezabudnite na kvalitné prípravy a produkty. Začať treba už z vnútra a to doplnkami výživy, ktoré obsahujú keratín, kolagén a niektoré dôležité vitamíny či minerály, najmä vitamín A, B, C, D, E, selén, zinok a železo.
Čo sa týka vonkajších prípravkov, ak máte nejaké konkrétne problémy s pleťou, napríklad jej podráždenie, začervenanie, šupinatenie, pálenie alebo výskyt akné, viete si na to zakúpiť špecializované krémy, gély, masti, oleje, toniká a séra s priamou aplikáciou. Viaceré z týchto prípravkov obsahujú tiež spomínané zložky a podporujú celkovo pleť.
Veľmi dôležitý je výber správnej pleťovej kozmetiky:
- starostlivosť musí byť komplexné a preto by ste mali siahnuť po všetkých formách od krémov, cez masky, oleje, séra, toniká, vody, gély alebo peny
- využívajte najmä čistiace prípravky, k tomu rozjasňovače alebo stmavňovače a to podľa typu pleti, na hydratáciu sú zas ideálne séra alebo krémy
- zakúpiť si viete prípravky aj s kyselinou hyalurónovou, rovnako tak vyživujúce masky so všetkými vitamínmi či keratínom a tiež denné a nočné séra
- ideálne je, ak kozmetika obsahuje aj gáfor, zdravé rastlinné oleje vrátane toho z čajovníka alebo liečivé bylinky, napríklad svetlík alebo fenikel
KOMPLEXNÉ VITAMÍNY ALE AJ MINERÁLY
Ak chcete svojej pleti pomôcť čo najlepšie a čo najviac, dajte si pri akomkoľvek type alebo forme pleťovej kozmetiky najviac pozor na jej zloženie. Vyvarujte sa prípravkov s obsahom alkoholu, naopak, prednosť dajte tým, čo majú viac prírodných látok.Najčastejšie otázky o pleti
Ktoré vitamíny a látky sú pre pleť najlepšie? Ako masírovať tvár, aby sa zlepšilo jej prekrvenie? Podobné otázky a dotazy ohľadom pleti a starostlivosti o ňu sa pýtajú hlavne ženy, no mnoho vecí zaujíma aj mužov a to všeobecne o pokožke.
Tu sú témy, ktoré sú v diskusiách a fórach najčastejšie:
Akým spôsobom si viem bez kozmetiky vyčistiť pleť?
Pomôcť vám v tom môže teplo a para. Skúsiť môžete napríklad naparovanie tváre nad bylinkovým kúpeľom alebo si spraviť z teplého uteráka jednoduchú masku na tvár a priložiť ju na pár minút. Pred aplikáciou si ale spravte peeling na celej pleti.
Ktoré z vitamínov a ďalších látok pomáhajú na pleť?
Ide o vitamíny A, B, C, D a E, ktoré viete doplniť cez výživové doplnky aj cez ovocie alebo zeleninu. Dôležité sú aj minerály, najmä selén, zinok a železo, rovnako aj omega-3 mastné kyseliny, aminokyseliny, keratín, ovocné kyseliny a koenzýmy, konkrétne Q10.
Ako si mám spraviť masáž pleti na lepšie prekrvenie?
Takáto masáž je jednoduchá, trvá najviac pol minúty a obsahuje 4 typy pohybu. Otvorenou dlaňou si prechádzajte po tvári od stredu k ušiam, potom ňou krúživo hladkajte čelo, potom robte dlaňou kruhy okolo úst a na záver si prejdite od nosa po oči.
Môžem použiť na tvár aj mydlo? Ak áno, tak kedy?
Hoci sa všeobecne odporúča mydlo na čistenie alebo umývanie pleti nepoužívať, neplatí to pri pórovitej alebo mastnej pokožke. Pri týchto typoch pleti môže pôsobiť zásadito a zbaviť vás prebytočného kožného mazu. Pri iných typoch pleti ho nepoužívajte.
Ako dlho môžem používať kozmetiku po jej otvorení?
Hoci na kozmetických prípravkoch býva označená doba použiteľnosti alebo trvanlivosti, tá sa vzťahuje iba na neotvorený produkt. Ako náhle nejaký krém, masť, gél a olej otvoríte, štandardne platí, že ich treba spotrebovať najneskôr do troch mesiacov.
Tipy pre podporu zdravej pleti cez pitný režim a jedálniček
Ak chcete podporiť svoju pleť, musíte sa zamerať aj na to, čo na ňu pôsobí z vnútra. Niektoré jedlá alebo nápoje ju môžu podráždiť a zhoršiť jej vlastnosti, hlavne ak ide o výživu alebo elasticitu, čo zvyšuje riziko precitlivenosti alebo upchávania pórov.
U väčšiny ľudí platí, že celkové zlepšenie životosprávy, jedálnička a pitného režimu je polovicou úspechu z pohľadu zdravia, vzhľadu ako aj krásy pleti
Obmedziť treba jedlá, ktoré obsahujú nadmerne veľa živočíšnych tukov, soli, jednoduchých cukrov alebo aj priveľa bielkovín. Pozor si treba dať aj na prípravu potravín, vyprážané alebo mastné a ťažké jedlá z jedálnička vylúčte, rovnako tak fast food jedlá a polotovary. Pozor si dajte na obsah rôznych stabilizátorov a konzervačných látok v jedlách.
Naopak, do jedálnička treba zaradiť zdravé potraviny:
- ide hlavne o ovocie, ktoré má vitamíny A, B, C, D a vitamín E
- dôležitá je zelenina, ideálne v surovej alebo dusenej forme
- ryby, najmä losos, slede a makrely, majte aspoň raz týždenne
- nezabudnite na hrsť orieškov v kombinácii so semiačkami
- dajte prednosť vareniu, príprave na pare, maximálne ešte pečeniu
- používajte zdravšie oleje, napríklad olivový, arganový a chia
Čo sa týka pitného režimu, v tomto ohľade má význam zamerať sa na čistú vodu a to v objeme aspoň 2,5 litra denne, v teplom počasí a pri väčšej aktivite aj viac. Dostatok vody je dôležitý pre hydratáciu pokožky a aj pre odplavovanie toxínov z tela, ktoré by sa inak mohli usadiť v podkožných vrstvách. Obmedzte alkohol a aj sladené limonády.