Fenikel: Použitie v kuchyni, na chudnutie aj trávenie a jeho liečivé a vedľajšie účinky

Fenikel: Použitie v kuchyni, na chudnutie aj trávenie a jeho liečivé a vedľajšie účinky

Kto by nepoznal feniklový čaj, ktorý využívajú hlavne ženy, ak im mešká menštruácia, alebo ak chcú podporiť produkciu materského mlieka pre svojho novorodenca? Táto bylinka má využitie aj v kuchyni a to ako korenie na dochutenie rôznych hlavných jedál.

Existujú recepty, kde sa Fenikel pridáva do polievky alebo šalátu, prípadne sa môže podávať s kuracím mäsom či iným druhom väčšieho jedla. Táto bylinka zároveň patrí medzi liečivé rastliny využívané aj v tradičnom liečiteľstve. Ak chcete vedieť, aké má rastlina účinky, či pomáha aj v tehotenstve alebo či je možné jej pestovanie u nás, čítajte ďalej.

Čo je Fenikel, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Fenikel obyčajný je z biologického hľadiska rastlinou z čeľade zelerovitých. Používa sa ako korenina, ale aj ako surovina na prípravu čaju so širokými pozitívnymi účinkami. Rastlina môže dorastať až do výšky 2 metrov, pôvodom pochádza z južnej Európy, dnes ju možno nájsť všade v Európe, v Ázii a v Severnej Amerike. Má sladkú vôňu a chuť.

Za jeho pozitívnymi a často využívanými vplyvmi je veľmi bohaté zloženie obsahových látok. Ide napríklad o silice, vitamíny A, B aj C, rôzne kyseliny, minerály typu vápnik, železo či horčík, esenciálne oleje, antioxidanty, flavonoidy alebo aj vysoký obsah vlákniny.

FENIKEL bylinný čaj

 • Tlmí nadúvanie a bolestivé kŕče v tráviacom ústrojenstve
 • Podporuje vykašliavanie hlienu

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Mnohé z týchto látok sú pre organizmus dôležité a ich absencia sa prejaví:

Zhoršením trávenia a zažívania: Ak vás trápia časté nadúvanie, koliky, bolesti a kŕče brucha, nesprávne trávenie a nadúvanie, môže ísť o prvý dôsledok.

Problémami dýchacích ciest: Fenikel pôsobí na zdravie dýchacích ciest, pomáha na ich prečistenie a uvoľnenie hlienu, tiež preventívne voči ich zápalom.

Ťažkosťami s nadváhou: Látky obsiahnuté v rastline pomáhajú na zdravý metabolizmus aj pravidelné vyprázdňovanie, čo pomáha optimalizácii hmotnosti.

Z tohto pohľadu sa odporúča Fenikel používať hlavne pre tieto skupiny:

 • budúce mamičky a dojčiace mamičky s nedostatkom materské mlieka
 • mužov aj ženy, ktorí potrebujú prečistiť pečeň aj hrubé črevo
 • dospelých aj deti s častými respiračnými problémami a zápalmi
 • každého, koho dlhodobo trápi hladina cukru v krvi aj vysoký krvný tlak

NEŽIADUCE ÚČINKY A KONTRAINDIKÁCIE

Fenikel môže pri nadmernom používaní spôsobiť krátkodobé zažívacie ťažkosti, najmä ak ide o laxatívne účinky. Pozor si treba dať aj na alergiu, tá sa obvykle prejaví na sliznici v ústnej dutine, pričom ide hlavne o svrbenie jazyka a sliznice podnebia.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Feniklu

Pokiaľ ide o využitie Feniklu, okrem priameho použitia v podobe korenia do niektorých jedál si viete zakúpiť aj niektoré produkty, prípravky a doplnky výživy, ktoré obsahujú jeho extrakt či výťažok. Tieto formy môžu mať vonkajšie, ale aj vnútorné pôsobenie.

Tu je prehľad tých, ktoré sú v praxi používané najčastejšie:

Surové plody: Veľmi populárna je forma surových plodov, kde môžete získať sušené aj čerstvé semená a plody Feniklu a z nich si doma pripraviť čaje či odvary.

Čaje: Okrem domácej prípravy čaju si viete kúpiť už aj hotové čaje a čajoviny, kde býva extrakt z rastliny súčasťou širšieho zloženia a s pôsobením na kašeľ aj dojčenie.

Perorálne doplnky výživy: Pokiaľ ide o hotové produkty, jedná sa o tabletky, kapsuly, sirupy a rôzne roztoky, obvykle na trávenie, dýchaciu sústavu či ženské problémy.

Prípravky s vonkajším pôsobením: Fenikel môže byť aj súčasťou niektorých kozmetických či dentálnych produktov alebo krémov a mastí s dezinfekčným vplyvom.

Dávkovanie a užívanie Fenikla by sa malo riadiť týmito zásadami:

 • čaje a ani odvary neužívajte pred spaním, majú mierne diuretické účinky
 • na čaj použite jednu lyžicu drvených alebo celých semien, môžete ho piť 3 krát denne
 • na zápar sa používajú 2 lyžice, používať ho možno až 6 krát denne
 • po týždni pravidelného užívania Fenikla si dajte zopár dní prestávku

Účinky a na čo Fenikel pomáha

Využiť Fenikel môžete vo vyššie spomínaných formách a podobách na všetky najčastejšie problémy súvisiace s ľudským zdravím, či už ide o obranyschopnosť, dýchaciu sústavu, trávenie alebo aj sexuálne zdravie. Má tiež špeciálne účinky pre ženy.

Toto sú tie oblasti, v ktorých Fenikel pomáha najvýraznejšie:

Vplyv na respiračný systém

Látky obsiahnuté vo Fenikli majú pozitívny vplyv na celú dýchaciu sústavu. Pomáhajú na zmiernenie kašľa a vykašliavanie hlienov, na odhlienenie dýchacích ciest, na zápal priedušiek, nádchu a taktiež na posilnenie imunity, čo sa prejaví znížením rizika zápalov.

Pôsobenie na tráviaci systém a trávenie

Výrazným účinkom Feniklu je aj jeho vplyv na trávenie a zažívacie procesy. Pomáha na nadúvanie, plynatosť a nafukovanie, na zmiernenie bolestí a kŕčov brucha a žalúdka, na celkový stav čriev, proti zápche, na urýchlenie metabolizmu a na chudnutie.

Detoxikačné účinky

Látky nachádzajúce sa v rastline majú aj očistné účinky. Pomáhajú na prečistenie močových ciest a obličiek, taktiež na detoxikácie pečene a na zbavenie sa rôznych škodlivín v tele. Podporujú prečistenie čriev a obličiek a majú aj diuretické pôsobenie.

Špeciálne účinky pre ženy

Pokiaľ ide o špecifické pôsobenie u žien, Fenikel pomáha v dvoch oblastiach. Prvou je zmiernenie kŕčov počas menštruácie a úprava menštruačného cyklu, druhou je pôsobenie na stimuláciu laktácie, čiže počas dojčenia podpora tvorby materského mlieka.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Čo sa týka pôsobenia rastliny na srdce a cievy, pravidelná konzumácia či užívanie Feniklu môžu podporiť znižovanie krvného tlaku, čo zlepšuje celkový stav ciev a žíl. Taktiež sa podporuje krvný obeh pôsobením na zníženie hladiny cukru a tvorbu krviniek.

Ostatné účinky a pôsobenie

Medzi ďalšie účinky Feniklu patria podpora sexuálneho apetítu a libida, pôsobenie na unavené oči, ochladzujúce účinky na telo v lete, podpora zraku celkovo, pomoc pri akné, antioxidačné pôsobenie, pomoc na kĺby a zlepšenie fungovania nervov aj pamäte.

VYUŽITIE AJ V KUCHYNI

Okrem liečivých a podporných účinkov rastliny na ľudské zdravie sa Fenikel veľmi hojne používa aj v kuchyni. Listy sa využívajú na dochutenie omáčok, šalátov a rýb, semená sa používajú tiež na tento istý účel, ale môžete ich pridať aj do cesta, oleja alebo do octu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Feniklom

Fenikel je nielen známa korenina, ale aj liečivá bylinka a v poslednej dobe je využívaná čoraz viac. Vidno to aj podľa záujmu užívateľov na internetových fórach a v rozličných diskusiách, kde sa pýtajú otázky týkajúce sa použitia pre špecifické skupiny užívateľov, prípadne ich zaujímajú praktické témy pestovania či receptov do kuchyne.

Tu sú tie témy, otázky a dotazy, ktoré sú najčastejšie:

Ako je to s používaním rastliny v tehotenstve a pri dojčení?

V prvej polovici tehotenstva sa používanie Fenikla, či už v kuchyni alebo v podobe čaju či iných prípravkov, neodporúča. Naopak, neskôr už má pozitívne účinky a to aj po pôrode počas dojčenia. Pomáha totiž pri stimulácii prirodzenej tvorby materského mlieka.

Je Fenikel náročný na pestovanie, môžem ho mať aj doma?

Spomedzi rôznych byliniek a korenín patrí táto rastlina medzi tie najmenej náročné. Semená vysievajte na jar do záhonu alebo do kvetináča, dôležité je teplé a dostatočne slnečné miesto. Dbajte na vlhkosť pôdy a hnojte ju hnojivom so zvýšeným obsahom vápnika.

Sú nejaké kontraindikácie, kedy by sa nemal Fenikel užívať?

Áno, ide hlavne o tie situácie, kedy by mohol spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu s ohľadom na jeho bežné pôsobenie v tele. Pozor si dajte, ak máte nízky krvný tlak, nedostatočnú produkciu žalúdočných kyselín alebo užívate imunosupresíva.

Môžu sa semená Feniklu konzumovať aj samostatne a v surovom stave?

Možno budete prekvapení, ale áno, ide o niečo podobné, ako o semená rasce, avšak s tým rozdielom, že Fenikel je oveľa prijateľnejší na trávenie. Stačí zopár semienok rozžuť hlavne po ťažšom alebo mastnejšom jedle a výrazne tak pomôžete jeho stráveniu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Fenikel

Okrem známeho čaju z Fenikla, ktorý si viete pripraviť doma, môžete využiť všetky pozitívne účinky bylinky a koreniny aj v podobe hotových doplnkov výživy a rôznych prípravkov. Zakúpiť si viete aj drvený plod či niektoré vonkajšie produkty.

Tu je prehľad sortimentu prípravkov obsahujúcich Fenikel:

Siahnuť môžete po čajoch a čajovinách, surových plodoch rastliny, rozpustných nápojoch, kvapkách a roztokoch, tabletkách, krémoch, kapsulách či sirupoch

Bez ohľadu na to, ktorý typ či značku si vyberiete, tak získate:

 • prípravky s prirodzeným pôsobením a s látkami prírodného pôvodu
 • bezproblémové užívanie, riziko vedľajších účinkov a problémov je minimálne
 • produkty dostupné bez toho, aby ste museli mať recept alebo navštíviť lekára

Čo sa týka konkrétnych produktov a prípravkov, zrejme najviac populárne sú čaje a čajoviny. V nich môžete nájsť okrem Feniklu aj iné bylinné extrakty alebo prírodné látky, napríklad medovku, rascu, aníz či rôzne vitamíny. Tieto čaje sú spravidla určené najčastejšie buď pre deti na posilnenie dýchacích ciest, alebo pre matky na podporu dojčenia.

Extrakt z Fenikla je možné nájsť aj doplnkoch výživy v podobe tabliet, kapsúl, kvapiek či roztokov, ktoré pomáhajú ženám na hormonálnu rovnováhu či chudnutie, celkovo na zlepšenie trávenia alebo na detoxikáciu tela či podporu psychickej vitality.

K dispozícii sú aj rôzne rozpustné nápoje pre deti obohatené o rozpustnú vlákninu, kozmetické prípravky, produkty dentálnej hygieny či regeneračné krémy na kožu. Všetky tieto prípravky obsahujú samozrejme aj iné látky, Fenikel je v tomto prípade súčasťou širšieho a bohatšieho zloženia, pričom sa tu využívajú jeho dezinfekčné účinky.

FENIKEL bylinný čaj

 • Tlmí nadúvanie a bolestivé kŕče v tráviacom ústrojenstve
 • Podporuje vykašliavanie hlienu

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Fenikel

Je jedno, či si chcete kúpiť celý alebo drvený plod, hotový čaj alebo niektoré z prípravkov a doplnkov obsahujúcich extrakty a výťažky z Fenikla, v každom prípade ide o voľne predajné produkty. To prináša výhodu jednoduchého nákupu bez receptu.

Najlepší sortiment aj služby majú lekárne, najmä tie internetové, ktoré:

 • majú väčšinu prípravkov skladom, hlavne tie známe
 • môžete si z pohodlia domova prípravky, ich cenu aj zloženie porovnať
 • nemusíte nikam chodiť, objednávku aj doručenie vyriešite doma
 • máte k dispozícii viacero možností platby, nie ste odkázaní na hotovosť

Spomínané väčšie lekárne majú okrem týchto benefitov aj kvalitnejší zákaznícky servis, napríklad rýchlejšiu dopravu do 24 až 48 hodín, možnosť platby kartou, možnosť nákupu bez registrácie alebo o možnosť vyzdvihnutia osobne na blízkej kamennej pobočke.

Čo sa týka postupu nákupu, ten sa prakticky vôbec nelíši od bežnej objednávky v eshope. Všetko je otázkou niekoľkých minút, stačí len do košíka vložiť tie produkty, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje osobné údaje a adresu, zvoliť spôsob platby a vybrať si typ doručenia. Mnoho lekární ponúka aj vernostný program, napríklad akcie či zľavové kódy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení