Svalovica patrí medzi najčastejšie príznaky svalovej únavy po nadmernom alebo intenzívnom fyzickom či športovom výkone. Obvykle ide o krátkodobý problém konkrétnej svalovej partie, často býva na bruchu, nohách, lýtkach alebo podbrušku po cvičení.
Objavuje sa s určitým časovým odstupom, na úvod je silný, neskôr už postupne ustúpi a do 24 až 48 hodín by mala pominúť Na druhú stranu, ak sa objaví bez cvičenia a podobnej príčiny, pričom je sprevádzaná zimnicou, ide o veľmi častý príznak chrípky. Ako sa svalovica prejavuje, kedy sa objaví u detí a aká je prvá pomoc, to sa dočítate ďalej.
Čo je svalovica, ako vzniká a ako ešte sa prejavuje
Svalová horúčka, ako sa tomuto javu odborne hovorí, vzniká najčastejšie ako dôsledok nadmernej fyzickej záťaže pri športovaní, cvičení, tréningu alebo príliš dlhej či rýchlej chôdzi. V týchto prípadoch trvá obvykle zopár hodín, len výnimočne je to viac dní.
Za vznikom svalovice je mechanizmus práce svalov, ktoré sa striedavo rozťahujú, sťahujú a uvoľňujú, pri väčšej záťaži tak môžu vzniknúť mikrotrhliny
Vzápätí vzniknú menšie lokálne zápaly, ktorých cieľom je zacelenie a zahojenie mikrotrhlín a výsledkom je tak zlepšenie pevnosti svalových vlákien
Bolesť a iné príznaky, ktoré vtedy nastávajú, sú sprievodným javom
Svalová horúčka býva veľmi často jedným z prejavov celkových a systémových ochorení, najmä typu chrípka a podobne. Vtedy je sprevádzaná bolesťou svalov a kĺbov celkovo, čiže nie ohraničene, rovnako tak slabosťou, bolesťami kĺbov, stuhnutosťou svalstva a samozrejme aj horúčkami. Liečba je tak zameraná na túto príčinu a nie na svalovicu.
Ak ide o svalovicu spôsobenú preťažením svalov, tak:
- prejavuje sa spomínanou bolesťou v danom mieste, kde prišlo k mikrotrhlinám vo svaloch, bolesť je bez zmien v intenzite a týka sa daného svalu
- rovnako tak sa môžu objaviť ako ďalšie prejavy aj pocity stuhnutosti alebo napätia vo svale, čo pôsobí na zníženie hybnosti a flexibility pohybu svalu
- pomerne bežne nastávajú aj svalové kŕče, ale len veľmi mierne, celkovo sa objavuje únava svalových vlákien a krátkodobé oslabenie výkonnosti svalu
- niekedy sa môžu k svalovým problémom pridať na krátko aj problémy nervového systému, najmä vtedy, ak máte v tele dlhodobo príliš málo horčíka
LIEČBA SVALOVICE NIE JE NEVYHNUTNÁ
Svalovica, pokiaľ nie je sprievodným javom nejakého vážnejšieho infekčného ochorenia alebo problémov priamo so svalstvom, nemusí byť takým problémom, aby ste ho okamžite a intenzívne riešili. Obvykle stačí len uľaviť od najvážnejších prejavov.Ako najlepšie zmierniť svalovicu a čo pomáha doma
Zmiernenie svalovice je možné dosiahnuť iba v prípade, ak je jej príčinou fyzické preťaženie svalov. Pokiaľ ide o svalovú horúčku spojenú s chrípkou a inými závažnejšími príčinami, svalovicu nezmiernite, musíte sa vtedy zamerať na vyvolávajúci faktor.
Prvá pomoc pri bežnej svalovici zahŕňa tieto možnosti:
Studená a teplá voda v sprche: To najlepšie, čo vám takmer okamžite pomôže pri svalovej horúčke v dôsledku nadmernej fyzickej aktivity, je striedavá teplota s pôsobením priamo na postihnutý sval. Ideálnou príležitosťou k tomu je sprchovanie striedavo v studenej a teplej vode v tomto poradí. Pomôže vám to na uvoľnenie aj prekrvenie svalov.
Mierne a opatrné rozhýbanie svalu: Zostať po svalovici v pokoji a nič nerobiť, to je to najhoršie, čo by ste mohli v tejto situácii spraviť. Snažte sa aspoň o minimálny pohyb, ideálne však bez nejakej väčšej záťaže. Skúste s menšími prestávkami pomalšiu chôdzu, prípadne mierny strečing. Vyhýbajte sa výbušnému alebo intenzívnemu pohybu.
Sauna: Výborným prostriedkom na pomoc pri svalovej horúčke, ale aj celkovo na oddych svalstva, jeho rýchlejšiu regeneráciu a rovnako tak na hojenie mikrotrhlín v ňom, ktoré mohli vzniknúť nadmernou záťažou, je aj sauna. Nezáleží na jej type, ale stačí len 15 minút a vaše svaly, nervová sústava a rovnako krvný obeh sa vám určite poďakujú.
Masáž: Mierna a jemná masáž môže mať tiež blahodarný vplyv na rýchlejšiu regeneráciu svalového tkaniva po jeho preťažení alebo natiahnutí, rovnako tak na obnovu jeho sily. Využiť na to môžete sprchovanie so striedaním teploty vody, ale aj rôzne krémy, masti alebo gély. Sval masírujte celou dlaňou a jemnými pohybmi jedným smerom.
Voda s minerálmi a vitamínmi: Stav svalstva závisí v mnohom aj od hladiny niektorých dôležitých stopových prvkov, konkrétne ide o horčík, zinok, vápnik a vitamíny B, C a E. To, čo viete spraviť takmer okamžite, je využiť šumivú formu alebo formu kapsúl s ich obsahom a užiť ich spolu s vodou. Skúsiť môžete aj multivitamíny a multiminerály.
Podporné gély, masti a krémy: Pri zmiernení nepríjemných pocitov, pobolievania alebo strnulosti a stuhnutosti svalov vám môžu pomôcť aj voľne dostupné vonkajšie produkty, ktoré majú obvykle podobu gélov, mastí a krémov. Pomáhajú na uvoľnenie svalov a na rýchlejšiu regeneráciu svalových tkanív, napríklad bylinnými výťažkami a minerálmi.
Lieky na bolesť a kŕče: V prípade tých najvážnejších súvisiacich ťažkostí, kam patria či už bolesť svalstva alebo obmedzenie jeho hybnosti v podobe kŕčov, viete využiť koncentrované formy doplnenia minerálov a vitamínov, čiže voľne dostupné lieky. Siahnuť môžete aj po liekoch na bolesti a proti svalovým kŕčom, tie obsahujú syntetické látky.
Svalovica v tehotenstve a ako na jej riešenie a liečbu
Počas tehotenstva môže byť svalová horúčka tak prejavom bežného fyzického preťaženia svalov, najmä na nohách, lýtkach a stehnách, ako aj rizikovým príznakom pre komplikácie gravidity, najmä ak sa z ničoho nič objaví na bruchu alebo aj v podbrušku.
Tu sú najdôležitejšie veci, ktoré o nej potrebujete vedieť:
Možné príčiny a rizikové faktory: Medzi bežné príčiny svalovice patria krátkodobé a intenzívne preťaženie danej svalovej partii alebo dlhodobo zvýšená fyzická aktivita. Ak ide o pokročilejšie tehotenstvo, bežná je svalovica na lýtkach a stehnách. Rizikom je svalovica na bruchu a v podbrušku spolu s ostrými bolesťami alebo problémami dýchania.
Súvisiace prejavy a symptómy: Medzi bežné prejavy, ktoré sa objavujú spoločne so svalovou horúčkou v tehotenstve, patria bolesť svalstva, mierne kŕče svalstva, obmedzenie hybnosti a väčšia stuhnutosť. Individuálne sa krátkodobo môže zvýšiť celková únava, prípadne len príde k zvýšeniu únavy a oslabeniu danej svalovej partii.
Riešenie bežnej svalovice doma: Tak, ako v bežných prípadoch, aj v prípade, ak sa svalovica objaví v tehotenstve, pomáha oddych, regenerácia bez záťaže a jemný strečing, najmä ak ide o svalovicu na nohách. Pomôcť môže aj striedanie studenej a teplej vody, saune sa však vyhnite. Vyskúšajte krémy a gély, pozor si ale dajte na perorálne lieky.
POZOR NA TIETO PROBLÉMOVÉ PRÍZNAKY
Špeciálne v tehotenstve môže byť svalovica problémom, ak sa spolu s ňou objavia niektoré závažnejšie prejavy. Ide o bolesti príliš prudkého charakteru, citlivosť brucha alebo podbruška na dotyk, vaginálny výtok a krvácanie. Vtedy rýchlo navštívte lekára.Svalovica u detí, čo znamená, aké sú príčiny a čo robiť
Tak, ako u dospelých, aj u detí sa môže objaviť svalová horúčka v dôsledku nadmernej fyzickej záťaži svalstva, najmä ak ide o menšie deti, ktoré ešte nemajú dostatočnú fyzickú kondíciu. Okrem toho ale treba zvážiť aj niektoré závažnejšie príčiny.
Špeciálne u detí môže ísť o problém so zvýšeným svalovým napätím, prejav poškodenia mozgu alebo krvácania do mozgu, zvážiť treba aj to, že sa jedná o príznak pre metabolické poruchy alebo prejav refluxu. Ak prišlo k svalovej horúčke náhle a nemá súvis ani s fyzickou aktivitou, prípadne nejde o prejav chrípky, zvážte návštevu pediatra.
V prípade svalovici následkom fyzickej aktivity pomáha:
- regenerácia, čiže obmedzenie akejkoľvek väčšej záťaže, po dni fyzickej aktivity, športovania alebo cvičenia by určite mal nasledovať deň voľna
- chybou je však absencia akéhokoľvek pohybu, mierny strečing alebo chôdza s istými prestávkami môže svalom len prospieť, záleží aj od veku dieťaťa
- tak, ako u dospelých, aj u detí pomôže striedanie studenej a teplej vody, môže ísť aj o formu obkladov, k tomu možno pridať jemnú masáž dlaňou ruky
- u detí vo veku od 6 rokov môžete použiť aj viaceré gély, krémy a masti, ktoré zlepšia hojenie mikrotrhlín vo svaloch a podporia rýchlejšiu regeneráciu
BOLESŤ SVALOV AJ NIEKTORÉ INÉ PREJAVY
Podobne, ako aj u dospelých ľudí, aj v prípade detí býva svalovica sprevádzaná bolesťami svalstva, ktoré bolo nadmerne zaťažené, taktiež miernymi kŕčmi, stuhnutosťou, obmedzením hybnosti alebo ich únavou. U najmenších detí sa objaví aj celkový nepokoj.Najčastejšie otázky o svalovici
Ak vás zaujíma, čo všetko ešte pomáha na svalovicu, ale aj to, ako ju rozoznať od vážnejších problémov, prípadne, ako dlho obvykle trvá, stačí navštíviť niektoré internetové diskusie. Muži aj ženy pomerne často rozoberajú svalovú horúčku a možnosti riešenia.
Tu sú najviac kladené otázky a dotazy v online fórach:
Ako rozoznať svalovicu od natiahnutia a natrhnutia svalu?
Najmä podľa intenzity a typu bolesti a podľa súvisiacich prejavov. Natiahnutý sval znamená aj vážnejšie obmedzenie hybnosti a lokalizovanú bolesť, natrhnutý sval sa prejaví pulzovaním bolesti a vážnejšími kŕčmi. Všetky tieto stavy viete vyriešiť aj doma.
Prečo sa svalovica u žien objavuje práve v tehotenstve?
Je za tým kombinácia najmä dvoch faktorov. Prvým je, že vplyvom zmien v hormonálnej hladine a rovnováhe dochádza k väčšiemu uvoľneniu svalstva a jeho oslabeniu. Druhým je celkové zvýšenie hmotnosti a väčšia záťaž na svaly na nohách a bruchu.
Je možné svalovej horúčke predísť lepším stravovaním?
Áno, ale aj nie. Z dlhodobého hľadiska má samozrejme zmysel jesť pestrú stravu s ohľadom na zvýšený príjem bielkovín, horčíka, vápnika a vitamínov B, no na druhú stranu, ak budete mať absolvovať nadmerný fyzický výkon, ani toto vám nemusí úplne pomôcť.
Aký by mal byť ideálny strečing, aby neprišlo k svalovici?
V prvom rade, najmä by mal byť, veľa ľudí ho zanedbáva, najmä pred športovaním. V tom druhom rade ide hlavne o dostatočné zahriatie svalstva, takže by mal trvať aspoň 15 až 20 minút. Svaly, ktoré budete zaťažovať, naťahujte postupne a mierne.
Existujú nejaké cvičenia na prevenciu voči svalovici?
Nejde ani tak o nejaké cielené tréningové programy, skôr o druh fyzickej aktivity alebo cvičenia, ktoré môžu dlhodobo zlepšiť flexibilitu aj pevnosť svalových vlákien. Patria sem najmä pilates, joga, cvičenie na fitlopte, plávanie a bežná chôdza.
Tipy pre podporu svalov a prevenciu svalovice
Hoci na prvý pohľad nie je svalová horúčka vo väčšine žiadnym závažným problémom a ide iba o dôsledok preťaženia svalstva, je samozrejme lepšie sa jej vyhnúť, ako následne riešiť bolestivé stavy a kŕče svalstva. Prevencia je navyše pomerne jednoduchá.
Základom je pravidelný pohyb a trénovanie svalstva v kombinácii s dostatočným oddychom a relaxom po fyzickej námahe a cielené vyživovanie svalov
Ak ide o pohyb, ten by mal byť pravidelný, dlhodobý a opakovaný. Najviac sa odporúča chôdza, všade kde sa dá, choďte peši, v kombinácii s vytrvalostnými aktivitami, napríklad behom, plávaním alebo bicyklovaním. Môžete skúsiť viac zaťažujúce cvičenia na svaly, najmä s váhou vlastného tela a s činkami. Nepreháňajte to ale s kardiom.
Pokiaľ ide o výživu svalov, tu máte viacero možností:
- v prvom rade majte pestrú stravu, no s vyšším objemom bielkovín
- jedzte preto najmä chudé mäso, strukoviny, zeleninu, ryby a vajcia
- orechy a semienka sú zas veľmi dobrým zdrojom aminokyselín
- cielene dopĺňajte do tela aminokyseliny BCAA, horčík a proteín
- na ich doplnenie využite doplnky výživy a tiež športovú výživu
- ak začínate s cvičením, môžete použiť aj rôzne masti alebo gély
Okrem pohybu, cvičenia a dostatočnej výživy je v rámci prevencie a podpory svalov dôležitý aj odpočinok. Nepreťažujte svalstvo viac dní po sebe, ak máte nejaký deň viac fyzickej aktivity, na ďalší deň nešportujte alebo netrénujte nejako intenzívne, ale majte viac pokojový režim. Svalom prospieva aj spánok, denne by to malo byť 8 až 9 hodín.