Zinok: Kde v strave ho nájsť, na čo je dobrý, aké má účinky a ako sa prejavuje nedostatok

Zinok: Kde v strave ho nájsť, na čo je dobrý, aké má účinky a ako sa prejavuje nedostatok

Zinok je stopový prvok a minerál, ktorý je pre ľudský organizmu mimoriadne dôležitý. Stimuluje aktivitu vyše 100 enzýmov a má význam pre viaceré tkanivá či sústavy, či už ide o účinky na svaly, vlasy, nechty alebo na kožu, kde pomáha napríklad na akné.

Minerál sa nachádza prirodzene v strave, či už ide o potraviny živočíšneho alebo rastlinného typu. Napriek tomu sa môže u človeka objaviť aj nedostatok a vtedy je potrebné siahnuť po výživových doplnkoch. Na čo je zinok dobrý, aká je jeho denná dávka pre deti a v tehotenstve a či má aj vedľajšie alebo nežiaduce účinky, to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je zinok, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Zinok je stopový prvok esenciálneho typu, ktorý zásadne vplýva na fungovanie ľudského tela. Hoci sa vyskytuje v organizme len v objeme od 2 do 4 gramov, možno ho nájsť skoro vo všetkých orgánoch. Najviac je zastúpený vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, pankrease a u mužov aj v prostate, kde vplýva na tvorbu testosterónu.

Dlhšiu dobu bol zinok v úzadí záujmu, no posledných 50 rokov vzrástla informovanosť o významne tohto minerálu. To sa prejavuje aj popularitou viacerých prípravkov či liekov, ktoré zinok obsahujú, hlavne pokiaľ ide o prípravky určené špeciálne pre deti či mužov.

Zinok tablety

 • Vysoko absorbovateľný zinok
 • Pomáha telu metabolizovať sacharidy, tuky a bielkoviny
 • Podporuje funkciu imunitného systému
 • Zdravá pokožka + vlasy + zuby

 

Za nedostatkom zinku v tele môžu byť hlavne tieto príčiny:

Nesprávna skladba potravín: Najčastejšou príčinou nízkej hladiny v tele je zlý jedálniček, ktorý obsahuje málo potravín bohatých na zinok. Týka sa to vegánov a vegetariánov.

Zhoršené vstrebávanie: Druhým faktorom je horšie vstrebávanie zinku, čo môže byť tiež spôsobené niektorými potravinami, napríklad mliekom s obsahom kazeínu či fytátmi.

Nadmerná konzumácia alkoholu: Jednou z častých príčin nedostatku minerálu je aj vyššia konzumácia alkoholu. Ten znižuje vstrebanie zinku, ale aj zvyšuje jeho vylučovanie z tela.

Zvýšená potreba: Nízka hladina minerálu môže byť zapríčinená aj jeho zvýšeným spotrebovaním, čo je typické hlavne u športovcov a ľudí s vyššou fyzickou aktivitou.

Tu sú najčastejšie príznaky nedostatku zinku:

 • problémy na pokožke, či už ide o suchosť kože alebo horšie hojenie poranení
 • zvýšená podráždenosť, nervozita, depresia a celkovo zhoršenie psychiky
 • nadmerné vypadávanie vlasov, zhoršenie zraku, zvýšenie pocitu únavy a vyčerpania
 • u žien sa môže objaviť nepravidelná menštruácia, u mužov problém s prostatou

POZOR AJ NA PREBYTOK

Nielen nedostatku minerálu zinok, ale aj jeho prebytok môže priniesť niektoré problémy. Ide hlavne o príjem minerálu v množstve viac ako 150 mg a najčastejšie sa objavujú zažívacie ťažkosti, pri dlhodobom prebytku aj problémy so svalmi či obličkami.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce zinok

Najčastejším zdrojom stopových prvkov a teda aj zinku sú potraviny. V dostatočne pestrej strave nie je problém prijať zinok v adekvátnom množstve, hoci pri jeho zvýšenom spotrebovaní v organizme niekedy len potraviny objektívne nestačia.

Toto sú potravinové zdroje, kde je najčastejší výskyt zinku:

Mäso: Najviac zinku obsahujú živočíšne zdroje, konkrétne mäso. Skvelým zdrojom je červené mäso, či už hovädzie alebo bravčové. Menej je ho v kuracom.

Ostatné produkty živočíšneho typu: Zinok možno nájsť aj v morských plodoch, hlavne v ustriciach, tiež vo vaječnom žĺtku a potravinách so živočíšnymi bielkovinami.

Zelenina a ovocie: Zelenina je všeobecne dobrým zdrojom minerálov a stopových prvkov, zinok nájdete hlavne v špenáte, brokolici, cesnaku, kapuste a vňati.

Ďalšie rastlinné zdroje: Okrem zeleniny a ovocia sa minerál nachádza aj v orechoch, semenách, strukovinách či pivovarských kvasniciach.

Odporúčaná denná dávka tohto minerálu je individuálne odlišná:

 • u priemerného dospelého človeka je denné dávkovanie od 10 do 15 mg
 • menšie deti do 10 rokov by mali denne prijať 5 až 10 mg zinku
 • zvýšená je spotreba v tehotenstve a pri dojčení a to 15 až 20 mg minerálu
 • o polovicu vyššie dávkovanie by mali mať vegáni a ľudia so stresovým životom

Účinky a na čo zinok pomáha

Zinok má v ľudskom tele naozaj zásadný vplyv a význam. Je dôležitý pre činnosť viacerých orgánových sústav, ale napríklad aj pre správne fungovanie organizmu celkovo, či už pred spaním na uvoľnenie či na chudnutie a optimálny metabolizmus.

Tu sú oblasti, v ktorých je pôsobenie minerálu najviac viditeľné:

Nervový systém a psychika

Zinok je známy aj ako tzv. minerál na nervy. Pomáha totiž na správne fungovanie nervovej sústavy a ovplyvňuje tiež syntézu neurotransmiterov, napríklad produkciu endorfínov. Dostatok zinku vplýva proti depresiám, na lepšiu koncentráciu aj upokojenie nervov.

Pokožka a jej zdravie

Druhým najznámejším vplyvom minerálu je jeho pôsobenie na kožu. Ide jednak o podporu zdravého stavu pokožky, napríklad pomáha proti jej nadmernej suchosti, ale aj o pomoc pri niektorých kožných problémoch. Najčastejšie ide o akné, psoriázu, herpes či bradavice.

Vplyv na pohlavnú sústavu

Špeciálne u mužov má tento minerál dôležitú funkciu pre správne fungovanie pohlavnej sústavy, nakoľko ovplyvňuje tvorbu spermií, čiže priamo mužskú plodnosť a vplýva tak aj na reprodukčné zdravie. U žien zas nedostatok zinku negatívne ovplyvňuje menštruáciu.

Imunita a celková vitalita

Nemenej dôležitým účinkom zinku je jeho vplyv na celkovú vitalitu organizmu. Ide jednak o podporu správneho fungovania imunitného systému a vplyv na obranyschopnosť, ale aj o podporu celkovej vitality. Zinok tiež pomáha na zníženie únavy a lepšiu výkonnosť.

NIEKTORÉ ĎALŠIE VPLYVY

Zinok je dôležitý napríklad aj pre správny priebeh tehotenstva, pomáha znižovať hladinu histamínu, chráni pečeň pred poškodením a má všeobecne antioxidačné účinky, pomáha odbúrať ťažké kovy z tela a vplýva aj na dostatočnú produkciu inzulínu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so zinkom

V súvislosti so zinkom je dôležité vedieť aj niektoré ďalšie praktické záležitosti týkajúce sa jeho vplyvu, užívania, vstrebania či dávkovania. Minerál sa využíva napríklad aj ako podporný prostriedok pri niektorých ochoreniach, poruchách a stavoch. Vzhľadom na naozaj široký záber tém je dôležité vedieť čo najviac informácii.

Prinášame preto odpovede na tie najdôležitejšie dotazy:

Ktorí ľudia a ktoré rizikové skupiny majú zvýšenú potrebu zinku?

Vyššiu dennú dávku a vyššiu dennú potrebu tohto minerálu majú hlavne tehotné a dojčiace ženy, starší ľudia vo veku nad 60 rokov, vegáni a vegetariáni, ľudia s vyššou fyzickou aktivitou a športovci, celiatici a tí, čo v nadmernom množstve konzumujú alkohol.

Ovplyvňujú vstrebávanie a vylučovanie zinku niektoré liečivá?

Áno, tak, ako aj v prípade iných minerálov, vitamínov a stopových prvkov, aj s ohľadom na zinok treba počítať pri jeho suplovaní s tým, že niektoré lieky tomu môžu brániť. Ide napríklad o diuretiká, antacitá a ženy by si mali dávať pozor na hormonálnu antikoncepciu.

Ktoré formy zinku sú najlepšie v prípade užívania suplementov?

Zinok je možné okrem potravín prijímať aj v podobe doplnkov výživy, ktorých úlohou je čo najefektívnejšie doplnenie minerálu do tela. S ohľadom na toto kritérium sú najlepšie formy citrátu, glukonátu, metionínu a orotátu, ktoré je optimálne pri užívaní striedať.

Môže sa zinok použiť aj ako podporný prostriedok pri liečbe?

Áno, okrem preventívneho užívania a doplnenia jeho hladiny je minerál odporúčaný tiež pri niektorých ochoreniach a problémoch. Ide napríklad o opakované choroby dýchacích ciest u detí, znížená imunity, chronický únavový systém či vaginálne mykózy.

Výživové doplnky obsahujúce zinok

Za účelom doplnenia hladiny zinku do tela sa najčastejšie využívajú výživové doplnky. Ide prevažne o tablety, ktoré majú najpohodlnejšie dávkovanie. Ich cieľom býva podpora fungovania orgánových systémov spomínaných vyššie, hlavne nervov.

Zinok tablety

 • Vysoko absorbovateľný zinok
 • Pomáha telu metabolizovať sacharidy, tuky a bielkoviny
 • Podporuje funkciu imunitného systému
 • Zdravá pokožka + vlasy + zuby

 

Tu je stručná a najčastejšia charakteristika týchto prípravkov:

Ide buď o doplnky obsahujúce čisto len zinok, ktoré pomáhajú najčastejšie na nervy či pokožku, alebo o prípravky so širším zložením, napríklad so selénom či vitamínmi B

Výživové doplnky so zinkom prinášajú viacero výhod:

 • ich kúpa nie je viazaná na recept alebo predošlé vyšetrenie u lekára
 • užívanie môže byť dlhodobé, pokojne aj viac týždňov či mesiacov
 • nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky či kontraindikácie

Doplnenie zinku touto formou má predovšetkým podporný charakter, nejde samozrejme o náhradu odbornej liečby. Niektoré prípravky majú širšie zloženie a ide o minerálové doplnky s cieľom posilniť napríklad aj pohlavné zdravie, iné sú zas zamerané čisto len na zinok s obsahom odporúčanej dennej dávky pre dospelých.

Lieky obsahujúce zinok

Druhou možnosťou na doplnenie zinku sú už humánne lieky a liečivá, ktoré obsahujú spravidla vyššiu koncentráciu tohto minerálu vo svojom zložení. Ich cieľom je intenzívnejšie pôsobenie a to už nielen všeobecne, ale aj na konkrétne problémy či poruchy.

Poznáme dva typy liekov a liečiv, ktoré obsahujú zinok:

Prvým typom sú lieky čisto len so zinkom, druhým liečivá, kde je zinok súčasť zloženia a ich pôsobenie môže byť napríklad na prostatu, nervový systém či problémy kože

Pokiaľ ide o benefity, ktoré prinášajú takéto lieky, tak:

 • výhodou je vyššia koncentrácia, užívanie býva krátkodobejšie
 • zároveň sa tiež jedná o voľne predajné a voľne dostupné liečivá
 • účinnosť je viac overená a užívanie tak prináša lepšie výsledky

Oproti bežnej koncentrácii zinku v minerálových prípravkoch, ktorá býva okolo 15 mg v 1 dávke, majú lieky vyšší obsah, štandardne okolo 25 mg. Zároveň sú viac špecializované, nejde len o všeobecné doplnenie minerálu, ale skôr o priame pôsobenie, či už na stav kože, imunitný systém, nervový systém alebo na reprodukčné zdravie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce zinok

Tak doplnky výživy, ako aj lieky, ktoré obsahujú zinok, je možné zakúpiť v lekárni. Nakoľko ide v oboch prípadoch o voľne predajné a voľne dostupné produkty, ich kúpa je možná bez receptu alebo bez nutnosti lekárskeho vyšetrenia.

To so sebou prináša možnosť nákupu v online lekárni, čo má viacero plusov:

 • tým prvým je nižšia cena oproti klasickej lekárni, aspoň vo väčšine prípadov
 • samozrejmosťou je pohodlnosť, nakoľko nemusíte nikam osobne ísť
 • lieky či prípravky bývajú na sklade, takže na nič nečakáte
 • platiť môžete aj vopred a bezhotovostné, platobnou kartou či cez internet banking

Na našom trhu je zároveň veľký výber internetových lekární, čo prináša konkurenciu, lepšie zákaznícke služby a ďalšie výhody. Ak si vyberiete niektorú z tých známejších, napríklad ako je [lekaren], môžete získať podľa ceny prípravku aj doručenie domov zdarma.

Zinok tablety

 • Vysoko absorbovateľný zinok
 • Pomáha telu metabolizovať sacharidy, tuky a bielkoviny
 • Podporuje funkciu imunitného systému
 • Zdravá pokožka + vlasy + zuby

 

Navyše, problémom nie je ani rýchlosť nákupu, čoho sa niektorí ľudia v prípade online objednávok obávajú. Tie väčšie a známejšie lekárne umožňujú spraviť nákup aj bez registrácie a objednávku vybavia ešte v ten istý deň. Liek či výživový doplnok so zinkom tak môžete mať doma pokojne aj za 24 či 48 hodín, čo je naozaj expresné.

Komentáre & Hodnotenie

4.60

47 Hodnotení