Imunitný systém človeka je jedným z najdôležitejších systémov v organizme. Ak je oslabený alebo poškodený, máte častejšie choroby a aj bežné ťažkosti typu nádcha a prechladnutie vám môžu spôsobiť problémy. Jeho stav ale viete do veľkej miery ovplyvniť.
Slabý imunitný systém totiž môže byť aj dôsledkom zlej životosprávy a životného štýlu, veľký vplyv naň majú potraviny, napríklad ak neobsahujú všetky potrebné vitamíny a živiny. Na druhú stranu, veľa ľudí zanedbáva cielené posilnenie imunitného systému najmä sezónne, hlavne pred zimou. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo robiť na jeho podporu.
Čo je imunitný systém a jeho najčastejšie choroby a prejavy
Pod pojmom imunita sa myslí schopnosť ľudského organizmu chrániť svoj stav a fungovanie voči cudzorodým látkam alebo vplyvom. Vďaka imunite môže imunitný systém vyslať imunitnú odpoveď voči týmto látkam a vplyvom a eliminovať ich z tela.
Imunitný systém je sústava orgánov a orgánových systémov, ktorých cieľom je zabezpečiť obranyschopnosť tela voči škodlivým vplyvom z okolitého prostredia
Súčasťou imunitného systému sú imunitné bunky, ktoré môžu tvoriť špecifickú alebo nešpecifickú imunitu, najmä voči baktériám, vírusom či kvasinkám
Stav imunitného systému určuje aj odolnosť organizmu voči stresu
Z hľadiska bežného fungovania je dôležitejšia nešpecifická imunita. Tá predstavuje celkovú odolnosť organizmu voči bežným pôvodcom infekcií, zápalov a ochorení spôsobených rôznymi parazitmi. Ak ide o špecifickú imunitu, tá je zacielená proti konkrétnym vírusom či baktériám a obvykle je krátkodobejšia, no pomáha pri opakovaných infekciách.
Ak ide o najčastejšie prejavy oslabenej imunity, tak:
- často sa vyskytujú respiračné problémy a majú závažnejší priebeh, napríklad aj bežná nádcha či prechladnutie vás držia dlhšie a majú silné príznaky
- dochádza k zvýšenej únave a vyčerpaniu a k poklesu vitality a kondície, čo sa prejaví zhoršenou fyzickou výkonnosťou aj počas každodennej bežnej záťaži
- opakujú sa rôzne zápaly, najmä na pokožke alebo v očiach, bežné infekcie sa musia dlhšie liečiť a niekedy sa vrátia, častejšie sú problémy s trávením
- typicky sa následkom nedostatočnej imunity objavujú problémy s vlasmi, pri dlhodobom zhoršení aj ich padanie, na pokožke sú časté afty a herpes
NA IMUNITU VPLÝVAJÚ VITAMÍNY A MINERÁLY
Čo sa týka oslabenej alebo nedostatočnej imunity, zásluhu na takomto stave majú aj viaceré vitamíny alebo minerály, ak ide o ich nedostatok. Jedná sa najmä o vitamíny C, D a E, čiastočne tiež vitamíny B, z minerálov zas o horčík, zinok, draslík a meď.Ako najlepšie podporiť imunitný systém
Podpora imunitného systému a jeho posilnenie je záležitosťou dlhodobou, no niekedy začať treba. Dôležité je skombinovať všeobecné opatrenia, ktoré majú dlhší nástup, spolu s tými cielenými, ktoré zas pomôžu rýchlejšie. Využiteľné sú u detí aj dospelých.
Týchto 6 prostriedkov vám pomôže na imunitu najviac:
Prospešné potraviny: Nakoľko stav imunitného systému je do veľkej miery závislý aj od hladiny niektorých vitamínov a minerálov, ich doplnenie cez potraviny a jedlá je spôsobom, ako obranyschopnosť podporiť. Do svojho jedálnička preto zaraďte viac zeleniny, ovocia, rýb orechov, semiačok, morských plodov, strukovín, medu a produktov zo sóje.
Otužovanie sa: Skvelým spôsobom, ako podporiť fungovanie imunitného systému, je aj otužovanie sa. Pod týmto pojmom si treba predstaviť najmä neprekurovanie miestností, vhodné obliekanie sa po celý rok, kde sa treba vyhýbať nadmernému používaniu teplého oblečenia, ale aj sprchovanie postupne vo vlažnej a potom studenej vode.
Zvýšenie pohybu: Skvelým prostriedkom na prirodzenú obranyschopnosť je aj pohyb, najmä vonku na čerstvo vzduchu a čo najviac na slnku. Vďaka tomu viete doplniť vitamín D, ktorý má zmysel špeciálne pre imunitu voči niektorým ochoreniam dýchacích ciest. Snažte sa mať čo najviac chôdze, plávajte, behajte a lyžujte v zime, zlepší tak kondíciu.
Správny pitný režim: Mnoho ľudí dnes podceňuje pitný režim a to je veľká chyba, podobne ako pri potravinách, aj to, čo pijete, má vplyv na prirodzenú obranyschopnosť tela. Základom by mala byť čistá voda v objeme 2,5 litra, ktorú by ste mali piť po 1 až 2 dcl rovnomerne po celý deň. Naopak, zabudnite na rôzne limonády, džúsy a sladené nápoje.
Bylinky a koreniny: Okrem jedál bohatých na rôzne stopové prvky môžete imunitu posilniť cielene aj cez prírodné stimulanty prirodzenej obranyschopnosti. Ide o rôzne bylinky alebo koreniny, viaceré môžete využiť aj v podobe čajov. Skúste napríklad šípky a šípkový čaj, zelený čaj, ženšen, zázvor, škoricu, chilli, bazu, šalviu, rakytník a echinaceu.
Vitamíny cez doplnky výživy: Jednou z možností, ako doplniť do tela prospešné minerály, vitamíny, probiotické kultúry a bylinné extrakty, sú aj výživové doplnky. Majú formu buď tabliet, kapsúl alebo rôznych tekutých nápojov a obsahujú látky s výrazne imunostimulačným vplyvom. Viete si ich kúpiť aj špecificky na imunitu čriev či dýchania.
Faktory, ktoré najviac oslabujú imunitný systém
Ak chcete podporiť a posilniť svoj imunitný systém, dôležité je skombinovať so spomínanými pozitívnymi prostriedkami aj obmedzenie niektorých negatívnych faktorov. Tie môžu zhoršovať stav imunitného systému zvonka a zvyšujú riziko rôznych chorôb.
Medzi najvážnejšie faktory na imunitný systém patria:
Zlý jedálniček: Stravovanie do veľkej miery ovplyvňuje to, koľko máte živín a stopových prvkov dôležitých pre imunitný systém v tele. Pokiaľ nejete dostatočne veľa ovocia, zeleniny, rýb a ďalších spomínaných jedál, ale máte v jedálničku veľa prázdnych kalórií, cukrov, nezdravých tukov a jedál bez vitamínov a živín, znižujete obranyschopnosť.
Málo oddychu a spánku: Úlohou oddychu počas dňa a spánku počas noci je regenerácia a odpočinok tých najdôležitejších systémov v tele, či už ide o srdce, cievy, nervy alebo aj imunitný systém. Nadmerná záťaž bez oddychu spôsobí preťaženie týchto sústav a zvlášť v prípade imunity to vedie k oslabeniu a zníženiu obranyschopnosti tela.
Málo pohybu: Nedostatok pravidelného pohybu, najmä na čerstvom vzduchu, zhoršuje odolnosť organizmu a to najmä na sezónne vírusové a bakteriálne ochorenia od jesene do konca zimy. Nebudujete si ani fyzickú kondíciu a ak nie ste dostatočne na vzduchu a slnku, máte aj málo vitamínu D, ktorý má spolu s vitamínom C vplyv na imunitu.
Externé faktory: Do tejto skupiny vplyvov patria rôzne ochorenia týkajúce sa tráviacej sústavy a čriev, nakoľko tu je prítomných množstvo imunitných buniek, užívanie niektorých liekov, najmä nadmerné užívanie antibiotík, stres, fajčenie, ochorenia lymfatického systému a problémom môže byť aj to, ak ste neprekonali veľa ochorení v detstve.
PROBLÉMY SA NEMUSIA UKÁZAŤ OKAMŽITE
Viacero zo spomínaných faktorov pôsobí v organizme dlhodobo a postupne, nemajú nejakú väčšiu intenzitu. Podobné je to aj s tým, ako vplývajú na imunitný systém a jeho schopnosť, viacero problémov s obranyschopnosťou sa nemusí teda prejaviť ihneď.Potraviny a doplnky výživy na imunitný systém
Vitamíny, minerály a niektoré druhy probiotických kultúr môžu do veľkej miery posilniť váš imunitný systém. Ak ich budete chcieť do tela doplniť, máte na výber dve možnosti. Prvou je jedálniček a potraviny v ňom, tou druhou sú špeciálne výživové doplnky.
Z potravín majú najväčší vplyv na imunitu ovocie a zelenina, hlavne tie, ktoré sú bohaté na vitamíny C a D a na minerály horčík, vápnik, draslík alebo železo. Do jedálnička preto zaraďte citrusové plody, kiwi, melón, jablko, broskyne a hrozno, rovnako aj špenát, brokolicu, kyslú kapustu, cesnak, cibuľu. Pomôcť vám môžu aj probiotické jogurty.
Čo sa týka doplnkov výživy, tie ponúkajú viac benefitov:
- obvykle obsahujú kombináciu vyššie spomínaných vitamínov, minerálov alebo rôznych probiotických kultúr a to vo vysokej koncentrácii aj kvalite
- máte možnosť ich jednoduchého dávkovania, napríklad raz či dvakrát denne, pričom na výber je viac možností od tabliet, kapsúl, kvapiek až po nápoje
- cielene viete podporiť imunitu tráviaceho traktu, imunitu dýchacích ciest alebo nejaké iné oblasti, podľa toho sa totiž dajú vybrať aj konkrétne prípravky
- mnoho doplnkov výživy má aj komplexnejšie účinky, napríklad svojim zložením vedia podporiť cievy, krvný obeh, mentálnu vitalitu či hojenie rán
DOSTUPNÉ VOĽNE A BEZ NÁVŠTEVY LEKÁRA
Veľkým plusom spomínaných prípravkov v podobe výživových doplnkov je ich jednoduchá a rýchla kúpa. Nemusíte chodiť za lekárom, ide o voľne predajné produkty. Navyše, obsahujú prírodné látky a bylinné výťažky, čiže majú minimum vedľajších účinkov.Najčastejšie otázky o imunitnom systéme
V súvislosti s imunitným systémom sa mnoho mužov a žien zaujíma o jeho podporu aj na rôznych internetových fórach a v diskusiách. Niekedy ide o záujem vo vlastnom mene, ale sú tu aj otázky a dotazy od rodičov na podporu imunitného systému u detí.
K najviac rozoberaným témam v diskusiách patria tieto:
Ako spolu súvisia imunitný systém a rôzne alergie v tele?
Alergia je problémom, ktorý vzniká na podklade nesprávnej odpovede imunitného systému. Ten začne produkovať protilátky, ktoré nenapádajú škodlivé organizmy, ale bunky vlastného tela. Takto vznikajú najmä autoimunitné ochorenia pohybového aparátu.
Súvisia úroveň hygieny a fungovanie imunitného systému?
Áno, súvisia, pričom platí, že škodia oba extrémy a to platí hlavne u detí. Príliš sterilné prostredie, ale aj nadmerné vystavovanie rôznym baktériám, vírusom a parazitom, môžu zhoršiť obranyschopnosť tela a spôsobiť nedostatočné fungovanie imunity.
Aký je rozdiel medzi doplnkami a liečivami na imunitu?
Ak hovoríme o voľne predajných prípravkoch, rozdiel je hlavne v použití a koncentrácii. Kým doplnky výživy majú podpornú funkciu a základné zloženie, liečivá sú určené na nejaké konkrétne problémy a zvyčajne obsahujú vitamín C vo vysokom množstve.
Kedy je potrebné užívať v prípade choroby antibiotiká?
Iba vtedy, ak to odporučí lekár a iba vtedy, ak máte ťažšie ochorenie spôsobené baktériami. Vo väčšine prípadov by mal byť zdravý organizmus schopný zvládnuť bežné bakteriálne ochorenie bez antibiotík, ich časté podávanie zhoršuje obranyschopnosť.
Pomôže sezónne očkovanie, napríklad voči chrípke, na imunitu?
Takýto typ očkovania vám pomôže predovšetkým na zníženie rizika, že sa u vás dané ochorenie, voči ktorému sa očkujete, objaví a bude mať vážnejší priebeh. Všeobecne na celkovú imunitu vám príliš nepomôže, skôr na špecifickú imunitnú odpoveď.
Tipy pre podporu imunitného systému u detí aj dospelých
Veľmi veľa môžete spraviť pre svoj imunitný systém už len tým, že budete mať zdravší životný štýl a zdravšiu životosprávu. Zmeny v týchto oblastiach prospievajú celému telu a jeho fungovaniu a to bez ohľadu na to, či ide o deti alebo o seniorov.
Podporiť imunitu viete najlepšie tým, že sa budete zdravo stravovať a budete mať pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a to bez ohľadu na počasie
Práve pohyb je v dnešnej dobe nedostatkovým faktorom, keďže čoraz viac ľudí má prácu v sedavom štýle alebo iba s minimom pohybu. Ak sa aj viac hýbete, nepodceňujte chôdzu a pešie prechádzky na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode. Denne by ste sa mali prejsť aspoň hodinu a spraviť 10 tisíc krokov a všade, kde sa dá ísť peši, choďte peši.
Čo sa týka ďalších jedálnička, vyhýbajte sa predovšetkým:
- príliš tučnému mäsu, salámam, klobásam a problémovej slanine
- sladkostiam a múčnikom, oslabujú aj vitalitu a majú veľa kalórií
- fast food jedlám a polotovarom, je tu minimum prospešných živín
- presoleným potravinám, najmä chipsom či slaným pochutinám
- nezdravým olejom a jedlám vyprážaným na nezdravých olejoch
- všeobecne ťažkým jedlám, môžu zhoršiť imunitu vo vašich črevách
Naopak, zvýšte príjem ovocia, najmä citrusových plodov, melónov, kiwi, jahôd a čučoriedok, rovnako tak cibule, cesnaku, medu, orechov a rôznych korenín, napríklad ženšenu, škorice alebo zázvoru. V rámci pravidelného pohybu pridajte po získaní kondície okrem chôdze aj beh, plávanie, bicyklovanie a v zime vám na otužovanie pomôže lyžovanie.