Vrásky

Podrobnejšie o téme

Vrásky">

Väčšina ľudí si myslí, že vrásky vznikajú prirodzene so starnutím, no ide o mýtus, vyskytnúť sa pokoje môžu aj v mladom veku. Ide hlavne o mimické vrásky, ktoré však nie sú typickými vráskami, ale prirodzeným dôsledkom bežne používanej mimiky tváre.

Tie skutočné vrásky môžu mať podobu najskôr jemných záhybov a neskôr hlbokých rýh, ktoré sú výsledkom povrchových aj štrukturálnych zmien tkanív na tvarí. Tie odrážajú jednak vyšší vek a starnutie, ale aj mnohé ďalšie vnútorné a vonkajšie faktory. Pomôcť vám s nimi môžu krémy, zlepšenie životosprávy aj niektoré prírodné prostriedky.

Čo sú vrásky a kedy a kde na tvári sa objavujú

Pod pojmom vrásky sa myslia jemné a neskôr hlbšie záhyby na pokožke, ktoré sú vo väčšine prípadov prirodzeným výsledkom starnutia. Výnimkou sú mimické vrásky, napríklad vrásky smiechu či hnevu, ktoré kopírujú mimiku tváre, ktorá sa často opakuje.

Vrásky sú povrchové aj štrukturálne nerovnosti pleti, ktoré vznikajú na podklade nedostatku kolagénu a elastínu na miestach, kde je koža príliš tenká

Najčastejšie sú na čele, okolo úst, medzi obočím, pod očami a okolo očí, pričom proces je postupný a z jemných záhybov sa neskôr vytvoria hlbšie priehlbiny

Existuje viac druhov vrások, niektoré sa objavujú už v mladom veku

Na to, ako rýchlo a v akej podobe sa vrásky objavia na tvári, má vplyv niekoľko faktorov. Ide aj o vek, ale aj o externé faktory vplývajúce na stav a zdravie pokožky. Medzi ne patria napríklad starostlivosť o pleť, životospráva, životný štýl, používaná kozmetika alebo aj množstvo tuku v podkožnej vrstve. Vplyv má samozrejme aj genetika.

Pokiaľ ide o typy vrások a ich štádia, tu je ich prehľad:

  • prvé sú spomínané mimické vrásky, ktoré však nevznikajú v dôsledku starnutia alebo iných faktorov spomínaných vyššie, nie sú to tzv. pravé vrásky
  • druhé sú povrchové jemné vrásky, ktoré sú len vo vrchnej vrstve pokožky, nie sú ani viditeľné a obvykle ich nie je potrebné prekrývať make-upom
  • tretie sú stredne hlboké vrásky, ktoré už vznikajú v hlbšej vrstve a sú viditeľné pri niektorých pohyboch tváre, už je potrebné ich prekryť make-upom
  • posledným štádiom a typom sú hlboké vrásky alebo až hlboké ryhy, tieto sú viditeľné aj bez nejakých pohyboch v tvári a nie je ich možné ani prekryť

Ako sa zbaviť vrások a čo pomáha na ich odstránenie

Hoci vrások v posledných štádiách sa už zbaviť nedá, ak ešte len začínajú, je možné skúsiť viacero prostriedkov, ako zmierniť ich prejavy alebo progres. V prípade tých pokročilých zas viete použiť rôzne spôsoby na ich prekrytie alebo zníženie ich viditeľnosti.

Na vrásky zaberajú tieto domáce recepty aj procedúry:

Viac vitamínov a stopových prvkov: Pre pokožku sú dôležité hlavne vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a niektoré iné dôležité stopové prvky. Doplniť ich viete najlepšie cez jedálniček a to zaradením ovocia, zeleniny, strukovín, orechov, semiačok a rýb do svojej stravy. Zároveň obmedzte sladkosti, slané pochutiny a mastné potraviny.

Pitný režim: Pokiaľ ide o pitný režim, tu sa snažte obmedziť nezdravé nápoje, najmä tie, ktoré obsahujú veľa jednoduchých cukrov a kofeínu. Základom pitného režimu by mala byť čistá voda, prípadne voda s citrónom, ktorá by mala podporiť aj správnu hydratáciu pleti. Doplniť ju môžete o zelený čaj, ktorý je bohatým zdrojom antioxidantov.

Zlepšenie životosprávy: Okrem lepšieho jedálnička a pitného režimu treba zlepšiť aj celkovo životosprávu a obmedziť negatívne faktory životného štýlu. Ide o obmedzenie fajčenia, stresu, konzumácie alkoholu, zmiernenie vplyvov slnečného žiarenia alebo nepriaznivého prostredia či počasia na tvár a tiež o zlepšenie kvality a doby spánku v noci.

Tvárová gymnastika a masáž: Zmierniť alebo oddialiť nástup vrások vám pomôžu aj cviky v rámci tvárovej gymnastiky. Ide o obmedzenie mračenia a zároveň tréning flexibility svalov v okolí očí a úst. Vhodné je tiež skúsiť masáž, či už so špeciálnym valčekom, alebo bruškami prstov. K masáži viete využiť aj kozmetické gély na lepší krvný obeh.

Doplnenie bielkovín: Jednou z možností, ako viete zlepšiť pružnosť a vyživovanie pokožky, je aj doplnenie dôležitých bielkovín pre kožu, konkrétne kolagénu, elastínu a keratínu. Tieto zložky môžete nájsť v doplnkoch výživy s perorálnym užívaním, ale aj v prípravkoch na vonkajšiu aplikáciu, ktoré ich obsahujú alebo ich pomáhajú stimulovať.

Krémy a kozmetika: Na prekrytie vrások je možné nájsť rôzne kozmetické prípravky z kategórie make-upov, no kúpiť si viete aj krémy, oleje, emulzie, séra alebo gély, ktoré zlepšia vyživovanie pokožky a zjemnia vrásky. Obsahujú obvykle spomínané bielkoviny, ale aj vitamíny a bylinné zložky vyživujúce kožu a zlepšujúce jej elasticitu.

Odborné procedúry: Ak by ste chceli radikálnejšie obmedzenie vrások, viete na to využiť viaceré odborné a kozmetické procedúry. Najviac používané sú chemický peeling, vyhladenie vrások botoxom, omladenie krvnou plazmou, mezoterapia, fotorejuvenizácia a obrusovanie pokožky mikrodermabráziou. Ich efekt závisí najmä od hĺbky vrások.

Faktory, ktoré najviac zvyšujú riziko vrások

Vznik vrások býva podmienený najmä zvyšujúcim sa vekom, no veľkú úlohu zohráva jednak dedičnosť a jednak niekoľko rôznych externých aj interných faktorov. Viaceré je možné pritom ovplyvniť pomocou spomínaných prostriedkov a opatrení vyššie.

Tu sú kategórie faktorov ovplyvňujúcich vrásky na tvári:

Genetické faktory: To, ako rýchlo sa u vás začnú objavovať prvé vrásky, môže byť dané aj genetickou predispozíciou a dedičnosťou. Tieto faktory ovplyvňujú aj hormonálnu hladinu a to najmä u žien môže vplývať na vznik a priebeh vrások. Obvykle platí, že ak sa u vašich predkov objavilo viac vrások, veľmi pravdepodobne to bude aj u vás.

Vonkajšie faktory: Nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o pokožku má vplyv na jej stav, pružnosť a teda na vznik a prejavy vrások. Problémom býva aj nadmerné vystavovanie kože slnečnému žiareniu, najmä medzi 10. a 16. hodinou, slnečné lúče tvorbu vrások urýchľujú. Pozor si dajte aj na stres a  prašné alebo znečistené prostredie.

Vnútorné faktory: Na vznik a priebeh vrások majú vplyv aj životný štýl a životospráva, najmä fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok vitamínov, omega-3 mastných kyselín a minerálov v strave. Negatívne vplýva aj obezita alebo nadváha, ktoré zvyšujú množstvo podkožného tuku, ale aj zlý pitný režim a strava vody v jeho dôsledku.

Krémy, emulzie, masti a kozmetika na domácu liečbu

Na prekrytie vrások alebo zmiernenie ich progresu a prejavov viete využiť aj rôzne produkty, či už pôjde o klasickú kozmetiku a make-up, alebo aj o špeciálne vyživujúce prípravky, ktoré sa aplikujú navonok na kožu. Siahnuť viete tiež po doplnkoch výživy.

V ich prípade ide o tabletky alebo rozpustný prášok, ktoré obsahujú hlavne kombináciu vitamínov A, C, D a E spolu s minerálmi a najmä kolagénom. Kolagén môžu obsahovať tiež niektoré krémy, masti, gély, emulzie, séra a oleje. Podobne na tom môžu byť aj kozmetické produkty na prekrytie vrások, tie však vrásky neodstránia, iba skryjú.

Čo sa týka vlastností týchto vonkajších prípravkov, tak:

  • jedná sa o formu, ktorá sa nanáša tampónom alebo priamo rukou na pleť a jemne sa rozotiera, pre úspešnosť je dôležitá pravidelnosť a dlhodobosť
  • v zložení sú okrem spomínaných vitamínov a kolagénu aj sójové izoflavóny, rôzne antioxidanty, koenzým Q10 alebo aminokyseliny lyzín a prolín
  • kozmetické prípravky obsahujú aj bielkoviny kolagén, elastín, keratín, tiež kyselinu hyalurónovú či rastové faktor podporujúce hydratovanie pleti
  • na výber máte ľahšie denné krémy alebo ťažšie nočné krémy, vybrať si viete aj špeciálne liečivé krémy na tvár na celkové spevnenie pokožky

Najčastejšie otázky o vráskach

Záleží na tom, aký krém na tvár si vyberiem? Objavujú sa vrásky iba na tvári, alebo sa môžu vyskytovať aj niekde inde? Podobné otázky sú na internetových fórach pomerne bežné a kladú ich nielen ženy, ale prekvapivo sa o túto tému zaujímajú aj muži.

Toto sú odpovede na najviac kladené dotazy o vráskach:

Podľa čoho si vybrať krém proti vráskam a čím sa líšia?

Ak ide o krémy, môžete si vybrať také, ktoré vrásky iba prekryjú, alebo ktoré ich vedia aj zmierniť. Na noc sú lepšie krémy s minerálnymi olejmi či bambuckým maslom s pomalším vstrebaním látok, cez deň zas krémy, ktoré obsahujú ľahšie zvlhčovadlá.

Ak nechcem mať vrásky, mám sa úplne strániť slnka?

Nie je to nevyhnutné, treba však minimalizovať vplyv škodlivého UV žiarenia. Najlepšou ochranou je použitie opaľovacích krémov, ideálne bez niektorých rizikových chemikálií. Pozor si dajte na krémy s parabénmi, najlepšie sú bariérové opaľovacie krémy.

Kde a kedy sa najčastejšie objavia prvé vrásky na tvári?

Ide o oblasť úst a očí, pričom tieto vrásky sa vytvárajú prakticky už od mladého veku. V okolí očí vznikajú vejárovité vrásky od vonkajších kútikov a vznikajú prirodzeným namáhaním očných svalov. V okolí úst zas ako prvé vznikajú vrásky od nosa ku kútikom úst.

Je možné úplné odstránenie vrások s procedúrami?

Úplné odstránenie nie je možné, ale je možné zmierniť ich viditeľnosť a pri začínajúcich vráskach oddialiť nástup ich zviditeľnenia. Aby prišlo k trvalému efektu, je nevyhnutné opakovať procedúry pravidelne a dlhodobo, niektoré aj s lokálnou anestézou.

Kde inde na tele, okrem tváre, sa môžu vrásky objaviť?

Na tvári bývajú vrásky najčastejšie, no okrem toho je možné, že ich nájdete aj na rukách, čo sa týka ale viac mužov, u žien zas sa môžu vo väčšej miere objaviť na krku alebo pod ním na dekolte. Ojedinele sú na predlaktiach a v okolí kĺbov s jemným zhybom.

Tipy pre podporu zdravej pleti cez životosprávu a jedálniček

Riešením zmiernenia výskytu vrások aj prevenciou pred ich predčasnou tvorbou môžu byť nielen rôzne kozmetické produkty, ale aj zlepšenie stravy a životného štýlu. Tieto dva faktory patria k tým, ktoré môžete ovplyvniť a tie zas dlhodobo vplývajú na kožu.

Zásadnými faktormi sú tie, ktoré na telo vplývajú navonok na jeho pokožku, ale aj tie, ktoré ovplyvňujú vyživovanie pokožky a jej zdravotný stav zvnútra

Cigaretový dym, prašnosť, príliš veľké extrémy a výkyvy počasia, nadmerne veľa slnečného UV žiarenia, ale aj veľa mrazu, to všetko má negatívny vplyv na stav pleti a zhoršenie vrások. Rovnako tak stres zhoršuje vrásky a preto ho treba eliminovať na úplné minimum, či už ide o časový stres alebo o mentálnu záťaž vyplývajúcu z pracovných aktivít.

Ak ide o jedálniček, zmeňte ho nasledovným spôsobom:

  • obmedzte nadmerný príjem živočíšnych tukov, cukrov a aj soli
  • konzumujte pomaranče, citróny a bobuľové plody s vitamínom C
  • do jedálnička zaraďte aj brokolicu, kel, mrkvu, kapustu a uhorky
  • jedzte tiež ryby, orechy a semiačka, majú veľa omega-3 kyselín
  • ženy by mali jesť fazuľu, sóju a šošovicu, obsahujú fytoestrogény
  • kurací alebo hovädzí vývar z kostí vám môžu doplniť kolagén

Nemenej dôležitý je pitný režim. Vylúčiť z neho treba samozrejme alkohol, ale aj limonády alebo nápoje s vysokým obsahom cukru a kofeínu. Naopak, základom by mala byť čistá voda, prípadne voda s citrónom, melónom alebo uhorkou a to v objeme aspoň 2 litrov. Výborný je aj zelený čaj, ktorý obsahuje antioxidanty spomaľujúce starnutie kože.

Čítať viac