Kofeín: Jeho účinky, zdroje, vplyv na chudnutie, abstinenčné príznaky a nežiaduce účinky

Kofeín: Jeho účinky, zdroje, vplyv na chudnutie, abstinenčné príznaky a nežiaduce účinky

Medzi najznámejšie látky, ktoré ľudské telo pravidelne prijíma cez rôzne zdroje, patrí kofeín. Ide o stimulant nervovej sústavy, ktorý pôsobí na telo aj myseľ ako univerzálny a rýchly životabudič a to hlavne v káve. Môže sa však nachádza aj v čaji alebo v čokoláde.

Kofeín patrí zároveň medzi látky, ktoré ovplyvňujú vylučovanie melatonínu, čiže vplýva na spánok aj únavu. Využíva sa dokonca aj ako spaľovač tukov, spoločne s ďalšími zložkami. Je však zároveň návykový a po dlhšom čase sa môžu prejavovať abstinenčné príznaky. Pôsobí aj navonok, napríklad sa dá zakúpiť šampón či vlasové tonikum s obsahom kofeínu.

Čo je kofeín, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Z biologického hľadiska je kofeín xantínový alkaloid a zároveň je klasifikovaný ako droga, samozrejme povolená. Ide o stimulant centrálnej nervovej sústavy, ktorý má povzbudzujúce účinky na psychológiu a mentálnu vitalitu. Pôvodom pochádza táto látka zo semien kávovníka, preto sa najčastejšie vyskytuje aj v káve. Má však aj iné potravinové zdroje.

Priemerný dospelý človek skonzumuje podľa štatistík denne od 100 do 400 mg kofeínu a to hlavne v podobe kávy, čaju a niektorých nealkoholických nápojov. V mnohých krajinách ide aj o súčasť kultúrnej tradície, no látka má v tele viaceré pozitívne vplyvy a pôsobenie.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

  • Zvýšenie pocitu energie a vitality
  • Spaľovanie tukov

Hoci nie je pre život nevyhnutná, jej nedostatok ovplyvňuje tieto oblasti:

Nervovú sústavu: Najvýraznejšie pôsobí kofeín v nervovej sústave, kde je jej stimulantom, jeho nedostatok sa môže prejaviť únavou, slabou koncentráciou a nižšou pozornosťou.

Antioxidačné pôsobenie: Kofeín patrí medzi látky zaraďované do skupiny antioxidantov, čiže jeho nedostatok zvyšuje negatívny vplyv voľných radikálov na bunky v tele.

Metabolizmus: Zároveň platí, že kofeín je látkou, ktorá má výrazný účinok na látkovú premenu a metabolizmus, absencia kofeínu tak môže spomaliť metabolizmus.

V prípade dodržiavania zdravej dennej dávky má kofeín benefity pre:

  • ľudí, ktorí potrebujú udržať dlhšiu dobu pozornosť a koncentráciu
  • každého, kto chce krátkodobo potlačiť pocity nadmernej únavy a vyčerpania
  • športovcov na rýchle zvýšenie športového výkonu a výbušnosti
  • ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom, nakoľko kofeín ho môže dočasne zvýšiť

ABSTINENČNÉ PRÍZNAKY

V prípade, že sa rozhodnete po dlhšej dobe prestať kofeín užívať, treba sa pripraviť aj na abstinenčné príznaky. Individuálne a krátkodobo môžu nastať zníženie hmotnosti alebo naopak pribratie, nadmerná únava a spavosť, úzkosť, výkyvy nálady alebo bolesti hlavy.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie kofeínu

Kofeín sa nachádza vo viacerých druhoch rastlín alebo ich plodov a z nich sa potom dostáva do rozličných druhov potravín, surovín a nápojov. Bežná denná dávka kofeínu by nemala prekročiť 1 až 1,5 mg, smrteľnou dávkou je 150 mg na 1 kg hmotnosti.

Čo sa týka najznámejších zdrojov kofeínu, tento stimulant nájdete v týchto:

Káva: Najznámejším nápojom, ktorý obsahuje kofeín, je káva, či už pražená alebo instantná. Kofeín sa totiž získava zo semien kávovníka, najviac je ho v druhu Coffea arabica.

Čaj: Druhým známym nápojom, ktorý obsahuje kofeín, ale napríklad aj teín, je čaj. Dôvodom je, že látka sa nachádza aj v čajových listoch, čo využívali už v starovekej Číne.

Čokoláda: Nakoľko je látka obsiahnutá aj v kakau a kakaových bôboch, v určitom množstve ju možno nájsť aj v čokoláde. Platí, že čím viac je v nej kakaa, tým viac aj kofeínu.

Nealko nápoje: Kofeín je aj súčasťou kolových orechov a nachádza sa aj v niektorých nealkoholických nápojoch kolového typu, prípadne v energetických nápojoch.

Ak ide o príklady konkrétneho množstva kofeínu v nápojoch, tak:

  • v bežnej praženej mletej káve, tzv. tureckej, nájdete okolo 120 mg kofeínu
  • v instantnej káve, tzv. „neska“ káve, sa nachádza zhruba polovica
  • v štandardnom instantnom čaji je kofeínu ešte menej, okolo 20 mg
  • v nealkoholických nápojoch kolového typu je ho od 20 do 60 mg

Účinky a na čo kofeín pomáha

Čo sa týka vplyvov tejto látky na ľudský organizmus, počítať treba s viacerými druhmi účinkov. Platí, že tak, ako aj v prípade iných látok, aj v tu treba rátať s tým, že priaznivé vplyvy prevládajú nad nepriaznivými iba pri správnom množstve.

Toto sú oblasti, kde má kofeín najviac pozitívne vplyvy:

Zvýšenie koncentrácie

Kofeín je v prvom rade známym a veľmi účinným stimulantom nervového systému. To so sebou prináša krátko po jeho konzumácii viditeľné zvýšenie koncentrácie, schopnosti sústredenia sa, pozornosti a zlepšenie kognitívnych schopností vrátane pamäte.

Krátkodobé zníženie únavy

Druhým výrazným účinkom kofeínu je zníženie únavy a pocitu vyčerpania. Platí to hlavne vtedy, ak máte pocity ospalosti, nakoľko látka je schopná ovplyvňovať spánkový hormón melatonín. Dočasne a na obmedzenú dobu tak môže znížiť únavu.

Zlepšenie fyzického výkonu

Hlavne športovci využívajú kofeín aj na zvýšenie sily a výkonu počas tréningu aj pred ním. Kofeín totiž môže pomôcť na okamžitú stimuláciu sily a výkonnosti svalov, hlavne v prípade vysoko intenzívnej činnosti. Pozitívne vplýva aj na silové typy cvičenia.

Vplyv na krvný tlak

U ľudí, ktorí dlhodobo trpia nízkym krvným tlakom, má kofeín stimulačné účinky nielen na nervový systém, ale aj kardiovaskulárny systém. Krátkodobo totiž vie zvýšiť krvný tlak, no na druhú stranu, ak si naň organizmus dlhodobo zvykne, účinok je už slabší.

Preventívne účinky

Predmetom štúdia a výskumu sú aj niektoré preventívne vplyvy kofeínu na celkové zdravie organizmu a to hlavne kvôli obsahu flavonoidov a antioxidantov v ňom. Tieto typy látok všeobecne podporujú ochranu buniek a tkanív pred voľnými radikálmi.

Ďalšie podporné a pozitívne vplyvy

Medzi ďalšie špecifické účinky, ktoré môže kofeín ponúknuť, patria pozitívne a podporné pôsobenie u ľudí s cukrovkou II. stupňa, Parkinsonovou chorobou alebo niektorými ochoreniami pečene. U každého však môžu byť účinky veľmi individuálne.

AJ AKO DIURETIKUM, ALE SLABŠIE

Čo sa týka príjmu zdravých kyselín, treba povedať, že okrem tých omega-3 mastných je dôležitý aj príjem kyselín označených ako omega-6. Pomer medzi nimi by mal byť najviac 1:4, no problémom je, že práve omega-6 mastných kyselín je obvykle viac.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s kofeínom

Kofeín, hlavne pokiaľ sa nachádza v káve, je predmetom aj viacerých otázok, ktoré sa týkajú nielen jeho pozitívneho pôsobenia, ale sú zamerané napríklad aj na nežiaduce účinky. Rovnako tak sa mnoho ľudí zaujíma aj o spôsob jeho dávkovania, jeho vplyv či interakcie s inými látkami alebo riziká a prejavy predávkovania sa kofeínom.

Tu sú tie otázky a dotazy, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

Kedy hrozí intoxikácia a ako sa predávkovanie kofeínom prejavuje?

Pokiaľ ide o kofeínovú intoxikáciu, tá nastáva pri extrémnom prekročení hranice 1,5 gramu kofeínu za deň. Medzi jej prejavy a príznaky patria nepokoj, úzkosť, nadmerné vzrušenie, nespavosť, začervenanie tváre, zášklby svalov a nadmerné búšenie srdca.

Chráni kofeín organizmus pred nádormi alebo pred rakovinou?

Hoci táto téma je veľmi populárna a aj pomerne často rozoberaná, žiadne priame a intenzívne dôkazy, že by vás kofeín ochránil pred rakovinovými nádormi, nie sú. Niektoré štúdie ale ukazujú vplyv kofeínu na zníženie rizika rakoviny hrubého čreva či pečene.

Aké sú najčastejšie nežiaduce alebo vedľajšie účinky?

Okrem priaznivých a pozitívnych vplyvov môže mať kofeín, hlavne v prípade tzv. kofeinizmu, čiže nadmernom príjme, aj niektoré negatívne a nežiaduce vplyvy. Ide hlavne o zvýšenie nervozity, úzkosť, nespavosť alebo zvýšenie rizika dehydratácie.

Je možné a bezpečné kombinovať kofeín a užívanie liekov?

V zásade platí, že vždy pred každým liekom, či už je na predpis alebo nie, je dobré si prečítať príbalový leták a možné interakcie či kontraindikácie. Všeobecne si treba dávať pozor pri užívaní niektorých antibiotík, liekov na uvoľnenie svalov a liekov s echinaceou.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce kofeín

Kofeín je bežnou súčasťou viacerých prípravkov, napríklad kozmetického typu alebo produktov určených pre športovcov na posilnenie výkonnosti, ale aj doplnkov výživy. Obvykle býva skombinovaný s inými aktívnymi látkami na posilnenie účinnosti.

Čo sa týka šírky sortimentu z hľadiska foriem a typov, tak:

K dispozícii a v ponuke máte hlavne vnútorné formy perorálnych tabliet a kapsúl, prípravky v podobe nápojov a vlasovú kozmetiku vo forme šampónov, vodičiek a toník

Bez ohľadu na to, aký typ či značku si vyberiete, máte tieto výhody:

  • nákup je bezproblémový, netreba mať recept a ani ísť za lekárom
  • použitie je možné aj dlhodobejšie, zloženie býva čisto prírodné
  • pri dodržaní dávkovania sa netreba obávať žiadnych vážnejších rizík

Práve prírodné zloženie a prirodzené pôsobenie sú dva najvýznamnejšie benefity, ktoré máte k dispozícii v týchto prípravkoch. Vďaka nim môžete využiť pozitívne vplyvy kofeínu na maximum a naopak minimalizovať možné kontraindikácie, interakcie a nežiaduce či vedľajšie účinky. Samozrejme, pred použitím si treba prečítať informácie od výrobcu.

Čo sa týka jednotlivých druhov, napríklad v prípade vlasovej kozmetiky sa kofeín využíva pre stimuláciu rastu vlasov a na prevenciu voči ich vypadávaniu. Takto je možné aplikovať produkty aj na bežnej báze a obvykle obsahujú aj chinín a rastlinné extrakty.

V prípade produktov pre športovcov sú k dispozícii tablety na podporu svalového výkonu a na spaľovanie tukov počas cvičenia. K dispozícii sú aj nápoje s obsahom taurínu či aminokyseliny L-Karnitín. V doplnkoch výživy zas býva používaný kofeín v produktoch na zníženie únavy, v multivitamínoch a v tabletkách na chudnutie.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

  • Zvýšenie pocitu energie a vitality
  • Spaľovanie tukov

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce kofeín

Či už siahnete po bežných doplnkoch výživy, špecializovaných prípravkoch na chudnutie a spaľovanie tukov, alebo po kozmetických produktoch, k dispozícii máte veľký výber. Využiť môžete špecializované eshopy, ale aj lekárne typu [lekaren].

Práve internetové lekárne, ktoré sú známe a overené, majú najviac výhod:

  • objednávka je rýchla a maximálne pohodlná, stačí vám k tomu aj mobil
  • netreba nikam ísť osobne, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
  • ušetríte, či už na cene za konkrétne prípravky, alebo aj na doprave zdarma
  • na sklade máte najlepší možný výber, či už balení alebo aj značiek a typov

Všetky tieto benefity samozrejme platia všeobecne pre nákup cez internet, no práve v prípade tých lepších a väčších internetových lekární je možné ich využiť na maximum. Navyše, takéto lekárne majú nielen bohatší sortiment, ale aj nepomerne kvalitnejšie služby.

To sa prejavuje napríklad lepším výberom spôsobu doručenia a kuriérnych služieb, rýchlejšou dopravou aj do 24 až 48 hodín, viacerými možnosťami bezhotovostnej platby vrátane platby cez debetnú kartu a tiež jednoduchším nákupom bez zbytočnej a zdržujúcej registrácie. Takéto nefinančné benefity sú samozrejme doplnené aj akciami či zľavami.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.75

28 Hodnotení