6 tipov a rád, čo si dať, čo pomáha a čo je dobré na nízky tlak a čo ho zvýši najlepšie
Medzi problémy, ktoré sa spomínajú na verejnosti menej, ale rovnako tak môžu byť vo svojich dôsledkoch vážnejšie, patrí aj nízky krvný tlak. Ide o stav, ktorý vplýva na dostatočné prekrvenie a okysličenie viac vzdialených tkanív a orgánov, predovšetkým mozgu.
Odborne sa tento stav nazýva hypotenzia a prejavuje sa viacerými príznakmi, väčšina z nich je však len málo špecifického charakteru. Hoci vo väčšine prípadov nie je nízky tlak nebezpečný, je dobré vedieť, čo ho spôsobuje a aj to, čo znamená. Preto sa v týchto riadkoch budeme téme venovať viac a to vrátane rád, čo pomôže a čo s nízkym tlakom robiť.
Čo je nízky tlak, ako vzniká a aké má príznaky
Ako nízky krvný tlak sa myslí tlak, ktorý je dlhodobo a opakovane nameraný pod hodnotou 90 / 50 mmHg. Prvá hodnota predstavuje systolický tlak, kde by mala byť norma okolo 85 až 110 mmHgm druhá hodnota zas hladinu 65 až 60 mmHg. Ide o všeobecné hodnoty.
Nízky krvný tlak má pritom dve formy. Prvou formou je tá primárna, druhou sekundárna. Ak ide o sekundárnu hypotómiu, jedná sa o stav, ktorý je zároveň aj symptómom nejakého kardiovaskulárneho ochorenia, prípadne poruchy obličiek alebo endokrinnej sústavy. V prípade primárneho nízkeho tlaku ide o problém sám o sebe, nie o príznak.
Astina Omega ULTRA FORTE
- Omega 3 pochádzajú z ekologicky čistých zdrojov vôd južného Pacifiku
- pre zdravé srdce, zrak, mozog
GS Omega 3 CITRUS
- prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu a normálneho zraku
- prispievajú k normálnej činnosti srdca
JAMIESON OMEGA-3 SELECT
- nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E
- posilňuje srdce, mozog, zrak
- udržiava správnu hladinu cholesterolu
Práve naopak, nízky krvný tlak sa môže prejavovať rôznymi symptómami:
- medzi najčastejšie prejavy, ktoré sú dávané do súvisu s nízkym krvným tlakom, patria poruchy videnia, niekedy až tma pred očami, väčšinou však skôr len mihanie
- veľmi častými javmi sú problémy v hlave, či už ide o pulzujúci typ bolesti, alebo aj o problémy so závratmi, v prípade vážne nízkeho tlaku sú aj poruchy vedomia
- zvyšuje sa aj frekvencia srdcovej činnosti, zároveň prichádza k plytšiemu a rýchlemu dýchaniu, končatiny sú nedokrvené a viac studené a nastáva nadmerné potenie
- medzi ďalšie súvisiace prejavy, ktoré sa objavujú individuálne, patria hučanie v ušiach, únava, ospalosť, zimomrivosť a niekedy sa môže objaviť aj nespavosť
SYNDRÓM ORTOSTÁZY AKO ŠPECIFICKÝ PROBLÉM
Výnimočným, no vyskytujúcim sa prípadom súvisiacim s nízkym krvným tlakom je aj tzv. syndróm ortostázy. Vtedy klesá krvný tlak do nôh za predpokladu rýchlej zmeny polohy, napríklad z ľahu do sadu. Zároveň s tým je ohrozené aj prekrvenie mozgu.
Príčiny a kedy vzniká nízky tlak
Čo sa týka nízkeho krvného tlaku, tu treba rozlišovať príčiny práve podľa toho, či ide o problém s primárne nízkym krvným tlakom, alebo so sekundárnou hypotómiou. V tom druhom prípade zohrávajú veľkú úlohu faktory z iných sústav a orgánov.
Medzi najčastejšie a najvýznamnejšie príčiny a faktory patria:
Životný štýl a životospráva: Najčastejšie súvisí nízky krvný tlak so zlou alebo nezdravou životosprávou a životným štýlom. Ide napríklad o nedostatočný pitný režim, nedostatok pohybu, nadmerný stres alebo nedostatok niektorých vitamínov a prvkov.
Rizikové skupiny: Na rozdiel od iných problémov a ťažkostí, v súvislosti s nízkym tlakom treba brať do úvahy aj niektoré vplyvy z hľadiska rizikových skupín osôb. Nábeh na zníženie tlaku majú chudší ľudia, mladšie ženy a tiež chlapci a dievčatá v puberte.
Externé faktory: Čo sa týka externých faktorov, v prípade sekundárnej formy nízkeho tlaku treba uvažovať o niektorých problémoch so srdcom, cievami alebo orgánmi v rámci endokrinnej sústavy. Za znížením krvného tlaku môže byť niekedy aj tehotenstvo.
Riešenie nízkeho tlaku doma
Čo sa týka riešenia nízkeho krvného tlaku, ak ide o sekundárnu formu, prvoradé je vyriešenie súvisiaceho ochorenia, kde je nízky tlak príznakom. Pokiaľ ide o primárne znížený tlak, tu sa uprednostňujú režimové a dlhodobé opatrenia, lekárske iba vo vážnom prípade.
V rámci domácej podpornej liečby viete využiť tieto možnosti:
Otužovanie a studená voda
Je všeobecne známe, že chlad podporuje a stimuluje lepšie prekrvenie a krvný obeh a presne táto možnosť je ideálna v rámci podpornej a domácej liečby. Ideálne je striedavé sprchovanie s prevahou studenej vody a celkovo otužovanie z pohľadu oblečenia.
Zdravý pitný režim a stravovanie
Nakoľko nedostatok tekutín je rizikovým faktorom pre nízky tlak, zamerajte sa na pitný režim. Vypite denne aspoň 2,5 litra tekutín, niekedy aj viac, najmä vody a bylinných čajov. Do jedálnička zároveň zaraďte viac rýb, ovocia, zeleniny a orechov.
Zdravá miera fyzickej aktivity
Tak, ako pri problémoch s príliš vysokým krvným tlakom, aj pri problémoch s príliš nízkym tlakom je veľmi pozitívnym prostriedkom dostatok pohybu. Malo by ísť o dennú aktivitu, ktorá by mala alebo môže zahŕňať prechádzky, plávanie, bicykel či tanec.
Ďalšie režimové opatrenia
Okrem pravidelného pohybu je nevyhnutným predpokladom zvládania nízkeho tlaku aj dostatočný oddych a relax. Pri vstávaní z ľahu či sedu treba voliť zároveň pomalšie pohyby. Celkovo sa vyvarujte príliš intenzívnej alebo dlhodobej a nadmernej námahy.
Špeciálne pomôcky na krvný obeh
Ak je váš stav naozaj vážny a krvný tlak príliš nízky, môžete využívať aj špeciálne kompresné pančuchy alebo elastické obväzy. Jednak znížite riziko vzniku kŕčových žíl na nohách a zároveň podporíte zlepšenie krvného obehu a prekrvenia končatín celkovo.
Voľne dostupné doplnky aj liečivá
Poslednou možnosťou je využitie hotových prípravkov a produktov. Môže ísť o doplnky výživy aj voľne dostupné lieky bez receptu, ktoré majú prírodné zloženie a pôsobia priamo či nepriamo na stav a prácu srdca, na krvný obeh a na fungovanie ciev a žíl.
AKO PREBIEHA DIAGNOSTIKA A VYŠETRENIE
V prípade, že sa rozhodnete navštíviť lekára kvôli problémom s nízkym krvným tlakom, diagnostika spočíva vo viacerých typoch testov a vyšetrení. Okrem klasického merania tlaku ide o anamnézu, fyziologické vyšetrenie, meranie pulzu či Schellongov ortostatický test.
Výživové doplnky a prípravky na nízky tlak
Ak chcete zlepšiť stav svojich ciev, podporiť činnosť srdca, pôsobiť na krvný obeh alebo celkovo doplniť niektoré dôležité látky do tela, môžete bez väčších problémov siahnuť aj po voľne dostupných doplnkoch výživy a rôznych prípravkoch.
Tie sú zamerané komplexne a to hlavne na tieto oblasti:
Ide o produkty, ktoré pôsobia na zlepšenie krvného obehu, podporujú stav a pevnosť ciev a žíl, podporujú činnosť srdca alebo celkovo zdravie kardiovaskulárneho systému
Z hľadiska výhod či benefitov pre užívateľov sú hlavne:
- bezproblémové na kúpu, nemusíte ísť za lekárom a ani mať predpis
- s prirodzeným pôsobením, ktoré vychádza z prírodného zloženia
- jednoduché na užívanie, viete dokonca aj kombinovať viac foriem
Najväčšou výhodou týchto prípravkov je, že na výber máte naozaj veľký sortiment typov a to hlavne z pohľadu zloženia a aktívnych látok. Výsledkom tak je, že si cez doplnky viete zvýšiť hladinu vitamínov B, C, D alebo E, doplniť železo či horčík, podporiť kardiovaskulárny systém cez mastné kyseliny z rybieho oleja alebo využiť aj rôzne bylinky.
Lieky na nízky tlak
V prípade, že vás trápi nízky krvný tlak dlhodobo, alebo sú jeho hodnoty rizikové, lekár vám predpíše špeciálne lieky. Okrem tých, ktoré sú na recept, však môžete využiť aj niektoré voľne dostupné. Ich mechanizmus je však skôr len nepriamy.
Čo sa týka ich foriem a pôsobenia, tie sú nasledovné:
Siahnuť môžete po čajoch, tabletkách, kapsulách a tekutých roztokoch, ktoré pôsobia napríklad na krvný obeh, stav ciev a žíl, priepustnosť ciev a žíl či na podporu srdca
Všetky tieto lieky, bez ohľadu na typ či značku, ponúkajú:
- dostupnosť jednoducho bez vyšetrenia u lekára alebo bez receptu
- silnejšiu koncentráciu, avšak väčšinou s použitím prírodných látok
- vďaka lepšiemu zloženiu aj rýchlejší účinok a viditeľnejšie pôsobenie
Čo sa týka látok, ktoré sú v týchto liečivách využívané, najčastejšie ide buď o bylinné výťažky, alebo o vitamíny a stopové prvky vo vyššej koncentrácii na doplnenie do organizmu. Môže ísť napríklad o dihydrát magnéziumorotátu alebo o enzýmy na podporu srdca a ciev. Z bylín sa zvyknú využívať hlavne mäta alebo medovka v podobe extraktov.
Vitamín K2 MK 7 + D3 Forte
- Pôsobenie na vápnik a fosfor
- Vplyv na pohybový aparát a zuby
- Podpora imunity
MedPharma Vápnik + Vitamín D
- Zdravie pohybového aparátu
- Pôsobenie na zuby, vlasy aj nechty
- Ostatné dôležité účinky
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nízky tlak
Spomínané formy prípravkov, doplnkov alebo liekov viete získať bez receptu a to prakticky v každej lekárni. Vzhľadom na to, že pri kúpe nie je nevyhnutná vaša osobná prítomnosť, môžete bez väčších problémov využiť nielen kamenné, ale aj online lekárne.
Nákup cez internet má pritom oproti klasickému osobnému viacero plusov:
- v prvom rade ide o pohodlie, nemusíte nikam ísť, vybavíte ho aj doma
- zároveň ide o jednoduchosť, objednávku spravíte pokojne aj cez mobil
- rovnako tak ušetríte a to nielen čas, ale aj financie, niekde aj za dopravu
- na jednom mieste nájdete väčší výber a to hlavne produktov skladom
Pochopiteľne, tak, ako v prípade klasických kamenných lekární, ani pri tých internetových nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete doplnky či lieky zakúpiť. Nepozerajte totiž len na čo najnižšiu cenu, ale aj na kvalitu zákazníckych služieb, čo oceníte až neskôr.
Tu majú navrch hlavne tie lekárne, ktoré sú viac známe a dlhšie na trhu. Vďaka lepšiemu servisu môžete mať objednávku vybavenú rýchlejšie, doručenie môže byť aj do 24 hodín alebo do 48 hodín a nemusíte sa trápiť ani s registráciou. Pri platení zas oceníte bezhotovostnú formu platby platobnou kartou online.