Krása

Podrobnejšie o téme

Krása">

Hoci je krása subjektívny pojem, práve zdravie a stav pokožky, pleti, vlasov a nechtov má najväčší vplyv na to, ako je vnímaná zo strany každého človeka a jeho okolia. Vrásky, celulitída, lámavé vlasy a kožné problémy, to všetko vplýva na krásu tela.

Krása a zdravie sú v úzkom prepojení a platí to nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Problémy vo vnútri organizmu sa prejavia na tvári a pleti, stav nechtov a vlasov môže odrážať problémy s trávením aj životosprávou, rovnako tak pokožka môže byť zrkadlom zlého životného štýlu. Riešením nie sú len kozmetika či plastická operácia, ale aj ďalšie zmeny.

Z čoho vznikajú zdravotné problémy pleti, vlasov a nechtov

Stav pokožky, pleti, vlasov či nechtov je obvykle výsledkom jednak vonkajšej starostlivosti, ale aj zdravia organizmu ako celku. V mnohých prípadoch vznikajú problémy, ochorenia, ťažkosti alebo zhoršenie zdravia navonok z príčin priamo vo vnútri tela.

Najčastejšie ide o problémy týkajúce sa kozmetickej stránky, napríklad lámavosť nechtov alebo končekov vlasov či problémy s premasťovaním pleti

Vo vážnejších prípadoch môže ísť už o narušenie štruktúry tkanív, napríklad vypadanie vlasov, zhrubnutie nechtov, kožné defekty, vrásky alebo celulitídu

Tieto problémy sa týkajú mužov aj žien, detí a rovnako aj seniorov

Zhoršenie zdravia a stavu pokožky, pleti, vlasov a nechtov môže byť krátkodobé aj dlhodobé. V prípade krátkodobého ide najčastejšie o výsledok vplyvu nejakého externého faktoru, napríklad vplyv prašného prostredia na vlasy. Ak ide o dlhodobé zhoršenie, veľmi často sa jedná napríklad o dlhodobé ochorenie vo vnútri tela či nedostatok živín.

Tu sú tie príčiny, ktoré vplývajú na vlasy, pleť a nechty:

  • ochorenia tráviaceho traktu či látkovej premeny, napríklad nedostatočné vstrebávanie vitamínov a minerálov alebo problémy s vylučovaním látok
  • hormonálna hladina a jej zmeny v priebehu života u mužov aj žien, tieto zmeny môžu byť prirodzené, ale tiež následkom nejakých ochorení a ťažkostí
  • životný štýl a životospráva spoločne s externými faktormi, napríklad alkohol, fajčenie, nezdravé stravovanie, zlý pitný režim, málo pohybu alebo stres
  • ochorenia týkajúce sa priamo daných tkanív, napríklad kožné choroby, ochorenia vlasov a pokožky hlavy, problémy týkajúce sa nechtov alebo pleti

Najčastejšie bežné zdravotné problémy pleti, vlasov a nechtov

Najčastejšie dochádza u pokožky, pleti na tvári, vlasov a nechtov k problémom, ktoré sú spojené s narušením štruktúry ich tkanív, čo sa prejaví najskôr horším vzhľadom, neskôr aj stratou pôvodnej funkčnosti. Obvykle ide o dlhodobý proces na viac dní.

Toto sú problémy, ktoré sú u mužov a žien najčastejšie:

Vrásky: Vrásky sa najčastejšie tvoria okolo úst, okolo očí a na čele a ide o typický prejav starnutia pokožky a zhoršovania kondície pleti na tvári. Hlavnou príčinou je zníženie obsahu kolagénu a elastínu, no aj nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Vráskam sa nedá úplne zabrániť, no môžete skúsiť tvárovú gymnastiku či bylinné masti.

Celulitída: Druhým problémom, ktorý si tiež všímajú viac ženy, než muži, je celulitída. Tá sa objavuje na stehnách a bokoch, no môže byť aj na bruchu alebo rukách. Ide o dôsledok zmien tukového tkaniva a vznik drobných trhliniek a priehlbín v podkožnom tkanive. Na celulitídu pomáha obmedzenie živočíšnych tukov, alkoholu,  cvičenie a masáž.

Lupiny: Ak ide o vlasy, asi najčastejším problémom, ktorý trápi ľudí bez ohľadu na pohlavie či vek, sú lupiny. V skutočnosti ide o problém, ktorý súvisí s vlasmi, ale aj s pokožkou hlavy, nakoľko lupiny vznikajú práve jej odlupovaním. Problémom môžu byť suchosť, príliš časté umývanie vlasov, používanie farieb na vlasy alebo aj vrodené príčiny.

Lámavé vlasy: Druhým častým problémom býva narušenie štruktúry vlasov a ich zvýšená lámavosť. Najčastejšie k tomu prispieva prehnané česanie, umývanie a fénovanie vlasov, svoj podiel ale môže mať aj nedostatok dôležitých živín, stopových prvkov a látok. Základom je preto doplnenie vitamínov a minerálov a zmena starostlivosti o vlasy.

Vypadávanie vlasov: Pomerne dosť častým a závažným problémom je aj vypadávanie vlasov a to tak u mužov, ako aj u žien. Môže mať rôznu intenzitu, od jemného padania a rednutia vlasov, až po lokálne vypadávanie a vznik plešiny. Môžu za to dedičnosť, zlá výživa aj hormóny, riešením sú režimové opatrenia alebo aj vlasové stimulátory.

Lámavé nechty: Ak ide o nechty, k zhoršeniu ich stavu a zvýšeniu lámavosti prispieva do veľkej miery najmä nedostatok keratínu, ktorý ovplyvňuje aj ich pomalší rast. Sekundárne sa môžu objaviť aj problémy s nechtovým lôžkom a jeho okolím. Riešenie spočíva najmä vo zvýšení príjmu omega kyselín, pravidelnej úprave a zmene kozmetiky.

Ako podporovať zdravie pleti, vlasov a nechtov doma

Hoci tie najvážnejšie problémy a ochorenia týkajúce sa pokožky, pleti, vlasov a nechtov si už vyžadujú odbornú liečbu, kde sa nezaobídete ani bez rôznych liekov, mastí, krémov, gélov a podobne, veľa spravíte aj režimovými opatreniami v domácom prostredí.

Pre aktívnu podporu sú ideálne nasledovné prostriedky:

Dostatok vitamínov, minerálov a živín: Výrazný vplyv na podporu zdravia a krásy pleti, vlasov aj nechtov majú vitamíny, minerály a živiny. Snažte sa jesť čo najviac a každý deň ovocie, zeleninu a menej tučné ryby, obsahujú totiž prospešné aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, D a E a minerály zinok, horčík, vápnik či draslík.

Zdravý pitný režim: Voda tvorí najviac zastúpenú a najdôležitejšiu zložku tkanív v tele a práve preto je aj zdravý pitný režim základným opatrením na podporu aj prevenciu rôznych problémov pokožky, vlasov, pleti a nechtov. Ideálne je piť čistú vodu v objeme 2,5 až 3 litrov denne, pravidelne po menších dávkach 1 až 2 dcl, napríklad raz za hodinu.

Kvalitný spánok: Najmä pleti prospieva aj dostatok kvalitného spánku, ktorý pomáha na lepšiu regeneráciu nielen vnútorných orgánových systémov, ale rovnako tak aj na zlepšenie stavu tkanív pokožky a podkožných vrstiev. Ideálny je spánok 8 až 9 hodín bez prerušenia, čo sa týka spánkovej hygieny, snažte sa ísť spať a vstávať v podobný čas.

Pravidelná starostlivosť: Samozrejme, o pleť, vlasy, nechty či pokožku sa treba pravidelne aj starať, ideálne s využitím prírodnej kozmetiky a prípravkov bez rizikových chemických látok. Používajte šampóny posilňujúce vlasy, správny typ pleťovej vody, udržujte dĺžku nechtov vždy v rozumnom limite a dbajte na dostatočnú hydratáciu kože.

Faktory, ktoré zhoršujú zdravie pleti, vlasov a nechtov

Vyššie spomínané spôsoby a prostriedky aktívne pomáhajú k zlepšeniu vzhľadu, krásy a zdravia kože, pleti, vlasov a nechtov, no nemenej dôležité je aj minimalizovať riziká alebo faktory, ktoré sa podieľajú na ich zhoršení a to krátkodobo aj dlhodobo.

Veľa viete spraviť aj úpravou svojho životného štýlu, najmä pokiaľ ide o obmedzenie zlých externých vplyvov. Snažte sa čo najmenej pohybovať v prašnom či nafajčenom prostredí, na slnko choďte iba v čase, keď je to zdravé a obmedzte pobyt na ňom na 20 až 30 minút v čase leta, vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu a obmedzte fajčenie.

Veľký vplyv majú tiež jedálniček a celkovo životospráva:

  • základným problémom býva nadmerná konzumácia ťažkých, mastných, vyprážaných, príliš solených a príliš korenených jedál, tiež fast food potravín
  • rovnako tak nadmerný príjem sladených nápojov a limonád je problematický, nakoľko obsahujú veľa cukrov, stabilizátorov a zlých chemických prísad
  • nadmerné fyzické vypätie vyplývajúce z práce alebo extrémneho cvičenia či športu sa tiež podieľajú na zhoršení zdravia, rovnako ale aj sedavá práca
  • stres býva dosť často podceňovaný, má vplyv aj na nervovú sústavu, krvný obeh a tiež hospodárenie organizmu s vodou, čo sa prejaví na pleti aj vlasoch

Najčastejšie otázky zdraví pleti, vlasov a nechtov

Možno by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že o stav, krásu a zdravie kože, pleti, vlasov alebo nechtov sa zaujímajú primárne ženy, no pravda je taká, že táto téma sa týka oboch pohlaví a to bez ohľadu na vek. Vidno to aj na otázkach na internetových fórach.

V diskusiách sú najviac riešené aj tieto témy a dotazy:

Škodí farbenie vlasov ich zdraviu, napríklad pevnosti?

Áno, jednoznačne áno, hoci na trhu už sú farby, ktoré majú oveľa kvalitnejšie zloženie, ako tomu bolo v minulosti. V zásade však bez ohľadu na to, aké látky obsahujú, majú tie látky výrazne negatívny vplyv na štruktúru vlasov, ale tiež na korienky vlasov.

Ako ovplyvňuje vek rast alebo vypadávanie vlasov na hlave?

Výrazne, no v tomto prípade nejde ani tak o samotné fyziologické starnutie, ako skôr o to, že sa jedná o dôsledok zmien hormonálneho systému a o pokles hladiny niektorých hormónov vplývajúcich na vlasy aj nechty. Výsledkom tak je zhoršenie ich stavu.

Je možné zabrániť vzniku celulitídy a ak áno, tak ako?

100 % sa jej vyhnúť síce nedá, nakoľko ide aj o záležitosť genetickej predispozície alebo zmien hormónov u žien v tehotenstve, je možné ale niečo v rámci prevencie spraviť. Treba mať pravidelný pohyb, zdravo sa stravovať, chodiť na masáže a nefajčiť.

Sú vrásky prejavom starnutia, alebo sú aj u mladších ľudí?

Hoci najčastejšie sa vyskytujú u seniorov, môžu sa objaviť prakticky u hocikoho a to na úvod iba v miernej podobe, čiže ako pehy či červenkasté fľaky. Ich vznik zhoršuje a urýchľuje nedostatok vitamínov, kolagénu a elastínu, príliš veľa slnka či fajčenie.

Ako chrániť nechty pred negatívnymi faktormi okolia?

V prvom rade je potrebné ich chrániť pred rizikovými vplyvmi počasia, čiže najmä v zime ide o sneh, nízku teplotu či mráz. Pozor si treba dať aj na nadmerné vysušovanie v lete. Rovnako tak nie je dobré vystavovať nechty príliš dlho pôsobeniu slanej vody.

Tipy na prevenciu a zdravie pleti, vlasov a nechtov

Podobne, ako pri problémoch, ťažkostiach či ochoreniach týkajúcich sa vnútorných sústav a orgánových systémov, aj pri pleti, pokožke, vlasov a nechtov je lepšia prevencia, ako len následné riešenie problémov. Musí však byť dlhodobá a bez výnimiek.

Najlepšou prevenciou je minimalizácia rizikových faktorov v kombinácii s podporou zdravšieho životného štýlu a pravidelnou starostlivosťou navonok

V rámci prevencie je samozrejme veľmi dôležité starať sa o pleť, vlasy, nechty aj pokožku tiež navonok. K tomu slúžia kozmetické aj zdravotnícke produkty a prípravky, tie majú formu najmä mastí, gélov, krémov, vodičiek, emulzií, sprejov alebo balzamov.

Na minimalizáciu rizikových faktorov sa zamerajte na:

  • zníženie pobytu v prašnom, zafajčenom a podobnom prostredí
  • obmedzenie fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu a limonád
  • vylúčenie fast food, mastných a ťažkých jedál a polotovarov
  • obmedzenie stresu, či už z nestíhania alebo z nadmernej práce
  • zmiernenie fyzickej námahy, najmä, ak ide o súčasť vaše práce
  • používanie nesprávnej kozmetiky alebo jej nadmerné používanie

Súčasťou pozitívneho pôsobenia by malo byť naopak zlepšenie pravidelnosti stravovania, zlepšenie jedálnička s ohľadom na vitamíny, minerály či zdravé tuky, pravidelné pitie počas dňa a to najmä čistej vody, otužovanie a vhodné obliekanie v lete aj v zime alebo používanie prírodných prostriedkov na podporu pevnosti vlasov, pokožky či nechtov.

Čítať viac