Vitamín D: Účinky pre deti aj dospelých, zdroje v potravinách a optimálne hodnoty v krvi

Vitamín D patrí medzi najdôležitejšie vitamíny a to tak pre dospelých, ako aj pre deti a novorodencov. Má totiž význam pre zdravý vývoj kostí a zubov, nakoľko má účinky na reguláciu metabolizmu vápnika a fosfátu. Nejde však o jeden, ale o skupinu vitamínov.

Do tejto skupiny patrí až 5 typov vitamínu a to D1, D2, D3, D4 a D5. Prirodzene sa tento vitamín tvorí v koži, jeho zdravé hodnoty v krvi by mali byť 50 až 60 nanogramov. Medzi možné zdroje však patria aj niektoré potraviny, najmä živočíšneho pôvodu. U vegánov a vegetariánov preto hrozí jeho nedostatok a s tým spojené vedľajšie účinky.

Čo je vitamín D, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Pod pojmom vitamín D sa chápe skupina piatich spomínaných foriem vitamínov D, pričom hlavnými formami sú D1, čiže kalciferol, vitamín D2, nazývaný aj ergokalciferol a D3, ktorý je tiež známy ako cholekalciferol. Ide o vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré zohrávajú úlohu hlavne pre vstrebávanie vápnika a fosforu, čo vplýva na kosti a zuby.

Okrem toho je vitamín D dôležitý aj pre správne fungovanie imunitného systému, má vplyv na produkciu inzulínu, všeobecne podporuje zdravie pokožky a u detí je nevyhnutný aj pre vývoj kostí či mozgu. Jeho deficit je preto vážnym problémom.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Príčin a negatívnych faktorov ovplyvňujúcich nedostatok vitamínov D je niekoľko:

Nedostatok slnečného žiarenia: Vzhľadom na to, že telo najprirodzenejšie a najviac získava tento vitamín jeho syntézou na pokožke vplyvom ultrafialového žiarenia, práve nedostatok slnečného svetla býva najčastejšou príčinou deficitu vitamínu D v organizme.

Nízky príjem z potravín: Ak váš jedálniček neobsahuje dostatočné množstvo živočíšnych zdrojov potravín, hlavne rýb alebo mäsa, nemáte už veľa možností doplniť zásobu vitamínov skupiny D a nedostatočný príjem je druhým častým dôvodom deficitu.

Vplyv ochorení a liekov: Tak, ako aj v prípade iných vitamínov, aj pre tieto vitamíny platí, že ich hladinu môžu znižovať niektoré lieky a ochorenia. Či už ide o poruchy vstrebávania priamo v črevách alebo napríklad v hormonálnom syntéze, ide o negatívne faktory.

Pokiaľ ide o nízku hladinu alebo nedostatok D vitamínu, tu sú typické symptómy:

 • typickým príznakom sú poruchy mineralizácie kostí a neskôr ich funkčnosti
 • vyskytnúť sa môže aj rozmazané videnie a s tým spojené bolesti hlavy
 • medzi všeobecné prejavy patria podráždenosť, únava a problémy nervového systému
 • objaviť sa môže aj zníženie obranyschopnosti a odolnosti voči infekciám

PREDÁVKOVANIE A NADBYTOK

Hypervitaminóza je v prípade vitamínov skupiny D síce zriedkavá, z jedla a slnka nastať nemôže, ale pri nadmernom dávkovaní doplnkov výživy už takéto riziko hrozí. Vtedy sa prejaví hlavne stratou chuti do jedla, nevoľnosťami a zvýšenou hladinou vápnika v krvi.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín D

Hoci z pohľadu prítomnosti a hladiny vitamínov D v tele je najzásadnejšia ich tvorba na pokožke vplyvom pôsobenia UV žiarenia, netreba zabúdať ani na ďalšie zdroje a to potraviny. Primárne sa dá čerpať vitamín zo živočíšnych zdrojov, kde má najlepšie množstvá.

V ktorých potravinách sa D vitamíny nachádzajú? Najlepšie sú tieto zdroje:

Mäso a ryby: Najviac vitamínov skupiny D obsahujú ryby, hlavne rybí olej, ale aj treska, sleď, losos, sardinky alebo platýz. O niečo menej sa nachádza vitamínu v mäse, bez ohľadu na to, či už ide o kuracie, bravčové alebo hovädzie.

Ostatné živočíšne zdroje potravín: Okrem mäsa a rýb možno v relevantnom množstve nájsť vitamíny D ešte aj v niektorých iných živočíšnych potravinách, najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch a vo vajciach, kde je obsiahnutý predovšetkým v žĺtku.

Rastlinné potraviny: Ak si vyberiete rastlinné potraviny, tu je už vitamínu pomenej, no v niektorých zložkách potravy ho možno ešte nájsť. Ide napríklad o avokádo, niektoré druhy rýb a kakao, prípadne potraviny s kakaom, napríklad kakaové maslo.

Denná spotreba a z toho vyplývajúca denná dávka majú tieto hodnoty:

 • bežnou odporúčanou dávkou pre väčšinu dospelých 5 mg za deň
 • u ľudí vo vyššom veku, nad 50 rokov, je to 10 mg, u starších ešte o niečo viac
 • pre deti a dospievajúce deti je dávka podobná dospelým, od 5 do 7 mg denne
 • tehotné ženy a dojčiace matky by mali prijať o niečo viac, okolo 10 mg

Účinky a na čo vitamín D pomáha

Vitamíny skupiny D sú dôležité pre niektoré základné funkcie a orgánové sústavy v tele, hlavne ak ide o pohybový aparát, imunitu, chrup a nervový systém. V týchto oblastiach je ich pôsobenie najviditeľnejšie, hoci čiastkovo môžu mať účinky aj inde.

Význam vitamínu D v organizme má hlavne tieto podoby:

Rast, zdravie a funkčnosť kostí a svalov

Vitamín je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnikafosforu a ich využitie pre pohybový aparát. Vďaka tomu podporuje u detí zdravý rast kostí a v dospelosti udržanie ich stavu a fungovania, tiež v rámci prevencie pred rednutím. Má tiež účinky na svaly a ich únavu.

Podpora obranyschopnosti a imunity

Druhou dôležitou oblasťou je posilnenie imunitného systému a zlepšenie prirodzenej obranyschopnosti. Správna hladina vitamínov D znižuje riziko prechladnutia, chrípky či infekcií, pomáha aj na niektoré imunitné ochorenia, napríklad na astmu.

Nervový a kardiovaskulárny systém

Vitamíny sú dôležité aj pre správne fungovanie nervového systému a mozgu, využívajú sa aj pri prevencii voči niektorým neurologickým poruchám. Vplývajú aj na krvný obeh, napríklad tým, že znižujú hladinu vápnika v krvi a znižujú vysoký krvný tlak.

Vplyv na iné látky v organizme

Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie a udržiavanie rovnováhy medzi vápnikom a fosforom, neutralizuje účinky niektorých toxických ťažkých kovov, reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a stimuluje tiež produkciu inzulínu a renín-angiotenzín-aldosterónu.

ČIASTKOVÉ PÔSOBENIE A VPLYVY

V spomínaných oblastiach pôsobí vitamín D komplexne, no má aj viaceré čiastočné účinky na niektoré situácie. Ovplyvňuje kožu a používa sa pri liečbe psoriázy, má účasť na delení buniek, pomáha pri liečbe zápalov spojiviek a podporuje tvorbu mlieka.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom D

Keďže vitamíny skupiny D patria medzi veľmi známe a často sú aj predmetom rôznych internetových diskusií, je dobré vedieť o niektorých praktických témach a záležitostiach týkajúcich sa ich pôsobenia, dopĺňania, deficitu, nadbytku či užívania. Odpovede na niektoré otázky sú naozaj dôležité.

Tu sú tie, ktoré sú najvýznamnejšie:

Postačuje bežné vystavovanie sa slnku pre doplnenie vitamínu?

To záleží od typu pokožky, použitia opaľovacích krémov, geografickej polohy a ročného obdobia. V lete to stačiť môže, po zvyšok roka však nie. Vtedy je potrebné dopĺňanie vitamínov či už potravinami, alebo aj s využitím doplnkov výživy.

Hrozí pri nadmernej hladine vitamínov D ohrozenie zdravia?

Áno, nadmerné dávky z výživových doplnkov a liečiv, u detí nad 25 mikrogramov a u dospelých nad 50 mikrogramov, môžu byť toxické. Takýto stav sa prejaví nadmerným smädom, kovovou chuťou v ústach, bolesťami v kostiach a kŕčmi.

U ktorých ľudí hrozí najvážnejší nedostatok týchto vitamínov?

Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorí sa nedostatočne vystavujú slnečnému žiareniu, nakoľko to je dôležité pre prirodzenú tvorbu vitamínov D v koži. Ďalej ide o predčasne narodené deti, seniorov a ľudí, ktorí podstupujú hemodialýzu.

Sú nejaké interakcie vitamínu D a iných vitamínov či látok?

Najznámejší je pozitívny vplyv na využiteľnosť a metabolizmus vápnika či fosforu v tele, rovnako tak na vstrebávanie vitamínu A. Naopak, negatívne interakcie má s niektorými liekmi, hlavné tými, ktoré obsahujú liečivá fenobarbital alebo cholestyramín.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín D

Pokiaľ ide o dopĺňanie vitamínov D cez výživové doplnky, ide o veľmi populárnu a dostupnú formu. Tieto produkty sú voľne predajné a viete si ich zakúpiť aj bez návštevy u lekára. Môžu mať rôznu formu, najčastejšie ide o tabletky, kapsuly, kvapky a sirupy.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Princíp ich fungovania je jednoduchý:

Najčastejšie sa v doplnkoch nachádzajú vitamín D2 alebo D3 a to buď v multivitamínoch, jednovitamínoch alebo prípravkoch s konkrétnym pôsobením

Medzi najdôležitejšie vlastnosti výživových doplnkov patria:

 • jednoduché užívanie a to aj pre deti alebo pre tehotné ženy
 • dávkovanie je možné dlhodobo a je bez vedľajších účinkov
 • väčšina má širšie zloženie obohatené aj o iné vitamíny a minerály

Ak si vyberiete prípravky s konkrétnym vplyvom, bežne ide o produkty na posilnenie kostí a svalov, prípadne s účinkom na pokožku alebo sliznice. Vitamíny D sa v týchto prípravkoch nachádzajú ako jedna z viacerých aktívnych látok v rámci širšieho zloženia, čo prináša výhodu synergie viacerých účinkov a vplyvov.

Lieky obsahujúce vitamín D

Vitamíny skupiny D sa využívajú aj v liekoch a liečivách, prevažne však ide o lieky dostupné iba na priamu lekársku indikáciu, čiže na predpis. Takýmto spôsobom sa najčastejšie používajú cholekalciferol alebo vitamín D a jeho analógy.

V ponuke je viacero typov liekov s obsahom vitamínov D:

Môže ísť o sirupy, kvapky, tabletky alebo kapsuly, ktoré obsahujú buď len vitamíny D, alebo kombináciu týchto vitamínov s minerálmi, najčastejšie vápnikom

Bez ohľadu na liekovú formu majú liečivá tieto vlastnosti:

 • ich užívanie je cielené na nejakú oblasť alebo ochorenie
 • koncentrácia látok je vyššia, takže aj doba dávkovania je obmedzená
 • dávkovanie je presné a to aj podľa toho, pre koho je liek určený

Najčastejšie sa vitamíny D nachádzajú v liekoch určených na liečbu problémov spojených s pohybovým aparátom, či už ide o riedke kosti, osteoporózu a jej symptómy, slabé a lámavé kosti alebo iné poruchy ich stavu, funkcie a zdravia. Počítať však treba aj s možnými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín D

Jednoznačným plusom kúpy výživových doplnkov je ich dostupnosť bez receptu, to isté platí aj o voľne predajných liekoch. Bežne ich možno nájsť v lekárňach, no nielen v tých kamenných, ale aj v internetových, kde spravíte nákup online.

Tento spôsob využíva čoraz viac ľudí a to hlavne pre tieto benefity:

 • možnosť kúpy z domu, či už cez počítač, tablet alebo smartfón
 • jednoduché porovnanie prípravkov z hľadiska ceny aj zloženia
 • nemusíte platiť v hotovosti, k dispozícii sú aj iné spôsoby
 • nikam nemusíte ísť, kuriér vám lieky či doplnky výživy prinesie

Mnoho lekární ponúka nákup aj bez registrácie, čo je už veľmi podobné bežnej objednávke z eshopov. Vďaka tomu je celý proces veľmi rýchly a to aj vrátane doručenia, ktoré môže byť do 1 až 2 pracovných dní, v závislosti aj podľa lekárne.

Vitamin D3 Max

 • Vitamín D3 ,,slnečný vitamín“ v pohodlnej tabletovej forme od Warrior
 • Patrí k biologicky najdostupnejším formám vitamínu D
 • Je významný pre množstvo telesných funkcií

Rýchlejšie doručenie, ale aj väčší sortiment skladom a lepší zákaznícky servis ponúkajú hlavne tie väčšie a známejšie lekárne, dobrým príkladom je značka [lekaren]. Viac skúseností a lepšie služby sa prejavia napríklad aj pri platení, kedy môžete v tých lepších lekárňach zaplatiť priamo kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie