Vitamín A: V ktorých potravinách je, ako sa prejavuje nedostatok a aké má účinky

Vitamín A: V ktorých potravinách je, ako sa prejavuje nedostatok a aké má účinky

Pre správne fungovanie ľudského organizmu je nevyhnutný dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín. Vitamín A môže zabezpečiť optimálny priebeh jednotlivých činností v ňom, ale tiež spôsobiť zdravotné komplikácie mierneho i vážneho charakteru.

Tie závisia od mnohých faktorov, napríklad od toho, či ide o nedostatok alebo nadbytok vitamínu A, od doby trvania tohto stavu. Ako sa tieto problémy prejavujú? Ako ich riešiť? V ktorých potravinách sa vitamín A nachádza? Sú tieto zdroje pre telo postačujúce?

Čo je vitamín A, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín A zohráva dôležitú úlohu pri antioxidačných, imunitných aj reprodukčných procesoch v organizme. Z časti je tvorený retinolom, ktorý sa nachádza v živočíšnych zdrojoch, z časti druhej provitamínmi, ktorých výskyt je obmedzený na rastlinné zdroje.

Za vitamín A považujeme všetky látky živočíšneho pôvodu, s biologickou aktivitou komplexu vitamínu A. Sem patrí retinol, retinal a kyselina retinová. Čo sa týka rastlinnej stravy, v nej je vitamín A prítomný v podobe provitamínov alfa a betakaroténu. Z nich si telo dokáže tento vitamín rozpustný v tukoch vytvoriť.

Selezin ACE COMPLEX

 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť

Pharmaton Geriavit

 • Proti vyčerpanosti
 • Pri nevyváženej strave
 • Počas rekonvalescencie

Vitamín A MAX

 • Podpora dobrého zraku a očí
 • Vplyv na pokožku, pleť a sliznice
 • Vplyv na funkciu imunitného systému

Príčiny nedostatku vitamínu A:

Porucha vstrebávania: Niektorí ľudia trpiaci poruchami vstrebávania či trávenia nemajú v tele potrebné množstvo vitamínu A, a to aj napriek tomu, že prijímajú stravu naň bohatú. Môže za to napríklad Crohnova choroba, sprue, celiakia, čisto parenterálna výživa a podobne.

Diétna chyba: Jednotvárne stravovanie a obmedzený príjem potravy sa taktiež môžu podpísať pod nedostatok vitamínu A. Redukčné diéty fungujúce na princípe rýchleho úbytku hmotnosti nie sú pre organizmus zdravé a ovplyvňujú hladiny vitamínov, okrem iného.

Chudobná výživa: Deficit vitamínu A je problémom predovšetkým v rozvojových krajinách, kde postihuje najmä deti. Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie až u 250 miliónov detí do 6 rokov sa zvyšuje riziko slepoty, či dokonca skorej úmrtnosti.

Nedostatok zinku: Aj ďalšie látky v organizme môžu ovplyvniť hodnoty vitamínu A. Konkrétne zinok je nutný pre jeho metabolizmus. Pomocou enzýmu alkoholdehydrogenáza je zapojený nielen do zrakového procesu, ale pomáha i pri uvoľňovaní vitamínu A z pečene.

Príznaky nedostatku vitamínu A:

 • problémy s očami, ako šeroslepota, ochorenia sietnice, spojoviek, rohovky
 • porucha tvorby kostí, ovplyvnenie rastu detí, respektíve bránenie správnemu rastu
 • kožné problémy, ako ekzémy, zápalové ochorenia kože, suchá pokožka aj vlasy
 • hnačky, infekčné ochorenia, poruchy tráviaceho systému či dýchacích ciest
 • poruchy vzniku spermií a rozmnožovania, ťažkosti spojené s močovými cestami

POZOR NA PREDÁVKOVANIE

Nielen hypovitaminóza, ale aj hypervitaminóza je pre organizmus nebezpečná. Vitamín A môže byť v nadmerných dávkach toxický a spôsobiť vracanie, hnačky, suchosť očí, zvýšený tlak v mozgu, poruchy myslenia, zmeny pokožky, krvácanie pier, zväčšenie pečene až jej zlyhanie.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín A

Pestrá a vyvážená strava je základom správneho fungovania organizmu a prevenciou pred vznikom zdravotných ťažkostí. Prísun vitamínu A v denných dávkach je však orientačný, závisí od veku osoby, hmotnosti, pohlavia, fyzickej záťaže, zdravotného stavu a ďalších faktorov.

Potraviny s vitamínom A a karotenoidmi:

Pečeň zvierat: Vysoký obsah vitamínu A má najmä hovädzia a jahňacia pečeň. Významné množstvo sa nachádza i v oleji z treščej pečene, v pečeňovej paštéte, paštéte z husacej pečene.

Tuk z niektorých rýb: Hodnoty vitamínu A môžu stúpnuť aj konzumáciou makrely kráľovskej, žraloka, lososa či tuniaka južného. Môže ich však ovplyvniť tepelná úprava.

Mliečne výrobky a vajcia: Maslo, kozí syr alebo plnotučné mlieko taktiež predstavujú zdroj derivátov vitamínu A. Okrem uvedených majú značný podiel vitamínu A i vaječné žĺtky.

Najmä žltá, oranžová a červená zelenina: Mrkva, sladké zemiaky, tekvica, červená paprika, marhule obsahujú betakarotén meniaci sa na vitamín A. Zdrojom je i kel, kaleráb, ovocie goji.

Odporúčaná denná dávka vitamínu A:

 • u dospelých mužov je to približne 900 μg, 3000 IU
 • u dospelých žien činí približne 800 μg, 2670 IU
 • u detí do 6rokov je 300 μg, v školskom veku 400 až 600 μg
 • v tehotenstve dávky stanoví lekár, aby nedošlo k malformácii plodu

Účinky a na čo vitamín A pomáha

Hladina vitamínu A je predovšetkým výsledkom stravovania. Ak hovoríme výhradne o strave, predávkovanie sa zeleninou a ovocím nehrozí. Vitamín A je totiž metabolitom z ich provitamínov. Avšak, živočíšne potraviny, napríklad vnútornosti, môžu byť rizikové, obzvlášť v tehotenstve a pri dojčení.

Pôsobenie a účinky vitamínu A:

Oči a zrak

Špeciálnou funkciou vitamínu A v rámci zraku je tvorba rodopsínu, ktorý je dôležitým fotosenzitívnym pigmentom na dobré videnie za šera, spoločne s ďalšími látkami, ktoré majú významnú úlohu v biochémii zrakového vnemu a vo fotochemických procesoch sietnice oka. Znižuje riziko vzniku šeroslepoty, ochorenia rohovky, sietnice či spojoviek.

Zdravšia pokožka

Vitamín A sa podieľa na raste, vývoji a dozrievaní epitelových tkanív. Ovplyvňuje zdravotný stav kože, jej vzhľad. Eliminuje vznik ekzémov a rôznych kožných ochorení. Na afty určený nie je, ako sa niektorí domnievajú. Bráni však vysušovaniu pokožky. To je dôvod, prečo tvorí súčasť mnohých kozmetických preparátov. Je vhodný na pleť, na akné, ako tableta či krém.

Optimálny rast

Je potrebný pre rast a obnovu bunečnej membrány. Napomáha normálnemu vývoju tela, má vplyv na kosti a zuby. Dostatok vitamínu A sa odráža aj na kvalite nechtov a vlasov. Na vlasy pôsobí tak, že zmierňuje ich suchosť a tým lámavosť, ktorá je eliminovaná aj pri nechtoch. Jeho účinky sú viditeľné tiež pri lepšom hojení rán a zlomenín.

Ochrana pred infekciami

Vitamín A prispieva k správnej činnosti imunitného systému. Udržiava zdravie slizníc, má nezanedbateľnú úlohu aj v podobe prevencie atrofických zápalov horných a dolných dýchacích ciest. Je účinný v boji proti infekčným ohoreniam, pomáha zabrániť degradácii reprodukčných orgánov. Okrem iného za to môžu aj antioxidačné schopnosti.

VYŠETRENIE U LEKÁRA

Ak vás trápia niektoré z vyššie uvedených symptómov nedostatku vitamínu A, neodporúčame automaticky siahnuť po voľne predajných liekoch či výživových doplnkoch. Príznaky nemusia byť iba dôsledkom jeho deficitu. Odborné lekárske vyšetrenie je najlepším riešením.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom A

Vitamín A je veľmi dôležitý nielen pre zrak, ale má vplyv aj na správny vývoj detí a jeho pôsobenie má nemalý vplyv tiež v iných oblastiach ľudského zdravia. Je preto dôležité vedieť aj niektoré viac praktické záležitosti týkajúce sa tohto vitamínu, napríklad ohľadom jeho interakcií s liekmi, o hypovitaminóze alebo o hypervitaminóze.

Pokiaľ ide o tieto témy, tu sú najčastejšie otázky a dotazy:

Ako sa prejaví dlhodobo zvýšený príjem či dávkovanie vitamínu A?

Nakoľko telo nevie vylúčiť nadbytok vitamínu močom, jeho dlhodobo či veľmi intenzívne zvýšená hladina môže priniesť aj vážnejšie problémy, než len krátkodobé príznaky. Ide hlavne o poškodenie pečene, vznik závažných porúch pokožky a dokonca aj vyššie riziko zlomenín.

Ktoré lieky by mohli byť problematické z hľadiska vzájomných vplyvov?

Hladinu vitamínu A môžu ovplyvniť viaceré lieky, podobne, ako aj vitamín samotný môže mať vplyv na účinnosť viacerých liekov. Ide napríklad o liečivá obsahujúce retinoidy, lieky na zrážanlivosť krvi, liečivo bexarotén, liečivo orlistat alebo hepatoxické typy liekov.

Ktoré sú najviac rizikové skupiny ľudí so zvýšenou potravou vitamínu A?

Hoci je nedostatok vitamínu A rozšírený už prakticky celosvetovo, existuje niekoľko skupín užívateľov, u ktorých je vážnejší a rizikovejší. Ide hlavne o novorodencov, mladé ženy, tehotné a dojčiace ženy, seniorov vo veku nad 65 rokov a o ľudí užívajúcich alkohol.

Môže dlhodobý či vážny nedostatok vitamínu A ohroziť zdravie?

Áno, dokonca môže byť takýto stav nadmernej a ťažkej hypovitaminózy významným faktorom pre dlhodobé poruchy a problémy. Ide napríklad o degradáciu reprodukčných orgánov, malformáciu kostí a ich spomalený rast, šeroslepotu či vážne poruchy zraku.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín A

Aj keď je prísun vitamínu A zvyčajne dostatočný v podobe stravy, niektoré prípady, ako hnačka, diéty, infekčné ochorenia a iné, si vyžadujú jeho rýchle doplnenie. Je obzvlášť potrebné všímať si, aké množstvo tablety a kapsule obsahujú.

Zloženie výživových doplnkov:

Hlavnou zložkou je buď vitamín A živočíšneho pôvodu, alebo rastlinného pôvodu, čiže betakarotén, zvyšok sú doplnkové látky

Ich typickými vlastnosťami sú nasledovné:

 • na ich kúpu nepotrebujete vlastniť lekársky predpis či absolvovať vyšetrenie
 • pri vitamínových výživových doplnkoch takmer absentujú vedľajšie účinky
 • bežné je ich dlhodobé užívanie, aj keď v tomto prípade ide skôr o výnimku

Doplnky výživy sú nápomocné najmä vtedy, ak strava, ktorú dlhodobo konzumujeme nie je pestrá na živiny. Jednoduchým a rýchlym spôsobom dodajú organizmu prospešné látky. Telo tak môže fungovať prirodzene, bez vzniknutých ťažkostí.

Lieky obsahujúce vitamín A

Výživové doplnky nemusia byť jedinou voľbou pri dopĺňaní vitamínov. Najmä pacienti trpiaci poruchami vstrebávania a niektorými ochoreniami potrebujú vyššie koncentrácie aktívnej látky.

Lieky sa v porovnaní s výživovými doplnkami mierne líšia:

Liečivo je koncentrovanejšie, súčasťou zloženia môžu byť ďalšie látky prospešné pre organizmus, výsledkom je širšie spektrum účinkov s potvrdenými klinickými údajmi

Voľne predajné lieky sa vyznačujú tým, že:

 • podliehajú špeciálnym podmienkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv
 • sú často dostupné v niekoľkých veľkostných baleniach bez viazanosti na recept
 • v konkrétnych prípadoch si vyžadujú nutnosť konzultácie s lekárom

Oproti výživovým doplnkom sú údaje o kontraindikáciách jednoznačné. Vitamín A sa môže vzájomne ovplyvňovať s liekmi na riedenie krvi, s obsahom vitamínu E alebo zinku. na liečbu zvýšenej hladiny tukov v krvi, psoriázy a akné, so širokospektrálnymi antibiotikami a inými.

Selezin ACE COMPLEX

 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť

Pharmaton Geriavit

 • Proti vyčerpanosti
 • Pri nevyváženej strave
 • Počas rekonvalescencie

Vitamín A MAX

 • Podpora dobrého zraku a očí
 • Vplyv na pokožku, pleť a sliznice
 • Vplyv na funkciu imunitného systému

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín A

Lieky si môžete zakúpiť iba v kamenných alebo internetových lekárňach, zatiaľ čo pri výživových doplnkoch tak viete urobiť aj v špecializovaných obchodoch, napríklad pre športovcov a fitness. Výhodným riešením v oboch prípadoch je online nákup.

Takýto spôsob má viacero výhod:

 • pohodlné a rýchle objednanie i doručenie rovno k vám domov
 • ušetrenie peňazí, keďže cena produktov online je nižšia
 • za dopravu neplatíte vždy, stačí znásobiť objednávku
 • na výber máte viaceré platobné možnosti, a to i pri dobierke

Nízka cena predstavuje lákadlo, no je dôležité zamerať sa aj na kvalitu služieb a referencie jednotlivých lekární. Tie známe a zákazníkmi overené, napríklad [lekaren], vám zaručia bezproblémový a bezpečný nákup.

Ponúkajú široký sortiment farmaceutických preparátov, ich detailný popis, informácie o dostupnosti prípravku. Doručenie do 24 až 48 hodín je u nich štandardom. Stretnúť sa môžete i s možnosťami expresného doručenia.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.81

48 Hodnotení