Bolesť hrdla

Podrobnejšie o téme

Zobraziť viac

Jedným z najčastejších problémov a príznakov súvisiacich so zápalmi, podráždením alebo infekciami v krku je bolesť hrdla. Môže byť silná a dlhodobá alebo sa vyskytovať iba pri prehĺtaní, môže ju sprevádzať aj kašeľ, ale môže byť tiež bez teploty.

Najčastejšie súvisí bolesť v hrdle s infekčným zápalom vírusového pôvodu, na ktorý vám postačí aj domáca liečba a niektoré overené domáce recepty, napríklad slaná voda. Ak by ale boli bolesti hrdla závažnejšieho charakteru a boli by spojené aj s inými prejavmi, sú už potrebné niektoré lieky. Čo robiť a aká je najlepšia liečba? Čítajte u nás.

Čo je bolesť hrdla, aké má príčiny a aké má súvisiace príznaky

Bolesť hrdla je bežný problém a tiež príznak, ktorý býva spojený najčastejšie s podráždením sliznice a ide o súčasť infekcií a zápalov v hrdle. Iná je samozrejme situácia, ak k nemu prišlo bez zjavnej príčiny, vtedy môže ísť aj o prejav nádoru priamo v krku.

Bolesť hrdla je stav podráždenia sliznice v hltane alebo hrtane tak, že či už v pokoji alebo pri prehĺtaní dochádza k jej ostrej alebo naopak tupej bolesti

Najčastejšie je za bolesťou zápal, ktorý môže mať infekčný alebo neinfekčný charakter a ktorý je buď lokalizovaný, alebo postihuje aj iné okolité sliznice

Podráždenie sliznice môže byť akútne, krátkodobé aj dlhodobé

Spolu s bolesťami v hrdle sa zvyknú ako súvisiace príznaky objavovať aj svrbenie a pálenie v hrdle, suchosť alebo ťažké prehĺtanie a pocit „hrče“ v krku. Medzi ďalšie symptómy patria kašeľ, nádcha, vykašliavanie hlienov, zvýšená teplota alebo rovno horúčka, výtok z nosa a ak sa jedná o alergickú bolesť hrdla, aj slzenie očí, ich pálenie a zápal.

Čo sa týka príčin bolesti v hrdle, k najčastejším patria:

  • infekcie, obvykle bývajú vírusového typu, najviac ide o rinovírusy alebo adenovírusy
  • tiež o vírusy chrípkového typu, niekedy aj o bakteriálne infekcie
  • z neinfekčných príčin bolesti v hrdle je najčastejšia alergia
  • vtedy je bolesť sprevádzaná podráždením sliznice alergénom a inými súvisiacimi prejavmi
  • neinfekčné podráždenie hrdla môže vzniknúť aj ako následok externých faktorov
  • ide o vplyv suchého či chladnému vzduchu, prachu alebo chemikálií
  • bolesť hrdla býva aj príznakom iných ochorení, napríklad respiračné ťažkostí v dýchacej sústave
  • môže ísť aj o reflux žalúdočných štiav alebo zatekanie hlienov

AJ ŠPECIFICKÉ FAKTORY V TEHOTENSTVE

Okrem predošlých príčin môžu byť za bolesťami v hrdle v tehotenstve aj niektoré špeciálne faktory, najmä oslabenie celkovej obranyschopnosti a nerovnováha estrogénov a progesterónu a jej vplyv na prekrvenie slizníc v hrdle a to najmä v prvom trimestri.

Ako zmierniť bolesť hrdla a čo na ňu pomáha doma

Zmierniť bolesť v hrdle, škriabanie, kašeľ, nádchu a iné súvisiace príznaky, ktoré sa bežne objavujú spolu s podráždením v krku, je možné pomerne efektívne aj doma. Môžete na to využiť bylinky, obklady, režimové opatrenia aj kvapky či pastilky.

Skúste nasledovné a overené prostriedky a možnosti:

Kloktanie, naparovanie a inhalácia: Základom domácej liečby bolesti hrdla je využitie kloktania, ale aj naparovania a inhalácie. Za týmto účelom môžete využiť jednoduchú slanú vodu s kuchynskou soľou, bylinkové, cibuľové alebo cesnakové odvary a čaje, ale aj hotové roztoky, ktoré si zakúpite v lekárni. Môžete ich použiť aj na obklady.

Režimové opatrenia: V miestnosti sa snažte udržiavať dostatočnú vlhkosť vzduchu, aspoň 60 %, pravidelne vetrajte interiér a udržujte teplotu v rozmedzí od 20 do 22 stupňov Celzia, vyhýbajte sa nadmernému vykurovaniu. Ak sa okrem bolesti hrdla dostaví aj teplota alebo celková slabosť, odporúča sa pár dní mať pokojový režim na lôžku.

Pitný režim: Významnú úlohu v domácej liečbe zápalu a bolesti hrdla či zápalov v horných dýchacích cestách má aj pitný režim. Jeho základom by mala byť teplá voda, aby ste hrdlo viac nepodráždili, doplniť ju môžete o horúci kurací a hovädzí vývar a ovocné či zeleninové šťavy na posilnenie imunity, výborná je aj čistá šťava z kapusty.

Bylinky: Bylinkové čaje možno využiť na pitie, kloktanie v hrdle aj na prepláchnutie ústnej dutiny s dezinfekčným aj antiseptickým účinkom. Najčastejšie používané a dlhodobo overené bylinky na tieto účely sú mäta, zázvor, harmanček a šalvia, doplniť ich môžete o med alebo šťavu z citrón, prospešné účinky majú aj cibuľový a cesnakový čaj.

Pastilky, kvapky, spreje a sirupy: Pastilky na cmúľanie a rôzne roztoky v podobe kvapiek, sprejov alebo sirupov do hrdla vám môžu pomôcť na upokojenie sliznice, zmiernenie bolesti aj na dezinfekciu ústnej dutiny a hrdla. Obsahujú najmä bylinné extrakty z rastlín, ktoré sú spomenuté aj vyššie, doplnené bývajú o rôzne oleje alebo vitamíny.

Lieky a liečivá bez predpisu: Ak by ste mali hrdlo podráždené viac, nemusíte zostať iba pri prírodných látkach, siahnuť môžete aj po liekoch a liečivách so symptomatickým pôsobením. Tie sú dostupné bez receptu a hoci sa užívajú krátkodobo iba 3 až 7 dní, majú dôslednejší účinok, najmä na znecitlivenie, dezinfekciu a proti vírusom v hrdle.

Bolesť hrdla u detí a jej špecifiká

U detí bývajú bolesti hrdla špecifické vo viacerých faktoroch. Môže ísť o niektoré príčiny alebo rizikové faktory pre podráždenie sliznice, špecifické príznak a symptómy aj možnosti liečby doma. Odlišnosti od dospelých sú aj v režimových opatreniach.

Takéto sú najčastejšie typy nádchy podľa ich pôvodcu:

Príčiny a prenos: Bolesti v hrdle súvisia najčastejšie s prechladnutím, vírusovou infekciou alebo pridruženou sekundárnou bakteriálnou infekciou a so zápalmi týkajúcimi sa horných dýchacích ciest komplexne, čiže vrátane priedušiek. Prenos býva priamym kontaktom aj kvapôčkovou cestou. Druhou najčastejšou príčinou bývajú alergie.

Príznaky a prejavy: Tu sú príznaky podobné, ako u dospelých, čiže okrem bolesti v krku nastávajú aj pocity škriabania, sťažené prehĺtanie, ťažkosti s dýchaním alebo opuch. Okrem toho sa môžu objaviť aj nádcha a výtok z nosa, kašeľ, teplota alebo horúčka, bolesti v hlave a v nose, únava, slabosť, malátnosť, nedostatok energie a pocit nevoľnosti.

Režimové opatrenia: Špeciálne pri deťoch majú svoj význam aj režimové opatrenia. Dôležitý je pitný režim a pravidelné dopĺňanie tekutín, vrátane teplých polievok, pravidelné vetranie a zvlhčovanie vzduchu, na noc zvýšenie hlavy a pridanie jedného vankúša pod hlavu a používanie obkladov na krku a kloktadiel na zmiernenie bolesti.

Bylinky, kvapky aj pastilky: Okrem režimových opatrení pomôžu deťom na bolesť hrdla aj bylinky, najmä mäta, zázvor a harmanček, ktoré môžu mať podobu čajov aj odvarov na naparovanie a inhaláciu. Siahnuť môžete aj po kvapkách, pastilkách na cmúľanie a iných liečivách, ktoré sú určené pre deti na zmiernenie podráždenia.

BEŽNÝ ZÁPAL ALEBO AJ ANGÍNA U DETÍ?

Pri bolesti hrdla a to hlavne u detí je najdôležitejšie rozoznať bežný zápal v hrdle od angíny. Pri angíne je možné pozorovať zväčšené mandle a ich biely či žltkastý povrch, povlak býva aj na jazyku. U malých detí sa pridá aj horúčka a bolesť uší alebo hlavy.

Sirupy, pastilky, kvapky a spreje na domácu liečbu

Ako možno pôsobiť na bolesť hrdla alebo jeho zápal doma? S voľne dostupnými prípravkami alebo liečivami, ktoré majú zväčša lokálnu formu a to sirupov, pastiliek na cmúľanie, tabliet, kvapiek alebo sprejov. Pomôžu proti zápalu aj na zmiernenie príznakov.

Niektoré tieto prípravky majú podobu doplnkov výživy, iné sú liekmi, no dostupnými bez receptu, predpisu alebo indikácie od lekára. Ich užívanie by malo byť krátkodobejšie a časovo ohraničené na niekoľko dní, najviac na 1 či 2 týždne, v závislosti od zloženia. Využívať ich môžete perorálne, na kloktanie alebo aj na prepláchnutie ústnej dutiny.

Čo sa týka ich vlastností, zloženia alebo použitia, tak:

  • cieľom ich pôsobenia je lokálny účinok na podráždenie, zápal a príznaky v hrdle
  • ide o antibakteriálny, antivírusový, analgetický a antiseptický účinok
  • tieto prípravky slúžia na zmiernenie podráždenia sliznice v hltane a hrtane
  • tiež na zmiernenie bolesti, svrbenia a škriabania v hrdle aj zlepšenie dýchania
  • z prírodných látok sa najviac využívajú bylinné extrakty zo šalvie, lišajníka, echinacei, aloe vera
  • rovnako z čajovníka, zázvoru, rakytníka, ale aj med a vitamíny
  • ak ide o syntetické liečivá, používané sú dichlórbenzénmetanol, amylmetakrezol alebo benzydamín
  • tieto môžu mať aj celkovo znecitlivujúci vplyv

PRÍPADY, KEDY TREBA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA

Hoci vyššie spomínané kvapky, roztoky, pastilky, spreje či sirupy majú svoj účinok, niekedy sú situácie, kedy bude návšteva lekára nevyhnutná. Platí to pri teplote cez 40 stupňov Celzia, pri dlhodobom a chronickom zápale v hrdle a pri ťažkostiach dýchania.

Najčastejšie otázky o bolesti hrdla

Aké liečivá a ako často sa môžu užívať v tehotenstve a u detí? Je bolesť v krku sezónny alebo celoročný problém? Ktorým rizikovým faktorom sa vyhýbať? Podobné otázky sú na internetových fórach a v diskusiách kladené ohľadom bolesti hrdla často.

Tu nájdete odpovede na najčastejšie témy a dotazy:

Je obmedzené použitie liekov u detí a v tehotenstve?

U detí a u žien v tehotenstve je špecifická situácia v prípade liekov so syntetickým zložením, môže ísť o kontraindikáciu k užívaniu. V prípade pastiliek, sirupov alebo roztokov, ktoré obsahujú len bylinné zložky, však použitie nemusí byť obmedzené.

Ktoré rizikové faktory sú pri bolesti hrdla bežné?

Ide hlavne o oslabenú imunitu, o príliš suchý vzduch v miestnosti, o nadmerné prekurovanie interiérov a o vystavovanie sa väčšiemu kolektívu alebo častejším kontaktom. Ak ide o neinfekčné bolesti hrdla, problémom sú prašné prostredie a alergény.

Ako často a ako dlho sa môžu lieky užívať bez lekára?

Vo väčšine prípadov je užívanie liečiv dané ich zložením, spravidla to je 2 až 4 krát do dňa. Pokiaľ ide o dobu používania, tá býva spravidla do 7 až 10 dní. Ak vám ani po tomto období bolesť v hrdle neustane, je už najvyšší čas ísť osobne za lekárom.

Je možné bolestiam hrdla a jeho zápalom predísť?

Áno, prevencia však musí byť komplexná a založená nielen na vyhýbaní sa spomínaným rizikovým faktorom, ale najmä na zlepšení a zvýšení prirodzenej imunity. Tú viete podporiť ovocím a zeleninou, ale aj cez probiotiká a komplexné doplnky výživy.

Aké alergény sú najčastejšie pri alergickej bolesti hrdla?

Alergická príčina bolesti hrdla býva spojená aj s inými prejavmi, najmä nádchou a slzením či svrbením očí. Ide najčastejšie o alergény typu peľ a trávy, z vnútorných alergénov o roztoče, prach a zvieracia srsť. Niektoré môžu mať len sezónny charakter.

Tipy na overené domáce recepty na bolesť hrdla

Vyššie sme naznačili niektoré režimové opatrenia, ktoré vám môžu s bolesťou hrdla pomôcť, no domáce recepty na hrdlo aj rôzne príznaky s ním spojené sú pomerne rôznorodé. Plusom je, že viete na zápal a podráždenie sliznice v hrdle pôsobiť komplexne.

Hlavnú úlohu v domácich receptoch hrajú bylinky, zelenina, ovocie a bežne dostupné prírodné prostriedky, ktoré môžete použiť perorálne aj na obklady

Ak ide o kloktanie, môžete na to využiť vlažnú vodu s pridaním 3 až 5 kvapiek tea tree oleja alebo kuchynskú soľ, ktorej jednu lyžičku rozmiešate v pohári teplej vody a budete kloktať 5 krát za deň. Na zmiernenie podráždenia sliznice pomôže aj cmúľanie 2 klinčekov alebo pomalé prehĺtanie 2 lyžíc medu zmiešaných spolu s citrónovou šťavou.

Upokojujúcim balzamom na hrdlo je aj cibuľové mlieko:

  • ošúpte a pokrájajte 2 alebo 3 cibule a vložte ich potom do hrnca
  • pridajte k nim 1 klinček, lyžičku hnedého cukru a čerstvý tymián
  • doplňte 2 dcl vody a nechajte variť asi 2 hodiny a pridávajte vodu
  • celú zmes následne preceďte cez sitko, podľa potreby aj viac krát
  • odmerajte objem, ktorý zostal a toľko isto dajte variť aj mlieka
  • na záver všetko zmiešajte a môžete popíjať viac krát počas dňa

Na domácu inhaláciu cez nos a do hrdla výborne poslúži aj miska s horúcou vodou spolu s pár kvapkami eukalyptového a mätového oleja, napríklad stačí pridať po 2 až 3 kvapky. Overený domáci recept proti zápalu a bolesti v hrdle je čistý strúčik cesnaku, ktorý budete v ústach pomalý hrýzť a postupne prehĺtať. Ako obklad na hrdlo poslúži tvaroh.