Jedným z najčastejších príznakov prechladnutia a respiračných infekcií rôzneho druh je kašeľ. Objavuje sa u dospelých aj u detí, dokonca aj u bábätiek. Niekedy býva aj z alergie, obvykle je za ním zápal v hrdle, prieduškách či pľúcach a s tým spojené príznaky.
Medzi najčastejšie symptómy podľa miesta zápalu, ktorý kašeľ vyvolal, patria teplota, bolesť hrdla, hlieny, zachrípnutie či bolesť na hrudi. Kašeľ sa objavuje tak cez deň, ako aj v noci. Môže však byť aj bez teploty, známy je aj kašeľ zo stresu a nastať môže aj v tehotenstve. Aké sú príčiny, druhy kašľu, prejavy aj liečba, o tom si povieme teraz.
Čo je kašeľ, kedy nastáva, aké má príčiny a súvisiace príznaky
Kašeľ, či už ten suchý, vlhký, dráždivý alebo iný, býva spojený najčastejšie s respiračnými infekciami. Druhou možnosťou je, ak ide o kašeľ z alergie. Podľa toho, aký kašeľ je, je dobré buď ho tlmiť, alebo naopak, podporovať vykašliavanie, najmä hlienov.
Kašeľ je prirodzený reflex dýchacej sústavy, ktorý slúži na ochranu pľúc alebo iných častí hornej dýchacej sústavy, najčastejšie pri prechladnutí a zápale
Podľa pôvodu môže byť kašeľ infekčný alebo neinfekčný, podľa dĺžky trvania býva buď akútny alebo chronický, môže byť spojený aj s tvorbou hlienov
Ojedinele môže byť kašeľ spojený s rakovinou v dýchacích cestách
Najbežnejšími príčinami kašľu sú infekčné zápaly v hrdle, v prieduškách a v pľúcach. Môže ísť o vírusové aj bakteriálne infekcie, niekedy sa kašeľ objaví aj pri miernejšom prechladnutí, naopak, častý je pri chrípke. Neinfekčný kašeľ súvisí bežne s alergiou, môže ale nastať aj ako reakcia na reflux, pľúcny absces, nádory v pľúcach či problémy srdca.
Ak ide o najčastejšie súvisiace príznaky, patria sem:
- ak ide o kašeľ s produkciou hlienov a vlhký kašeľ, tak hlieny, ktoré môžu mať rôzne zafarbenie, najmä ide o číry, biely, hnedý, zelený a ružový hlien
- typické sú bolesti, najmä v hrdle a v krku, kde býva infekcia pomerne častá, prípadne aj bolesti na pľúcach a hrudníku, pridať sa môže aj výtok z nosa
- väčšina infekčných kašľov býva aj s teplotou či horúčkou, podľa miery infekcie, typické sú únava, malátnosť, bolesti hlavy a bolestivé prehĺtanie
- v prípade kašľu z alergie sú typické slzenie z očí a problémy s prehĺtaním, pri nádche dochádza k bolestiam v dutinách, bežný je tiež pocit slabosti
ALERGICKÝ KAŠEĽ AJ KAŠEĽ ZO STRESU
Špecifickým typom kašľu je kašeľ z alergie, najčastejšie vzniká alergiou na peľ, trávy, prach, roztoče, suchý vzduch alebo chemikálie. Kašeľ zo stresu je psychosomatického pôvodu, ide o reakciu na stresový podnet, nastáva najmä u detí a býva dlhodobý.Typy kašľa podľa prejavov, priebehu a príčiny
Kašeľ nie je iba jeden, existuje podľa súvisiacich príznakov, prejavov, priebehu a dokonca aj podľa príčiny viacero typov kašľu. Okrem rozdelenia na infekčný a neinfekčný kašeľ treba rozoznávať aj kašeľ podľa prítomnosti hlienu prejavu či miesta vzniku.
Toto sú najčastejšie sa vyskytujúce typy kašľa u ľudí:
Suchý kašeľ: Ak ide o suchý kašeľ, hovorí sa mu aj dráždivý a objavuje sa typicky pri chrípke. Najčastejšie má vírusový alebo bakteriálny pôvod, no krátkodobo môže byť takýto kašeľ aj reakciou na prach či dráždivé látky. Cieľom je tlmenie zápalu alebo podráždenia a tlmenie kašľu, využívajú sa na to rôzne pastilky, sirupy aj roztoky.
Vlhký kašeľ: Opakom je vlhký kašeľ, ktorý je spojený s tvorbou hlienu. V tomto prípade je cieľom nie kašeľ tlmiť, ale podporiť vykašliavanie hlienov, aby sa tak dýchacie cesty zbavili záťaže a obštrukcie. Najčastejšie kašeľ spojený so zápalom priedušiek, pľúc a prínosových dutín, prípadne s nádchou, takže treba uvoľniť dýchacie cesty aj nos.
Dusivý kašeľ: Veľmi nepríjemným je dusivý kašeľ, ktorý býva cez deň suchý a naopak v noci sa zmení na vlhký spolu so zatekaním hlienov. Za týmto kašľom býva často infekcia, ale výnimočne môže ísť aj o neinfekčný pôvod. Kašeľ môže byť akútny aj chronický, býva namáhavý pre srdce a jeho liečba je v zmiernení dráždivých faktorov.
Prieduškový kašeľ: Prieduškový kašeľ je špecifický typ vlhkého kašľa, u ktorého dochádza k tvorbe hlienu priamo v prieduškách. Tento hlien je hustejší a je problematický najmä z pohľadu jeho správneho transportu a vykašliavania. Objavuje sa aj nádcha, častý je zápal priedušiek. Kašeľ sa lieči pôsobením na tvorbu hlienu a vykašliavanie.
Hlienovitý kašeľ: Tento typ kašľu vzniká v prípade, ak sa v hornej časti dýchacích ciest, najmä v prieduškách, tvorí nadpriemerne veľa hlienu. Hlien môže byť číry alebo sfarbený, podľa toho sa dá rozoznať aj pôvod zápalu alebo infekcie. Okrem priedušiek sa môže hlien tvoriť aj v pľúcach a prínosových dutinách, vtedy nastáva výtok z nosa.
Alergický kašeľ: Špecifickým typom kašľa je kašeľ z alergie. Tento kašeľ nevzniká na základe infekcie, ale prítomnosti alergénu, ktorý vyvolá okrem kašľania aj slzenie v očiach alebo plný nos. Najčastejšie ide o alergény typu peľ, trávy, roztoče, prach, chemikálie či chlpy zo zvierat. Kašeľ môže byť dusivý a suchý, ale aj s hlienmi.
Kašeľ zo stresu: Neinfekčný a nezápalový pôvod má aj kašeľ zo stresu. Vzniká u detí, ale aj u dospelých a ide o reakciu psychosomatického pôvodu, kedy je kašeľ signálom nerovnováhy z hľadiska psychickej pohody. Nie je treba ho tlmiť ani podporovať. Aby sa ho človek zbavil, je treba riešiť príčinu a naučiť sa vyrovnať so stresom z okolia.
Ako zmierniť kašeľ alebo podporiť vykašliavanie
V prípade produktívneho vlhkého kašľu a kašľu, u ktorého dochádza k tvorbe hlienov, je potrebné podporiť ich vykašliavanie. Ak je naopak kašeľ suchý, dráždivý a dusivý, lepšie je snažiť sa ho čo najviac utlmiť. Na obe situácie existuje viac možností.
Tu sú tri kategórie prostriedkov, ktoré môžete využiť:
Režimové opatrenia: Základom pri každom kašli sú režimové opatrenia. Sem patrí zvlhčenie suchého vzduchu v miestnosti a pravidelné vetranie, obmedzenie dráždivých jedál a nápojov, minimalizácia externých faktorov, napríklad alergénov a stresu, ale aj odpočinok na lôžku. Pri tvorbe hlienov dajte na noc pod hlavu vyšší vankúš na ich odtekanie.
Prírodné prostriedky: Na kašeľ najlepšie pomáhajú čaje bylinového pôvodu, napríklad zo skorocelu, zázvoru, ibišteka, šalvie, mäty, lipy, bazy, harmančeka, feniklu alebo aj cibule či cesnaku. Z viacerých rastlín viete spraviť aj odvar a využiť ho na kloktanie alebo navonok na obklady a zábaly na krk a hrudník. Kloktať môžete aj vodu so soľou.
Kvapky, sirupy, spreje a pastilky: Viaceré rastlinné extrakty, ale aj syntetické látky, môžete využiť na kašeľ v podobe kvapiek, sirupov, ústnych sprejov alebo pastiliek na cmúľanie. Pomôcť vám môžu buď na utlmenie kašľu alebo na podporu vykašliavania hlienov, účinkujú aj na zmiernenie podráždenia sliznice a majú aj antibakteriálne účinky.
RIEŠTE AJ OSTATNÉ SÚVISIACE PRÍZNAKY
Okrem kašľu by ste sa mali zamerať aj na riešenie ostatných súvisiacich príznakov, napríklad bolestí hlavy, výtoku z nosa a upchatého nosa alebo na únavu a malátnosť. Pomôcť vám s tým môžu rôzne prírodné prostriedky aj hotové produkty, prípadne lieky.Kašeľ u detí a v tehotenstve a aké sú ich špecifiká
Čo sa týka kašľu v tehotenstve, aj v tomto prípade ide najčastejšie o príznak prechladnutia, nejakého respiračného zápalu či o prejav alergie. Ak pôjde o chronický kašeľ, treba si dať pozor na to, aby zbytočne nezaťažoval srdce alebo celý organizmus.
Liečba kašľu v tehotenstve má svoje osobitné špecifiká. Platí to tak pri používaní liekov, niektoré totiž môžu byť v tehotenstve kontraindikované, ako aj v prípade niektorých byliniek. Bez obáv ale môžete siahnuť po čajoch z lipy, čiernej bazy, šípok alebo skorocelu, problémom by nemalo byť ani užívanie vitamínov C a D na imunitu.
Ak ide o kašeľ u detí, v ich prípade má svoje špecifiká:
- u detí býva oveľa častejšie kašeľ prejavom stresu, nervozity alebo má alergický pôvod, vtedy si treba vo zvýšenej miere všímať aj ostatné príznaky
- problémom je vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienov, najmä u najmenších detí a bábätiek, použite odsávačku a dbajte na polohu počas spánku
- významnú úlohu hrá domáca liečba, najmä rôzne bylinkové čaje, obklady, zábaly a celkové posilnenie imunity, napríklad tekutým vitamínom D
- ak je kašeľ výrazný, dusivý a vlhký, môže ísť aj o prejav vážnejšieho zápalu pľúc, vtedy treba navštíviť pediatra, rovnako tak aj v prípade horúčky
U DETÍ POZORUJTE AJ ĎALŠIE PRÍZNAKY
Špeciálne u detí treba vo zvýšenej miere sledovať možné súvisiace prejavy a symptómy, najmä bolesti v hrdle, zvýšenú teplotu alebo horúčku a v prípade hlienov aj ich sfarbenie. Ak má hlien ružovú farbu, ide o prejav krvácania a treba ihneď ísť za lekárom.Najčastejšie otázky o kašli
Ktoré dráždivé vplyvy môžu zhoršiť kašeľ? Ako najlepšie podporiť imunitu voči infekciám do budúcnosti? Aké doplnky a lieky sú na kašeľ najlepšie? Tieto, ale aj mnoho iných tém sa na internetových fórach a v diskusiách ľudia pýtajú v súvislosti s kašľom.
Pozreli sme sa na najčastejšie a tu sú odpovede na ne:
Ktoré alergény spôsobujú alergický kašeľ najviac?
Ide hlavne o vonkajšie alergény, čiže trávy a peľ zo stromov, v tomto prípade ide o sezónne záležitosti, čo sa dá podľa intenzity kašľa rozoznať. Ak ide o vnútorné alergény, ide o prach, roztoče a zvieracia srsť. Zhoršujúcim faktorom je aj suchý vzduch.
Viem podľa farby hlienu rozoznať pôvod kašľu?
Áno, tu sa treba zamerať na to, či je hlien číry alebo je nejako sfarbená. Číry hlien pri kašľaní znamená prejav vírusovej infekcie, ak má nejakú farbu, jedná sa skôr o bakteriálnu infekciu. Pozor na ružový a červený hlien, indikuje krv v dýchacích cestách.
Vplývajú na kašeľ aj teplota a vlhkosť vzduchu?
Áno, tieto dva faktory sú rizikové pre suchý aj pre vlhký kašeľ. Základom je, aby vlhkosť vzduchu v miestnosti bola cez 50 %, ak je menej a dlhodobo, môže to podráždiť dýchacie cesty. Teplota je dôležitá najmä v noci, optimálne je, ak je pod 20 °C.
Je lepšie dať prednosť syntetickým či prírodným liečivám?
To závisí od toho, akým kašľom trpíte. Viaceré pastilky, sirupy či spreje majú základ v bylinných extraktoch, ktoré podporia vykašliavanie a dokážu upokojiť dýchacie cesty, no sú ideálne pri miernom prechladnutí. Inak siahnite po syntetických liekoch.
Čím viem najlepšie podporiť imunitu dýchacích ciest?
Tu je dôležité pozerať na imunitu komplexne, ale špeciálne pre dýchacie cesty má význam vitamín D, ktorý viete užívať aj preventívne v podobe kvapiek alebo sirupu. Celkovo sa odporúča konzumovať viac citrusov, orechov, húb, medu a cesnaku.
Tipy pre liečbu kašľu a vykašliavanie v domácom prostredí
Ak sa chcete zbaviť kašľu doma, viete na to využiť niekoľko prostriedkov a možností. Hovoríme samozrejme o infekčnom kašle spojenom so zápalom v hrdle alebo dýchacích ciest, nie o kašli z alergie či zo stresu, kde je riešením pôsobenie na príčiny.
Doma viete kašeľ tlmiť alebo podporiť vykašliavanie hlienov kombináciou bylinných čajov s obkladmi, kloktaním a využitím liečiv a doplnkov výživy
Ak ide o bolesť hrdla a zápal v ňom, čo sú časté súvisiace prejavy kašľania, využiť môžete rôzne pastilky na cmúľanie, kvapky, sirupy aj ústne spreje. Niektoré pomáhajú celkovo na dýchacie cesty a utlmenie zápalu v nich, iné majú čisto lokálne pôsobenie v ústnej dutine. Siahnuť môžete po prípravkoch s prírodným aj syntetickým zložením.
Čo sa týka overených domácich receptov, skúste najmä:
- inhalovanie byliniek, napríklad rumančeka, mäty, bazy a ibišteka
- čaj zo skorocelu, šalvie a zázvoru na suchý a dráždivý kašeľ
- feniklový, cibuľový, cesnakový a tymiánový čaj na vlhký kašeľ
- kloktanie hrdla zo slanej vody alebo odvaru zo šalvie či zázvoru
- obklady na hrudník s teplým olejom alebo studeným tvarohom
- nič nepokazíte medom, cesnakom, citrónom alebo cibuľou
Okrem lokálneho pôsobenia priamo na kašeľ odporúčame aj komplexnejší prístup, hlavne na imunitu a obranyschopnosť. Súčasťou toho môže byť podpora doplnkami výživy s obsahom vitamínov C a D, zaradenie viac ovocia a zeleniny do jedálničku, pravidelný pitný režim a dostatok spánku. Skôr sa tak zbavíte infekcie a je to aj dobrá prevencia.