6 overených rád, čo je dobré na kašeľ v tehotenstve a aké kvapky či sirup vám pomôžu

6 overených rád, čo je dobré na kašeľ v tehotenstve a aké kvapky či sirup vám pomôžu

Tak, ako aj v bežnom živote, aj v tehotenstve sa môže objaviť kašeľ, hlavne ak ide o súčasť prechladnutia, silnejšej nádchy či niektorých chrípkových ochorení. V závislosti od príčiny a sprievodných javov môže byť suchý a dráždivý, ale aj vlhký a produktívny.

Podľa typu kašľa je potom cieľom buď podpora vykašliavania hlienov, ktoré kašeľ spôsobujú, alebo naopak utlmenie dráždivých faktorov, ktoré pôsobia na sliznicu v hrdle a tá reaguje kašľom. Hoci kašeľ nemá žiadny závažný rizikový vplyv na plod, oplatí sa vedieť, čo na kašeľ v tehotenstve pomáha najlepšie, ktoré lieky možno užívať a ako ho riešiť.

Ako vzniká kašeľ v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory

Tak, ako v prípade bežného kašľa, aj v prípade toho v tehotenstve ide o reflex alebo o reakciu na podráždenie dýchacej sústavy a rôzne problémy s jej stavom či zdravím. Najčastejšie sa jedná o sprievodný prejav respiračných či chrípkových ochorení.

V tehotenstve je totiž organizmus tiež náchylný na rôzne zápaly a infekcie v ústnej dutine, prínosových dutinách, prieduškách alebo pľúcach. Môže ísť tak o bakteriálne, ako aj o vírusové zápaly. Vyskytnúť sa môže samozrejme aj alergický kašeľ alebo o kašeľ z dôvodu podráždenia hrdla napríklad prachom či inými časticami, ktoré sa dostali do pľúc.

Himalaya Koflet-H

 • Pomoc pri zápaloch dýchacích ciest a ich príznakoch

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Bronchicum

 • Na choroby dýchacieho systému

Bromhexin 12 kvapky KM

 • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
 • Transport a podpora vykašliavania
 • Mechanizmus účinkov

Kalciový sirup Generica

 • Vplyv na kosti, svaly a zuby
 • Podpora trávenia
 • Pôsobenie na nervový a kardiovaskulárny systém

V prípade tehotenstva však treba počítať s týmito špecifikami:

 • v dôsledku hormonálnej nerovnováhy a zvýšenia hladiny estrogénov a progesterónu dochádza v tehotenstve k oslabeniu imunity a prirodzenej obranyschopnosti
 • zároveň príde k väčšiemu prekrveniu a zvýšeniu citlivosti slizníc horných dýchacích ciest, ktoré sú potom náchylnejšie na podráždenie a neskôr aj infekciu a zápal
 • v tehotenstve je preto zvýšená pravdepodobnosť vzniku nádchy, prechladnutia, chrípkových ochorení alebo respiračných ochorení postihujúcich dýchacie cesty
 • ak sa kašeľ nerieši, prípadne sa nerieši jeho príčina, môže prísť k rozšíreniu infekcie aj do dolnej časti dýchacích ciest, čo je už stav, ktorý je v tehotenstve rizikový viac

PLODOVÁ VODA CHRÁNI DIEŤA

Kašeľ je prirodzeným reflexom, ktorý síce nemá žiadny závažný rizikový vplyv na plod, nakoľko ten je chránený plodovou vodou, môže však výrazne oslabovať organizmus a to hlavne vtedy, ak ide o dlhodobý a chronický kašeľ. Práve preto ho treba riešiť.

Príznaky a prejavy kašľa v tehotenstve

Kašeľ ako taký je sám o sebe symptómom, no existuje viacero typov kašľa a to aj v závislosti od príčiny či iných sprievodných javov. Okrem neho sa objavujú aj niektoré iné príznaky, či už lokálneho typu v súvislosti s dýchacími cestami, alebo celkové symptómy.

Tu je prehľad najvýznamnejších javov, prejavov a problémov:

Kašlanie: Samotný kašeľ vzniká ako reflex organizmu, pričom kašľanie môže byť rôzneho typu a to podľa toho, či sú prítomné hlieny alebo nie. Ak nie sú, je kašeľ suchý, dráždivý a bolestivý, ak sú, tak je vlhký, produktívny a spojený s vykašliavaním.

Príznaky v ústnej dutine: Podľa druhu a rozsahu infekcie či zápalu bývajú okrem kašľa prítomné aj bolesti v krku, škriabanie a ťažšie prehĺtanie, nadmerná suchosť v ústach a opuch nosovej sliznice či prínosových dutín, s čím súvisí aj upchatý nos a výtok z neho.

Ostatné prejavy a symptómy: Medzi ďalšie súvisiace prejavy a príznaky, ktoré sa môžu súčasne s kašľom vyskytnúť, patria aj slzenie z očí, nadmerná únava a vyčerpanie, zvýšená teplota či až horúčka a niekedy aj nevoľnosť alebo zažívacie ťažkosti.

Riešenie kašľu v tehotenstve doma

Každá vážnejšia infekcia či zápal, ktoré sa prejavujú kašľom, si vyžadujú hlavne v čase tehotenstva dôslednejšiu diagnostiku a lekársku indikáciu liečby. To však neznamená, že by ste nemohli využiť aj niektoré možnosti prirodzenej domácej liečby.

Na kašeľ, ale aj iné súvisiace problémy, existuje viacero prostriedkov:

Prírodné prostriedky a bylinky

Najviac účinnou prirodzenou domácou liečbou kašľa sú bylinky alebo niektoré druhy plodov v podobe čajov či kloktadiel. Takto viete využiť napríklad zázvor, cibuľu, med, materinu dúšku, yzop, lipu, čiernu bazu, šípky, echinaceu, skorocel alebo ich kombináciu.

Oddych a dostatok spánku

Druhým nevyhnutným predpokladom úspešnej liečby kašľa je pokojový režim. Ten by mal pozostávať z oddychu počas dňa na lôžku a z dostatku nerušeného spánku. V prípade vlhkého kašľu s hlienmi treba pod hlavu podložiť viac vankúšov kvôli ich zatekaniu do hrdla.

Obmedzenie rizikových faktorov

Aby ste čo najviac znížili mieru podráždenia hrdla, treba obmedziť všetky rizikové a negatívne vplyvy. Ide hlavne o studený vzduch, dym z cigariet, prach, obmedziť treba aj konzumáciu mlieka, ktoré zahlieňuje a tiež dbať na pravidelné vetranie v miestnosti.

Pitný režim a jedálniček

Nemenej dôležité je zmeniť aj jedálniček, prijímať treba viac ovocia a zeleniny, obmedziť naopak ťažké a mastné jedlá, tiež sladkosti a slané pochutiny. Rovnako tak venujte pozornosť pravidelnému pitiu počas dňa, ideálna je čistá voda každú jednu až dve hodiny.

Doplnky a podporné prípravky

Účinnou formou s pomerne rýchlym nástupom pôsobenia na zmiernenie kašľa, vykašliavanie či uvoľnenie nosa, sú výživové doplnky a rôzne podporné prípravky. Viaceré vám pomôžu aj na posilnenie imunity, najčastejšie ide o kvapky, sirupy, spreje či pastilky.

Lieky na kašeľ a iné príznaky

V prípade vážnejšieho kašľu, ale aj zápalu hrdla, výtoku z nosa či pri výskyte teploty, môžete siahnuť tiež po liekoch bez receptu. Tie pomôžu na suchý aj vlhký kašeľ alebo zníženie opuchu nosovej sliznice, no nie všetky druhy sú vhodné v tehotenstve.

NEZABÚDAJTE NA PREVENCIU

Tak, ako aj v bežnom živote, aj v tehotenstve je kašľu a ochoreniam, ktoré s ním súvisia, lepšie predchádzať. V rámci prevencie sa odporúča posilnenie imunity zvýšením vitamínov C či D, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a dostatočné obliekanie sa v zime.

Výživové doplnky a prípravky na kašeľ v tehotenstve

V prípade, ak by ste chceli pôsobiť na suchý či vlhký kašeľ, ale aj na vykašliavanie, bolesti hrdla alebo nádchu, intenzívnejšie, siahnuť môžete po hotových produktoch a prípravkoch. Tie sú dostupné bez receptu a zväčša prírodného či bylinného charakteru.

Na výber máte najmä tieto druhy produktov:

V sortimente možno nájsť hlavne pastilky, cmúľacie cukríky, spreje, roztoky, sirupy, tablety aj rôzne čaje a čajoviny, ktoré pôsobia na kašeľ, hrdlo aj hlieny

Medzi najdôležitejšie výhody doplnkov patria:

 • jednoduchá kúpa bez receptu, najskôr sa však poraďte s lekárom
 • možnosť užívania aj dlhšiu dobu, prípadne v rámci prevencie
 • prírodné zloženie a z toho vyplývajúce nízke riziko vedľajších účinkov

Najčastejšie obsahujú tieto prípravky aktívne látky v podobe vitamínov, napríklad C, rôznych stopových prvkov, extraktov z plodov, napríklad ríbezlí či aceroly, rôzne silice a oleje a hlavne bylinné výťažky a výluhy, napríklad z repíku, bazy, materinej dúšky, skorocelu alebo čakanky. Nosové kvapky obsahujú zas slanú morskú vodu.

Lieky na kašeľ v tehotenstve

V prípade, že váš kašeľ bude veľmi intenzívny, prípadne budete mať aj nádchu, upchatý nos či sa u vás objaví zvýšená teplota, môžete pristúpiť aj k užívaniu liekov. Ide o voľne predajné liečivá, pozor však, niektoré nie sú vhodné na užívanie v tehotenstve.

K dispozícii je nasledovný sortiment typov:

Na kašeľ viete využiť kvapky, sirupy či roztoky na jeho utlmenie alebo vykašliavanie, na zápal v hrdle ústne spreje, na plný nos spreje do nosa a na teplotu tabletky

Oproti bežným prípravkom sú lieky odlišné v tom, že:

 • sú založené nielen na prírodných, ale aj syntetických látkach
 • vďaka tomu je účinok rýchlejší a hlavne intenzívnejší
 • užívanie je zvyčajne krátkodobejšie, obvykle to býva do 3 až 5 dní

V prípade kašľu sa využívajú buď rastlinné extrakty a výťažky, prípadne látky typu guajfenezín s vplyvom na hlieny, alebo syntetické látky typu ambroxoliumchlorid. Lieky na teplotu obsahujú štandardne paracetamol, nosové kvapky zas látky znižujúce opuch nosovej sliznice. Pred užitím liekov v tehotenstve sa vždy poraďte s lekárom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kašeľ v tehotenstve

Ak sa rozhodnete siahnuť po vyššie uvedených produktoch, prípravkoch a liekoch, môžete ich zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom, využiť môžete nielen široký sortiment kamenných, ale aj internetových lekární.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

V prípade online nákupu získate okrem bohatšej ponuky aj ďalšie výhody:

 • pohodlie, nákup vybavíte cez mobil aj tablet priamo z obývačky
 • jednoduchosť, objednávku viete v mnohých prípadoch spraviť aj bez registrácie
 • úspora, internetové lekárne majú zvyčajne nižšie ceny, ako tie kamenné
 • možnosť porovnania všetkých prípravkov na jednom mieste

Samotný nákup v online lekárni je veľmi podobný bežnej objednávke z eshopu, čo v praxi znamená, že do online košíka stačí len vložiť tie prípravky a produkty, ktoré potrebujete, vyplniť údaje o sebe, zvoliť spôsob doručenia a platby a objednávku odoslať.

Pri výbere online lekárne nepozerajte však len na čo najnižšiu cenu, oveľa dôležitejšie sú známosť značky a zákaznícky servis. V tomto je lepšie sa spoľahnúť na väčšie a overené lekárne typu [lekaren], ktoré ponúkajú napríklad aj možnosť platby kartou, rýchlejšiu dopravu do 24 či 48 hodín, jednoduchší spôsob objednávky či doručenie zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

27 Hodnotení