Tehotenstvo

Podrobnejšie o téme

Tehotenstvo">

Pre každú ženu je tehotenstvo jedným z najkrajších období v živote. Neplatí to samozrejme vždy a pre všetky príznaky a ťažkosti, niektoré môžu byť veľmi nepríjemné, ale ako ide tehotenstvo týždeň po týždni a mesiac po mesiaci, radosť postupne stúpa.

Väčšina žien sa okrem príjemných vecí stretáva v tehotenstve aj s niektorými problémami, napríklad ide o nadmerné priberanie, chrápanie, nechutenstvo, problémy s tlakom, časté močenie, nadmernú únavu či bolesti kĺbov. Kedy prichádzajú, čo na ne pomáha, ale aj to, aký je priebeh tehotenstva po týždňoch a po mesiacoch, si povieme teraz.

Čo je tehotenstvo a aké má prvé a ďalšie príznaky

Tehotenstvo, odborne nazývané gravidita, je obdobie od poslednej menštruácie, kedy nastalo počas ovulácie oplodnenie vajíčka spermiou, až po pôrod. Technicky sa aj pri výpočte týždňa gravidity považuje za začiatok tehotenstva 1. deň poslednej menštruácie.

Tehotenstvo je stav ženského organizmu, kedy dochádza k vývoju plodu, ktorý vznikol splynutím mužských a ženských pohlavných buniek, spermie a vajíčka

Hlavným príznakom a prejavom tehotenstva navonok je vynechanie menštruačného krvácania, čo sa prejaví obvykle až pri ďalšom menštruačnom cykle

Okrem príznakov možno tehotenstvo potvrdiť cez tehotenský test

Spomínané vynechanie menštruácie je síce prvým viditeľným prejavom, ale práve potvrdenie tehotenským testom ukáže, či nejde len o planý poplach a posunutie menštruácie, napríklad v dôsledku užívania niektorých liekov alebo nejakého ochorenia. Tehotenský test si spravte až pár dní po tom, ako ste mali v pôvodnom termíne menštruáciu dostať.

Pokiaľ ide o ďalšie typické príznaky, patria sem najmä:

  • ranná nevoľnosť, ktorá je dôsledkom zvýšeného hormónu hCG, podľa štatistík sa objavuje zhruba u polovici mamičiek, býva spojená s vracaním
  • bolesti v podbrušku a bolesti alebo zvýšená citlivosť prsníkov, neskôr sa objavujú aj bolesti hlavy, v rannom tehotenstve sa zvyšuje aj bazálna teplota
  • typickým je tiež vaginálny výtok, najčastejšie priesvitný alebo mliečne zakalený, tu však pozor, ak je zakalený alebo zapáchajúci, ide o prejav infekcie
  • k ďalším prejavom, ktoré sa môžu objaviť, patria časté močenie, citlivosť na chute a pachy, náladovosť, nafukovanie alebo rôzne tráviace ťažkosti

Tehotenstvo po týždňoch a mesiacoch

Priebeh tehotenstva je z hľadiska príznakov síce v mnohom individuálny, ale vždy platí, že jeho štandardné trvanie je 40 týždňov s toleranciou plus mínus 2 týždne. Ak ide o priebeh podľa mesiacov, trvanie je 9 lunárnych mesiacov, každý z nich má 28 dní.

Takýto je priebeh tehotenstva po mesiacoch a týždňoch:

Prvý mesiac (1-4. týždeň tehotenstva): V prvý mesiac tehotenstva mnoho žien ešte nemusí vedieť, že je tehotných. V tomto období nemusia byť zjavné prvé príznaky, prípadne, ak sa objavia, nie sú dostatočne viditeľné. Objavujú sa špinenie či pobolievanie brucha. V prvom mesiaci sa oplodnené vajíčko zmení na blastocystu a neskôr na embryo. Tehotenský test sa v tomto období odporúča spraviť 12 a viac dní po termíne ovulácie.

Druhý mesiac (4-8. týždeň tehotenstva): Technicky druhý mesiac tehotenstva je obvykle tým, kedy sa objavujú najviac viditeľné prvé príznaky, najmä nevoľnosť, absencia menštruácie a zmenený výtok. V tomto mesiaci sa už absolvujú aj vyšetrenie u gynekológa, najmä ultrazvuk, kde je možné rozoznať činnosť srdca. U embrya sa už začínajú vytvárať orgány a zásobuje ho placenta, pláva už vo vaku s plodovou vodou.

Tretí mesiac (8-12. týždeň tehotenstva): V tomto období ustupujú ranné nevoľnosti a s nimi aj zvracanie, prsia sú na dotyk citlivejšie a stabilizuje sa hladina hCG hormóny. Tvorba placenty je ukončená a z embrya sa už stáva plod. Zreteľné sú už končatiny ako aj jednotlivé orgány, ultrazvukom možno zachytiť už prvé pohyby, plod začína byť aktívnejší. Na konci tohto obdobia váži plod do 15 gramov a meria 7 až 9 centimetrov.

Štvrtý mesiac (12-16. týždeň tehotenstva): Dochádza k zásadnému zväčšeniu maternice, ktorá sa už nezmestí do panvy a začína sa vyklenovať, čo sa prejaví už miernym zväčšením brucha. Vývoj dieťaťa sa v tomto období značne zrýchli, platí to tak o svaly, kosti, tvár a mnoho vnútorných orgánov. Podľa ultrazvuku už možno rozoznať, či ide o chlapca alebo dievča. Citeľné sú prvé pohyby dieťa už môže vážiť do 200 gramov.

Piaty mesiac (16-20. týždeň tehotenstva): V piatom mesiaci sa tehotenstvo dostáva do svojej druhej polovice, dochádza už aj k viditeľnému priberaniu. Zväčšuje sa tie maternica, taktiež prsia, ktoré sa tak pripravujú na dojčenie. U dieťaťa dochádza k vzniku hnedého tuku a ten plní funkciu termoregulácie. Viditeľná je kostrová sústava, plod začína byť už dosť aktívny a zreteľné sú aj jeho pohyby, jeho váha môže byť 300 gramov.

Šiesty mesiac (20-24. týždeň tehotenstva): Typickým prejavom tohto obdobia je vyšší váhový prírastok a zvýšená chuť do jedla. Zväčšuje sa bruško, no dochádza aj k častejšiemu nutkaniu na močenie alebo problémom so zápchou. Objavujú sa strie a aj opuchy končatín. Ak ide o vývoj dieťaťa, objavuje sa pevnejšia pokožka, sú viditeľné nechty, dieťa prehĺta plodovú vodu, dokončuje sa vývin tváričky a pohyby sú zreteľnejšie.

Siedmy mesiac (24-28. týždeň tehotenstva): Bruško sa zväčšuje, častejšie sú pocity únavy a bežný je aj spánok počas dňa. Pohyby dieťaťa môžu byť bolestivé, najmä, ak kope do niektorého z vnútorných orgánov. Objaviť sa niekedy môže tvrdnutie brucha, ale nejde o nič rizikové. Plod pokračuje vo vývoji a teoreticky by vedel od 27. týždňa prežiť aj mimo maternice. Dôležitým míľnikom je, že už vie otvoriť plne vyvinuté oči.

Ôsmy mesiac (28-32. týždeň tehotenstva): Pre budúcu mamu je v tomto období dôležitý odpočinok, nakoľko dochádza často k únave, bolesti nôh alebo bolesti v krížoch. Zväčšujúca sa maternica tlačí na močový mechúr, močenie je stále častejšie. Dieťa priberá na váhe, obaľuje sa tukom, mozog je plne vyvinutý a objavujú sa prvé vlasy na hlave. Mení sa aj poloha dieťaťa v brušku, najčastejšie zaujíma polohu dole hlavou.

Deviaty mesiac (32. týždeň tehotenstva a ďalej): Z pohľadu ženy ide o najťažší mesiac, hlavne čo sa týka objektívnych ťažkostí. Klesá chuť na jedlo a energia, zväčšujú sa únava aj tráviace ťažkosti. Vývin dieťaťa je už dokončený a znižuje sa aj frekvencia jeho pohybov, v maternici je už málo priestoru. Na konci deviateho mesiaca zostupuje do pôrodného kanála a na konci 36. týždňa meria v priemere 45 cm a váži 2,5 až 2,7 kg.

Najčastejšie problémy a ťažkosti v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy prichádzajú nielen radosti, ale aj starosti. Organizmus sa mení a prispôsobuje, zväčšujúci sa plod je v mnohých ohľadoch zvýšenou záťažou s nárokmi aj s niektorými problémami, najmä ak ide o dovtedajší praktický život.

Platí to tak ohľadom aktívneho, ako aj pasívneho života. V tom aktívnom dochádza veľmi často k problémom pri väčšej fyzickej činnosti, únava nastupuje skôr, objavujú sa problémy s pohybovým aparátom, bolesti kĺbov a dolných končatín a podobne. V tom pasívnom ide najmä o spánok, ktorý je v závere tehotenstva prerušovaný a nekvalitný.

K často sa objavujúcim problémom a ťažkostiam patria:

  • problémy s tráviacou sústavou a vylučovacou sústavou, zhoršuje sa metabolizmus, dochádza k priberaniu, močenie býva nepravidelná a príliš časté
  • ťažkosti týkajúce sa kardiovaskulárneho systému, najmä krvného tlaku alebo hemoroidy, časté sú aj migrény alebo problémy so zlým spánkom
  • problémy týkajúce sa pohybového aparátu, či už ide o kĺby, svaly alebo šľachy, najviac sa objavujú bolesti, pocit ťažkých nôh alebo opuchnuté nohy
  • bežné sú nechutenstvo do jedla, nervozita, popraskaná koža a ekzémy na nej, vo vyššom štádiu strie, bežné sú aj pálenie záhy a nadmerná únava

Najčastejšie otázky o tehotenstve

Jednou z najčastejšie rozoberaných tém všeobecne na internetových fórach a v diskusiách je práve tehotenstvo a otázky s ním súvisiace. Ide o rôzne riziká, ale aj príznaky tehotenstva alebo jeho priebeh. Ženy sa zaujímajú o túto tému naozaj komplexne.

Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najviac:

V čom je tehotenstvo po 40-tke iné, ako u mladších žien?

V prvom rade ide o šancu na otehotnenie, ktorá v tomto veku klesá a je zhruba na úrovni 30 až 40 %. V druhom rade ide o vyššie riziko komplikácií, najmä 20 % riziko potratu, tiež stúpa riziko vrodených porúch. Väčšina tehotenstiev je ale bezproblémová.

Keď mi mešká menštruácia, je to jasné znamenie tehotenstva?

Nemusí to tak byť vždy, niekedy môžu menštruáciu oddialiť niektoré lieky, stres alebo nejaké krátkodobé ochorenie. Preto treba s prípadným tehotenským testom radšej počkať, aby ste mali čo najpresnejšie výsledky, hlavne ak ide o hladinu hormónu hCG.

Kedy je minimálna a kedy maximálna šanca otehotnieť?

Minimálna šanca na otehotnenie je mimo obdobia plodnosti, najväčšia je práve v tomto období. Za obdobie plodnosti sa považuje časový úsek okolo ovulácie, čiže uvoľnenia vajíčka, väčšinou nastáva ovulácia časovo uprostred menštruačného cyklu.

Ako fungujú tehotenské testy a kedy si ich spraviť?

Odhalenie tehotenstva je možné najlepšie tehotenským testom, ktorý funguje na princípe merania hladiny hormónu hCG. Podľa druhu testu je možné si spraviť meranie už po pár dňoch od meškania menštruácie, čím neskôr to bude, tým je to presnejšie.

Ako je to so sexom cez tehotenstvo? Je bezpečné ho mať?

V princípe áno, no mnoho žien má napríklad počas tehotenstva problémy s tým, že naň nemajú chuť. Samotný pohlavný styk je ale bezpečný a nijakým spôsobom neohrozuje dieťa, dokonca ani používanie sexuálnych pomôcok v rámci bežného použitia.

Tipy pre podporu zdravého tehotenstva cez životosprávu

Ak chcete podporiť tehotenstvo, veľmi efektívne to viete spraviť zlepšením životosprávy a cez zdravý životný štýl. To znamená viacero opatrení od zlepšenia stravovania, cez pitný režim až po niektoré zmeny týkajúce sa fyzickej aktivity alebo oddychu.

Priebeh tehotenstva vo veľkom závisí od toho, ako sa stravujete, čo pijete, aký máte cez deň pohyb, ako spíte a aj od toho, ako oddychujete či akú máte obuv

Počas tehotenstva dochádza k viacerým fyziologickým zmenám, napríklad k skracovaniu šliach vplyvom hormonálnych zmien, čo znamená úpravu spôsobu pohybu. Svaly nezaťažujte nadmerne silovými a intenzívnymi cvikmi, skôr majte pravidelný a prirodzený pohyb typu chôdza. Nenoste vysoké opätky, naopak, majte nízku a pohodlnú obuv.

Čo sa týka jedálnička a pitného režimu, dodržujte toto:

  • pite veľa vody, ideálne 2,5 litra a rovnomerne počas celého dňa
  • obmedzte príjem kofeínu, alkohol vynechajte v tehotenstve úplne
  • do pitného režimu by mali pribudnúť ovocné a zeleninové šťavy
  • jedzte veľa ovocia a zeleniny s obsahom vitamínov A, B, C, D a E
  • z jedálnička vynechajte mäkké a zrejúce syry a surové vajcia
  • nekonzumujte morské plody a nepasterizované mliečne výrobky

Snažte sa jesť pravidelne, radšej menšie porcie a viac krát do dňa, nevynechávajte ani raňajky a ani večere, hoci niekedy nebudete mať na jedlo chuť. Kombinujte jednoduchší pohyb, už spomínanú chôdzu, ale tiež jogu pre tehotné a plávanie, spoločne s oddychom. Majte dostatok kvalitného spánku v noci. Precvičovať môžete aj svalstvo panvového dna.

Čítať viac