Najlepšie tipy, čo je dobré na suché, popraskané či zapálené kútiky úst v tehotenstve

Najlepšie tipy, čo je dobré na suché, popraskané či zapálené kútiky úst v tehotenstve

Pod pojmom kútiky úst sa hovorovo myslí zápal kútikov úst, no v tehotenstve môžu ísť aj o popraskanie kútikov. Tento problém býva spôsobený hlavne bakteriálnymi a kvasinkovými infekciami, no svoju úlohu zohráva aj zníženie imunity a prirodzenej obranyschopnosti.

Najčastejšie postihuje zápal oba kútiky pier, výnimočne však len jeden, ktorý býva potom viac popraskaný. Ochorenie je hlavne nepríjemné a bolestivé, samo o sebe nie je príliš rizikové alebo ohrozujúce tehotenstvo. Napriek tomu platí, že by ste ho mali riešiť čo najrýchlejšie a najlepšie. Čo na kútiky v ústach pomôže, to si povieme teraz.

Ako vznikajú problémy s kútikmi úst v tehotenstve, ich špecifiká a faktory

Popraskané alebo zapálené kútiky úst sú ochorením, ktoré sa odborne nazýva chelitis vulgaris a ide v podstate o zápal pier postihujúci tak deti, ako aj dospelých. Vyskytnúť sa môže aj v tehotenstve a to preto, že jeho prejavenie a manifestácia má súvis aj s imunitou.

V prípade jej oslabenia totiž dochádza k zvýšenému riziku zápalu v dôsledku bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcie. Najčastejšie ide o pôvodcov typu buď kvasiniek Candida albicans alebo stafylokokov či streptokokov. Tieto typy mikroorganizmov sa nachádzajú aj bežne na koži alebo slizniciach, pričom v prípade oslabenia imunity spôsobia zápal.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Kamistad senzitiv

 • Liečba aftov, kútikov
 • Tlmenie zápalu ďasien
 • Pri prerezávaní zubov

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Okrem toho treba počítať v tehotenstve aj s ďalšími špecifikami a faktormi:

 • v prípade tehotenstva dochádza predovšetkým k spomínanému oslabeniu prirodzenej obranyschopnosti, čo má súvis aj so zvýšenou záťažou, ale tiež aj s hormónmi
 • práve hormonálna hladina, najmä zvýšenie estrogénov a progesterónu, spôsobuje aj to, že sliznice sú zraniteľné, čo platí tak pre ústnu dutinu, ako aj pre pery a kútiky
 • medzi rizikové faktory, kedy sa môžu prejaviť zapálené a popraskané kútiky úst, patrí aj nedostatok železa či zinku a vitamínov B či C, čo tiež nastáva často v tehotenstve
 • problémom a rizikovým faktorom môžu byť aj niektoré tráviace enzýmy a sliny v ústnej dutine, ktoré tiež môžu podporiť vlhké prostredie a kvasinkovú infekciu

AKÚTNY AJ CHRONICKÝ TYP ZÁPALU KÚTIKOV

Pokiaľ ide o zápal kútikov úst, ten môže mať akútnu aj chronickú formu. V prípade akútnej bývajú jeho prejavy a intenzita vyššie, obvykle však trvá kratšiu dobu. Pri chronickom sú zápal aj popraskanie menej viditeľné, jeho liečba si však vyžaduje viac času a energie.

Príznaky a prejavy problémov s kútikmi úst v tehotenstve

Pokiaľ ide o symptómy a javy, ktoré sa v súvislosti s problémami s kútikmi úst vyskytujú, najčastejšie ide o zápal prejavujúci sa popraskanými kútikmi úst na jednej alebo oboch stranách. Okrem popraskania môžu byť prítomné aj niektoré iné príznaky.

Tu je prehľad tých, ktoré sú najvýraznejšie a najčastejšie:

Popraskané ložiská: Najčastejšie sa problémy spojené s kútikmi úst prejavujú popraskaním v tvare ložísk alebo ohraničených plôšok. Tie môžu vzniknúť na jednom alebo oboch kútikoch a v ich okolí a prejavujú sa začervenaním a zápalom celej oblasti.

Bolesť: S popraskaním a zápalom pier a kútikov býva spojená aj bolestivosť, prípadne pocity pálenia či rezania a tlaku. Platí to hlavne pri konzumácii jedla, ale aj pri väčšom natiahnutí pier. Táto bolesť trvá prakticky počas celej doby zápalu či popraskania.

Mokvanie a chrasty: Spomínané zapálené kútiky úst a ich okolie sa prejavujú aj mokvaním, jeho intenzita je individuálna v závislosti od miery zápalu a infekcie. Neskôr mokvavá oblasť zaschne a vytvárajú sa chrasty. Tie po úplnom zasušení pomaly odpadávajú.

Riešenie problémov s kútikmi úst v tehotenstve doma

Liečba zápalu kútikov úst a ich popraskania spočíva v dvoch formách. Prvou je pôsobenie na samotnú infekciu a to prostredníctvom špeciálnych antibakteriálnych alebo antimykotických mastí. Druhou je celková podporná terapia.

V domácom prostredí môžete siahnuť po týchto možnostiach:

Vysušovanie a dezinfekcia

Prvou pomocou, ktorú treba aplikovať hneď na úvod, je čo najskoršie vysušenie a dezinfekcia postihnutej oblasti. Môžete na to využiť hotové roztoky a tinktúry, napríklad s bórovou vodou či jódom. Pozor však na ich zloženie v tehotenstve.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Nemenej dôležité je minimalizovať niektoré negatívne vplyvy. Jedná sa hlavne o možný prenos infekcie pomocou prostriedkov ústnej hygieny, rovnako tak je rizikovým faktorom užívanie niektorých liekov. Po zubnom zákroku je dôležitá dezinfekcia.

Doplnenie vitamínov a minerálov

Nakoľko na vznik a problémy s kútikmi úst vplývajú aj niektoré vitamíny a minerály a hlavne ich nedostatok je dobré ich doplniť. Ide predovšetkým o vitamín C na imunitu, ale aj o vitamíny skupiny B. Rovnako tak treba doplniť do tela aj železo a zinok.

Preventívne prostriedky

V rámci prevencie pred opakovaným vznikom alebo zhoršením infekcie môžete siahnuť aj po niektorých preventívnych prostriedkoch. Ide napríklad o ústne vody s obsahom chlorhexidínu, rôzne ochranné balzamy na pery so zinkom alebo čajovníkový olej.

Podporné prípravky a doplnky

Na dezinfekciu aj symptomatické pôsobenie na zápal a popraskanie kútikov úst môžete použiť aj rôzne podporné prípravky. Najčastejšie ide o dermálne gély, krémy a roztoky, ktoré obsahujú látky s antimikrobiálnym vplyvom či propolisovú tinktúru.

Lieky na infekciu bez predpisu

V prípade, že máte závažnejší zápal kútikov úst spojený s infekciou, siahnuť môžete aj po niektorých voľne dostupných liekoch a liečivách. Môže ísť o roztoky, krémy a masti, ktoré obsahujú účinné látky proti plesniam, kvasinkám či mykózam.

KOMPLEXNÁ FORMA LIEČBY

Popraskané či zapálené kútiky nie sú záležitosťou len úst a ich okolia, ide o komplexnejší problém spojený aj s obranyschopnosťou. Preto tak treba pristupovať aj k jeho riešeniu a liečbe, odporúča sa skombinovať maximum spomínaných možností.

Výživové doplnky a prípravky na kútiky úst v tehotenstve

V prípade, že budete mať vážnejšie problémy so zápalom či popraskaním kútikov úst, viete na to využiť aj niektoré hotové prípravky a produkty z kategórie kozmetických či zdravotníckych pomôcok a prostriedkov. Ich výhodou je prirodzené pôsobenie.

Aj v tehotenstve môžete siahnuť po týchto typoch:

Sortiment zahŕňa ústne vody aj balzamy na pery na prevenciu, rovnako tak krémy, gély a roztoky s vonkajšou aplikáciou, ktoré je možné použiť ako podpornú liečbu

Bez ohľadu na formu ponúkajú tieto prípravky a produkty:

 • jednoduchá kúpa, nakoľko predaj nie je viazaný na recept
 • prírodné a prirodzené zloženie, takže aj bezproblémové použitie
 • minimum vedľajších a nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Základom týchto prípravkov bývajú hlavne rôzne prírodné látky, napríklad z propolisu, čajovníka a rôznych iných rastlinných extraktov či silíc. Okrem vonkajších prípravkov viete siahnuť v rámci podpornej terapie aj po perorálnych doplnkoch výživy vitamínového a minerálového typu, ktoré obsahujú zas vitamíny B a C alebo minerály zinok či železo.

Lieky na kútiky úst v tehotenstve

Druhou možnosťou pôsobenia na zapálené a popraskané kútiky úst sú lieky. Okrem tých, ktoré vám indikuje lekár a sú na predpis, môžete získať aj tie, ktoré sú dostupné voľne. Aj tu ide o vonkajšie prípravky, hlavne gély, krémy, masti a roztoky.

Tieto liečivá majú hlavne nasledovné pôsobenie:

Najčastejšie ide o liečivá s antimikrobiálnym, antibakteriálnym a antimykotickým pôsobením, ktoré sa aplikujú na sliznice a kožu a pomáhajú aj na symptómy

V prípade liečiv sú dôležité pre užívateľov tieto ich charakteristiky:

 • účinné látky sú syntetického charakteru a vysoko koncentrované
 • vďaka tomu lieky pomáhajú aj na intenzívnejšie infekcie a zápaly
 • nástup účinkov je rýchly, užívanie tak môže byť krátkodobejšie

Ak ide o účinné látky, medzi najčastejšie patria klotrimazol či nyastín. Lieky podľa typu tlmia a zastavujú rast choroboplodných zárodkov a kvasiniek, čím pôsobia priamo na infekciu. Pri bakteriálnych infekciách sa odporúča siahnuť po liekoch s obsahom chlórhexidín. Pred použitím týchto liečiv sa však treba obrátiť v tehotenstve na lekára.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Kamistad senzitiv

 • Liečba aftov, kútikov
 • Tlmenie zápalu ďasien
 • Pri prerezávaní zubov

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kútiky úst v tehotenstve

Všetky spomínané formy doplnkov výživy aj prípravkov v podobe voľne dostupných liekov bez predpisu je možné zakúpiť v lekárni. Nie ste však odkázaní iba na osobný nákup v tej kamennej, využiť môžete aj online objednávku v internetovej lekárni.

Tento moderný spôsob nakupovania liečiv a prípravkov so sebou prináša:

 • pohodlie, nakoľko nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte aj cez mobil
 • jednoduchosť, zásielku vám prinesie kuriér priamo k vám domov
 • úsporu, online lekárne majú spravidla nižšie ceny, ako tie kamenné
 • porovnanie všetkých značiek a typov a to nielen z pohľadu cien

V online lekárňach máte navyše lepší a väčší výber sortimentu, predovšetkým rôznych značiek, typov a foriem prípravkov aj liekov. Platí to hlavne o tých známejších a overených online lekárňach.

Takéto lekárne vynikajú nielen šírkou výberu, ale aj kvalitnejším zákazníckym servisom. To sa prejaví predovšetkým v rýchlejšom doručení aj do 24 či 48 hodín, možnosti viacerých spôsobov bezhotovostnej platby vrátane platby kartou či jednoduchším objednaním, niekedy aj bez registrácie. Samozrejmosťou je veľký výber zliav a cenových akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

21 Hodnotení