Migréna

Podrobnejšie o téme

Migréna">

Migréna je veľmi silná bolesť hlavy a má príznaky a prejavy, ktoré sú oveľa intenzívnejšie a trvajú dlhšie obdobie. Bolesti môžu byť pulzujúce, bodavé alebo ťahavé a migréna nastáva tak u dospelých, ako aj u detí, vyskytuje sa viac u žien, ako u mužov.

Podľa štatistík patrí k čoraz častejším ochoreniam a problémom, najhoršie je, ak je častá a opakuje sa pravidelne. Ak chcete vedieť, ako sa jej zbaviť, aké lieky pomáhajú najlepšie, aké sú príčiny, či môže nastať z chrbtice, ako s ňou súvisí menštruácia alebo ako na migrénu v tehotenstve, čítajte nasledovné riadky, na všetko nájdete odpovede.

Čo je migréna, aké má príznaky a aké má fázy

Mnoho ľudí si mýli migrénu a bežnú bolesť hlavy, najmä vtedy, ak je bolesť dlhodobejšia a intenzívnejšia. Migréna je však špecifický stav a ak ste ju čo i len raz zažili, tak ju viete od obvyklej bolesti hlavy rozoznať ihneď. Môže mať navyše viac príznakov.

Migréna je záchvatovité ochorenie, ktoré je sprevádzané intenzívnou bolesťou hlavy, ktorá môže trvať 4 až 72 hodín, môže byť pulzujúca, bodavá a ťahavá

Hlavnou príčinou je narušenie rovnováhy serotonínu a jeho účinku na krvné cievy, avšak ide aj o kombináciu nervových a hormonálnych faktorov v tele

Bolesť môže byť iba na jednej strane hlavy, alebo aj na celej hlave

Migréna má bežne 4 fázy. Prvou je fáza nepokoja a podráždenosti, dostaviť sa môže aj únava. Za ňou nasleduje fáza aury, ak ide o migrénu s aurou, najčastejšie zrakovou. Potom príde bolesť hlavy, najmä okolo spánku a ucha. Na záver bolesť hlavy ustane, ale dostaví sa vyčerpanie. Najčastejšie sa objavujú aj precitlivenosť na svetlo a zvuky.

Podľa priebehu a príznakov existujú 4 druhy migrény:

  • najčastejšia je migréna bez aury, ktorá tvorí až 80 % prípadov, tu sa objavujú okrem citlivosti aj nevoľnosť, podráždenosť, únava, nervozita a nepokoj
  • druhým typom je migréna s aurou, čo je komplex príznakov pred samotnou bolesťou hlavy, najmä ide o pocity mravčania a rôzne zrakové problémy
  • tretím typom je chronická migréna, ktorá je z hľadiska početnosti opakovaní alebo ich pravidelnosti najhoršia, obvykle postihuje človeka 15 dní z mesiaca
  • posledným typom je klasická migréna krátkodobého typu, ktorá je sprevádzaná najmä bolesťou hlavy, ospalosťou, tŕpnutím pier alebo tŕpnutím končatín

Ako najlepšie zmierniť migrénu

Najčastejšie ľudia siahnu pri migréne po rôznych jednorazových liekoch a liečivách, ale oveľa lepšie je sa snažiť migrénu potlačiť dlhodobo takýmito opatreniami a prostriedkami, ktoré budú prirodzenejšie. Lieky síce pomôžu ihneď, ale efekt je krátkodobejší.

Ak chcete zmierniť migrénu doma, vyskúšajte aj toto:

Prvá pomoc: Ak vás prepadla migréna náhle, ako prvá pomoc väčšine ľudí pomáha utiahnuť sa do tmavej miestnosti, kde je absolútne ticho a pokoj. Využiť môžete studené obklady na hlavu a nezabudnite jednorazovo doplniť väčšie množstvo tekutín. Ak cvičíte jogu, môžete skúsiť niektoré relaxačné techniky a polohy, ktoré zmiernia napätie.

Odpočinok aj pravidelný pohyb: Z dlhodobého hľadiska pomáha na zmiernenie migrény jednak odpočinok, najmä kvalitný spánok bez prerušenia v noci po dobu aspoň 8 hodín, ale aj pravidelný pohyb. Ten vám pomôže uľaviť od stresu a psychického napätia. Snažte sa každý deň mať dostatok chôdzi na čerstvom vzduchu a k tomu pridajte šport.

Prírodné prostriedky: Na tlmenie bolesti aj zlepšenie stavu kardiovaskulárneho a nervového systému vám môžu pomôcť aj prírodné prostriedky v podobe čajov. Ide o čaje z vŕbovej kôry, medovky lekárskej, rimbababy obyčajnej, zázvoru alebo deväťsilu lekárskeho. Na potieranie hlavy môžete využiť oleje, napríklad eukalyptový alebo levanduľový.

Masáž hlavy a krku: Masáž, aj s využitím spomínaných olejov, vám môže uľaviť od akútnej bolesti a migrény. Prstami alebo kefou kruhovými pohybmi masírujte hlavu v oblasti spánkov, potom postupujte na tvár k nosu a znova naspäť k ušiam. Niektorým ľuďom pomáha aj masáž krku a šije, tu už môžete skúsiť intenzívnejšie techniky masáže.

Doplnenie stopových látok: Z dlhodobého hľadiska má pre zníženie rizika a zmiernenie priebehu migrény význam aj doplnenie niektorých stopových prvkov. Základom je kombinácia vitamínu B2, minerálu horčík a zdravých omega-3 mastných kyselín. Môžete ich doplniť cez ryby, ovocie a zeleninu, alebo aj cez perorálne doplnku výživy.

Voľne predajné liečivá na bolesť hlavy: V podobe tabliet, kapsúl alebo kvapiek s perorálnym užívaním viete zakúpiť v lekárni aj bez receptu niektoré lieky na bolesti hlavy, dokonca aj špecializované liečivá proti migréne a jej ďalším príznakom. Môžu obsahovať paracetamol, kyselinu acetylsalicylovú a iné prídavné účinné látky syntetického pôvodu.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú migrénu

Za vznikom migrény a jej spustením môžu byť aj niektoré rizikové faktory. Zväčša ide o externé vplyvy, ktoré je možné ovplyvniť, súvisia aj s vyššie spomínanými režimovými opatreniami a zmenami. Niektoré, napríklad menštruáciu, ale neovplyvníte.

Toto sú tie vplyvy a faktory, ktoré vplývajú asi najviac:

Preťaženie organizmu: Spúšťačom migrény býva veľmi často nejaké preťaženie organizmu, či už fyziologické alebo psychogénne. Medzi preťaženie organizmu sa rátajú také faktory, ako sú stres z práce alebo časového zhonu, fyzické vyčerpanie manuálnou prácou, jednorazové preťaženie pri nejakej traumatickej situácii alebo aj nedostatok spánku.

Jedálniček a pitný režim: Rizikovým faktorom a spúšťačom bývajú aj niektoré jedlá alebo nápoje. Z nápojov ide o alkohol a nápoje s obsahom kofeínu, napríklad niektoré kávy a tiež energetické nápoje. Čo sa týka jedál, za migrénou môžu byť koreniny, polotovary, fast food jedlá, syry a rôzne mliečne výrobky, orechy, čokoláda a citrusové plody.

Hormonálne zmeny: Čiastočne u mužov, najmä počas andropauzy, ale hlavne u žien, môžu byť spúšťačom a rizikovým faktorom pre migrénu aj niektoré hormonálne zmeny. Jedná sa typicky o tehotenstvo, ale aj menopauzu a klimaktérium, u niektorých žien dochádza k migréne aj pri menštruácii. Tieto faktory sú ale ťažko potlačiteľné.

Ostatné externé faktory a vplyvy: Za vznikom migrény alebo zhoršením jej priebehu môžu byť individuálne u niektorých ľudí napríklad aj prudké svetlo, nejaký intenzívny zvuk, prenikavá a dráždivá vôňa, intenzívna zmena teploty, prievan a vietor alebo blížiaca sa zmena počasia. Platí to hlavne u ľudí, ktorí sú na tieto vplyvy extrémne citlivý.

Migréna u žien v tehotenstve a počas menštruácie

Nakoľko u žien sa migréna vyskytuje oveľa častejšie, ako u mužov, platia tu isté špecifiká. Za vznikom alebo intenzívnejším priebehom migrény môžu byť hormonálna nerovnováha alebo ženské problémy, často sa migréna vyskytuje aj v období menštruácie.

Medzi možné vyvolávajúce príčiny môže patriť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo liekov, ktoré vplývajú na hormonálnu rovnováhu. Typický je aj výskyt migrény v tehotenstve, kedy býva organizmus viac zaťažený stresom, fyzickým vyčerpaním a rôznymi zmenami v jeho vnútri. Obvykle býva len na jednej časti hlavy, zriedkavo celkovo.

Ak ide o riešenie migrény počas tehotenstva, tak ide o:

  • zmeny v rámci pitného režimu, ktorý býva dosť zanedbávaný, vypiť treba aspoň 2,5 litra vody, po menších dávkach a ideálne každú jednu či dve hodiny
  • minimalizovať treba dráždivé potraviny a jedlá, rovnako tak pozor si dajte na rôzne doplnky výživy a kozmetiku, ktoré obsahujú dráždivé látky a zložky
  • nevyhnutné je mať dostatok odpočinku, či už fyzického počas dňa, alebo aj psychického, najdôležitejší je kvalitný spánok aspoň 8 až 9 hodín
  • okrem liekov na krátkodobé potlačenie migrény, ktoré ale môžu byť v tehotenstve rizikové, zlepšite stravovanie, pridajte viac ovocia, zeleniny a rýb

Najčastejšie otázky o migréne

Zaujímajú vás o migréne aj niektoré viac praktické otázky alebo témy? Chceli by ste vedieť, ako migréna vplýva na sexuálny život? Alebo to, ako veľmi postihuje deti? Veľa mužov aj žien sa o migrénu zaujíma viac, vidno to aj podľa dotazov v diskusiách.

Toto sú časté otázky a dotazy na internetových fórach:

Vyskytuje sa migréna iba u dospelých, alebo je aj u detí?

Hoci v drvivej väčšine prípadov postihuje dospelých, podľa štatistík sa týka migréna aj detí a dospievajúcej mládeže do 18 rokov a nastáva u 15 % z nich. Predpokladá sa, že za tým môžu byť dedičné faktory, ale aj hormonálne problémy, jedlo či stres.

Môže nastať migréna aj vplyvom problémov chrbtice?

Áno, môže, veľa krát súvisí práve s krčnou chrbticou alebo so šijou, najmä, ak ju máte pravidelne stuhnutú. Vtedy sa najčastejšie robí RTG krčnej chrbtice, aby sa zistilo, či tu nie sú nejaké útvary, deformácie či iné poruchy, ktoré by ju mohli spôsobovať.

Ktoré vyšetrenia sa vykonávajú v súvislosti s migrénou?

Základom je anamnéza, takže zisťovanie všetkých rizikových faktorov a vplyvov. Potom sa robia neurologické vyšetrenia motoriky, pohybového aparátu, citlivosti a hlavových nervov. Súčasťou diagnostiky môžu byť aj odborné CT vyšetrenie alebo EEG.

Môže byť migréna príčinou sexuálnej abstinencie u žien?

Hoci sa migréna u žien naozaj vyskytuje častejšie, ako u mužov, určite nejde o hlavnú príčinu nízkeho sexuálneho apetítu alebo abstinencie, to je skôr mýtus. Čo sa týka vplyvu migrény na sexuálny život, ten je však značný a migréna môže naozaj znížiť libido.

Aké sú najväčšie rozdiely medzi migrénou a bolesťou hlavy?

Bolesť hlavy je krátkodobejšia, migréna môže trvať aj viac dní po sebe. Oproti bežnej bolesti je oveľa intenzívnejšia, býva niekedy až veľmi ťažko pulzujúca. Väčšinou je iba na jednej strane hlavy, kým bežná bolesť hlavy môže postihnúť aj krk alebo čelo.

Tipy na prevenciu migrény cez lepšiu životosprávu a jedálniček

Hoci na 100 % nie je možné migréne nikdy zabrániť, viete cez viaceré režimové opatrenia zmierniť priebeh a znížiť riziko jej výskytu. Ide o kombináciu zmien týkajúcu sa jedálnička, pitného režimu, životosprávy a životného štýlu, vrátane dostatku spánku.

Čo sa týka pitného režimu, pozor si treba dávať najmä na vysoký príjem kofeínu v káve alebo energetických nápojoch, tiež na alkohol a aj sladené limonády

Z hľadiska jedálnička existuje viacero potravín a surovín, ktoré môžu byť spúšťačom migrény a líšia sa individuálne u každého človeka. Vyhýbať sa všeobecne treba čokoláde, plesňovým syrom, červenému vínu, citrusovým plodom, polotovarom a fast food, údeninám a nezdravým jedlám. Z jedálnička vylúčte jedlá, ktoré majú veľa solí, tukov, korenín, cukrov.

Ak ide o aspekty životného štýlu, sledujte najmä tieto:

  • problematickými sú nedostatok pohybu a celkovo sedavá práca
  • snažte sa mať pravidelný a častý pohyb na čerstvom vzduchu
  • vyhýbajte sa fyzickému preťažovaniu, pozor aj pri manuálnej práci
  • dôležitý je odpočinok počas dňa a relax, minimalizujete tak stres
  • majte kvalitný a neprerušovaný spánok aspoň 8 až 9 hodín denne
  • venujte sa nejakému športu, napríklad bicyklu, plávaniu či behu

Na prevenciu pomáhajú v jedálničku najmä ovocie, zelenina a ryby, zaraďte do stravovania aj viac celozrnných produktov. V prípade ovocia voľte v čo najväčšej miere surovú formu, ak ide o zeleninu, dajte prednosť duseniu alebo vareniu. Veľmi dôležité je tiež minimalizovať stres, či už ide o ten časový, alebo pracovný, prípadne u detí aj zo školy.

Čítať viac