Tipy, čo pomáha a čo je dobré na migrénu v tehotenstve a ktoré tabletky sú najlepšie

V tehotenstve nie je migréna nič neobvyklé, hlavne v prvom a druhom trimestri. Sú za tým jednak zmeny hormonálneho charakteru, ale aj zvýšenie citlivosti nervového systému na niektoré podnety z okolia. Dobrou správou je, že postupom času sa to zlepší.

Kým sa tak ale stane, je potrebné problém s migrénou riešiť aj v tehotenstve a to zahŕňa jednak otázku, čo všetko ju spôsobuje a aké sú možné rizikové faktory, ale aj to, ako na ňu možno pôsobiť, či sú lieky jedinou možnosťou a aké riziká vyplávajú z ich použitia. Na možnosti dlhodobého riešenia sa pozrieme aj v tomto článku a to až do detailov.

Ako vzniká migréna v tehotenstve, jej špecifiká a faktory

Za slovom migréna sa myslí intenzívna bolesť hlavy, ktorá najčastejšie postihuje iba jednu polovicu. Neznamená to však, že vždy ide o tú istú polovicu, bolesti hlavy sa môžu striedať v lokalitách, takže zasiahnu aj druhú stranu, prípadne niekedy aj celú hlavu.

Všeobecne platí, že najčastejšie vzniká migréna následkom poruchy nervového systému, prípadne v dôsledku zúženia ciev a neskôr ich následného rozšírenia. Problémom však môžu byť aj pokles alebo naopak zvýšenie hladiny niektorých hormónov, napríklad serotonínu alebo neuropeptidov. Výsledkom je intenzívna a niekedy až pulzujúca bolesť hlavy.

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Ibalgin 400

 • Proti bolesti
 • Na horúčku a zápal
 • Doplnková liečba

Panadol Novum

 • Proti bolesti
 • Zníženie horúčky
 • Tlmenie príznakov

Milgamma N

 • Špeciálna pomoc pri bolesti chrbta
 • Liečba zápalov a bolestivých ochorení nervov
 • Podpora iných liekov a liečiv

V čase tehotenstva navyše treba rátať aj s ďalšími špecifikami:

 • často dochádza k migréne následkom precitlivenosti na hluk a zvuky, ktoré by vám inak nevadili, zvýšenie citlivosti súvisí najmä s hormonálnou nerovnováhou
 • taktiež môže byť táto príčina zodpovednou za narušenie riadneho fungovania nervovej či kardiovaskulárnej sústavy, výsledkom sú tak problémy s prekrvením mozgu
 • problémom môžu byť aj niektoré externé spúšťače, okrem už spomínaného hluku či vône sa môže jednať aj o niektoré druhy potravín, stres či nedostatok oddychu
 • pozor aj na to, akú kozmetiku používate, niektoré druhy vôní či látok využívaných v parfumoch môžu byť tiež problematické, rovnako tak aj niektoré lieky a liečivá

V prípade, že sa u vás vyskytne intenzívnejšia a náhla bolesť hlavy, ak príde dokonca aj k zvracaniu alebo sa objavia nadmerná únava, spavosť či horúčka, je najlepšie okamžite kontaktovať lekára. Tieto príznaky môžu súvisieť s vážnym ohrozením zdravia.

Príznaky a prejavy migrény v tehotenstve

Samotná migréna sa prejavuje samozrejme typicky bolesťou hlavy, no nejde ani zďaleka o jediný symptóm alebo problém, ktorý sa v tejto súvislosti môže vyskytnúť. Veľmi dôležité je tiež rozoznať konkrétny typ bolesti hlavy, čiže to, či ide o migrénu.

Migréna sa prejavuje a môže súvisieť aj s týmito príznakmi:

 • Bolesť hlavy: Migréna v praxi znamená bolesť hlavy, ktorá býva buď celková, čiže postihuje celú hlavu, alebo len niektorú z jej polovíc. Bolesť môže byť dlhotrvajúca a tlmená, ale aj intenzívna a pulzujúca. Niekedy prechádza z jednej polovice hlavy do tej druhej.
 • Aura: Súčasťou migrény býva aj stav zvaný aura, obvykle ide o súbor viacerých príznakov a prejavov, ktoré sa vyskytujú hlavne na začiatku migrény. Najčastejšie je sprevádzaná svetielkujúcimi bodmi a výpadkami zorného poľa, trvať môže dokonca aj viac minút.
 • Ďalšie prejavy a príznaky: Okrem aury a bolestí hlavy treba v prípade migrény rátať aj s možnou žalúdočnou nevoľnosťou, vracaním, svetloplachosťou, precitlivenosťou na zvuky a objaviť sa môže aj celková únava či vyčerpanosť, hlavne ak migréna trvá dlhšie.

Riešenie migrény v tehotenstve doma

Pokiaľ ide o bolesti hlavy a migrénu počas tehotenstva, v tomto období treba k tomuto javu pristupovať inak, ako v prípade bežného života. Jednak ide o obmedzenia spôsobené tehotenstvom pri užívaní liekov, jednak o riziko komplikácií iných riešení.

Ak ide o najúčinnejšie spôsoby riešenia, medzi ne patria hlavne tieto:

Pitný režim

Prevenciou proti bolesti hlavy, ale aj dlhodobým riešením tohto problému, je zdravý pitný režim. Počas dňa by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody a ideálne v menších množstvách a častejšie. Všeobecne sa odporúča piť po 1 až 2 dcl každé dve hodiny.

Minimalizácia negatívnych faktorov

Za migrénou bývajú rôzne spúšťače, čiže negatívne a rizikové faktory. Ich minimalizáciou môžete znížiť pravdepodobnosť, že k migréne príde, snažte sa teda obmedziť tie potraviny či kozmetiku, ktoré ju u vás vyvolávajú. Minimalizovať treba aj stresové faktory.

Spánok a oddych

Nevyhnutným predpokladom pre dlhodobé vysporiadanie sa s migrénou je aj oddych. Ten by mal byť jednak počas dňa, robte si pravidelne prestávky, ale aj v noci. Kvalitný spánok by mal trvať aspoň 7 či 8 hodín a mal by byť bez prerušení.

Zmena jedálnička

Okrem obmedzenia tých potravín, ktoré vám môžu spôsobiť najviac problémov, sa treba zamerať aj na celkovú zmenu jedálnička. V ňom by mali prevažovať ovocie, zelenina, niektoré druhy strukovín, orechy, ryby, semienka a zdravé bio oleje.

Pohyb na čerstvom vzduchu

Nemenej dôležitým je aj pohyb na čerstvom vzduchu a to pravidelne každý deň. Nakoľko je tehotenstvo nevhodné na výraznejšie aktivity, postačí aj bežná chôdza či prechádzka. Ideálne je prechádzať sa mimo hluku mesta v prírode, aspoň 45 až 60 minút denne.

Doplnenie horčíka

Nakoľko migréna býva pomerne často spojená s nervovým systémom a problémami s jeho stavom či fungovaním, pomôcť vám môže aj doplnenie horčíka. To môže byť cez minerálové doplnky výživy, čo je rýchlejšie, alebo s pomocou stravy, najmä rýb a orechov.

Lieky bez predpisu

Jednoznačne najúčinnejšou možnosťou z hľadiska rýchlosti nástupu účinkov sú lieky bez predpisu. Tie sú určené buď na bolesti hlavy a špeciálne migrénu, alebo všeobecne na bolesti. Nie všetky sa ale dajú počas tehotenstva užívať, treba si pozrieť príbalový leták.

Lieky na migrénu v tehotenstve

V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po liečivách určených na migrénu, čiže bolesť hlavy, ponuka je pomerne široká. Ide o voľne dostupné lieky bez receptu, ale tu treba dať pozor, nakoľko v tehotenstve, hlavne v druhom či treťom trimestri, je väčšina z nich zakázaná.

Pokiaľ ide o ich zloženie, používa sa tu viacero účinných látok:

Najčastejšie využívané sú látky z kategórie analgetík alebo tie, ktoré pôsobia aj proti teplote, obvykle ide hlavne o paracetamol, ibuprofén či kyselinu acetylsalicylovú

Medzi najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti týchto liekov patrí:

 • dostupnosť bez receptu, ale bez porady s lekárom ich neužívajte
 • rýchly nástup účinku, obvykle to býva do 20 až 30 minút od užitia
 • trvanie účinku aj niekoľko hodín, v závislosti od účinných látok lieku

Spomínané lieky majú najčastejšie podobu perorálnych tabliet a kapsúl, vo výnimočných prípadoch aj tekutú podobu roztokov, kvapiek či sirupov. K dispozícii bývajú aj rôzne veľkosti balenia, ale aj rôzna koncentrácia jednotlivých účinných látok. Niektoré lieky tej istej značky môžu byť v najsilnejšej koncentrácii dostupné iba na predpis.

Pokiaľ ide o ich pôsobenie, najčastejšie pôsobia na bolesť všeobecne, či už ide o bolesť hlavy, svalov, kĺbov alebo nervové typy bolestí. V ponuke však možno nájsť aj niektoré lieky, ktoré sú určené špeciálne na migrénu, hlavne od najznámejších výrobcov.

Nakoľko sú však látky v nich obsiahnuté syntetického typu, treba počítať s tým, že objaviť sa môžu aj niektoré druhy vedľajších účinkov, nežiaducich vplyvov alebo kontraindikácií. Práve tehotenstvo alebo dojčenie patria medzi výrazné kontraindikácie, čo znamená, že tieto lieky možno podávať iba obmedzene a vždy sa treba predtým spýtať lekára.

Ako a kde kúpiť lieky na migrénu v tehotenstve

V prípade, že nájdete také liečivá, ktoré je možné užívať aj počas tehotenstva, jedinou možnosťou, kde si ich viete kúpiť, sú lekárne. Tie sú totiž odborne vybavené na predaj liekov a to aj vrátane tých, ktoré sú na bolesť hlavy. K dispozícii máte dve možnosti.

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Migralgin

 • Na bolesti

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Nurofen Rapid 400 mg

 • Proti bolesti hlavy

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Panadol Migréna

 • Bolesť hlavy a migréna

Prvou sú kamenné lekárne, druhou internetové, pričom online nákup je:

 • spravidla výhodnejší, či už ide o cenu liekov alebo o cenu dopravy
 • rýchlejší, objednávka je vecou zopár minút, doručenie zas zvyčajne 1 či 2 dní
 • pohodlnejší, nikam nemusíte ísť, kuriér vám zásielku donesie až domov
 • jednoduchší, na jednom mieste si viete všetky lieky porovnať

Najväčší možný výber, ale aj najlepšie zákaznícke služby ponúkajú spravidla väčšie a známejšie značky online lekární, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. V ich prípade máte dokonca väčšinu sortimentu skladom.

Plusom väčších a známejších lekární je aj viac možnosti platby, či už ide o štandardnú dobierku alebo o platbu platobnou kartou, samozrejme online. Zároveň máte jednoduchšiu aj objednávku, viete ju spraviť aj bez zdržujúcej registrácie či cez telefón. Samozrejmosťou je možnosť sledovania doručovania a tiež viac akcií a zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.64

22 Hodnotení