Čo znamená bolesť hlavy na pravej či ľavej strane, na čele, temene, zátylku a spánkoch?
Jednou z najčastejších bolestí ľudského tela je bolesť hlavy. Ide o jav, ktorý býva symptómom najrôznejších ochorení a problémov, či už ide o bežnú chrípku a prechladnutie, migrénu, nadmerné vyčerpanie, zo stresu aj problémov vychádzajúcich z krčnej chrbtice.
Väčšiu či menšiu bolesť hlavy zažije počas života každý človek a objavuje sa bez výnimky tak u dospelých, ako aj u detí. Podľa miesta bolesti je však možné aspoň prvotne predpokladať príčinu bolesti a jej závažnosť. Ak chcete vedieť, čo znamená bolesť hlavy vľavo, vpravo, hore alebo na čele a aké lieky vám na ňu pomôžu, čítajte ďalej.
Čo je bolesť hlavy na pravej a ľavej strane, čele, temene, zátylku a spánkoch, ako vzniká a aké má príznaky
Bolesť hlavy je problémom, ktorý veľa ľudí príliš nevníma a považujú ho za prirodzený stav. Je pravda, že v mnohých prípadoch ide len o dočasnú reakciu na nejaký podnet vo vnútri organizmu alebo navonok, ktorý pominie, no určite by ste bolesť nemali podceniť.
Bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť tak u detí, ako aj u dospelých, no v prvom prípade je o niečo ťažšie ich identifikovať. Ak ide o konkrétne miesto, kde hlava bolí, tak najčastejšie sa objavuje tlaková bolesť hlavy z krku, očí a z ľavej aj pravej strany súčasne, čiže akoby po obvode. Tá vychádza zo stresu, zlého držania tela, hluku aj nedostatku tekutín.
Ak ide o ďalšie typy podľa umiestnenia bolesti, tak:
- veľmi častá je migréna, ktorá sa objavuje buď na ľavej alebo na pravej strane, táto bolesť je obvykle pulzujúca a sprevádza ju zvýšený prítok krvi do hlavy
- intenzívnou je klastrová bolesť hlavy za okom, ktorá môže súvisieť s alkoholom, prípadne sa objavuje na jednej strane hlavy, najčastejšie býva u mužov
- bolesť hlavy na čele a v tvári býva spôsobená problémom v prínosových dutinách, jej spúšťačom môže byť nádcha, ale aj alergická reakcia či senná nádcha
- bolesť hlavy na spánkoch sa objavuje ako súčasť migrény a tiež postihuje skôr mužov, bolesť hlavy na temene hlavy a zátylku zas súvisí s krčnou chrbticou
Veľmi špecifické sú hormonálne typy bolestí hlavy, ktoré sa objavujú pre zmenu skôr u žien a na jednej strane hlavy. Tieto bolesti bývajú podmienené narušením hormonálnej rovnováhy v ženskom organizme, či už vplyvom tehotenstva, menštruácie alebo menopauzy.
PRIMÁRNE VS. SEKUNDÁRNE BOLESTI
Bolesť hlavy môže mať primárny a sekundárny charakter. V prípade primárneho je dobrým príkladom migréna, ktorá je záchvatovitá a chronická, ale neohrozuje život. V prípade sekundárneho však už môže byť bolesť hlavy aj signálom vážneho problému.Príčiny a kedy vzniká bolesť hlavy na pravej a ľavej strane, čele, temene, zátylku a spánkoch
Práve podľa toho, kde konkrétne na hlave alebo v hlave vzniká bolesť, je možné identifikovať konkrétnu príčinu alebo problém. Zároveň platí, že existujú niektoré faktory, ktoré sú ovplyvniteľné len ťažko a môžu spôsobovať aj celkové bolesti.
Medzi tie najčastejšie situácie a faktory patria:
- Chrípka a podobné ochorenia: Pomerne často sa objavujú bolesti hlavy ako príznak ochorení typu chrípka či respiračný zápal a infekcia. Vtedy dochádza k celkovej bolesti hlavy, zároveň aj k únave, pocitu vyčerpania a tiež k bolestiam kĺbov.
- Prirodzené faktory: Bolesť hlavy môže byť vyvolaná aj niektorými prirodzenými faktormi, kedy ide o reakciu na ich pôsobenie. Jedná sa napríklad o nadmerné vyčerpanie, nedostatok tekutín, zlé držanie tela, príliš veľa kofeínu či nedostatok živín.
- Problémy v tele: Treťou skupinou sú problémy a ochorenia priamo v tele. Môže sa jednať o hormomálne zmeny, čo je hlavne u žien, ale aj o rôzne ochorenia pohybového a nervového systému, takto vzniká migréna alebo bolesť hlavy od chrbtici.
- Externé faktory: Čo sa týka vplyvov okolia, na bolesti hlavy môžu vplývať napríklad aj zmeny počasia, vonkajší stres, nedostatok spánku, rovnako tak nadbytok spánku užívanie niektorých liekov a ich vedľajšie účinky alebo niektoré potraviny.
Riešenie bolesti hlavy na pravej a ľavej strane, čele, temene, zátylku a spánkoch doma
V prípade, že bolesti hlavy, ktorými trpíte, nie sú vážnejšieho charakteru a nejde o príznak nejakého závažného ochorenia, môžete sa ich pokúsiť vyriešiť aj doma. K tomu máte k dispozícii viacero možností a spôsobov prirodzeného typu.
Tu sú najlepšie a overené spôsoby a prostriedky:
Doplnenie tekutín
Prvou pomocou v prípade bolesti hlavy je rýchle doplnenie tekutín, napríklad stačí niekedy aj 2 dcl pohár vody. Z dlhodobého hľadiska je potom dobré zlepšiť pitný režim, piť viac čistej vody a obmedziť naopak príjem čajov, kávy a samozrejme alkoholu.
Doplnenie vitamínov a minerálov
Vzhľadom na to, že niekedy môže bolesť hlavy súvisieť aj s nedostatkom dôležitých stopových prvkov, ich doplnenie môže mať tiež pozitívny efekt. Zamerajte sa hlavne na horčík, draslík a selén na nervovú sústavu a tiež na vitamíny A a B6.
Zlepšenie životosprávy
Z dlhodobého hľadiska je dôležité zlepšiť životný štýl. Čo sa týka stravovania, obmedziť treba čokoládu, syry, sójové omáčky a konzumáciu konzerv a polotovarov. Minimalizovať treba aj fajčenie. Naopak, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu pomáha.
Dostatok spánku
Okrem pohybu a aktivity je dôležité aj oddychovať a to tak cez deň, ako aj cez noc. Zvlášť v prípade spánku je dôležitá jeho kvalita aj dostatočná doba, nakoľko príliš málo spánku má výrazný vplyv na zvýšenie rizika vzniku dlhodobých bolestí hlavy.
Obmedzenie stresu a vyčerpania
Dlhodobé zaťažovanie tela, či už fyzicky alebo psychicky, sa vážne prejavuje na fungovaní nervovej sústavy a od toho je tiež už len krok k pravidelným a chronickým bolestiam hlavy. Minimalizovať treba preto stresové faktory aj nadmernú fyzickú záťaž.
Lieky s okamžitým účinkom
V prípade, ak hľadáte okamžitú pomoc na bolesť hlavy, ktorá vám zaručene pomôže, siahnuť môžete po liekoch. K dispozícii sú ako perorálne tabletky aj kapsuly a obsahujú látky, ktoré pomáhajú nielen na bolesť hlavy, ale aj iné typy bolestí či zvýšenú teplotu.
KEDY NAVŠTÍVIŤ RADŠEJ LEKÁRA?
V prípade, ak bolesti sprevádza zvracanie, sú veľmi intenzívne, dochádza k výraznej nevoľnosti alebo máte horúčku, nečakajte len na efekty domácej liečby a podporných opatrení, ale čo najskôr kontaktujte lekára kvôli odbornému vyšetreniu.Lieky na bolesť hlavy na pravej a ľavej strane, čele, temene, zátylku a spánkoch
Pokiaľ ide o lieky určené na bolesť hlavy, tie pôsobia komplexne, takže je jedno, či ide o bolesť na temene, čele, zátylku, spánkoch alebo pravej či ľavej strane. K dispozícii máte lieky tak na predpis od lekára, ako aj tie, ktoré sú predajné voľne bez neho.
V rámci druhej kategórie je výber typov a foriem bohatý:
Najtypickejším príkladom sú perorálne tabletky a kapsuly, siahnuť sa dá aj po šumivých tabletkách a tekutých formách, pre deti sú určené aj rektálne čapíky
Bez ohľadu na konkrétnu formu alebo typ majú lieky tieto výhody:
- na ich kúpu nemusíte mať recept a ani nemusíte navštíviť lekára
- vďaka syntetickým účinným látkam je nástup pôsobenia rýchly
- zároveň je pôsobenie komplexné a to na každý typ bolesti hlavy
Čo sa týka zloženia, ako účinné látky sú používané overené syntetické analgetiká, ktoré pôsobia obvykle na viacero bolestí, či už ide o bolesť hlavy, zubov, hrdla, pohybového ústrojenstva či dokonca aj na bolestivú menštruáciu. Niektoré lieky obsahujú aj antiflogistické liečivá alebo sú dvoj a viac zložkové s látkami na posilnenie účinku.
Najviac využívanými látkami na bolesti hlavy sú paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicolová, ktoré môžu byť posilnené napríklad o kofeín alebo iné pomocné zložky. Vďaka tomu môžu pomáhať napríklad aj na horúčku či chrípku.
Vo väčšine prípadov ide o štandardné tabletky na prehltnutie alebo o mäkké kapsuly, pričom ich pôsobenie je komplexné a centrálne. Bežne sa môžu užívať u dospelých a u detí vo veku od 6 rokov, problematické sú však tehotenstvo a dojčenie. Prv, ako si liek na bolesť hlavy vezmete, si preto dobre prečítajte príbalový leták od výrobcu.
Ako a kde kúpiť lieky na bolesť hlavy na pravej a ľavej strane, čele, temene, zátylku a spánkoch
Spoločnou výhodou všetkých spomínaných typov a značiek liekov určených na bolesť hlavy je to, že sa jedná o voľne predajné liečivá. V praxi to znamená, že nepotrebujete mať recept na to, aby ste si ich kúpili a nemusíte tak do lekárne ísť osobne.
To otvára cestu k využitiu online objednávky z internetových lekární:
- vďaka tomu ušetríte, či už za cenu lieku, alebo aj za doručenie
- máte k dispozícii oveľa širší sortiment rôznych značiek a to skladom
- nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, platiť viete aj online
- môžete si spraviť porovnanie liekov z pohľadu zloženia na jednom mieste
Práve tie väčšie a známejšie online ponúkajú spomínané výhody na maximum, no najmä bohatší sortiment a kvalitnejší zákaznícky servis.
Okrem finančnej úspory pri nákupe cez mobil alebo tablet tak môžete využiť aj rýchlejšiu dopravu, väčší výber kuriérnych služieb alebo viacero možností hotovostnej aj bezhotovostnej platby. Nefinančné benefity, napríklad platba kartou či doručenie do 24 až 48 hodín, oceníte určite viac, ako úsporu pár centov pri nákupe z neznámych lekární.