Akné

Podrobnejšie o téme

Zobraziť viac
Akne">

Akné patrí v puberte medzi jedno z najčastejších kožných ochorení. Súvisí s hormonálnymi zmenami a ich vplyvom na zvýšenie produkcie mazu na tvári, z čoho vznikajú typické červené komedómy. Objaviť sa ale môžu aj v dospelosti a v tehotenstve.

Na problém s akné existuje viacero rôznych riešení. Niekomu pomôže lepšia strava, inému zas domáce recepty s bylinkami, existuje aj odborná liečba v puberte s využitím lokálnych liečiv. Čo robiť a čo pomáha najviac, ktoré faktory sú pre vznik a priebeh akné najviac rizikové a čo zahŕňa domáca liečba, to sa dozviete v ďalších riadkoch.

Čo je akné a kde sa vyskytuje u dospelých a v puberte

Ak ide o akné, väčšina ľudí ho vníma cez pupence, vyrážky alebo červené bodky na tvári o dospievajúcich chlapcov v puberte. Objaviť sa však môže aj v dospelosti, veľa závisí od hormónu testosterón a od toho, aká je starostlivosť o pleť alebo pokožku.

Akné je z odborného hľadiska zápalové ochorenia mazových kožných žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje červenými vyrážkami, tzv. komedónmi

Objavuje sa najčastejšie na tvári, na čele, na brade a na nose, no môže sa vyskytnúť aj na chrbte, hrudníku a ramenách, podľa produkcie kožného mazu

Akné môže mať podobu bielych a čiernych bodiek alebo aj pupencov

Hlavnou príčinou vzniku akné je upchatie folikulu na pokožke, v dôsledku čoho dochádza k jeho zápalu. Nie vždy však upchatie folikulu vedie k vzniku zápalu, v zdravej pokožke sa totiž môže maz na koži rozpustiť. Problém ale nastáva práve v dôsledku nadmernej produkcie a hormonálnej nerovnováhy, čo je typické práve pre chlapcov v puberte.

Aknégel

  • upokojujúci a regeneračný gél
  • pôsobí pri akútnom stave akné i ako prevencia

CutisHelp AKNÉ

  • Na denné ošetrenie pleti pri akné
  • Hydratačné účinky
  • Vhodný podklad aj pod make-up

Zinkorot

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
  • Pôsobenie na kožu a vlasy

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Akné má rôzne príznaky a priebeh, väčšinou sa jedná o:

  • najskôr dochádza k mikrozápalu pod kožou, ktorý je ale voľným okom a na pohľad neviditeľný, až vplyvom ďalších faktorov sa prejaví na pokožke
  • ak sa zápal rozšíri na povrch pokožky, ešte stále nemusí mať vážnejší priebeh, môže ísť o čierne bodky, čiže malé tmavšie plochy po uzavretí žľazy
  • neskôr dochádza k zmene zafarbenia a k vyvýšeniu akné a to vo forme bielej bodky, tu už možno hovoriť o okrúhlom pupenci s bielou čiapočkou hore
  • najviditeľnejšie a najbolestivejšie sú červené vyrážky v okrúhlej forme pupencov, tie sú výrazne vystúpené nad povrch a bývajú tiež vyplnené hnisom

Ako najlepšie zmierniť akné a čo pomáha doma

Vieme už teda, kedy a kde vzniká akné, čo však robiť, ak ho chcete zmierniť alebo sa ho aj úplne zbaviť? V tomto prípade máte k dispozícii viacero možností a to aj v rámci domácej liečby. Pomôžu vám na príčiny, rizikové faktory a aj na prekrytie akné.

Ako sa zbaviť a ako zmierniť akné? Skúste nasledovné:

Pravidelné čistenie pleti: Na zmiernenie výskytu akné je najlepším prostriedkom znížiť riziko zápalov a upchávania mazových žliaz. To môžete s využitím čistenia pleti, kde sa najviac akné vyskytuje, ideálne ráno aj večer. Použite na to čistiace vody, oleje alebo emulzie bez obsahu alkoholu, najlepšie s morskou vodou a bez alkoholu.

Obmedzenie slnka, mrazu a dotykov: Slnečné žiarenie, mráz, dážď, sneh a vietor, to všetko sú externé faktory, ktoré zhoršujú akné a rovnako aj celkovo stav pokožky. Obmedzte tieto vplyvy na minimum, obzvlášť pri vystavovaní pokožky využívajte krémy s ochranným UV faktorom. Nedotýkajte sa rukami počas dňa tváre, zhoršíte tým zápal.

Viac vitamínov a ďalších látok: Výživa pokožky je tiež dôležitá pre zlepšenie jej vzhľadu, stavu a zmiernenie akné. Do jedálnička zaraďte ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny, hnedú ryžu, oriešky, semiačka a morské plody, ide všetko o potraviny bohaté na vitamíny, minerály, zdravé omega-3 mastné kyseliny a látky podporujúce tvorbu kolagénu.

Pravidelný pitný režim: Veľmi dôležité je pleť a pokožku správne hydratovať a to nielen tým, že budete používať hydratačnú kozmetiku, ale aj tým, že sa zameriate na pitný režim. Jeho základom by mala byť čistá voda v objeme aspoň 2 litrov denne, k nej pridajte potom nebublinkové minerálky a jednu šálku čaju denne, ideálne zeleného.

Správna starostlivosť: Veľa chlapcov aj dievčat sa mylne domnieva, že na akné im pomôže jeho vytláčanie, no nie je to tak. Naopak, základom je už vyššie spomínané pravidelné čistenie pleti a to dvakrát do dňa. Okrem toho treba využívať ošetrujúce séra a emulzie, najmä také, ktoré obsahujú Aloe vera či rôzne bylinky na upokojenie pokožky.

Kozmetické prípravky: Dlhodobo viete na zlepšenie stavu pokožky použiť kozmetiku a to tak pre starostlivosť o pleť, ako aj s využitím priamo na akné alebo jazvy po akné. Jedná sa o rôzne micerálne vody, gély, krémy, masti, korektory, oleje alebo pleťové masky. Ich cieľom je hydratácia, zmiernenie podráždenia alebo tiež peeling pokožky.

Liečivá na predpis: Poslednou možnosťou, ktorú vám ale musí indikovať lekár, je využitie liečiv a liekov na predpis. Ide o lokálne prípravky, obvykle v podobe mastí, gélov či krémov, ktoré pôsobia proti zápalom na pokožke, zmierňujú prejavy aktuálnych komedómov a tiež znižujú mieru vzniku tých nových. Užívajú sa iba obmedzenú dobu.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú priebeh a príznaky akné

Do veľkej miery viete ovplyvniť priebeh a intenzitu akné aj tým, že sa zameriate na tie najviac rizikové a negatívne faktory, ktoré ho môžu spôsobiť alebo ovplyvniť. Mnohé  ovplyvníte z dlhodobého hľadiska a zmiernite tak priebeh a príznaky akné.

Minimalizujte predovšetkým tieto vplyvy alebo faktory:

Zlý stav pokožky: Nesprávna a nedostatočná starostlivosť o pleť a kožu je výrazným negatívnym a rizikovým faktorom pre akné, ale aj iné ochorenia. Prináša to zvýšené riziko bakteriálnych a iných infekcií, najmä z kvasiniek a parazitických mikroorganizmov. Najviac majú tento problém chlapci v puberte, ktorý starostlivosť zanedbajú.

Nezdravá životospráva a životný štýl: Stres, konzumácia nadmerného množstva alkoholu, nedostatok alebo naopak príliš veľa fyzickej aktivity, fajčenie a zlý jedálniček, to všetko môže negatívne ovplyvniť pokožku, jej hydratáciu, upchávanie mazových žliaz a tvorbu akné. Pozor dajte na fast food jedlá a jedlá obsahujúce živočíšne tuky.

Externé faktory: Medzi tieto faktory patria hormonálna nerovnováha v ochorenia štítnej žľazy, dráždivá kozmetika a kozmetika obsahujúca alkohol, prach, nadmerné UV žiarenie, pôsobenie mrazu a dažďa a užívanie niektorých produktov s vplyvom na hormonálnu hladinu, najmä anabolických steroidov a liekov s androgénmi či barbiturátmi.

Krémy, masti, gély a prípravky na akné

Ak chcete akné zakryť, existuje na to špeciálna kozmetika v podobe make-upu. Voľte však také druhy, ktoré neobsahujú látky upchávajúce póry. Ak máte len pár pupencov, najlepšie sú lokálne korektory, ak je ich viac, využite skôr celkový krycí make-up.

Celkovo si pleť s akné ale vyžaduje komplexnú starostlivosť, jej základom by malo byť čistenie. Na to sú najlepšie micerálne vody alebo špeciálne gély, iné sa hodia ráno a iné zas naopak večer. Nezabudnite na dostatočnú hydratáciu a účinky proti mikróbom a baktériám na pleti, zníži to riziko sekundárnej infekcie. Pozor na obsah alkoholu.

Aknégel

  • upokojujúci a regeneračný gél
  • pôsobí pri akútnom stave akné i ako prevencia

CutisHelp AKNÉ

  • Na denné ošetrenie pleti pri akné
  • Hydratačné účinky
  • Vhodný podklad aj pod make-up

Zinkorot

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
  • Pôsobenie na kožu a vlasy

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Ak ide o ďalšiu kozmetiku a prípravky, k dispozícii sú:

  • hydratačné gély, krémy a micerálne vody, ktoré zabránia vysušovaniu pleti a zmiernia tiež zápalové faktory súvisiace s upchávaním mazových žliaz
  • krémy a masti, ktoré môžete nanášať na tvár alebo pokožku s cieľom zrýchliť hojenie pupencov a existujúceho akné, ale aj zmierniť tvorbu nových
  • špeciálne vonkajšie prípravky od vôd až po oleje, ktoré potláčajú zápaly a prečisťujú pokožku a zároveň zmierňujú upchávanie mazových žliaz na nej
  • pleťové masky na celkové vyčistenie a zmatnenie pleti na tvári, prípadne rôzne kozmetické prípravky na peeling a odstránenie odumretých buniek

Najčastejšie otázky o akné

Ak vás trápi akné a chceli by ste vedieť odpovede na niektoré praktické otázky, skúste online fóra a internetové diskusie. Tie sa týkajú napríklad odbornej liečby najťažších foriem akné, starostlivosti o pleť po akné či vplyvu počasia na jeho priebeh a príznaky.

Nech sa páči, toto sú najviac hľadané témy a odpovede:

Pomôže mi slnko na zmiernenie akné a jeho odstránenie?

Nie, skôr naopak, hoci je dôležité pre tvorbu vitamínu D a v prvých fázach môžu UV lúče kožu čiastočne dezinfikovať. Z dlhodobého hľadiska je však problémové pre pokožku s akné a ak sa vám aj bude na chvíľu zdať, že pomohlo, môže sa vrátiť ešte horšie.

Ako často a akým spôsobom je najlepšie čistiť pleť s akné?

Obvykle sa odporúča ľuďom, ktorých trápi akné, čistiť si pleť dva krát do dňa, ideálne ráno aj večer. Odporúčajú sa použiť hlavne antibakteriálne gély a vody s protizápalovým účinkom. Ráno skúste viac hydratačné prípravky, večer viac čistiace a protizápalové.

Ako sa liečia najťažšie formy akné s liekmi na predpis?

Ak vás trápia ťažké formy akné, používajú sa najmä lokálne retinoidy a antibiotiká, obvykle sú vo forme krémov, gélov a podobne. Ich cieľom je zmierniť zápal vo vlasových vačkoch a redukovať počet komedómov, môžu tiež zabraňovať aj tvorbe nových.

Prečo sa akné vyskytuje v puberte? Môže byť aj u dospelých?

Najdôležitejšiu úlohu zohráva hormonálna hladina, konkrétne testosterónu. Ten do veľkej miery stimuluje činnosť mazových žliaz a prispieva k rozmnožovaniu baktérií na koži, čo zvyšuje riziko akné. Ak stúpne testosterón v dospelosti, objaví sa akné znova.

Aké typy akné existujú a kedy sa objavujú najčastejšie?

Podľa fáz života sú najčastejšie štyri typy akné a to acne nenatorum, acne infantum, acne vulgaris a acne tarda. Prvý typ sa objavuje u novorodencov, druhý u batoliat, tretí je typický pre pubertu a štvrtý nastáva v dospelosti, obvykle po 25. roku života.

Tipy na podporu pleti a zmiernenie akné cez stravu a pitný režim

To, aké potraviny budete konzumovať, do veľkej miery ovplyvní aj to, aký bude stav vašej pleti a pokožky na tvári, no napríklad aj priebeh a prejavy akné. Viaceré potravinové alergie alebo dráždivá strava totiž môžu zhoršiť akné, ale ho vedia aj zmierniť.

Z jedálnička treba vylúčiť škodlivé potraviny, ktoré obsahujú málo živín a naopak je v nich veľa tukov, soli a cukrov, pozor aj na alkohol alebo limonády

Pre zachovanie elasticity pokožky, ale aj pre jej efektívne odmasťovanie, je dôležitý pitný režim, ktorý vplýva na jej hydratáciu. Jeho základom by mala byť čistá voda, prípadne voda s citrónom, uhorkou alebo melónom, ktorá obsahuje všetky potrebné vitamínyminerály. Vypite jej denne aspoň 2 litre, doplňte ju o zelený čaj alebo minerálku.

Aknégel

  • upokojujúci a regeneračný gél
  • pôsobí pri akútnom stave akné i ako prevencia

CutisHelp AKNÉ

  • Na denné ošetrenie pleti pri akné
  • Hydratačné účinky
  • Vhodný podklad aj pod make-up

Zinkorot

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
  • Pôsobenie na kožu a vlasy

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Jedálniček by okrem toho mal obsahovať aj nasledovné:

  • čerstvú zeleninu, najmä kapustu, špenát, mrkvu, kel a brokolicu
  • z ovocia sú najlepšie jablká, čučoriedky, maliny a červené hrozno
  • sójové bôby a hnedú ryžu, obsahujú fytoestrogény a veľa selénu
  • denne hrsť semiačok, najmä slnečnicové, tekvicové, ľanovéchia
  • k tomu pridajte aj oriešky bohaté na stopové prvky a minerály
  • ryby s vysokým obsahom omega-3 kyselín, najmä losos a sleď

Obmedziť musíte mliečne výrobky, príliš korenené jedlá a potraviny s vysokým obsahom chilli, čokoládu, sladkosti, chipsy a slané pochutiny a jedlá s vysokým obsahom živočíšnych tukov. Pozor si dajte aj pri príprave potravín, vyhýbajte sa vyprážaniu a pečeniu na nezdravých rastlinných olejoch, prednosť dajte skôr vareniu alebo duseniu.

Čítať viac