Zelený čaj: Pozitívne, nežiaduce aj negatívne účinky, vplyv na chudnutie a dávkovanie

Zelený čaj: Pozitívne, nežiaduce aj negatívne účinky, vplyv na chudnutie a dávkovanie

Pod pojmom zelený čaj sa myslí originálny čajový nápoj pripravovaný z listov čajovníka, ktorý má viaceré pozitívne účinky na organizmus. Na rozdiel od iných druhov čaju sa tento čaj pripravuje bez oxidácie a fermentácie, vďaka čomu má veľa katechínov.

Nielen tieto látky, ale celkovo zloženie, prispieva k tomu, že má veľmi pozitívne vplyvy a účinky na chudnutie, tlak aj v iných oblastiach. Viete si ho kúpiť ako sypaný, no ak je jeho príprava pre vás náročná, jeho extrakt používajú aj rôzne kapsule či tabletky na chudnutie. Ak chcete vedieť, ako často ho piť, alebo odpovede na iné praktické otázky, čítajte ďalej.

Čo je zelený čaj, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Čaj patrí medzi najviac obľúbené nápoje s prirodzeným zložením a v tejto kategórii je zelený čaj rozhodne tou najlepšou možnou voľbou. Ide o tradičný čínsky čaj, ktorý sa pripravuje z neoxidovaných lístkov čajovníka a má pôvod v Číne, kde sú prvé zmienky o jeho pití staré cez 5 tisíc rokov. Originálny je predovšetkým vysokým podielom katechínov.

Týmto látkam sa pripisujú výrazné antioxidačné účinky, ale aj protizápalové a mikrobiálne pôsobenie. Okrem toho obsahuje samozrejme aj kofeín, teanín, vitamín C, minerály, bioflavonoidy a ďalšie prospešné látky, ktoré sú v čaji vo veľmi dobrej kvalite.

Zelený čaj v prášku 40%

 • Skvelý zdroj bioaktívnych polyfenolov, obsah až 40%.
 • Ideálny pomocník do redukčných diét.
 • Zdroj stimulačných látok (kofeín).
 • Bez pridaných látok, farbív, éčiek, konzervantov a GMO.

TEATOX – Večerný čaj na chudnutie

 • pomôže vám uvoľniť psychické i fyzické napätie
 • pomáha regenerácii organizmu a znižuje úzkosť
 • posilňuje vašu imunitu, podporuje proces detoxikácia

TEATOX – Denný čaj na chudnutie

 • posilňuje imunitu a podporuje chudnutie
 • pomáha odbúravať stres a pomáha proti bolestiam hlavy

Nedostatok týchto látok má pritom v tele viacero negatívnych účinkov:

Trávenie a vylučovanie: Ide o spomalenie metabolizmu, nedostatočnú premenu niektorých živín a tiež problémy s nedostatočným vylučovaním odpadových látok.

Vitalita: Nedostatok vitamínov aj stimulačných látok v zelenom čaji má za následok vyčerpanie, únavu a nedostatok energie pre fyzickú aj mentálnu činnosť.

Kardiovaskulárny systém: Ide hlavne o zhoršenie stavu srdca, ciev a žíl a zhoršenie krvného obehu, hlavne pokiaľ ide o zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.

Pozitívne pôsobenie zeleného čaju je širšie a preto by ho mali prijímať hlavne:

 • ľudia, ktorí majú problémy s nadváhou a nedostatočným metabolizmom
 • všetci, ktorí chcú preventívne pôsobiť na zníženie rizika vzniku nádorov
 • muži aj ženy, ktorí chcú zlepšiť svoju prirodzenú imunitu
 • tí, ktorí chcú zlepšiť fungovanie srdca, ciev aj krvného obehu

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A PREDÁVKOVANIE

Tak, ako aj iné bylinky, aj zelený čaj môže spôsobiť niektoré nežiaduce účinky, hlavne ak ide o jeho nadmerné užitie či užívanie. Medzi tieto negatívne vplyvy patria podráždenosť, hyperaktivita, poruchy srdcového rytmu, zvýšený krvný tlak a nadmerné búšenie srdca.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie zeleného čaju

Pokiaľ ide o zelený čaj, možnosť jeho konzumácie a príjmu pozitívnych látok, ktoré sú v ňom obsiahnuté, zahŕňa viacero foriem a podôb. Niektoré sú maximálne prirodzené, hlavne ak ide o čajovinu alebo hotový čaj, iné zas majú formu hotových prípravkov.

Výber je pomerne široký a sortiment zahŕňa najmä tieto možnosti:

Čajovina: Zelený čaj sa najviac prirodzene konzumuje v podobe čajovín, čiže drvenej sušiny. Tu si môžete kúpiť porciovaný čaj aj čajovinu na gramáž v jednom balení.

Tabletky a kapsuly: Pokiaľ ide o podobu hotových doplnkov, najviac využívané sú perorálne tabletky a kapsuly, či už ide o podporu pri cvičení alebo o vplyv na chudnutie.

Šumivé tablety: Pomerne známou formou bývajú aj šumivé tablety, kde sa kombinuje zelený čaj s niektorými vitamínmi a minerálmi pre ich všeobecné doplnenie.

Nápoje: Poslednou formou využitia zeleného čaju sú nápoje. Tie obsahujú obvykle aj rôzne aminokyseliny a slúžia na podporu fyzického výkonu pre športovcov na cvičenie.

Pokiaľ ide o príjem zeleného čaju, riaďte sa týmto:

 • pite najviac 3 čaje denne, na zaliatie použitie vodu do teploty 80 stupňov Celzia
 • pri doplnkoch výživy sa držte odporúčaní od výrobcu
 • nepoužívajte prípravky večer a pred spaním, môžu spôsobiť nespavosť
 • nekonzumujte sušinu v objeme nad 10 g denne, vtedy už má negatívne účinky

Účinky a na čo zelený čaj pomáha

V prípade, že budete zelený čaj konzumovať pravidelne a to či už v surovej podobe čajovín alebo v podobe hotových prípravkov a doplnkov výživy, môžete vďaka jeho veľmi pozitívnemu zloženiu vplývať na viaceré oblasti fungovania organizmu.

Pre zdravie aj celkový stav organizmu má zelený čaj tieto účinky:

Podpora spaľovania tukov

Jedným z najviac využívaných účinkov zeleného čaju je jeho vplyv na metabolizmus, trávenie a spaľovanie tukov. Vďaka obsahu katechínu má výrazné stimulačné efekty v tejto oblasti a okrem toho pomáha aj na zlepšenie stavu pečene a odvodnenie organizmu.

Mentálne povzbudenie

Ak hľadáte stimulačný nápoj, ktorý je zdravý a zároveň aj povzbudzuje telo a myseľ súčasne, práve toto zelený čaj ponúka. Môžete ho využiť na zlepšenie koncentrácie, na celkové zvýšenie mentálnej vitality, na potlačenie depresie, nervozity a zmiernenie stresu.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Ak máte riziko vysokého krvného tlaku alebo problémy s cievami a žilami, zelený čaj vám môže pomôcť aj v tejto oblasti. Znižuje tiež riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody, znižuje zrážanlivosť krvi, zlepšuje krvný obeh a  znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Preventívne účinky

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáha zelený čaj na zníženie vplyvu voľných radikálov v tele a to so sebou prináša viaceré pozitívne, podporné a preventívne vplyvy. Ide o zníženie rizika vzniku niektorých nádorov a prevenciu voči nervovým ochoreniam.

Obranyschopnosť a imunita

Veľmi dôležitým účinkom zeleného čaju je aj jeho pôsobenie na celkovú obranyschopnosť. Vďaka obsahu katechínu, vitamínov aj iných látok pomáha zelený čaj na zlepšenie imunitnej odpovede a zároveň má antibakteriálne, antivírusové a sterilizačné vplyvy.

Ostatné vplyvy a účinky

Čo sa týka ďalšieho pôsobenia zeleného čaju, tak pomáha regulovať hladinu glukózy u ľudí s cukrovkou, znižuje riziko vzniku zubného kazu, spomaľuje starnutie pokožky, pomáha proti bolestiam, posilňuje kosti, prečisťuje organizmus a podporuje pankreas.

VEĽMI ÚČINNÉ OSVIEŽENIE AJ V LETE

Zelený čaj v jeho klasickej podobe predstavuje teplý nápoj, no v letných horúčavách ho môžete piť aj vlažný a vtedy má vynikajúce osviežujúce účinky. Pomáha na posilnenie organizmu v teple, potláča zvýšený pocit smädu a pôsobí proti poteniu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so zeleným čajom

Ak ide o praktické využitie a pitie zeleného čaju, okrem teoretického zloženia doplnkov výživy a niektorých jeho účinkov sú dôležité aj viaceré praktické témy a otázky súvisiace s ním. To v praxi znamená napríklad záležitosti týkajúce sa jeho prípravy, možných rizík v podobe interakcií či použitia čaju v konkrétnych situáciách.

Medzi najdôležitejšie patria tieto otázky a dotazy:

Sú nejaké pravidlá pre prípravu zeleného čaju doma?

Tu platia podobné zásady, ako aj v prípade ostatných čajov a ich prípravy. V prvom rade nezalievajte sušinu alebo porciované vrecká vriacou vodou, no dbajte aj na dobu lúhovania. Ak nechcete mať čaj príliš horký, doba by nemala presiahnuť 3 minúty.

Aké sú jeho interakcie s liekmi a doplnkami výživy?

Všeobecne platí, že ak užívate lieky na cukrovku, na hypertenziu alebo proti zrážanlivosti krvi, zelený čaj môže negatívne ovplyvniť ich účinnosť a efekt na vaše telo. Ak ide o doplnky výživy, vyhýbajte sa kombinácii zeleného čaju s tými, ktoré obsahujú kofeín.

Ktoré skupiny ľudí nemôžu konzumovať zelený čaj?

Áno, jeho konzumácia alebo príjem v podobe doplnkov môže byť totiž rizikový pre viaceré ochorenia. Pozor si musia dať ľudia s  kyslosťou žalúdka, tí, ktorí majú hypoglykémiu, ľudia s hyperfunkciou štítnej žľazy a tí, čo majú poruchy srdcového rytmu.

Môže sa piť zelený čaj aj v tehotenstve a pri dojčení?

Viacero čajov je v tehotenstve prospešných, no zelený čaj nie je týmto prípadom. Vzhľadom na to, že obsahuje aj kofeín a iné stimulačné látky, môže byť rizikový počas celej doby tehotenstva vrátane obdobia pred pôrodom. Neodporúča sa ani po ňom.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce zelený čaj

Zelený čaj sa dá kúpiť v podobe čajovín, ale aj v podobe hotových produktov. Môže ísť o doplnky výživy a prípravky určené na podporu zdravia, ale aj tie, ktoré sú špecializované a majú širšie zloženie vrátane rôznych vitamínov a iných stopových prvkov.

Pokiaľ ide o výber tých najčastejších druhov, k dispozícii sú:

Ponuka obsahuje perorálne tabletky, šumivé tablety, kapsuly, čajoviny na prípravu čajov, ale aj hotové nápoje, ktoré obsahujú extrakty, výťažky a výluhy zeleného čaju

Z hľadiska výhod či charakteristík týchto prípravkov sú najdôležitejšie:

 • prirodzené zloženie, ktoré umožňuje bezproblémové užívanie bez rizík
 • kúpa, ktorá nie je obmedzená receptom či vyšetrením u lekára
 • možnosť dlhodobejšieho dávkovania a kombinácie viacerých foriem

Či už siahnete po čajoch, prípravkoch na chudnutie, všeobecných doplnkoch na posilnenie vitality alebo po produktoch určených pre športovcov a na fitness, nemusíte sa pri užívaní obávať žiadnych vážnejších nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií. Pochopiteľne, pred prvým použitím je lepšie prečítať si najskôr príbalovú informáciu od výrobcu.

Zelený čaj v prášku 40%

 • Skvelý zdroj bioaktívnych polyfenolov, obsah až 40%.
 • Ideálny pomocník do redukčných diét.
 • Zdroj stimulačných látok (kofeín).
 • Bez pridaných látok, farbív, éčiek, konzervantov a GMO.

TEATOX – Večerný čaj na chudnutie

 • pomôže vám uvoľniť psychické i fyzické napätie
 • pomáha regenerácii organizmu a znižuje úzkosť
 • posilňuje vašu imunitu, podporuje proces detoxikácia

TEATOX – Denný čaj na chudnutie

 • posilňuje imunitu a podporuje chudnutie
 • pomáha odbúravať stres a pomáha proti bolestiam hlavy

Čo sa týka jednotlivých typov, najčastejšie sa zelený čaj využíva ako porciovaná sušina v nálevových vreckách, prípadne ako sypaná a drvená zmes. Takto si ju viete zakúpiť a doma z nej následne pripraviť čaj alebo odvar. K dispozícii sú aj hotové produkty.

Tu máte na výber všeobecné doplnky v podobe šumivých tabliet a tabletiek na podporu zdravia, kde sú napríklad aj vitamín E či selén, alebo špecializované prípravky. Môže ísť o športové nápoje či kapsuly na zvýšenie fyzického výkonu, ale aj o prípravky určené na chudnutie, kde sa využíva zelený čaj spoločne s inými bylinnými extraktmi.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce zelený čaj

Všetky spomínané druhy prípravkov a produktov môžete bez problémov zakúpiť bez receptu a teda nielen v kamenných prevádzkach, ale aj online. K dispozícii máte špecializované eshop v prípade produktov pre fitness a online lekárne pre doplnky výživy.

Zvlášť tá druhá možnosť so sebou prináša viacero praktických výhod:

 • je to jednoduché, nakoľko na objednávku stačí mať počítať či mobil
 • ušetríte a to nielen za samotné prípravky, ale aj za doručenie
 • máte k dispozícii väčší sortiment, najmä v lekárňach typu
 • platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet

Nakupovanie v internetových lekárňach je veľmi podobné objednávke v eshope, čo znamená, že za pár minút a kliknutí viete do online košíka vložiť všetko, čo potrebujete, vyplniť podmienky dodania, zvoliť typ platby a potom už len počkať na doručenie domov.

Zelený čaj v prášku 40%

 • Skvelý zdroj bioaktívnych polyfenolov, obsah až 40%.
 • Ideálny pomocník do redukčných diét.
 • Zdroj stimulačných látok (kofeín).
 • Bez pridaných látok, farbív, éčiek, konzervantov a GMO.

TEATOX – Večerný čaj na chudnutie

 • pomôže vám uvoľniť psychické i fyzické napätie
 • pomáha regenerácii organizmu a znižuje úzkosť
 • posilňuje vašu imunitu, podporuje proces detoxikácia

TEATOX – Denný čaj na chudnutie

 • posilňuje imunitu a podporuje chudnutie
 • pomáha odbúravať stres a pomáha proti bolestiam hlavy

Známejšie a lepšie online lekárne majú okrem širšieho sortimentu a viac prípravkov skladom aj lepší zákaznícky servis. To v praxi znamená viac možností pri platbe vrátane platenia kartou, rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, jednoduchšiu objednávku aj bez zdržujúcej registrácie a zároveň rôzne finančné aj nefinančné vernostné benefity.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

26 Hodnotení