Lupiny

Podrobnejšie o téme

Lupiny">

Jedným z najčastejších problémov krásnych a zdravých vlasov sú lupiny. Nevyskytujú sa ale len vo vlasoch a v hlave, niektorí ľudia ich môžu mať aj na tvári, napríklad v obočí alebo v brade. Týkajú sa mužov, detí aj žien, dokonca aj tých v tehotenstve.

Podľa typu vlasov a starostlivosti o pokožku hlavy môžu byť lupiny mastné aj suché, môžu mať tiež rôzne zafarbenie, napríklad sú biele alebo žlté. Príčiny, prečo a kedy vznikajú, sú rôzne, vplyv na to majú tak dedičné faktory, ako aj faktory týkajúce sa starostlivosti alebo okolia. Aká je najlepšia domáca liečba a ako sa zbaviť lupín dlhodobo?

Čo sú lupiny, aké majú príznaky a kde sa objavujú

Na prvý pohľad ide o kozmetický problém, no lupiny môžu veľmi vážne znížiť kvalitu života a sú aj indikátorom nezdravého stavu vlasov a pokožky hlavy. Môžu mať rôznu intenzitu, no podľa štatistík skoro polovicu dospelej populácie v nejakej forme trápia.

Lupiny sú kožné ochorenie týkajúce sa pokožky hlavy, no môžu sa neskôr nachádzať aj na tvári, ktoré je typické nadmerným olupovaním jej vrchnej vrstvy

Príčinou tohto stavu je kvasinka Malassezia globosa, ktorá spôsobí dráždenie, mikrozápaly a neskôr olupovanie zrohovatených buniek pokožky

Tento proces neskôr môže viesť k tvorbe veľkých aj priľnavých lupín

Štandardne sa lupiny objavujú na hlave a teda vo vlasoch, zväčša sú menej či viac viditeľné a pri česaní padajú na krk a plecia. Ak sa pôsobenie tejto kvasinky rozšíri aj do tváre, môžu sa lupiny tvoriť aj tam, napríklad tomu býva tak v obočí alebo v brade u mužov. Okrem lupín sa vyskytujú ako príznaky aj svrbenie, podráždenie a začervenanie kože.

Podľa vzhľadu existujú mastné a suché lupiny, pričom:

  • začínajúce lupiny alebo lupiny, ktoré sú dôsledkom zatiaľ len veľmi mierneho zápalu a podráždenia pokožky, bývajú tenké, suché, sivé a nepriľnavé
  • ak máte suchú pokožku hlavy, tvoriť sa budú práve takéto suché a belavé lupiny, ktoré sa však môžu po čase zväčšovať, neskôr budú priľnavé a okrúhle
  • postupom času, najmä ak je pokožka na hlave mastná a produkuje priveľa mazu, môžu sa lupiny stať mastné, sú žltkasté a lepia sa viac na pokožku hlavy
  • v niektorých prípadoch môžu byť lupiny spojené aj so závažnejšími kožnými ochoreniami a problémami, najmä psoriázou a seboroickou dermatitídou

Ako zmierniť lupiny a čo na ne pomáha doma

S lupinami sa dá bojovať a je možné ich riešiť. Domáca liečba je v tomto nenahraditeľná, no musí byť komplexná, čiže zahŕňať obmedzenie negatívnych faktorov a podporu pozitívnych, ale aj dlhodobá a pravidelná. Za pár dní alebo týždňov sa lupín nezbavíte.

Tu sú najlepšie domáce recepty a možnosti, ktoré máte:

Minimalizácia negatívnych vplyvov: V prvom rade treba minimalizovať všetky faktory, ktoré môžu zhoršiť stav vlasov a vlasovej pokožky. Patria sem nadmerné umývanie alebo naopak nedostatočné umývanie vlasov, pôsobenie nepriaznivého počasia, UV žiarenie, cigaretový dym, prach z okolia, horúci vzduch, stres a nadmerné pitie alkoholu.

Zmena jedálničku: Vlasy aj vlasovú pokožku hlavy do veľkej miery ovplyvňuje aj to, ako sa stravujete. Z jedálnička musíte v čo najväčšej miere vynechať mastné, tučné, vyprážané a fast food jedlá, rovnako tak nadmerne veľa stravy so živočíšnymi tukmi, sladkosťami a soľou. Naopak, jedzte viac rýb, orieškov, semiačok, ovocia, zeleniny a strukovín.

Lepšia starostlivosť o vlasy: Starostlivosť o vlasy nie je iba o umývaní, ale ide o komplexnú starostlivosť o vlasovú pokožku. Používajte len minimum horúceho vzduchu pri fénovaní, obmedzte farbenie vlasov agresívnymi farbami a pri česaní používajte jemnejší hrebeň, ktorý nepodráždi pokožku hlavy a nebude nadmerne trhať vlasy s korienkami.

Správne umývanie vlasov: Pokiaľ ide o samotné umývanie, aby ste zabránili lupinám alebo ich minimalizovali, budete potrebovať šampón aj kondicionér. Najprv vlasy opláchnite, potom naneste šampón a jemne ho vmasírujte bruškami prstov s využitím krúživých pohybov. Potom šampón vypláchnite, naneste kondicionér a ten znova vypláchnite.

Voľba vlasovej kozmetiky: Dôležitou súčasťou zmiernenia lupín a pôsobenia proti ich tvorbe doma je používanie vhodných kozmetických produktov. Vhodné sú šampóny s neutrálnym alebo mierne kyslím pH, ktoré môžete doplniť o špeciálne vlasové vody, balzamy, krémy, toniká a séra s upokojujúcim účinkom svrbenie a podráždenie.

Špeciálne liečivá: Spomínané šampóny aj rôzne vodičky a iné formy vonkajších prípravkov s lokálnou aplikáciou môžu obsahovať aj liečivé látky syntetického pôvodu, ktoré majú antimykotický efekt na pokožku hlavy. Ide o rôzne typy kortikosteroidov s krátkodobejším používaním, ktoré dokážu efektívne pôsobiť proti kvasinkám a zápalom.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú výskyt lupín

To, že za lupinami sú podráždenie a následné mikro zápaly spôsobené kvasinkou Malassezia globosa, je jedna vec. Existujú však niektoré faktory, ktoré môžu ovplyvňovať intenzitu a výskyt lupín a rovnako aj súvisiace symptómy, ktoré sa s nimi objavia.

Toto sú 4 faktory, ktoré majú na lupiny najväčší vplyv:

Predispozícia a dedičnosť: Prvým faktorom, ktorý má vplyv na to, ako veľmi vás budú lupiny na hlave trápiť, je genetická predispozícia a dedičnosť. Tie ovplyvnia stav pokožky na hlave, napríklad to, či bude nadmerne suchá alebo mastná, ako aktívne budú mazové žľazy a koľko mazu budú tvoriť, prípadne, aká bude náchylná na podráždenie.

Nesprávna starostlivosť: Druhým výrazným faktorom, ktorý už ovplyvniť viete, je starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Problematické je nielen nedostatočné umývanie vlasov šampónom, ale aj príliš časté umývanie hlavy, používanie nesprávnej kozmetiky a šampónov s rizikovým zložením alebo nadmerné fénovanie horúcim vzduchom.

Životospráva: Na stav vlasov a vlasovej pokožky hlavy má vplyv aj životospráva, ktorá môže ovplyvniť suchosť alebo naopak prílišné premazávanie pokožky. Jedlá a potraviny, ktoré obsahujú priveľa solí, cukrov a tukov, nadmerné pitie alkoholu, fajčenie alebo pitie priveľa sladených limonád, to všetko zhoršuje stav a výživu pokožky.

Externé faktory: Medzi vplyvy, ktoré majú potenciál zhoršiť výskyt lupín, patria aj externé faktory. Ide napríklad o znečistené ovzdušie, dlhodobé pôsobenie chladu, mrazu alebo tepla na vlasy a hlavu, vietor, dážď, sneženie alebo naopak priveľa slnečného UV žiarenia či dokonca stres, či už ten fyzický alebo emočný, oba zhoršujú lupiny.

Šampóny a iná kozmetika na domácu liečbu

Dôležitou súčasťou riešenia problému s lupinami je využívanie správnej kozmetiky podľa toho, akú máte pokožku hlavy a aké sú vaše vlasy. Všeobecne platí, že základom sú šampóny proti lupinám s výberom podľa toho, či je pokožka mastná alebo suchá.

Šampóny proti lupinám by mali byť s neutrálnym alebo s mierne kyslým pH. Najčastejšie sú v ich zložení rôzne rastlinné extrakty, vitamínyminerály, prípadne prírodné látky. Ide hlavne o D-panthenol, ricínový olej, alantoín, zinok, selén, vitamíny B, D a E, žihľava, esenciálne oleje z borievky, grepové semiačka, mäta a kyselina salicylová.

Okrem šampónov sú v ponuke aj iné formy prípravkov:

  • využívané sú najmä kondicionéry, vlasové vodičky, vlasové toniká, roztoky, kvapky, séra, balzamy, vyživujúce masky na vlasy alebo krémy na vlasy
  • aj tieto prípravky obsahujú väčšinou prírodné látky, pričom ich cieľom býva nielen zmiernenie lupín, ale aj pôsobenie proti podráždeniu a svrbeniu
  • pre intenzívnejšiu liečbu viete siahnuť po liečivách, ktoré môžu mať podobu šampónu aj vlasových sér a vodičiek, ktoré pôsobia aj proti mykózam kože
  • tieto liečivá už obsahujú aj syntetické látky, napríklad ketokonazol, ciklopiroxolamín alebo kortikosteoridy, ktoré pôsobia na zápaly, lupiny aj svrbenie

Najčastejšie otázky o lupinách

Môžu niektoré lieky zhoršiť tvorbu a výskyt lupín? Od čoho závisí farba veľkosť lupín? Ako rozoznať lupiny od iných problémov na pokožke hlavy? Podobné témy sú veľmi časté na rôznych internetových fórach a v diskusiách a zaujímajú mužov aj ženy.

Na tie najčastejšie otázky a dotazy sú odpovede aj tu:

Kedy mám suché a kedy mastné lupiny a čo to ovplyvní?

To, či budete mať suché alebo naopak mastné lupiny, je zväčša výsledkom toho, aký typ pokožky máte na hlave. Ak je mastná, budú lupiny mastné, žltkasté, väčšie a budú sa viac lepiť. Ak je suchá, sú lupiny belavé, menšie a len minimálne priľnavé.

Môžu na lupiny vplývať aj lieky alebo nejaké iné choroby?

Áno, na výskyt lupín, ale aj to, aké intenzívny tento výskyt bude, môžu mať vplyv aj niektoré infekcie alebo užívanie liekov. K rizikovým ochoreniam patria infekcie uší, nosa, krku a ústnej dutiny a k rizikovým liekom betablokátory či syntetické antimalariká.

Čo robiť, ak ma svrbí pokožka hlavy, ale nemám lupiny?

Nie každé svrbenie pokožky hlavy je nutne spojené s lupinami. Svrbenie, suchá pokožka hlavy alebo jej mierne podráždenie, ale bez lupín, môžu byť príznakom citlivej pokožky hlavy. Ak je navyše začervenaná, môže ísť o psoriázu alebo lupienku.

Prečo sa lupiny častejšie vyskytujú práve v tehotenstve?

Tak, ako aj v prípade iných ťažkostí alebo javov, v tehotenstve sú lupiny častejšie obvykle z dôvodu zmeny hormonálnej rovnováhy, najmä ak ide o progesterón a estrogény. Preto je dobré v tehotenstve používať špeciálne šampóny, balzamy a kondicionéry.

Ktoré vitamíny, minerály a látky ovplyvňujú lupiny a vlasy?

Vznik lupín alebo zhoršenie stavu pokožky hlavy a jej nadmerné podráždenie, svrbenie či začervenanie, môže súvisieť aj s nedostatkom vitamínov B, D a E a najmä s minerálmi selén a zinok. Pozor si treba dať aj na zvýšený príjem mastných kyselín a solí.

Tipy na prevenciu lupín cez lepšiu starostlivosť a jedálniček

Čo sa týka lupín a celkovo pokožky hlavy, to, v akom sú stave, kondícii a ako sú vyživované, viete ovplyvniť stravovaním a zlepšením starostlivosti o vlasy aj pokožku. Plusom je, že tieto zmeny a opatrenia pomôžu nielen na aktuálne lupiny, ale aj preventívne.

Na stav pokožky. vzhľad vlasov a tiež na elimináciu lupín je dôležité prijímať dostatok vitamínov a minerálov a správne vlasy umývať a starať sa o ne

Pokiaľ ide o jedálniček, jedzte veľa ovocia, zeleniny, strukovín, rýb, orieškov a semiačok, ktoré obsahujú zdravé mastné kyseliny, vitamíny B, D a E, minerály zinok a selén a ďalšie dôležité stopové prvky pre pevnosť vlasov a správne fungovanie kože a kožných žliaz. Naopak, minimalizujte nezdravé mastné, ťažké, tučné a presolené jedlá.

Ak ide o starostlivosť o vlasy a pokožku, držte sa tohto:

  • používajte kozmetiku podľa toho, či máte suché alebo mastné vlasy
  • vyhýbajte sa nadmernému fénovaniu vlasov príliš horúcim vzduchom
  • pri česaní používajte skôr kefu ako hrebeň a to s mäkšími štetinami
  • využívajte prírodné oleje, najmú s obsahom tea tree a olivového oleja
  • ak sa dá, vyhýbajte sa používaniu čiapok, klobúkov a šatiek
  • využívajte krémy a balzamy, pomôžu na lupiny aj lámavé vlasy

Čo sa týka umývania, problémom je príliš časté, ale aj príliš málo časté umývanie vlasov. Ideálne je umývať vlasy 2 až 3 krát za týždeň a použiť šampón proti lupinám aj kondicionér. Prvé umytie by malo byť so šampónom, ktorý treba dobre zmyť a potom použiť kondicionér na mokré vlasy a aj ten zmyť. Na záver môžete aplikovať vlasové toniká.

Čítať viac