Vône

Vône">

Parfumy patria medzi kozmetiku, ktorý je obľúbená tak u žien, ako aj u mužov. Platí to tak pre značkové a niche parfémy, ako aj pre lacnejšie vône, prípadne pre parfumy s feromónmi. Kúpiť sa dajú špeciálne vône podľa sezóny, napríklad na leto či na zimu.

Pánske, dámske a dokonca aj detské parfumy viete nájsť v širokom výbere rôznych druhov vôní, od sladkých, cez ovocné a kvetinové až po korenisté. Podľa zloženia a intenzity vône si viete vybrať kolínsku vodu, toaletnú vodu, parfumovanú vodu aj najkvalitnejší parfém. Aký parfum si vybrať, kde kúpiť kvalitné a originál vône a kde je výpredaj?

Čo sú parfumy, ich zloženie a z čoho sa skladajú

Parfumy a vône sú samostatnou kategóriou osobnej kozmetiky, ktorú využívajú tak ženy, ako aj muži, v mnohých prípadoch dokonca aj deti. Nanášanie týchto vôní je obvykle priamo na kožu, prípadne na oblečenie, ich trvanie môže byť aj viac hodín po sebe.

Parfumy, nazývané aj parfémy, je všeobecný názov pre vône s vysokou koncentráciou rôznych druhov esencií za účelom krátkeho zvýraznenia osobnej vône

Ak ide o zloženie, každý parfum sa skladá z troch častí a to hlava, srdce a základ, každá z týchto zložiek obsahuje odlišné látky a trvanie vône je časovo rôzne

Všeobecne platí, že čím dlhšie vôňa vydrží, tým je parfum kvalitnejší

Čo sa týka konkrétneho zloženia, parfumy obsahujú rôzne extrakty a výťažky z rôznych bylín, drevín, rastlín, ovocných plodov alebo iných prírodných látok, napríklad korenia, tabaku alebo kadidla. Kombinácia týchto zložiek vytvára z každého parfumu prakticky originálnu vôňu, niektoré sú viac svieže, iné ťažké, ďalšie korenisté alebo aj sladké.

Ak ide o zloženie parfumu z pohľadu častí, tak platí, že:

  • ako prvú pocítite hlavu parfumu, tá tvorí prvý dojem, obvykle sa skladá z kvetinovej, osviežujúcej alebo ovocnej zložky a pôsobí najmä prvých 15 minút
  • druhým v poradí je srdce parfumu, ktoré udáva hlavný charakter vône, rozvinie sa až po pár minútach a trvá okolo 2 hodín, obsahuje stredné tóny
  • tretím je základ parfumu, ktorý tvoria skôr ťažšie a korenisté vône, má trvanie 3 až 4 hodiny a u tých kvalitnejších značiek dokonca aj 10 a viac hodín
  • na odskúšanie všetkých vôní a esencií parfumu, hlavne tých, ktoré trvajú dlhšiu dobu, sú ideálne testery alebo odstreky, ktoré viete aplikovať dlhodobo

Typy parfumov podľa intenzity

Pod pojmom parfum ma väčšina ľudí na mysli vôňu, ale rozoznávať treba aj to, aké je zloženie a koncentrácia vonných látok. Na základe tohto kritéria existuje viacero typov vôní a parfémov, ktoré sa odlišujú trvaním arómy a s tým súvisiacou cenou.

Tu sú typy vôní podľa intenzity a detailné predstavenie:

Parfum: Ide o najkvalitnejší druh parfémov, ktorý obsahuje až do 30 % vonných zložiek alebo esencií. Jedná sa o silnú a veľmi koncentrovanú vôňu, ktorú má v ponuke iba veľmi obmedzený výber značiek. Tieto parfumy sú určené iba na slávnostnejšie nosenie a bežne nemajú rozprašovať, obvykle sa kvapkajú za uši a do lakťových jamiek.

Parfumovaná voda: Veľmi častá a tiež kvalitná voľba je parfumovaná voda, niekedy tiež nazývaná aj Eau de Parfum či Parfum de Toilette. Tento druh parfému obsahuje spravidla 10 až 15 % vonných esencií a zvyšok liehu, čo je považované za optimálny pomer. Na koži a oblečení pretrvá vôňa dlhé hodiny a je určená na bežné denné nosenie.

Toaletná voda: Názov tohto druhu vône býva aj Eau de Toillette a ide o parfém, ktorý má vo svojom zložení okolo 4 až 8 percent vonných látok a zložiek. Výhodou je nižšia cena a hoci ide o menej koncentrované zloženie, aj tento druh parfému vie vydržať viac hodín. Najviac ide o sviežejšie vône v kombinácii s ovocnými či rastlinnými extraktmi.

Kolínska voda: Druhým názvom tohto parfému je Eau de Cologne a ide o cenovo výhodnú alternatívu s obsahom 3 až 5 % zmesi vonných látok. Najčastejšie je používaná mužmi po holení, nakoľko vydrží zvyčajne len 1 až 2 hodiny. Mnoho kolínskych vôd nemá flakón, nakoľko sa aplikujú vo väčšom množstve a zvyčajne priamo na kožu.

Eau de Fraiche: Táto kategória vôní u nás síce nie je až tak rozšírená, ale má svoj zmysel a to vtedy, ak chcete počas dňa vystriedať viac vôní. Parfémy tohto typu obsahujú najviac do 3 % vonných zložiek a ich výdrž je maximálne do hodiny. Na druhú stranu, sú lacné a preto nie je problém ich aplikovať častejšie, prípadne viac druhov denne.

Typy parfumov podľa esencií

Druhým rozdelením parfémov je ich kategorizácia podľa toho, aké zložky obsahujú z pohľadu diferenciácie ich pôvodu. Najviac sa využívajú kvetinové, ovocné, korenené, orientálne, drevité, vodné a čajové esencie a ich kombinácie pre mužov a ženy.

Toto je 5 najčastejších druhov parfémov podľa ich vône:

Kvetinový typ: Tieto parfumy sú určené primárne pre ženy, obvykle pre tie mladšieho veku, ale nie je to podmienka. Sú ideálne na použitie na bežné dni aj do spoločnosti a najčastejšie sú v nich obsiahnuté arómy ruže, jazmínu, hyacintu, pomarančových kvetov, konvaliniek, fialiek, lotosu alebo magnólie. Môžu mať jemnejšiu aj ťažšiu intenzitu.

Ovocný typ: Druhým typom vôní sú parfumy, kde prevládajú ovocné zložky, ktoré sú viac osviežujúce. Používajú sa tu najmä ananás, kokos, maliny, jahody, broskyne, marhuľa, jablká, černice alebo ich rôzne kombinácie. Tieto parfumy sú ideálne pre mužov aj pre ženy, pričom samostatným typom sú citrusové parfumy, napríklad aj s bergamotom.

Orientálny typ: Pre každého, kto má rád ťažšie vône orientu, ideálne aj do chladnejšieho počasia, kde dokážu preraziť zimu, mráz a nepriaznivé poveternostné podmienky, sú ideálnou voľbou parfémy s orientálnymi esenciami. Prevládajú tu ambra, pižmo a kombinácia tunajších korenín a drevín, najmä škorica, vanilka, santalové a cédrové drevo.

Drevitý typ: Ide parfumy určené najmä pre pánov, kde sú základom ich zložky drevité vône, či už vlhké alebo suché. Niektoré z parfumov sa hodia aj pre ženy a sú vhodné nielen cez deň, ale aj na večer. Najčastejšie obsahujú esencie a tóny cédrového, santalového, pačuli a ružového dreva, prípadne ich kombináciu s ovocnou a kvetinovou zložkou.

Korenistý typ: Ak naopak preferujete korenie, tieto zložky sú veľmi časté v parfumoch pre mužov a hodia sa na bežný deň aj do spoločnosti. Využívané sú vanilka, škorica, kardamón, jalovec, pieprovník, čierne korenie alebo klinčeky a ide o ťažšie druhy vôní. Väčšinou sa v jednom parféme kombinujú s kvetinovými aj s drevitými esenciami.

Parfumy podľa príležitosti a ročného obdobia

Zloženie parfumu ovplyvňuje nielen to, či je daná vôňa vhodné pre mužov alebo pre ženy, ale aj to, kedy je optimálne alebo vhodné jej nosenie. Ak ide o ročné obdobie, rozoznávajú sa iba dva druhy parfumov a to parfumy určené na nosenie v zime alebo v lete.

Pri letných vôňach je ich použitie vhodné aj na jar a ide o sviežejšie esencie, ktoré sú ľahšie a doslova energizujúce. Na tieto účely sa hodia šťavnaté ovocné druhy, vodné a citrusové typy alebo vône čajového typu. Naopak, na zimu sú ideálne teplejšie a ťažšie parfumy, ktoré sú odolnejšie voči prostrediu, najmä drevité, orientálne a tie korenisté.

Ak ide o príležitosti a čas počas dňa, toto je rozdelenie:

  • na bežné denné nosenie a do práce treba nosiť menej výrazné a jemnejšie vône, najmä drevité, jemnejšie kvetinové a vodné, ktoré sú viac osviežujúce
  • ak chcete na nejakom obchodnom a pracovnom stretnutí pôsobiť sebaisto a zaujať, je vhodné voliť vône viac korenisté a silnejšie kvetinové pre ženy
  • na spoločenské udalosti a na večer sa hodia výraznejšie arómy, preto by mal parfém obsahovať viac korenisté, orientálne a silné kvetinové vône
  • na stretnutie vo dvojici s partnerom alebo partnerkou sú ideálne sladké kvetinové, kvetinovo-ovocné, drevité alebo drevito-kvetinové vône

Najčastejšie otázky o parfumoch a vôňach

Ako rozoznať kvalitný parfum od nekvalitného? Aké by malo byť skladovanie a ako dlho mi parfém vydrží? Množstvo týchto aj podobných otázok a tém rozoberajú muži a ženy na online fórach a v internetových diskusiách pravidelne a dotazy sa aj opakujú.

Tu sú najdôležitejšie otázky a dotazy a odpovede na ne:

Podľa čoho rozoznať neoriginálny parfum od originál parfumu?

Na prvý pohľad to je možné podľa ceny, podozrivo nízka cena je jasným znamením, že sa nejedná o originál. Všetky značkové originálne parfumy sú zabalené v celofáne. Pozor si dajte aj na hadičku rozprašovača, pri neoriginále je príliš hrubá alebo aj zahnutá.

Fungujú na opačné pohlavie parfumy s feromónmi?

Hoci prírodné feromóny ako také fungujú, predovšetkým vo zvieracej ríši, pri parfumoch, ktoré by ich mali obsahovať a sú určené pre mužov alebo ženy, je efekt otázny. Kontraproduktívne ale je, ak ide zároveň o parfumy s prudkými vôňami a esenciami.

Môže vôňa parfému ovplyvniť náladu alebo psychiku?

Môže a dokonca to na sebe pozoruje množstvom mužov aj žien. Všeobecne platí, že príliš ťažká a korenistá alebo drevitá vôňa spôsobuje pocit ťažkosti, naopak, vodné, ľahko ovocné a ľahko kvetinové vône sú skôr povzbudzujúce na pocit energie aj vitality.

Aká je doba spotreby a ako dlho mi parfum vydrží?

Hoci parfémy nemajú na obale spravidla žiadnu dobu spotreby a použiteľnosti, všeobecne platí, že pri správnom skladovaní by to malo byť 1 až 2 roky. Parfum skladujte v jeho pôvodnom obale, pri teplote do 20 stupňov Celzia a určite nie na vlhkom mieste.

Ako viem, že sa parfum „pokazil“ a nemám ho použiť?

To, že pôvodný parfum sa „pokazil“, viete najlepšie rozoznať podľa zmeny zafarbenia alebo aj podľa zmeny arómy. Parfumu sa treba zbaviť, ak zmení odtieň na tmavý a okolo jeho uzáveru vidno prstenec, rovnako vtedy, ak je vôňa kyslá alebo až živicová.

Tipy ako používať parfum a kam na telo vôňu aplikovať

Okrem kúpy overenej značky alebo výberu podľa kvality koncentrácie je nemenej dôležité aj správne použitie a vhodná aplikácia parfumu. Mnoho ľudí nevie, či je lepšie aplikovať vôňu na pokožku alebo na oblečenie, prípadne, kedy počas dňa ju treba aplikovať.

Väčšina parfumov a vôní sa má primárne aplikovať na pokožku na miesta s najviac intenzívnym prekrvením, vďaka čomu sa vôňa najviac rozvinie do hĺbky

Najčastejšie by ste mali aplikovať parfumy a vône na zápästie, za uši, na krk, na predlaktie alebo do jamiek na lakťoch a u žien aj na dekolt. Najlepšie je vôňu naniesť na vlhku alebo nejakým neutrálnym krémom hydratovanú pokožku, na tej suchej by mohli zložky rýchlo vsiaknuť do podkožných vrstiev. Možná je ale aplikácia aj na oblečenie.

Menšie rozdiely sú aj podľa toho, o aký typ vône ide:

  • toaletnú vodu nanášajte najmä na kožu, pri oblečení len jemne
  • parfumovaná voda sa hodí všade na miesta s pulzujúcim obehom
  • môžete ju naniesť aj do vlasov, ideálne po kúpeli alebo ich umytí
  • pri parfumovanej vode pozor na oblečenie, môže zanechať škvrny
  • najkvalitnejší parfum nakvapkajte za uši, na lakte a na zápästia
  • môžete ho votrieť jemne do vlasov, určite ho nepoužite na odev

Najlepšie je aplikovať vône po celkovej očiste a po kúpeli, vtedy majú najlepšiu šancu sa rozvinúť a obvykle aj dlhšie vydržia pôsobiť. Maximálny efekt dĺžky a intenzity vône viete dosiahnuť, ak použijete sprchový gél, telové mlieko, šampón a následne parfum s podobným zložením alebo kombináciou, úplne ideálne je, keď aj od rovnakej značky.

Čítať viac