Menzes, čiže menštruácia, je prirodzenou súčasťou fungovania pohlavnej sústavy u ženy. Podľa štatistík sa vyskytuje zhruba polovicu života, konkrétne toho pohlavne aktívne, pričom súvisí s menštruačným cyklom riadeným hormonálnou sústavou.
Neoddeliteľnou súčasťou menštruácie je krvácanie, ak je menštruácia príliš slabá, tak skôr len špinenie. Počas tehotenstva nenastáva, vráti sa až po pôrode, obvykle na konci kojenia. Zdravá a pravidelná menštruácia je raz do mesiaca, ak nastáva dvakrát a po 15 dňoch, je to už problém. Rovnako aj vtedy, ak je dlhšia ako 10 dní, hoci je to individuálne.
Čo je menštruácia a najčastejšie príznaky s ňou spojené
S mesačnou pravidelnosťou sa u žien počas ich pohlavne aktívneho života objavuje menštruácia. Je súčasťou menštruačného cyklu, ktorý je spojený s periodickými zmenami fyziologického charakteru, ktoré sa objavujú medzi pubertou a menopauzou.
Ako menštruácia sa označuje menštruačné krvácanie v objeme do 80 ml objavujúce sa v priemere každých 28 dní, ktoré je súčasťou menštruačného cyklu
Okrem menštruácie sú súčasťou cyklu aj folikulárna fáza súvisiaca s rastom folikulov vo vaječníku a ovulácia, čiže uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníkov
Začiatok menštruačného krvácania je zároveň aj prvým dňom cyklu
Ak ide o najčastejšie príznaky spojené s menštruáciou, okrem krvácania sú to hlavne bolesti. Tie sa objavujú najčastejšie v podbrušku a obvykle už prv, ako začne samotné menštruačné krvácanie. Takáto bolesť má štandardne len mierny charakter a ide skôr o pobolievanie. Ak je trvalá a spojená aj s intenzívnymi kŕčmi, ide už o bolestivú menštruáciu.
K ďalším príznakom a javom počas menštruácie patria:
- už pár dní pred menštruáciou dochádza k zvýšeniu citlivosti prsníkov, za čo môže nárast estrogénu a progesterónu, u niektorých žien sa aj zväčšia
- okrem bolestí v podbrušku, za ktoré pre zmenu môže hormón prostaglandín, sú časté aj bolesti hlavy, tie môžu byť sprevádzané aj zvýšenou únavou
- objavujú sa tiež náladovosť, precitlivenosť, zvýšená nervozita, podráždenosť, niektoré ženy môžu mať aj pocity na omdlenie alebo depresívne pocity
- k ďalším ťažkostiam patria tie, ktoré sa týkajú tráviacej sústavy a trávenia, vyskytnúť sa môžu nadúvanie, hnačka, zápcha a celkový pocit nevoľnosti
PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM, ČIŽE PMS
Mnoho žien má obdobie menštruácie spojené s nepríjemnými pocitmi a považujú ju iba za akési nutné zlo. Ide o dôsledok tzv. PMS, čo je skratka predmenštruačného syndrómu, ktorý je spojený s vážnejšími bolesťami, kŕčmi, nervozitou a podráždenosťou.Najčastejšie problémy a ťažkosti s menštruáciou
V optimálnom prípade trvá menštruačný cyklus 28 dní a krvácanie počas menštruácie je bez výraznejších výkonov, najmä pokiaľ ide o objem alebo dĺžku. Tak, ako aj v prípade ostatných procesov v ľudskom tele, ani pri menštruácii nemusí byť všetko ideálne.
Toto sú najčastejšie ťažkosti a situácie s menštruáciou:
Nepravidelná menštruácia: Asi najčastejším stavom, ku ktorému u žien dochádza, je nepravidelná menštruácia. Na tento stav vplýva stres, zlá životospráva, nedostatok alebo naopak nadbytok pohybu a niekedy aj antikoncepcia. Z viac problematických príčin treba brať do úvahy myómy, cysty a tiež problémy s hormonálnou nerovnováhou.
Krátka menštruácia: Príliš krátka menštruácia, čiže príliš krátke menštruačné krvácanie, je jav, kedy sa krvácanie objavuje iba 1 či 2 dni. Často môže ísť skôr o špinenie, ako o nejaké väčšie krvácanie, vtedy nemožno vylúčiť ani to, že sa jedná o príznak tehotenstva. Takýto stav môže byť dôsledkom užitia niektorých liekov s vplyvom na hormóny.
Dlhá menštruácia: Opakom je dlhá menštruácia trvajúca viac ako 5 dní. Ak trvá ešte do 7 až 10 dní, nemusí ísť o nič závažné, no pokiaľ sa tento jav opakuje príliš často, treba už uvažovať aj o cystách alebo polypoch v maternici. Ak sa objavujú bolesti, môže ísť aj o infekciu a zápal. Dlhšia menštruácia nastáva po vysadení antikoncepcie.
Vynechanie menštruácie: Úplne vynechanie menštruácie je jedným z typických príznakov tehotenstva, nakoľko počas neho dochádza k prerušeniu celého ovulačného a menštruačného cyklu. Absencia krvácania je typická pre menopauzu, rovnako tak môže ísť aj o nejaký zdravotný problém s vaječníkmi, napríklad polycystický syndróm ovárií.
Slabá menštruácia: Príliš slabé menštruačné krvácanie, niekedy nazývané skôr špinenie, nastáva tiež na úvod tehotenstva, je však menej časté, ako úplné vynechanie menštruácie. Za slabou menštruáciou môže byť aj v tomto prípade začínajúca menopauza, no svoj vplyv má tiež stres, užívanie antikoncepcie alebo nejaké ochorenia krčku maternice.
Silná menštruácia: Nadmerné krvácanie, obvykle nad 50 až 80 ml krvi počas jednej menštruácie, je typické pre menštruáciu po pôrode, ale to len krátkodobo. Medzi ďalšie časté príčiny patria aj dysfunkcia vaječníkov, hormonálna nerovnováha, poruchy krvácavosti ako takej, myómy alebo polypy v maternici a tiež vplyv niektorých liekov.
Ako najlepšie podporiť pravidelnú a zdravú menštruáciu
Ak chcete mať pravidelnú a zdravú menštruáciu, môžete na podporu jej správneho priebehu využiť viacero možností a opatrení. Niektoré sa týkajú životosprávy, ďalšie sú zas otázkou cielených prostriedkov, ktoré pomôžu proti bolesti či iným príznakom.
Toto sú najlepšie možnosti a prostriedky k dispozícii:
Zmeny v jedálničku: Jedálniček a pitný režim má vplyv na zdravie, zdravotný stav a tiež na menštruáciu a jej priebeh. Pite veľa vody, naopak, pozor na sladené limonády. Obmedzte živočíšne tuky, sladkosti a bielu múku, naopak, dajte prednosť koreňovej a listovej zelenine, vajciam, strukovinám, orechom, semiačkam a z ovocia ananásu a citrusom.
Celkové zlepšenie životosprávy: Minimalizujte príjem alkoholických nápojov, úplne obmedzte fajčenie, skoncujte s nadmerným príjmom kofeínu a doprajte si dostatok kvalitného a neprerušovaného spánku. Všetky tieto faktory a vplyvy životosprávy a životného štýlu majú totiž vplyv na menštruáciu, či už pravidelnosť alebo aj na jej intenzitu.
Pohyb a teplý kúpeľ: Pravidelný a dlhodobý pohyb má veľmi pozitívny efekt najmä na pravidelnosť menštruácie a jej optimálny stav z hľadiska množstva krvi pri krvácaní. Zmierňuje nadmerné krvácanie a tiež riziko hrčiek v krvi. Ak máte problémy s nástupom alebo bolesťami počas menštruácie, vyskúšajte aj teplý kúpeľ a zábal.
Bylinky a koreniny: Nielen všeobecné zlepšenie stravovania a jedálnička, ale na podporu pravidelnosti a zdravej menštruácie viete využiť aj niektoré špecifické druhy bylín, korenín a surovín. Ide o šalviu, jablčný ocot, kurkumu, zázvor, fenikel, škoricu, medovku alebo harmanček, viaceré viete spraviť aj vo forme čajov alebo ich tam pridať.
TREBA TRPEZLIVOSŤ A AJ PRAVIDELNOSŤ
Aby vám uvedené spôsoby a prostriedky pomohli, je obvykle nevyhnutné ich dlhšie pôsobenie. To platí tak pre zmeny súvisiace s jedálničkom alebo spôsobom stravovania, ako aj pre zlepšenie životosprávy vrátane obmedzenia alkoholu a fajčenia.Doplnky výživy a lieky na podporu menštruácie a bolesti počas nej
Na podporu menštruácie môžete využiť rôzne voľne dostupné liečivá a výživové doplnky. V prípade bolestí alebo kŕčov sa jedná o voľne predajné lieky perorálneho typu v podobe tabliet alebo kapsúl, ktoré pomáhajú proti bolestiam a kŕčom v bruchu.
Sú založené na syntetických analgetikách, ktoré pôsobia obvykle 4 až 8 hodín po požití lieku a sú vhodné napríklad na dočasné zníženie ťažkostí počas dňa. Niektoré obsahujú aj viac zložiek, napríklad okrem paracetamolu či ibuprofénu aj kofeín, takže stimulujú vitalitu a zlepšujú činnosť nervovej sústavy, vďaka čomu budete mať viac energie.
Ak si zvolíte doplnky výživy, majú tieto charakteristiky:
- obsahujú látky prírodného pôvodu s prirodzeným pôsobením, najčastejšie ide o kombináciu bylinných extraktov s vitamínmi alebo minerálmi
- z rastlinných výťažkov sú používané rebríček, alchemilka, medovka, materina dúška, ľubovník alebo repík, prípadne extrakty zo sóje s fytoestrogénmi
- tieto prípravky podporujú lepšiu hormonálnu rovnováhu a majú upokojujúce vplyvy na bolesti, kŕče alebo nejaké nepríjemné prejavy počas menštruácie
- môžu mať formu nielen perorálnych tabliet, ale aj rôznych kvapiek, sirupov alebo aj čajov a čajovín, ich užívanie môže byť dlhodobo aj celý mesiac
AJ NA NIEKTORÉ PRÍZNAKY V MENOPAUZE
Na trhu sú aj výživové doplnky určené špeciálne na problémy a ťažkosti počas menopauzy, napríklad návaly tepla, nespavosť, potenie, zhoršenie zdravia vlasov a kože alebo problémy s nervozitou. Viaceré z nich zlepšia aj libido a zvýšia zvlhčenie vagíny.Najčastejšie otázky o menštruácii
Je pravda, že alkohol môže pomôcť na lepší priebeh menštruácie a menštruačného krvácania? Čo znamená menštruácia dvakrát do mesiaca? Tieto, ale aj mnoho iných otázok, sa pýtajú ženy na internetových fórach a v diskusiách veľmi často a opakovane.
Toto sú najčastejšie rozoberané témy a ich vysvetlenie:
Môžem ísť do wellness zariadenia, ak mám menštruáciu?
Ak ide o saunu a saunovanie, väčšinový názor lekárov je, že to nie je vhodné, takže by ste mali počkať. Ísť do bazéna v rámci wellnesu nemusí byť problém, no dajte pozor na príliš teplú vodu. Krátke striedanie teplej a studenej vody pomáha na bolesť.
Čo robiť, ak menštruácia trvá viac ako 7 alebo 10 dní?
Hranica 7 až 10 dní je maximom pri normálnom priebehu menštruácie. U niektorých žien môže byť takáto dlhá menštruácia hlavne v mladšom veku, po pôrode sa naopak zvykne upraviť na kratší cyklus. Ak je dlhšia ako 10 dní a pravidelne, choďte za lekárom.
Čo znamená, ak je menštruácia po 15 dňoch, dvakrát mesačne?
Tento stav môže mať rôzne príčiny, menej vážne, ale aj vážnejšie. Môže ísť o dôsledok vysadenia antikoncepcie, prejav ovulačného krvácania, prejav menopauzy alebo pohlavného dospievania, ale aj o príznak tehotenstva či rôznych cýst alebo polypov.
Ako dlhá menštruačný cyklus a kedy začína a končí?
Priemerne trvá menštruačný cyklus 28 dní, no ako hraničné intervaly sa udávajú od 24 do 34 dní. Priemerná dĺžka menštruačného krvácania je potom 4 až 8 dní. Začiatok menštruácie nastáva v puberte vo veku 10 až 14 rokov, posledná býva okolo 50. roku.
Je pravda, že alkohol pomáha na zmiernenie bolesti?
Čiastočne to pravda je, no je to na druhú stranu veľmi individuálne a neplatí to u každej ženy rovnako. Tiež neplatí, že vám pomôže každý jeden druh alkoholu, najviac pozitívne účinky má iba víno a aj to len červené. To má navyše aj železo dôležité pre krv a látku nazvanú resveratrol.
Tipy pre podporu pravidelnej menštruácie aj cez cviky
Okrem zlepšenia životosprávy a životného štýlu môžete podporiť pravidelnosť a zdravý priebeh menštruačného cyklu aj pomocou pohybu a fyzickej aktivity. Výsledky samozrejme neprídu okamžite, ale ak budete mať pohyb dlhodobo, určite sa dostavia.
Ideálne je skombinovať pravidelný pohyb, ktorý je aj súčasťou zdravej životosprávy, spolu s cieleným cvičením pred menštruačným krvácaním a počas neho
Pred menštruáciou a aj nej sa snažte mať o niečo viac pohybu, ako bežne. Kým súčasťou zdravého života by mala byť minimálne chôdza, zvýšená fyzická aktivita počas nej a na jej konci môže skôr ukončiť menštruačné krvácanie. Pri pohybe príde k stimulácii krvného obehu a rýchlejšiemu vyplavovaniu výstelky maternice. Na to pomôže aj sex.
Ak ide o cielené cvičenie a cviky, tu sú tie najčastejšie:
- najviac využívané cviky sú na bolesti a kŕče počas menštruácie
- kľaknite si na všetky štyri a striedavo zakláňajte a predkláňajte hlavu
- proti bolesti pomáha jemné krúženie bokmi pri sedení na fitlopte
- skúsiť môžete aj krúženie panvou a to v stoji alebo pri kľačaní
- na bolesti a kŕče pomôže aj krúživá masáž dlaňou na podbrušku
- ak cvičíte jógu, práve počas menštruácie môže zmierniť bolesti
Ak vám menštruácia mešká, na jej spustenie môžete skúsiť drepy, tzv. brušáky, čiže striedanie sedu a ľahu a tiež tzv. nožnice, čiže zdvíhanie nôh v ľahu a kmitanie s nimi. Naopak, ak už chcete menštruačné krvácanie zastaviť, okrem vyššie spomínaného sexu môžete skúsiť drepy, výskoky na švihadle, skákanie na trampolíne a poskakovanie na fitlopte.