Materina dúška: Aké má liečivé účinky a jej možné použitie na kašeľ, vlasy aj pleť

Materina dúška: Aké má liečivé účinky a jej možné použitie na kašeľ, vlasy aj pleť

Jednou z veľmi známych liečivých bylín a rastlín je Materina dúška, ktorá je známa svojou intenzívnou arómou už od nepamäti. V minulosti sa využívala v starom Egypte pri balzamovaní, no má veľmi široké použitie vo vnútri organizmu, aj navonok.

Medzi zaujímavosti patrí tiež to, že v stredoveku bola rastlina považovaná za symbol statočnosti a ľudia verili, že ich ochráni pred negatívnou energiou. Dnes sa z nej vyrába čaj, no býva aj súčasťou niektorých doplnkov výživy pre deti aj pre dospelých. Ak chcete vedieť, na čo sa používa a či ju možno užívať aj počas kojenia a dojčenia, čítajte ďalej.

Čo je Materina dúška, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Materina dúška je liečivá rastlina s plazivou stonkou, ktorá dorastá do výšky najviac 30 centimetrov. Prirodzene sa vyskytuje v Európe aj v Severnej Afrike, pričom je známa hlavne svojou vôňou z kvitnúcich kvetov. Tie kvitnú spravidla od mája do augusta. Z rastliny sa zbierajú mladé kvitnúce stonky a kvety, ktoré sa môžu aj sušiť.

Čo sa týka zloženia týchto častí, Materina dúška obsahuje cez 100 rôznych látok a kvôli viacerým z nich je veľmi známa v ľudovom liečiteľstve. Medzi tie významné patria esenciálne oleje, flavonoidy, taníny, fenolové kyseliny, terpény a vitamíny.

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

EDENPharma Kapucínka väčšia

 • Podpora zdravia močových ciest
 • Vplyv na dýchacie cesty a hlieny
 • Prírodné antibiotikum a antiseptické účinky

Urinal

 • Dlhodobá podpora močových ciest
 • Vyplavenie baktérií pri akútnych ťažkostiach
 • Podpora imunitného systému

Wobenzym

 • Opuchy a výrony
 • Zápaly
 • Zvýšenie obranyschopnosti

Hoci nedostatok rastliny nie je problém, nedostatok niektorých látok z nej áno:

Zápaly respiračného systému: Látky obsiahnuté v Materinej dúške majú pozitívny vplyv na hlieny, vykašliavanie a tiež na zdravie horných dýchacích ciest.

Zažívacie problémy: Ak vás trápia hnačky, nadúvanie alebo nízka chuť do jedla, práve v tejto oblasti majú všetky spomínané látky z bylinky svoj pozitívny vplyv.

Nervový systém: Materina dúška patrí medzi tie bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na nervy. Nedostatok látok z nej môže zvýšiť riziko nervozity aj bolestí hlavy.

Hoci vplyvov a účinkov je veľa, rastlina sa hodí hlavne pre:

 • všetkých, ktorí majú problémy s prechladnutím a dýchacími cestami
 • špeciálne pre ženy so ženskými problémami alebo po pôrode
 • každého, kto chce zlepšiť chuť do jedla a podporiť lepšie trávenie
 • tých, čo majú problémy so zápalmi úst, ale aj rôznymi poraneniami kože

NEŽIADUCE ÚČINKY A KONTRAINDIKÁCIE

Všeobecne nie sú známe žiadne vážnejšie vedľajšie účinky, snáď okrem tých, ktoré súvisia s možnou precitlivenosťou alebo alergickou reakciou. Pozor si treba dať, ak máte problémy so štítnou žľazou, obličkami alebo tvorbou červených krviniek.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Materinej dúšky

Materina dúška sa dá aj v dnešnej modernej dobe využiť vo svojej prirodzenej forme, čiže si viete kúpiť surovú rastlinu a z nej si doma pripraviť čaje, zápary, odvary, tinktúry alebo kúpeľ. Okrem toho máte k dispozícii aj hotové produkty a prípravky.

Tu je prehľad 4 najčastejšie využívaných foriem a zdrojov bylinky:

Sušená vňať: Ak ide o surovú podobu Materinej dúšky, najčastejšie sa jedná o sušenú vňať. Tú viete potom použiť doma na prípravu vlastného čaju, záparu a odvaru.

Čaje: Zakúpiť sa dajú tiež hotové porciované alebo sypané čaje, v tomto konkrétnom prípade ide väčšinou o čaje špeciálne na priedušky, trávenie alebo ženské problémy.

Doplnky výživy: V rámci hotových produktov sú veľmi často využívané pastilky na cmúľanie, sirupy, tabletky, kapsuly či roztoky, môžu obsahovať aj iné bylinky.

Prípravky na vonkajšie použitie: Materinu dúšku si viete kúpiť aj v podobe rôznych solí, prísad alebo iných foriem, ktorí možno použiť na kloktanie, zábaly aj kúpeľ.

Čo sa týka odporúčaného dávkovania, to závisí od danej formy:

 • pri príprave čajov sa používa obvykle jedna lyžička rozdrvenej bylinky
 • na zápar je množstvo rovnaké, na kúpeľ sa využívajú 3 až 4 hrste vňate
 • pri tinktúre použite do 200 gramov čerstvých alebo 40 gramov sušených
 • ak ide o hotové produkty a doplnky, riaďte sa inštrukciami od výrobcu

Účinky a na čo Materina dúška pomáha

Na čo všetko možno Materinu dúšku použiť? Možno budete prekvapení, ale pôsobenie je naozaj veľmi široké a to nielen vo vnútri organizmu, ale aj navonok. Všeobecne pôsobí rastlina ako aromatikum, mierne antiseptikum, expektorans aj adstringens.

Medzi najdôležitejšie oblasti jej účinnosti patria:

Vplyv na horné dýchacie cesty

Ak vás trápi prechladnutie, zápal priedušiek, zápal mandlí, ťažšie sa vám dýcha alebo máte zápaly hrdla či nosohltana, Materina dúška je veľmi dobrou voľbou. Má totiž silné antiseptické účinky a pomáha teda na respiračné infekcie baktériami aj vírusmi.

Pomoc na tráviace a zažívacie problémy

Čo sa týka tráviacej sústavy, tu môžete využiť rastlinu jednak pre všeobecnú podporu procesov trávenia a chuti do jedla, ale aj na konkrétne zažívacie ťažkosti a problémy. Pomáha na gastritídu, koliku aj nadúvanie, rovnako tak na infekčné hnačky.

Vplyv na psychickú vitalitu a upokojenie

Materina dúška má aj veľmi komplexné upokojujúce účinky a pomáha na celkové zlepšenie psychickej vitality, hlavne v prípade väčšieho stresu alebo nervozity. Pomáha pri nervovej vyčerpanosti, prepracovanosti a taktiež vtedy, ak máte problém so spánkom.

Špeciálne vplyvy u žien

V podobe viacerých doplnkov výživy, čajov a čajovín sa využíva Materina dúška aj pre ženy a to v rámci viacerých špecifických vplyvov. Pomáha napríklad pri menštruačných bolestiach, pri zápaloch a infekciách močových ciest, ako príprava na pôrod aj po ňom.

Použitie navonok

Ak ide o vonkajšie využitie rastliny, tu platí, že sa využíva najčastejšie na obklady, ako kloktadlo a na kúpeľ. Pomáha totiž napríklad na zápach z úst, má antiseptické účinky, uvoľňuje nervový systém a kŕče a pomáha na hojenie hnisavých rán na pokožke.

Ďalšie účinky a ostatné vplyvy

Pôsobenie rastliny môže byť aj v iných oblastiach a orgánových sústavách, hoci účinky sú v tomto prípade viac špecifické a individuálne. Ide napríklad o posilnenie imunity, zmiernenie bolestí hlavy, pomoc pri závratoch alebo pomoc pri šumení v ušiach.

AJ DO KUCHYNE AKO KORENINA

V mnohých krajinách sa rastlina využíva nielen iba na cielené pôsobenie na zdravie niektorých orgánových sústav, ale aj korenina v kuchyni a to hlavne pre celkovú podporu trávenia. Môžete ju využiť hlavne na dochutenie mäsa, rýb alebo syrov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Materinou dúškou

Chceli by ste vedieť, aké sú možné problémy či zdravotné riziká súvisiace s Materinou dúškou a na čo si treba dať najviac pozor? Alebo to, či je možné pestovanie rastliny aj u nás a ako na to? Viaceré z týchto tém sú predmetom záujmu aj na internetových fórach a v diskusiách a to práve pre mnohé pozitívne vplyvy.

Ak vás niečo zaujíma, tu sú odpovede na dôležité otázky:

Je možné pestovanie Materinej dúšky aj v našich podmienkach?

Áno, možné to je, nakoľko samotná rastlina je pomerne nenáročná a dá sa povedať, že bude rásť takmer všade. Ideálne sú piesočnaté alebo štrkové pôdy, dôležitý je aj dostatok slnka. Nezabudnite ju však pravidelne strihať, bude mať husté lístie aj kvety.

Hrozí pri používaní rastliny aj nejaké riziko alergickej reakcie?

Áno, no podobne sú na tom aj všetky ostatné liečivé bylinky. Čo sa týka prejavov možnej alergie, medzi tie najvýraznejšie patria svrbenie a opuch úst či hrdla, problémy s dýchaním a tlak na hrudníku. Pri vonkajšom použití ide o kontaktnú dermatitídu.

Môže sa rastlina používať aj v období gravidity a kojenia?

Podľa dostupných informácií môže byť užívanie čajov alebo iných prípravkov s obsahom Materinej dúšky rizikové v tehotenstve aj počas dojčenia, hlavne dlhodobejšie. Ideálne je preto poradiť sa s lekárom a užívať rastlinu iba krátkodobo a nevyhnutne.

Existuje overený recept, ako využiť Materinu dúšku na kúpeľ?

Áno, môžete dokonca aj použiť viacero byliniek naraz, prípadne iba Materinu dúšku. Za hrsť vňate z bylinky zmiešajte s olivovým olejom v objeme 1 polievkovej lyžičky a nechajte celú zmes lúhovať aspoň 1 hodinu. Potom vylejte do vane plnej vody.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Materinu dúšku

Čo sa týka prípravkov a produktov, ktoré obsahujú extrakty alebo výťažky z tejto rastliny, najčastejšie sa jedná o čajoviny, čaje a doplnky výživy perorálneho typu. obvykle ide o tabletky, kapsuly, cmúľacie pastilky alebo tekuté formy sirupov a roztokov.

Z hľadiska jednotlivých oblastí pôsobia prípravky hlavne nasledovne:

V prípade čajov je pôsobenie predovšetkým na horné dýchacie cesty, to isté platí aj pri cmúľacích pastilkách, v ponuke sú aj prípravky na ústnu dutinu, imunitu a menopauzu

Pre užívateľov majú spomínané produkty niekoľko výhod a plusov:

 • jednak sú dostupné bez toho, aby ste museli mať lekársky recept
 • zároveň sú založené na prírodných látkach a teda pôsobia prirodzene
 • s tým je spojené aj minimálne riziko možných nežiaducich účinkov

Väčšina prípravkov je zameraná práve na respiračné problémy a dýchacie cesty. Platí to tak pre čaje a čajoviny, ktoré podporujú napríklad aj vykašliavanie či pôsobia na zápaly v ústnej dutine, ako aj pre doplnky výživy v podobe cmúľacích tabliet alebo roztokov. Môžete tiež siahnuť po pastilkách, ktoré majú širšie zloženie z bylinných extraktov.

Okrem toho môžete siahnuť po prípravkoch určených na podporu trávenia, vylučovanie žalúdočných štiav a na podporu produkcie žlče. Materina dúška býva aj súčasťou čajov určených pre ženy pri ženských problémoch alebo na menštruáciu či menopauzu.

V rámci širšieho zloženia sa extrakty z rastliny nachádzajú aj v niektorých veľmi špecifických doplnkoch výživy a prípravkoch, napríklad na podporu rastu vlasov, ide však skôr o výnimky. Dôležité však je, že viaceré produkty môžete užívať nielen perorálne, ale taktiež aj na navonok, napríklad na obklady a kúpele a to vďaka ich dezinfekčným vplyvom.

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

EDENPharma Kapucínka väčšia

 • Podpora zdravia močových ciest
 • Vplyv na dýchacie cesty a hlieny
 • Prírodné antibiotikum a antiseptické účinky

Urinal

 • Dlhodobá podpora močových ciest
 • Vyplavenie baktérií pri akútnych ťažkostiach
 • Podpora imunitného systému

Wobenzym

 • Opuchy a výrony
 • Zápaly
 • Zvýšenie obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Materinu dúšku

Všetky spomínané prípravky a doplnky výživy majú spoločné to, že ich predaj nie je obmedzený nutnosťou predpisu od lekára. V prípade čajov si viete kúpiť viaceré značky aj v bežných obchodoch, no celkovo najlepším miestom na nákup sú lekárne.

Pozitívne je, že využiť môžete nielen tie kamenné, ale aj tie internetové:

 • v nich nakúpite bez problémov aj z domu, napríklad smartfónom
 • doručenie prípravkov prebieha tiež k vám domov a to cez kuriérnu službu
 • nemusíte mať ani hotovosť, platiť sa dá totiž vopred a online
 • viete si na jednom mieste všetky prípravky aj z pohľadu zloženia porovnať

Hoci je obvykle online nákup o finančnej úspore, čo platí aj v prípade internetových lekární, netreba pozerať iba a len na čo najnižšiu cenu. Práve naopak, zamerať sa treba aj na to, aká známa lekáreň je a ako dlho je na trhu, má to zmysel pre zákaznícky servis.

Práve z tohto dôvodu je dobré voliť overené a väčšie lekárne, ktoré majú napríklad rýchlejšiu dopravu aj do 24 či 48 hodín, jednoduchšie objednávanie aj bez zdržujúce registrácie či možnosť platenia platobnou kartou online. Viaceré ponúkajú zľavové kódy a tiež dopravu zdarma pri väčšom nákupe.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

36 Hodnotení