Pestrec mariánsky: Skúsenosti s ním, účinky na chudnutie, užívanie a nežiaduce účinky

Pestrec mariánsky: Skúsenosti s ním, účinky na chudnutie, užívanie a nežiaduce účinky

Ostropestrec mariánsky, ako sa tiež niekedy tejto rastline vraví, patrí medzi najznámejšie bylinky využívaných v rámci prírodného pôsobenia na pečeň a žlčník. Ide o rastlinu z čeľade astrovitej, ktorá obsahuje látku zvanú silymarín s ochranným vplyvom.

Najčastejšie sa rastlina využíva ako čaj, prípadne sa dá kúpiť aj drvený pestrec či mletý prášok, z ktorého si viete doma pripraviť odvary. Ak ide o hotové prípravky, tu sú najviac používané olej, tablety, kapsuly, kvapky či sirup. Pokiaľ vás zaujímajú skúsenosti s Pestrecom alebo to, ako ho užívať a či je možné pestovanie u nás, tu sa všetko dozviete.

Čo je Pestrec mariánsky, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Pestrec mariánsky je jednoročná alebo dvojročná rastlina, ktorá rastie na suchých a skôr kamenistých pôdach. Možno ju nájsť aj u nás a rozoznať podľa typického fialového kvetu, no pôvodom je zo Stredomoria, prirodzene rastie aj v Malej a Juhozápadnej Ázii a na Kanárskych ostrovoch. Rastlina je hojne využívaná v ľudovom liečiteľstve.

Obvykle dorastá do výšky najviac 1,5 metra a kvitne od júna do augusta. Obsahuje viaceré aminokyseliny s obsahom síry, bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, horčíny, vitamín E a hlavne silymarín. Ten má význam predovšetkým pre pečeň a žlčník.

Olej z pestreca mariánskeho

 • Podpora pečene a detoxikácia

Pestrec mariánsky drvený

 • Miešajte do jogurtu, alebo do iného nápoja, alebo jedla (po tepelnej úprave)

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Nedostatok spomínaných látok sa prejaví negatívne v týchto oblastiach:

Stav pečene a žlčníka: Hlavne vďaka látke silymarín má Pestrec pozitívne pôsobenie na zdravie pečene a žlčníka, ich fungovanie a tiež na regeneráciu ich buniek.

Tráviace ťažkosti: Nielen zdravie pečene a žlčníka, ale aj všeobecné problémy so zažívaním a tráviacimi procesmi môže vyvolať nedostatok látok obsiahnutých v rastline.

Obranyschopnosť: Pestrec mariánsky má veľmi pozitívny vplyv aj na prirodzenú obranyschopnosť a antioxidačnú ochranu buniek pred voľnými radikálmi.

Pestrec mariánsky by mali preto užívať najmä tieto skupiny ľudí:

 • všetci, čo chcú preventívne podporiť zdravé fungovanie trávenia
 • ľudia s dlhodobými problémami a ochoreniami pečene alebo žlčníka
 • každý, kto potrebuje okamžitú pomoc pri intoxikácii alkoholom či hubami
 • dospelí aj deti, ktorí chcú zlepšiť fungovanie prirodzenej imunity

POZOR NA ALERGIU A PREDÁVKOVANIE

Pri využívaní rastliny je dôležité držať sa odporúčaného dávkovania, v opačnom prípade sa môžu objaviť nevoľnosť, zvracanie a bolesti žalúdka či hlavy. Pozor si dajte aj na alergickú reakciu, pri nej sa objaví hnačka, nevoľnosť, nadúvanie a sucho v ústach.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Pestreca mariánskeho

Petrec mariánsky sa dá využiť vo viacerých formách, podobne ako aj mnohé iné rastliny z kategórie liečivých bylín. Už dávno nie ste odkázaní iba na surovú rastlinu a prípravu čaju z nej, no ak by ste chceli, stále si viete kúpiť aj drvené plody bylinky.

Toto sú tie formy, ktoré môžete použiť na využitie účinkov rastliny:

Drvené alebo sušené plody: V surovej forme môžete kúpiť najčastejšie plody rastliny, ktoré môžu mať podobu celých, ale aj drvených a sušených plodov.

Čaj: Veľmi vhodnou možnosťou, ako využiť na maximum všetky pozitívne vplyvy Pestrecu, je čaj. Zakúpiť si môžete sušinu na prípravu čaju, ale aj hotové čaje.

Tinktúra: Už oveľa menej používanou podobou sú tinktúry s obsahom Pestrecu, prípadne aj niektorých iných byliniek. Pozor však na to, že sú založené na alkohole.

Doplnky výživy: Poslednou formou, ktorá je aj najpopulárnejšia, sú výživové doplnky. To znamená v praxi hlavne kapsuly, tabletky alebo kvapky na perorálne užívanie.

Ak ide o to, ako rastlinu užívať a aké je dávkovanie, tak platí, že:

 • pre bežného dospelého človeka sa užíva denne užiť najviac 7 gramov plodov
 • ak ide o čajoviny, tu je maximálna odporúčaná denná dávka 5 gramov
 • pokiaľ si budete chystať čaj, nepriveďte vodu až do bodu varu, stačí oveľa menej
 • v prípade tabliet sa treba pri dávkovaní riadiť inštrukciami od výrobcu

Účinky a na čo Pestrec mariánsky pomáha

Ostropestrec mariánsky patrí medzi rastliny, ktoré sú známe hlavne pre pôsobenie na tráviacu sústavu, najmä pokiaľ ide o využitie v konkrétnych doplnkoch výživy. Aj vďaka pestrému zloženiu obsahových látok je však pôsobenie tejto rastliny nepomerne širšie.

Toto sú oblasti, kde môžete Pestrec mariánsky využiť:

Pomoc pri toxickom poškodení pečene

Ak máte problém s vážnejším poškodením pečene, hlavne toxickými prvkami a látkami, Ostropestrec je veľmi dobrou voľbou. Pomáha aj pri otravách alkoholom a hubami, tiež pri otrave ťažkými kovmi. Rastlina je vhodná aj na detoxikačné kúry.

Doplnková liečba ochorení pečene a žlčníka

Ďalšou oblasťou je celková podpora a doplnenie riešenia niektorých ochorení pečene aj žlčníka. Ide o žlčníkové kamene, cirhózu a stukovatenie pečene alebo o hepatitídu. Okrem toho možno Pestrec využiť aj na podporu regenerácie pečene celkovo.

Celková podpora tráviacej sústavy

Rastlina vám môže pomôcť nielen na žlčník a pečeň, ale celkovo na trávenie a tiež niektoré zažívacie ťažkosti. Ide predovšetkým o problémy s plynatosťou, nadúvaním, pocitom plnosti a pálením záhy, čiže s nadmerným prekyslením žalúdka a tráviacej sústavy.

Olej z pestreca mariánskeho

 • Podpora pečene a detoxikácia

Pestrec mariánsky drvený

 • Miešajte do jogurtu, alebo do iného nápoja, alebo jedla (po tepelnej úprave)

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Vplyv na cukor a cholesterol

Pri dlhodobejšom pôsobení pomáha Pestrec mariánsky aj v rámci kardiovaskulárnej sústavy a to hlavne svojim vplyvom na krvný obeh. Priaznivo totiž ovplyvňuje hladinu cukru a znižuje aj množstvo zlého LDL cholesterolu, čím pomáha na cievy.

Podpora obranyschopnosti a ochrany

Vďaka tomu, že rastlina obsahuje aj viacero vitamínov, aminokyselín a stopových prvkov, pomáha tiež aj na podporu prirodzenej imunity a imunitnej reakcie. Má tiež antioxidačné účinky, čiže chráni bunky pred oxidačným pôsobením voľných radikálov.

Ostatné vplyvy a pôsobenie

Medzi ďalšie účinky, ktoré Pestrec mariánsky má, patria pomoc pri migrénach, hlavne ak sú dlhodobé, zníženie rizika niektorých nádorových ochorení, pomoc pri mononukleóze a v ľudovom liečiteľstve pomáha aj na podporu produkcie mlieka.

VYUŽÍVA SA CELÁ RASTLINA

Zaujímavosťou je, že hoci dnes sa najčastejšie využívajú plody Pestreca mariánskeho, v minulosti sa používali v rámci tradičnej ľudovej medicíny aj listy, koreň a iné nadzemné časti. Tie môžete použiť aj dnes, hlavne ak si chcete pripraviť domáci čaj.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Pestrecom mariánskym

Zaujímajú vás aj niektoré ďalšie praktické otázky súvisiace s rastlinou, napríklad možnosti užívania pre niektoré konkrétne skupiny ľudí alebo možné zdravotné riziká a kontraindikácie? Nie ste sami, viacero užívateľov sa o podobné témy zaujíma a to hlavne na internetových fórach a v diskusiách. Týka sa to aj kombinácie rastliny a jedál.

Toto sú tie témy a dotazy, ktoré bývajú najčastejšie:

Sú nejaké interakcie užívania rastliny a jedál či nápojov?

V prípade, ak budete užívať nejaké konkrétne doplnky výživy alebo prípravky, dobre si prečítajte príbalovú informáciu od výrobcu. Ak ide všeobecne o rastlinu, nekombinujte ju s alkoholom, mliekom a ťažšie stráviteľnými jedlami či jedlami s korením.

Sú pozitívne účinky Pestreca na pečeň nejako preukázané?

Liečivé účinky rastliny sú predmetom seriózneho skúmania už vyše 30 rokov, týka sa to hlavne farmakologických vlastností bylinky. Ide hlavne semená rastliny, ktoré obsahujú silymarín. Táto látka má zdokumentované vplyvy na poškodenia pečene.

Môžu Pestrec mariánsky užívať aj tehotné a dojčiace ženy?

Vzhľadom na to, že viacero prípravkov obsahujúcich Pestrec obsahuje aj určité množstvo alkoholu, sa tieto produkty v tehotenstve a počas dojčenia neodporúčajú. Platí to však aj všeobecne o rastline, ktorá sa bez konzultácie lekára tiež neodporúča.

Sú nejaké kontraindikácie k využívaniu rastliny v praxi?

Áno, hoci ich nie je veľa a ide o situácie, ktoré sú typické aj pre niektoré iné podobné rastliny. Problémom je hlavne vysoký krvný tlak alebo nejaké ochorenia srdca, vtedy by ste rastlinu nemali používať. Ak máte cukrovku, najskôr sa poraďte s lekárom.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky sa využíva v rôznych podobách hotových produktov. Tie sa využívajú hlavne na podporu zdravia pečene a žlčníka, prípadne ako súčasť širšieho zloženia môže byť aj v doplnkoch na imunitu, proti oxidačnému stresu a na testosterón.

K dispozícii máte viacero foriem a typov týchto produktov:

Kúpiť si viete sypaný čaj, drvený sušený plod, hotové produkty v podobe kapsúl a tabliet alebo tekuté formy doplnkov výživy, hlavne ak ide o kvapky a roztoky

Všetky tieto prípravky a produkty majú viacero spoločných výhod:

 • nemusíte mať recept od lekára, jedná sa o voľne dostupné prípravky
 • vďaka prírodnému zloženiu je pôsobenie prirodzené a s minimom rizík
 • užívanie väčšiny prípravkov môže byť dlhodobé a aj na prevenciu

Najčastejšie sa prípravky s Pestrecom mariánskym používajú na podporu trávenia a to v rôznej podobe. Siahnuť môžete napríklad aj po rastlinných liekoch vo forme kvapiek, ktoré pomáhajú na pálenie záhy, bolesti žalúdka, pocity plnosti, kŕče alebo nevoľnosť. Rastlinu nájdete aj v prípravkoch pre mužov na podporu testosterónu a vitality.

Najviac je však rastlina využívaná na podporu činnosti a zdravia pečene a žlčníka, prípadne v doplnkoch s vplyvom na normálnu hladinu cukru a činnosť kardiovaskulárneho systému. Extrakt z nej využívajú aj doplnky podporujúce a posilňujúce imunitu.

Zakúpiť si viete aj čaje alebo čajoviny, najčastejšie v podobe drveného plodu alebo čajových vreciek. Môžete tiež siahnuť po práškoch alebo čisto samotných sušených plodov, z nich si potom viete spraviť doma aj odvar. V sortimente môžete nájsť aj liečivé tinktúry s perorálnym pôsobením. Rastlina býva tiež súčasťou prípravkov na detoxikáciu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Pestrec mariánsky

Bez ohľadu na to, či si zvolíte drvený Pestrec, prípadne siahnete po čajoch alebo nejakých hotových produktoch v podobe doplnkov výživy, všetky tieto prípravky si bez problému viete zakúpiť v internetovej lekárni. Ide pritom o voľne dostupné produkty.

Olej z pestreca mariánskeho

 • Podpora pečene a detoxikácia

Pestrec mariánsky drvený

 • Miešajte do jogurtu, alebo do iného nápoja, alebo jedla (po tepelnej úprave)

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Vďaka tomu nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu, sú tu aj online lekárne:

 • tie majú oveľa širší sortiment skladom
 • zároveň je všetko rýchlejšie, objednávku spravíte aj cez mobil či tablet
 • je to maximálne pohodlné, nákup aj doručenie zásielky vyriešite doma
 • na jednom mieste si viete všetky produkty pozrieť a vzájomne porovnať

Dobrou správou pre všetkých, ktorí chcú využiť internetové lekárne, je to, že ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Či už ide o nižšie ceny samotných produktov, alebo aj o výhodnejšie podmienky dopravy, hlavne pri väčšej objednávke to môže byť aj zdarma.

Navyše, známejšie a viac overené lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú aj nepomerne kvalitnejší zákaznícky servis. To sa odrazí predovšetkým v rýchlejšom doručení aj do 24 či 48 hodín, viacerých možnostiach bezhotovostnej platby vrátane platenia kartou, možnosti rýchlejšieho nákupu bez registrácie alebo v rôznych akciách a bonusoch.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.44

52 Hodnotení