Superpotraviny

Podrobnejšie o téme

Superpotraviny">

Zdravé, výživné a s mimoriadne silnými účinkami na niektoré oblasti zdravia, presne také sú superpotraviny. S týmto pojmom sa stretávame čoraz častejšie v poslednej dobe, no len málokto vie, že mnoho z týchto potravín je tu s nami už aj tisícky rokov.

Niektoré pôsobia proti únave, ďalšie sú výborné na imunitu, iné pomáhajú na vlasy a ich krásny vzhľad, ďalšie sú odporúčané pre svoje zloženie v tehotenstve. Medzi superpotraviny pritom zďaleka nepatria iba zelené riasy, ale aj ovocie, orechy či niektoré na prvý pohľad bežné suroviny. Ako vám teda pomôžu a aké sú najlepšie recepty z nich?

Čo sú superpotraviny a ich význam pre zdravie

Pod pojmom superpotraviny si mnoho ľudí predstavuje nejaké zelené riasy podobné tráve alebo rôzne potraviny v prášku či prípravky určené športovcom. Opak je však pravdou, do zoznamu týchto „super“ jedál a potravín patria aj mnohé bežné suroviny.

Zjednodušene sa dá povedať, že ako superpotraviny možno označiť také druhy potravín a jedál, ktoré majú výnimočné zloženie aj účinky na ľudské zdravie

Najčastejšie sú tieto potraviny bohaté na nejaké konkrétne živiny, minerály, vitamíny, stopové prvky, antioxidanty, enzýmy alebo prospešné esenciálne látky

Nejde síce o žiadne zázračné potraviny, ale ich pôsobenie je viditeľné

Viaceré superpotraviny sa využívajú aj u ľudí, ktorí majú fyzicky aktívnejší život, napríklad u športovcov, prípadne, ak chcete cielene posilniť svalstvo. Ide hlavne o potraviny, ktoré sú bohaté na aminokyseliny a zdravé bielkoviny. Ďalšie zas pomáhajú na chudnutie, čo znamená v praxi stimulačné účinky na trávenie, metabolizmus či spaľovanie tuku.

Čo sa týka najlepších účinkov na zdravie, patria sem:

  • drvivá väčšina superpotravín obsahuje vitamíny B, C a D, prípadne aj minerály, ktoré majú prospešný účinok na prirodzenú imunitu a obranyschopnosť
  • druhým pôsobením je účinok proti predčasnému starnutiu buniek, čiže antioxidačný účinok, to pomáha na vlasy, kožu aj zdravie vnútorných orgánov
  • mnoho superpotravín podporuje aj lepší krvný obeh alebo stimuluje nervovú sústavu a teda pôsobí proti únave, môže aj zmierniť stres a zvýšiť vitalitu
  • veľmi častý účinok je aj na detoxikáciu tela od rôznych škodlivých a odpadových látok, podpora trávenia a vplyv na cholesterol, tlak a cukor v krvi

Najlepšie superpotraviny a zoznam najzdravších potravín

Zaradiť do svojho jedálnička superpotraviny znamená konzumovať najzdravšie možné jedlá a suroviny, aké sú k dispozícii. Viaceré z nich sa oplatí jesť cielene počas zimnej alebo jarnej sezóny, napríklad aj kvôli imunite, no väčšina je prospešná po celý rok.

Tu je prehľad a zoznam tých najlepších superpotravín:

Zelený mladý jačmeň: Najznámejšou superpotravinou je mladý jačmeň, nazývaný aj zelený jačmeň. Ide o výhonky jačmeňa zelenej farby s dobou klíčenia 1 až 2 týždne, ktoré sú bohaté na viaceré živiny, vitamíny a minerály. Pomáhajú proti oxidačnému stresu, na lepšiu imunitu a vitalitu, zdravý a pravidelný metabolizmus, pokožku, srdce a cievy.

Chlorella: Táto sladkovodná zelená riasa patrí tiež medzi superpotraviny, je známa najmä tým, že obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ale rovnako aj prospešné mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny, vlákninu či esenciálne aminokyseliny. Pomáha na detoxikáciu, prirodzenú imunitu, proti zápalom na koži, na cholesterol aj krvný tlak.

Spirulina: Ďalšou riasou, ktorá patrí do kategórie superpotravín, je spirulina. Ide o riasu modro-zeleného zafarbenia, ktorá obsahuje veľa bielkovín, nukleových kyselín, vlákniny, antioxidantov, minerálov a stopových prvkov. Spirulina má pozitívne účinky na trávenie, metabolizmus, pohybový aparát, mentálnu vitalitu alebo krvný obeh.

Chilli: Čili papričky patria zrejme medzi najznámejšiu odrodu štipľavých paprík na svete a aj tie možno právom označiť ako superpotravinu. Obsahujú najmä kapsaicín, látku, ktorá má na svedomí povestnú štipľavosť, no zároveň ktorá vie stimulovať krvný obeh, podporuje v tele termogenézu, zlepšuje krvný tlak a pomáha aj na zmiernenie artritídy.

Losos: Niekedy sa losos označuje aj ako najzdravšia ryba na svete a svojim zložením ašpiruje tiež na titul superpotraviny. Má unikátnu kombináciu vitamínov, minerálov a omega-3 mastných kyselín, ktoré si telo nevie vyprodukovať samo. Vďaka zloženiu pomáha losos na srdce, cievy, cholesterol a má aj preventívne účinky voči rakovine.

Grécky jogurt: Mimoriadnym zdrojom bielkovín a doslova superpotravinou pre nervovú sústavu, mozog, metabolizmus a svaly je grécky jogurt. Je bohatý aj na vitamíny zo skupiny B, zdravé mastné kyseliny aj vlákninu, čím prispieva k správnemu tráveniu, podporu vitality a činnosti nervovej sústavy a má pozitívny vplyv tiež na chudnutie.

Brokolica: Kráľovná medzi zeleninou, tak sa nazýva niekedy brokolica. Ide o druh zeleniny s veľmi vysokým obsahom vitamínu C podporujúceho imunitu, no tu sa prospešné účinky tejto superpotraviny nekončia. Má vitamíny a minerály pre srdce, cievy, trávenie, svaly, nervovú sústavu, metabolizmus a pomáha aj proti mozgovej príhode.

Brusnice: Ovocím, ktoré je v našich končinách tak trocha na okraji záujmu, no určite by malo byť vo vašom jedálničku, sú brusnice. Obsahujú proantokyanidíny, veľa flavonoidov a tiež antioxidantov a zaujímavú kombináciu vitamínov A, C, E a K. Vďaka tomu pomáhajú na krvný obeh, vysoký tlak, proti zrazeninám a špeciálne na močové cesty.

Chia semená: Zo všetkých druhov semien, vrátane tých olejnatých, majú zrejme najviac komplexné pozitívne účinky na ľudské telo chia semená. Obsahujú dostatok esenciálnych mastných kyselín, horčíka, železa, vápnika aj draslíka, z tohto hľadiska sú určite superpotravinou. Pomôžu vám na srdce, cievy, trávenie, nervy aj imunitu.

Zelený čaj: Okrem klasických potravín patrí do nášho zoznamu aj zelený čaj. Ide o špeciálny druh čaju, ktorý sa pije najmä v Ázii a ktorý sa pripravuje podľa originálnej receptúry, pričom výťažok z neho sa používa dosť často aj v doplnkoch výživy. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a pomáha na srdcové choroby, trávenie aj obranyschopnosť.

Žerucha peruánska: Náš prehľad zakončíme bylinkou, ktorú viete pridať podobne, ako aj korenie, prakticky do akéhokoľvek jedla, prípadne v podobe prášku využiť aj do nápojov. Ide o Žeruchu peruánsku, nazývanú tiež Maca, ktorá má unikátne stimulačné účinky. Platí to pre zlepšenie plodnosti, libida, imunity, vitality a aj zdravia pleti a vlasov.

Zdravé recepty pre imunitu, chudnutie aj na vlasy

Ako vidno aj podľa vyššie uvedeného prehľadu a zoznamu, surovín a potravín, ktoré majú veľmi zdravé zloženie a intenzívnejšie pozitívne účinky, je dosť. Využiť ich preto môžete v bežnej kuchyni a pri každodennom varení, stačí zvoliť správne recepty.

Vo všeobecnosti platí, že zeleninu a ovocie by ste mali konzumovať každý deň, pričom zelenina je ideálnou prílohou na obed a večeru, ovocie zas samostatne alebo vo forme šalátov spolu so zeleninou je optimálnym jedlom na desiatu a olovrant. Viete ich využiť aj do mixovaných nápojov a smoothies, napríklad spolu so zelenými riasami.

Skúste aj ďalšie zásady, ako zostaviť najlepšie recepty:

  • ryby by mali byť základom obedov a večere, tiež ich môžete kombinovať so zelenými riasami a zeleninou, výborné sú aj s orechmi alebo semiačkami
  • ovocie v kombinácii s orechmi a semiačkami je zas vhodné na raňajky, tu sa priam pýta spraviť si z týchto surovín husté smoothies s riasami
  • ak budete mať niektoré zelené superpotraviny v podobe prášku, môžete ich pridať do bežných receptov na polievky, čím ich obohatíte o skvelé živiny
  • superpotraviny sa nemusia len jesť, ale môžu sa aj piť, platí to najmä pre zelený čaj, do neho pokojne pridajte nejaké zdravé bylinky alebo aj koreniny

Najčastejšie otázky o superpotravinách

Ktoré látky sa najčastejšie vyskytujú v superpotravinách? Existujú nejaké obmedzenia ohľadom ich konzumácie? Za ako rýchlo príde k účinkom na zdravie? Tieto, ale aj mnoho iných otázok sa objavuje na internetových fórach a v diskusiách čoraz viac.

Toto sú témy, ktoré sa muži aj ženy pýtajú najčastejšie:

Ktoré stopové prvky a živiny sú najviac v superpotravinách?

Ide hlavne o minerály draslík, vápnik, horčík, železozinok, potom o vitamíny A, C, D, E, K a zo skupiny B najviac o B6 a B12, ale aj o riboflavín, tiamín, niacín, kyselinu listovú a zo živín hlavne o aminokyseliny, enzýmy alebo esenciálne polysacharidy.

Môžu superpotraviny mať nejaký účinok aj proti rakovine?

Pravidelná konzumácia niektorých superpotravín obsahujúcich určité enzýmy, vitamíny alebo antioxidanty môže mať preventívny účinok voči vzniku určitých druhov nádorov alebo znížiť pravdepodobnosť ich výskytu. Určite ich ale neliečia, nič také nečakajte.

Ako je to s používaním superpotravín u žien v tehotenstve?

Je to veľmi individuálne, niektoré potraviny nie sú vhodné počas tehotenstva, prípadne produkty  z nich, napríklad viaceré druhy zelených morských rias, iné sa naopak odporúčajú, napríklad ryby, ovocie či zelenina. Všetko teda závisí od daného druhu.

Je možné sa niektorými superpotravinami predávkovať?

Samotnými potravinami sa príliš predávkovať nedá, môže však prísť k nadmernému príjmu niektorých vitamínov alebo minerálov, čo však obvykle má len krátkodobé účinky na tráviace ťažkosti a zažívacie problémy. Vo väčšine prípadov žiadne riziko nehrozí.

Sú nejaké kontraindikácie ku konzumácii týchto potravín?

Aj v tomto prípade je to značne individuálne, no určité skupiny ľudí by sa mali mať viac na pozore pri výbere konkrétnych surovín. Platí to najmä pre ľudí s problémami srdca, pre tých, čo prekonali srdcovocievne ochorenie a aj pre ľudí s ochoreniami nervov.

Tipy pre zdravý životný štýl a zdravú životosprávu

Nielen superpotraviny, ale aj viacero na prvý pohľad bežných opatrení môže podporiť zdravý životný štýl a celkovo aj zdravú životosprávu. Výsledkom bude posilnenie tých oblastí, na ktoré cielia aj superpotraviny, napríklad imunity, vitality či výkonnosti.

Základom je zdravé stravovanie, obmedzenie negatívnych vplyvov, pravidelný pohyb, dostatok spánku a oddychu a podpora mentálnej vitality a zdravia

Superpotraviny by tak rozhodne nemali byť jedinou súčasťou jedálnička, hoci je pravda, že väčšina z nich má všeobecne pozitívne účinky na zdravie. Snažte sa mať čo najpestrejší jedálniček, či už pôjde o ovocie, zeleninu, mäso, mliečne výrobky, ryby, oleje, strukoviny, orechy alebo semená. Raz za čas nezaškodí ani jeden deň hladovania.

Okrem toho môžete zdravie zlepšiť týmito spôsobmi:

  • jedzte pravidelne, nevynechávajte ani raňajky a ani večere
  • stravujte sa radšej viac krát za deň, ale s menšími porciami
  • nemenej dôležitý je pitný režim, vypite aspoň 2 l vody denne
  • obmedzte alkohol na minimum a ak, tak si dajte biele víno
  • dôležitý je aj oddych počas dňa od práce, znižujete tak stres
  • snažte sa mať aspoň 8 hodín spánku bez prerušenia a rušenia

Tak, ako pri jedálničku, aj pri spánku sa odporúča, aby ste šli spať a vstávali v podobnom čase, zlepšuje to spánkovú hygienu a neskôr zvyšuje aj vitalitu a výkonnosť počas dňa. Tiež nezabúdajte na pravidelný pohyb, ideálna je kombinácia chôdze s behom, plávaním, veslovaním, bicyklom alebo korčuľovaním. Vo fitku kombinujte kardio tréning a silové cviky.

Čítať viac