Andropauza – ako zvládnuť mužský prechod

Andropauza – ako zvládnuť mužský prechod

Andropauza, zvaná aj ako mužský prechod, viropauza alebo mužské klimaktérium, je dlhodobý proces, pri ktorom dochádza k úbytku psychických a fyzických síl u mužov.

Andropauza je spôsobená postupným poklesom hormónov ako testosterón (prirodzene klesá s vekom), melatonín (klesá z dôvodu zníženia testosterónu, nedostatku spánku, náročného obdobia a pod.) a rastového hormónu (jeho pokles sa zastavuje až okolo 60-ky).

Mužský prechod začína približne okolo 30. roku života, no naplno sa prejavuje okolo 50-tky.

Príznaky andropauzy

Najbežnejšie príznaky andropauzy vplyvom úbytku testosterónu môžeme rozdeliť na

Psychické: zlá nálada a depresie, poruchy spánku, nižšia produktivita, nízka miera energie, zvýšená únava, znížené libido, zhoršenie pamäti či pocity frustrácie.

Fyzické: Zhoršenie erekcie a ústup rannej erekcie, nižšia fyzická sila, nárast váhy, vypadávanie vlasov, menej ejakulátu, návaly tepla, potenie či osteoporóza.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Andropauza a jej vplyv na psychiku

Kvôli nižšej hladine testosterónu sa mužom môže zhoršiť nálada. Ak si to, milí páni, neviete úplne predstaviť, Je to niečo podobné, ako stavy partnerky pred menštruáciou. Už je vám zrejme jasné, aké zmeny môžu hormóny urobiť s človekom.

Ak sa však proces starnutia rozhodnete prijať ako fakt, ktorý nejde zvrátiť a prijmete rovnako tieto nálady, začnete byť v živote spokojnejší. Návod, ako na to, žiaľ, neexistuje. Každý si musí nájsť „to svoje.“ Niektorých mužov uspokojí, ak sa aj naďalej cítia pre svoje okolie prínosní, či už v práci alebo v súkromí. Obdobie mužských nálad tiež môže byť prechodným, všetko záleží od mužského postoja.

Dopomôcť môžu aj bylinky a zdravá strava, zameraná na podporu produkcie testosterónu (dostatok ovocia, zeleniny, kotvičníka, tabletky na podporu hladiny testosterónu a pod.).

Andropauza a vzťahy

V období okolo 50. roku života sa muž častejšie uzatvára do seba, hodnotí svoj život a začína sa zameriavať na skutočnú hĺbku a význam života. Zvyčajne už dosiahol vrchol v kariére a tak mu už na práci až tak nezáleží. Po prehodnotení života a prijatí faktu, že muž starne, sa väčšinou viac začne orientovať na rodinu a blízkych priateľov, následkom čoho môže byť skvalitnenie partnerského života, ale aj rodinných vzťahov k deťom alebo ku vnúčatám.

Ak sú manželia alebo partneri v rovnakom veku, žena si partnera všíma menej. Deti už vyrástli a ona sa tak môže venovať viac sebe, svojím koníčkom  či práci.

Sexuálny život sa v tomto období mení tiež, môže sa znížiť frekvencia pohlavného styku a tiež chuť na sex. Toto všetko sa však dá zo strany muža zlepšiť vhodnými doplnkami stravy, tabletkami na udržanie hladiny testosterónu a erekcie. Andropauza je zmena, ktorá je pre život prirodzená, proces starnutia treba len rešpektovať.

Andropauza a fyzická sila a vzhľad

Sila a energia, pochopiteľne, s vekom klesá. Okolo 50-ky sú už zmeny viditeľné, starostlivosť o telo trvá dlhšie, muž už toho nezvládne a neunesie toľko, ako predtým. Aj tu do istej miery pomôže riešenie v podobe doplnkov na zvýšenie hladiny testosterónu vo forme výživových tabliet, ktoré môžu slúžiť aj ako prevencia proti poruchám erekcie.

U muža sa počas andropauzy mení aj vzhľad, koža je voľnejšia, vrásky pribúdajú a svalová hmota ubúda. Muži, ktorí boli na svoj vzhľad a sexuálny výkon viac fixovaní, sa zrazu môžu cítiť frustrovane. Aj tu však platí – treba sa s tým len vysporiadať.

Dá sa andropauza diagnostikovať?

Do istej miery v podstate aj áno. Lekár vám môže zmerať hladinu testosterónu. Ak je vaša hodnota nižšia ako 400 ng/dl, môže vám lekár predpísať testosterónové injekcie, gél či prášky alebo odporučiť prípravky na testosterón bez lekárskeho predpisu.

Zaujímavé je, že niektorí muži môžu mať nízku hodnotu testosterónu, no napriek tomu nemusia pociťovať žiadne alebo len mierne príznaky mužskej menopauzy. A naopak, niektorí zas môžu mať hodnoty úplne v norme a môžu pociťovať silné a nepríjemné príznaky.

Preto lekár vždy s pacientom vedie rozhovor, zaujíma sa o jeho životný štýl, zisťuje anamnézu. O spôsobe liečby teda nerozhoduje iba hodnota testosterónu.

Prevencia – ako si môžete pomôcť sami

Ako takmer pri všetkom, aj tu platí, že najlepšou prevenciou mužskej menopauzy je zdravý životný štýl. Dbajte na to, aby ste mali dostatok pohybu, vhodné sú aj cviky na posilnenie panvového dna či beh alebo plávanie.

Nezabúdajte tiež na vhodnú stravu (ovocie, zelenina, vyvážený pomer cukrov, tukov, bielkovín), dopomôcť si môžete užívaním byliniek vo forme tabliet na podporu produkcie testosterónu.

Bylinky na andropauzu

Zvyknú sa užívať zvyčajne v podobe tabliet, raz denne alebo v podobe čajov či tinktúr. Majú rôzne účinky, podporujú tvorbu testosterónu a nemusíte sa pri nich obávať vedľajších účinkov. Medzi najznámejšie patria:

Maca peruánska  – podporuje kvalitu a množstvo spermií, zvyšuje chuť na sex, podporuje sexualitu a vitalitu.

Kotvičník zemný (Tribulus) – podporuje tvorbu testosterónu, zvyšuje fyzickú silu, odolnosť a tiež chuť na sex.

Ženšen – zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu, podporuje produkciu testosterónu a rozširuje cievy, čo je pre kvalitnú erekciu nevyhnutné.

 

Vitamíny a minerály na andropauzu

 

Najdôležitejším „sexuálnym“ vitamínom je vitamín E, ktorý podporuje plodnosť, produkciu spermií a využíva sa na liečbu neplodnosti. Nájdete ho v orieškoch, kapuste, vo vajciach či v syroch.

Vitamín C zas podporuje produkciu spermií a je prevenciou impotencie. Jeho zdrojom sú citrusy, šípky alebo aj kiwi.

Vitamín B podporuje produkciu pohlavných hormónov, pomáha vnímať sexuálne podnety u mužov, dokonca ovplyvňuje aj prežitok orgazmu.

Vitamín A zas podporuje tvorbu spermií a pomáha k vyváženej produkcii sexuálnych hormónov. Vitamín A nájdeme v marhuliach či v mrkve.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Čo sa minerálov týka, zinok je kľúčovým. Ovplyvňuje chuť na sex a produkciu pošvového sekrétu u žien či spermií u mužov. Nájdete ho vo vajíčkach, sušených hrozienkach, vnútornostiach či v morských plodoch.

Horčík zas pôsobí ako prevencia proti neplodnosti, pomáha pri problémoch s prostatou či proti potratom. zdrojom horčíka sú paradajky, orechy či listová zelenina.

Vápnik u žien zas upravuje menštruačný cyklus, podporuje vyváženú produkciu hormónov a funguje ako prevencia proti impotencii. Je v mliečnych produktoch, listovej zelenine či v orieškoch.

Jód zas zohráva dôležitú úlohu pri plodnosti, nedostatku chuti na sex alebo pri problémoch s menštruáciou a depresiou. Jeho zdrojom sú morské plody aj ananás.

Selén udržiava náš vzhľad zdravý a podporuje plodnosť. V potrave ho prijmete v paradajkách, rybách či v brokolici.

 

Výživové doplnky

 

Na trhu dnes existujú kvalitné doplnky výživy vo forme tabliet, ktoré podporia mužskú erekciu, potenciu či plodnosť a samozrejme udržiavajú prirodzenú hladinu testosterónu v tele.

Obľúbenou značkou takýchto doplnkov sú tablety Stoporex® – na trhu nájdete rôzne druhy, pre mužov, ale aj pre ženy. Všetky tieto doplnky sú 100% prírodného zloženia s výťažkami zo spomínaných bylín ako ženšen, kotvičník či maca, vrátane minerálov a vitamínov.

Užívanie týchto tabliet je pohodlné a bezproblémové, bez vedľajších účinkov a sú voľne dostupné, bez lekárskeho predpisu.

Tabletky si môžete pohodlne a diskrétne objednať cez internet za čo najlepšiu cenu a môžete ich užívať krátkodobo, ale aj dlhšie, po dobu niekoľkých mesiacov. Záleží len na vás, do akej miery chcete podporiť vaše sexuálne zdravie a používať ich aj ako prevenciu pri vzniku andropauzy.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

3 Hodnotení