7 tipov a rád, čo pomáha a čo je dobré na klimaktérium a jeho negatívne príznaky

Mnoho žien ho očakáva, ešte viac sa ho však obáva. Klimaktérium na jednej strane uľaví ženám od pravidelných problémov s menštruáciou, väčšine však prinesie ďalšie, ktoré súvisia hlavne s postupnými zmenami hormonálnej rovnováhy a poklesom estrogénov v tele.
Pochopiteľne, u každej ženy môžu byť pokles hormónov a teda aj narušenie hormonálnej rovnováhy značne individuálne. U niekoho to môže byť v menšej intenzite, u niekoho iného zas vo väčšej. V každom prípade platí, že existuje viacero spôsobov, ako sa na klimaktérium pripraviť a ako niektoré jeho negatívne sprievodné javy zvládnuť bez problémov.
Čo je klimaktérium, ako vzniká a aké má príznaky
Klimaktérium je obdobie prechodu u ženy a to medzi jej plodným obdobím a obdobím skončenia funkcie vaječníkov. Toto obdobie môže byť u každej ženy rôzne dlhé, štandardne sa vyskytuje zhruba od 45. roku života až do 60. roku života, niekedy skôr či neskôr.
V súvislosti s klimaktériom nastáva viacero procesov, avšak tým najdôležitejším je, že dochádza k poklesu hladiny estrogénov v tele. Tento pokles súvisí aj s poklesom vajíčok, na začiatku pohlavného života ich má okolo 2 miliónov a v momente, keď nastupuje klimaktérium, tak už len niekoľko desiatok tisíc. Ide teda o značný rozdiel, ktorý sa prejaví.
Zníženie hladiny estrogénov so sebou prináša aj viaceré typické príznaky klimaktéria:
- najčastejším prejavom je problém s termoreguláciou, čo sa prejaví občasnými návalmi tepla, ktoré sú nárazové, rovnako tak v noci prichádza z času na čas potenie
- problémy a prejavy sa objavujú aj v rámci psychologického stavu, zvyšuje sa precitlivenosť, nervozita, úzkosť, nastávajú tiež problémy s nespavosťou
- v rámci fyziologických príznakov nastáva najčastejšie prudké búšenie srdca, objaviť sa môžu bolesti kĺbov a bolesti hlavy, tŕpnutie rúk alebo priberanie na váhe
- medzi ďalšie prejavy patria zníženie libida, strata pružnosti kože, zmeny vlasov a nechtov, prichádza k závratom a individuálne aj k ďalším problémom a prejavom
KLIMAKTÉRIUM NIE JE TO ISTÉ, AKO MENOPAUZA
Pokiaľ ide o pojmy klimaktérium a menopauza, veľa žien si ich zamieňa alebo ich pokladá za totožné. Nie je to však tak, ide o dva rôzne stavy. Pod pojmom menopauza sa myslí posledné menštruačné krvácanie riadené vaječníkmi, klimaktérium je celá prechodová fáza.
Príčiny a kedy vzniká klimaktérium
Klimaktérium nie je problém, porucha a ani žiadne ochorenie, ide o prirodzený fyziologický stav a obdobie v živote každej ženy. Ku klimaktériu teda príde automaticky a bez akéhokoľvek pričinenia, hoci na jeho začiatok či priebeh existuje viacero vplyvov.
Tu sú tri faktory, ktoré sa v najväčšej miere podieľajú na jeho priebehu:
Nástup prvej menštruácie: Najčastejšie súvisí doba nástupu klimaktéria s dobou nástupu prvej menštruácie a svoju úlohu v tomto zohráva aj dedičnosť či genetická predispozícia. Platí tu priama úmera a to, že čím skôr prišlo k menštruácii, tým skôr nastúpi klimaktérium.
Životospráva a životný štýl: Na samotný priebeh klimaktéria má vplyv vo veľkej miere aj životospráva a životný štýl. Stravovanie, pohyb, zlozvyky, vplyvy externého prostredia, to všetko sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť intenzitu nepríjemných symptómov.
Hladina estrogénov: Veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje to, aký priebeh bude mať u vás klimaktérium a aké budú jeho príznaky, je hladina estrogénov. Čím nižšia je ich koncentrácia, tým viditeľnejšie obvykle bývajú negatívne symptómy a problémy.
Riešenie klimaktéria doma
Klimaktérium sa dá riešiť viacerými spôsobmi. V prípade závažnejších problémov väčšina žien siahne po hormonálnej liečbe, no mnoho negatívnych prejavov obdobia prechodu sa dá zvládnuť aj bez toho, dôležité je skombinovať viaceré zmeny a opatrenia.
Tu je prehľad 7 overených rád, čo na klimaktérium pomáha najlepšie:
Zmena jedálnička
V období klimaktéria treba z jedálnička vyradiť potraviny, ktoré môžu zvyšovať cholesterol a cukor v krvi, naopak, dôležité je tam zaradiť nízkotučné bielkoviny, celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu a sóju, ktorá obsahuje fytoestrogény.
Obmedzenie negatívnych vplyvov
Okrem zmien v stravovaní je potrebné obmedziť aj niektoré negatívne faktory a vplyvy, ktoré môžu priebeh klimaktéria zhoršovať. Ide hlavne o alkohol, cigarety, nedostatok spánku, stres, nadmerné fyzické preťažovanie organizmu a nedostatok oddychu.
Pravidelný sex
Jedným z najlepších povzbudzujúcich a prirodzených prostriedkov na viaceré negatívne mentálne prejavy klimaktéria je pravidelný sex. Nielen, že posilňuje imunitu, pravidelný pohlavný styk uvoľňuje aj endorfíny, ktoré sú známe ako hormóny šťastia.
Bylinky a prírodné prostriedky
Bylinky a rastliny už odpradávna majú v ľudovom liečiteľstve nezastupiteľné postavenie aj pri ženských problémov. Na hormonálnu rovnováhu pomáha viacero z nich, napríklad šalvia, pupalka, ľubovník alebo rebríček, ktoré môžete využiť na čaj aj do kúpeľa.
Dostatok pravidelného pohybu
Ak si chcete zachovať dobrú fyzickú kondíciu, ktorá tiež prispieva k lepšiemu zvládaniu niektorých negatívnych prejavov klimaktéria, dbajte na dostatočný a pravidelný pohyb. Ideálnym typom sú chôdza, beh, plávanie a bicyklovanie.
Voľne dostupné doplnky výživy
Medzi prostriedky, ktoré môžete tiež využiť, patria výživové doplnky. Tie sú založené na kombinácii rastlinných a prírodných extraktov, vitamínoch a iných látkach, ktorých cieľom je podporiť hormonálnu rovnováhu a to cez fytoestrogény.
Lieky a liečivá
Ak ide o lieky, okrem hormonálnej liečby, ktorá je dostupná iba na predpis, je možné využiť aj niektoré voľne dostupné liečivá. Tie môžu jednak pôsobiť tiež na hormonálnu rovnováhu, ale môže ísť aj o lieky symptomatického krátkodobého účinku.
KLIMAKTERICKÝ SYNDRÓM A JEHO RIEŠENIE
V prípade, ak bude intenzita problémov a príznakov spojených s klimaktériu mimoriadne vysoká, hovorí sa už o stavu tzv. klimakterického syndrómu. Jeho riešenie spočíva v komplexnej indikácii terapie zo strany lekára a v pôsobení na všetky prejavy.
Výživové doplnky a prípravky na klimaktérium
Jednou z často využívaných možností, ako si viete uľaviť od nežiaducich a negatívnych javov, ktoré sprevádzajú klimaktérium, patria voľne dostupné doplnky výživy. Tie sú špeciálne určené pre ženy a to tak zložením, ako aj účinkami.
Základom ich pôsobenia je tento princíp:
Cieľom prípravkov je podpora horomonálnej hladiny a hladiny niektorých vitamínov či minerálov, ktoré môžu pomôcť na návaly tepla, potenie aj lepší psychický stav
Pre užívateľov majú takéto prípravky viacero benefitov:
- ich zloženie je založené na látkach s prirodzeným pôsobením
- používanie môže byť dlhodobejšie, pokojne aj celý rok
- k dispozícii máte viacero foriem od tabliet po kvapky a čaje
Bežne sú v týchto prípravkoch využívané sójové izoflavóny v podobe extraktov, rôzne bylinné výťažky z ďateliny, ľanu alebo šalvie, taktiež aj včelia materská kašička, minerály typu zinok a selén či vitamíny zo skupín B, C a D. Ide o nehormonálne typy produktov, takže sa nemusíte obávať žiadnych vážnejších komplikácií.
Lieky na klimaktérium
Okrem lekárom indikovanej hormonálnej liečby môžete siahnuť v prípade viacerých problémoch s klimaktériom aj po voľne dostupných liekoch. Najčastejšie majú perorálnu formu tabliet alebo kapsúl a na ich kúpu nemusíte mať recept.
Výber takýchto liekov je pomerne široký:
V ponuke možno nájsť lieky rastlinného typu ovplyvňujúce hormonálnu hladinu, ale aj lieky symptomatického pôsobenia na bolesti hlavy alebo stav vlasov a nechtov
Tieto lieky majú nasledovné vlastnosti:
- ich účinky sú obvykle založené na overených účinných látkach
- použitie je spravidla krátkodobé a časovo obmedzené
- pri užívaní treba počítať aj s niektorými vedľajšími účinkami
Ak ide o lieky ovplyvňujúce hormonálnu hladinu a klimakterické ťažkosti, bežne obsahujú rastlinné zložky, hlavne extrakty a výťažky bylín. To môže platiť aj o liekoch na nechty či vlasy, ktoré obsahujú zas aminokyseliny a minerály na podporu keratínu. Pri liekoch proti bolestiam sú využívané syntetické látky, napríklad ibuprofén.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na klimaktérium
Či už siahnete po doplnkoch výživy s obsahom sójových zložiek, rastlinných extraktov a iných látok, alebo po liečivách a liekoch so symptomatickým pôsobením, najväčší výber všetkých týchto prípravkov nájdete v lekárňach, kamenných aj internetových.
Online nákup je však čoraz viac obľúbenejší a to hlavne preto, že:
- je pohodlnejší a šetrí čas, všetko viete vybaviť z domu
- doručenie objednanej zásielky je tiež domov
- ponúka možnosť porovnať si všetky prípravky na jednom mieste
- je výhodnejší, ceny v online lekárňach sú spravidla nižšie
Uvedené výhody sa ešte viac znásobia vtedy, ak sa rozhodnete nakúpiť v niektorej z väčších a známejších internetových lekárni. V tomto prípade si viete vyberať aj zo širšej ponuky rôznych značiek alebo typov prípravkov.
Navyše, takéto lekárne majú aj lepší výber doručovacích a kuriérnych služieb, poskytujú rýchlejšie dodanie už do 24 či 48 hodín, objednávku viete spraviť aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie a zároveň máte k dispozícii viac možností platby. Platí to tak pre hotovostnú platbu na dobierku, ako ja pre bezhotovostnú platbu vopred a cez internet.