Oslabená imunita

Podrobnejšie o téme

Zobraziť viac
Oslabená imunita">

Časté vyrážky, pocity únavy, náchylnosť na prechladnutie aj celkový pokles energie, to všetko sú príznaky, že vaša imunita je oslabená. Ide o problém, ktorý sa vyskytuje v dnešnej dobe u dospelých aj u detí a svoju úlohu v tom zohráva aj životospráva.

Ak ste príliš často chorí, práve oslabená imunita môže byť príčinou takýchto opakovaných, dlhodobých a pravidelných stavov. Čo všetko na ňu vplýva, aké sú príčiny a rizikové faktory, ale aj to, aké sú jej prejavy a ako vám na ňu pomôžu potraviny, vitamíny či iné prostriedky, si povieme v nasledujúcich riadkoch, kde odpovieme na všetky otázky.

Čo je oslabená imunita, aké má príčiny a aké sú jej príznaky

Imunitný systém ľudského organizmu je komplexný systém, ktorý zabezpečuje ochranu pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Na jeho funkciu však majú vplyv mnohé faktory a ak príde k jeho oslabeniu, výsledkom je pokles energie.

Ako oslabená imunita sa myslí taký stav imunitného systému, kedy imunita nevie reagovať dostatočne účinne na negatívne faktory a vplyvy okolia

Môže ísť o rôzne infekcie a zápaly spôsobené vírusmi, baktériami a inými parazitmi, ale aj o problémy s vlasmi, pokožkou, svalmi, kĺbmi alebo trávením

Výsledkom je zhoršenie celkovo zdravia a pokles vitality a energie

Ak ide o príznaky, ktorými sa oslabená imunita najčastejšie prejaví, okrem častejšieho výskytu infekcií patria k príznakom oslabenej imunity nadmerné vypadávanie vlasov, vyrážky, aftyherpes na pokožke, zvýšená teplota, bolesti kĺbov a svalov, pocit vyčerpania, častejšie zápaly očí alebo bolesti hlavy. Tieto príznaky sú pritom dlhodobé.

Na oslabenie imunity majú vplyv tieto príčiny a faktory:

  • zlý životný štýl, najmä nedostatok spánku a oddychu počas dňa, stres, alkohol, cigarety, vyčerpávajúci fyzický výkon alebo nedostatok pohybu
  • nesprávne stravovanie, minimum potravín bohatých na vitamíny, minerályomega-3 mastné kyseliny, zlý pitný režim a priveľa cukrov, tukov a solí
  • časté užívanie rôznych druhov liekov s vplyvom na tráviaci trakt, štítnu žľazu alebo antibiotík, ktoré narušujú sliznicu v črevách a lokálnu imunitu
  • externé faktory, napríklad zlé ovzdušie, škodlivé látky v okolí, ochorenia typu anémia alebo rôzne alergie, nedostatočné otužovanie či prekurovanie

Ako najlepšie posilniť imunitu doma

S oslabenou imunitou sa dá bojovať viacerými prostriedkami, pričom aby ste dokázali svoj imunitný systém posilniť, potrebujete naň pôsobiť komplexne, dlhodobo a pravidelne. Doma a v domácom prostredí je k tomu viac prostriedkov, vrátane vitamínov.

Toto sú najlepšie domáce recepty na oslabenú imunitu:

Vitamíny a minerály: Ak chcete podporiť imunitu, bez prospešných látok to nepôjde. Preto do jedálnička zaraďte ovocie, zeleninu, strukoviny, ryby, chudé kuracie mäso, probiotické alebo grécke jogurty, oriešky, semiačka a koreniny. Vďaka nim doplníte dôležité vitamíny, najmä C, D a E, horčík, zinokselén, ale aj zdravé omega-3 mastné tuky.

Voda aj čaj v pitnom režime: Ak ide o pitný režim, jeho základom musí byť čistá voda bez nejakých farbív alebo príchutí. Denne jej vypite aspoň 2,5 litra, pomôže to aj na celkovo hospodárenie organizmu s tekutinami. Veľmi prospešným stimulantom imunity sú bylinkové čaje, napríklad zo ženšenu, echinacey, rakytníka, šípok alebo zelený čaj.

Obmedzenie rizikových faktorov: Okrem pozitívnej podpory imunitného systému treba aj eliminovať všetky škodlivé a rizikové faktory. Sem patria alkohol a jeho nadmerná konzumácia, fajčenie cigariet, nadmerné užívanie antibiotík alebo niektorých liekov, dlhodobé znečistenie ovzdušia či priestoru v interiéroch a prepracovanosť.

Viac spánku a oddychu: Pre dospelých aj pre deti je veľmi dôležitý spánok a oddych. Počas dňa vám oddych, napríklad vonku alebo vnútri, kedy sa nebudete venovať žiadnej namáhavej činnosti, pomôže zmierniť stres, ktorý neprospieva imunite a ani zdraviu celkovo. Imunitu vie posilniť aj spánok, ideálne je spať aspoň 8 až 9 hodín bez prerušenia.

Pravidelný pohyb: Asi poznáte to príslovie, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Pobyt von ku na čerstvom vzduchu a to aj pri bežnej chôdzi, má veľký význam pre posilnenie imunity. Platí to aj vtedy, ak je zima alebo je nepriaznivé počasie, aspoň hodinu denne by ste mali byť vonku každý deň. K tomu pridajte športovanie, napríklad plávanie.

Otužovanie: Z dlhodobého hľadiska dokáže vašu imunitu posilniť aj otužovanie, čiže vystavenie tela nižším teplotám. V interiéroch udržujte teplotu od 18 do 22 stupňov Celzia, určite nie viac, pričom v spálni môže byť aj menej. Nepreháňajte to s obliekaním, najmä nie so šálmi cez ústa. Sprchujte sa viac v chladnejšej, ako v horúcej, vode.

Doplnky výživy a preparáty s vitamínmi: Cielene posilniť a podporiť imunitu môžete aj cez rôzne výživové doplnky v podobe tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, kvapiek či sirupov. Obsahujú najmä vitamíny, minerály, bylinné extrakty, extrakty z húb alebo probiotiká, ktoré sú v koncentrovanejšej podobe a vedia tak nárazovo zvýšiť imunitu.

Oslabená imunita u detí a jej špecifiká

Detská imunita dostáva zabrať najmä v dobe, kedy dieťa prichádza do väčšieho alebo do nového kolektívu a prostredia. Najviac rizikovým obdobím je začiatok školskej dochádzky alebo dochádzky do škôlky. Na druhú stranu, riešenie nie je zložité.

Toto sú najčastejšie príčiny, príznaky a riešenia u detí:

Rizikové faktory: K zníženiu a oslabeniu imunity u detí prispievajú viaceré interné aj externé vplyvy. Môže ísť o nedostatok spánku a oddychu, stres, zlé zloženie stravy, najmä veľa sladkostí a málo dôležitých živín, nadmerné užívanie antibiotík, príliš časté znižovanie aj málo zvýšenej teploty, nedostatok pohybu, prehnaná hygiena a alergie.

Prejavy oslabenej imunity: Ak ide typické prejavy oslabenia imunity u detí, sem patria dlhodobá únava, celkovo málo vitality a psychická nepohoda, časté zápaly na koži, v očiach alebo v kútikoch úst, zápaly močového mechúra, problémy tráviaceho typu a samozrejme aj príliš častý výskyt prechladnutia a nádchy a ich oveľa ťažší priebeh.

Zvýšenie imunity u detí: U najmenších detí pomáha veľmi efektívne otužovanie, pokojne môžete malé bábätká krátkodobo vystaviť aj teplote do mínus 5 stupňov Celzia. Dôležitý je aj celkovo dostatok pravidelného pohybu, veľa ovocia a zeleniny s vitamínmi C, D a E a zinkom a dostatok kvalitného spánku, u najmenších detí to je aj 14 hodín denne.

Doplnky výživy a vitamíny na posilnenie oslabenej imunity

Na cielené, dlhodobé a intenzívnejšie posilnenie imunity vám môžu pomôcť aj niektoré doplnky výživy a vitamínové preparáty. Sú dostupné voľne a bez receptu, pričom môžu mať rôzne formy, napríklad ide o tabletky, kvapky, šumivé tablety či sirupy.

Kúpiť sa dokonca dajú aj produkty klasifikované ako voľne predajné lieky, v ich zložení sú zväčša obsiahnuté vitamíny, najmä vitamín C a to v koncentrovanejšej podobe. Slúžiť môžu nielen na všeobecné posilnenie imunity a obranyschopnosti, ale napríklad aj na lepšie hojenie poranení či podporu po úrazoch, najmä ak obsahujú aj rozličné enzýmy.

Ak ide o spomínané doplnky výživy, u nich platí toto:

  • v zložení obsahujú najčastejšie vitamíny, najmä C, D a E, rybí olej, kolostrum, zelené riasy, rôzne huby, napríklad hlivu, prípadne rôzne probiotiká
  • niektoré prípravky sú založené na kombinácii spomínaných látok s bylinnými extraktmi, najmä z rakytníka, echinacey, ženšenu alebo čajovníka
  • tieto prípravky sú obvykle bez akýchkoľvek vedľajších a nežiaducich účinkov, majú aj minimum kontraindikácií a ich užívanie môže byť dlhodobejšie
  • pomôcť vám môžu na už oslabenú imunitu a aj v rámci prevencie, niektoré majú účinky aj na poranenia, krvný obeh, únavu alebo dýchacie cesty

Najčastejšie otázky o oslabenej imunite

Ako najlepšie posilniť imunitu v tehotenstve? Je možné nejako zmierniť negatívny efekt častého užívania antibiotík? Prečo je pohyb až tak dôležitý? Odpovede na všetky tieto otázky hľadajú ľudia pomerne často na internetových fórach a v diskusiách.

Tu sú najčastejšie otázky a dotazy o oslabenej imunite:

Môžem nejakým spôsobom zmierniť negatíva antibiotík?

Áno a to užívaním probiotík vždy po ukončení antibiotickej liečby. Niektoré druhy probiotík môžete užívať aj počas užívania antibiotík, obvykle s odstupom niekoľkých hodín. Dva až tri týždne po dobratí antibiotík sa odporúča dlhodobá probiotická terapia.

Ako zvýšiť imunitu v tehotenstve? Môže sa aj cvičiť?

V tehotenstve všeobecne platia tie isté zásady pre posilnenie imunity, ako aj v bežnom živote. To znamená mať veľa vitamínov cez ovocie a zeleninu, dostatok spánku a oddychu, zmierniť stres a mať aj pravidelný pohyb. Cvičiť sa dá, ideálne s fitlpotou vonku.

Akým spôsobom sa najlepšie otužovať a ako to neprehnať?

Najlepším prostriedkom na dlhodobé podporovanie imunity je otužovanie, kde máte na výber jednak chladnejší vzduch a potom chladnú vodu. Obliekajte sa na von len tak, aby vám nebola zima, nekúrte v miestnostiach nad 22°C a sprchujte sa v chladnej vode.

Prečo je pohyb vonku a na čerstvom vzduchu dôležitý?

Nejde len o posilnenie fyzickej kondície alebo o otužovanie, ako bolo spomenuté vyššie, ale aj o tvorbu vitamínu D na pokožke. Ten sa tvorí s pomocou slnečného žiarenia od marca do októbra počas dňa, stačí vám na to pobyt aj 15 až 20 minút denne na slnku.

Akým spôsobom sa vyšetruje imunita a jej sila?

Základné informácie o stave vášho imunitného systému získate rozborom krvi a výsledkom z testovania v špeciálnom imunologickom laboratóriu. Dozviete sa, aká je hladina jednotlivých typov bielych krviniek, ale aj to, či nemáte nejakú alergiu.

Tipy na prevenciu oslabenej imunity cez potraviny a životosprávu

Oslabeniu imunity sa dá veľmi dobre predísť a to prostredníctvom jedálnička, stravovania a zlepšením životného štýlu. Tieto prostriedky sú už dlhodobo overené a to tak u detí, ako aj u dospelých. Pomôžu vám navyše aj na posilnenie celkového zdravia.

Životospráva, životný štýl a jedálniček sú oveľa dôležitejšie, ako si myslíte, či už ide o doplnenie vitamínov, alebo aj o otužovanie či odolnosť voči stresu

To, že fajčiť je nezdravé, vie dnes už asi každý. Rovnako tak však vašej imunite neprospieva ani alkohol a problémové sú aj nápoje s príliš veľa kofeínom a cukrom. Z jedálnička by ste mali vyhodiť všetky ťažké, mastné a fast food jedlá, polotovary a konzervované jedlá. Z pohľadu obsahu živín sú prázdne a môžu len zaťažiť tráviacu sústavu.

Naopak, do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny:

  • z ovocia sú najlepšie citrón, pomaranč, mandarinky alebo grepy
  • prospešné vitamíny obsahujú aj kiwi, melón, jahody a čučoriedky
  • zo zeleniny sú najzdravšie kapusta, brokolica, špenát a paradajky
  • veľa vitamínu C obsahuje aj med, tu si ale dajte pozor na pôvod
  • ženšen, škorica a chilli vám pomôžu na imunitu aj pri prechladnutí
  • sója, sójové omáčky a tempeh výborne podporia imunitu čriev

Pozitívny vplyv majú samozrejme aj orechy, najmä kešu, mandle, vlašské, pistácie a para, tiež rôzne druhy semiačok, napríklad chia, ľanové, tekvicové alebo slnečnicové. Grécky a biely jogurt sú výborný zdroj probiotík prospešných pre imunitu a črevnú mikroflóru. Z čajov sú na prevenciu najlepšie zelený a šípkový čaj, ideálne je, ak do nich dáte med.

Čítať viac