Sexuálne zdravie

Podrobnejšie o téme

Sexuálne zdravie">

Jednou z čoraz dôležitejších oblastí ľudského zdravia je sexuálne zdravie. Týka sa tak mužov ako aj žien a problémy, ťažkosti či ochorenia, ktoré sa týkajú sexuálneho života, môžu prísť prakticky v každom veku a nielen po 40-tke, ako sa to obvykle traduje.

Kvalita sexuálneho života je pritom so sexuálnym zdravím priamo previazaná a zároveň ovplyvňuje aj bežný život. Nejde samozrejme iba o plodnosť, čiže reprodukčnú funkciu, ktorá je základom sexuálneho zdravia, ale aj o chuť na sex a sexuálny apetít, potenciu u mužov aj žien a schopnosť dosiahnuť orgazmus tak, aby to prinášalo uspokojenie.

Čo je sexuálne zdravie a aké najčastejšie problémy majú muži a ženy

Aktívny sexuálny život sa dá viesť od začiatku pohlavného dospievania až po starobu, veľa krát nejde ani tak o otázku veku, ako skôr o otázku zdravia a udržiavania sexuálnej vitality. Pravidelný pohlavný styk prospieva srdcu, mysli aj zdraviu celkovo.

Sexuálne zdravie zahŕňa fungovanie pohlavných žliaz a pohlavných orgánov, no aj kvalitný sexuálny život z pohľadu naplnenia potrieb a uspokojenia

Najznámejšie problémy, ktoré v tejto oblasti majú muži, sú problémy s erekciou a jej dosiahnutím či udržaním, ale aj príliš rýchla a predčasná ejakulácia

U žien naopak bývajú problémy s libidom a dosiahnutím orgazmu

Pravidelnosť sexu u mužov aj žien priamo úmerne klesá so stúpajúcim vekom, no mať sex minimálne raz za týždeň je dôležité aj bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Viacero ťažkostí a problémov v sexuálnej oblasti funguje v začarovanom kruhu, napríklad sexuálny apetít. Čím menej sexu máte, tým menej naň máte chuť a tým menej ho máte.

K najčastejším ťažkostiam a problémom patria najmä:

  • problémy s erekciou, ktoré sa týkajú hlavne vzniku, udržania a tvrdosti erekcie, môžu byť rôznej intenzity od slabej až po úplnú erektilnú dysfunkciu
  • ťažkosti v súvislosti s libidom, čiže sexuálnym apetítom, ktoré nastávajú tak u mužov ako aj u žien, veľký vplyv na to majú hormóny aj životospráva
  • problémy týkajúce sa orgazmu, čiže dosiahnutia vyvrcholenia, kde platí, že buď ide o príliš rýchly orgazmus, najmä u mužov, alebo o anorgazmiu
  • v rámci sexuálneho zdravia netreba opomínať ani potenciu u mužov, čiže dozrievanie a pohyblivosť spermií, u žien zas plodnosť, čiže o tehotenstvo

Ako najlepšie podporiť sexuálne zdravie

Sexuálne problémy, ochorenia a ťažkosti je možné riešiť rôznymi spôsobmi. V prípade, ak ide o začínajúci stav, je možné realizovať aj niektoré podporné opatrenia a využiť rôzne režimové zmeny a cielené prostriedky. Ak stav zanedbáte, musíte už ísť za lekárom.

Tu sú možnosti, ako viete podporiť sexuálne zdravie:

Pravidelný pohlavný styk: Hoci sa to na prvý pohľad príliš nezdá, to najlepšie, čo môžete hneď na úvod spraviť, je snažiť sa mať sex čo najviac a pravidelne. Ak vám to aj spočiatku nepôjde tak, ako si predstavujete, snažte sa, tu je dôležitá spolupráca s partnerom. V prípade, ak nie je možné mať častejšie sex, alternatívou môže byť aj masturbácia.

Nové polohy, hračky a techniky: Stereotyp a rutina sú veľkí nepriatelia kvalitného sexu a aby ste ich zmenili, mali by ste skúsiť nové veci. Kamasútra je to, čo vám otvorí oči, no nebráňte sa ani niektorým novým sexuálnym technikám. V sexshopoch potom viete nájsť veľký výber pomôcok a hračiek určených pre mužov aj pre ženy.

Čokoláda, jahody aj ustrice: Zvýšiť chuť na sex môžete pomerne jednoduchou aj zmenou jedálnička, aspoň jednorazovo. Spravte si večeru, ktorá budete pozostávať z obľúbených stimulačných potravín a surovín, ktoré zvýšia chuť a zlepšia aj prekrvenie pohlavných orgánov. Stavte na ustrice, jahody, banány, čokoládu, šľahačku aj chilli.

Šport: Sexuálne zdravie je v mnohých prípadoch odrazom celkového zdravotného stavu a ak ho chcete zlepšiť, športovanie je najúčinnejší prostriedok. Vyskúšajte najmä komplexné aktivity zamerané na vytrvalosť a výbušnosť, napríklad beh kombinovaný so šprintom alebo skákanie na švihadle. Nabudíte krvný obeh a zvýšite aj svoje libido.

Studená voda: Tento trik pomôže hlavne mužom, nakoľko ide o jednoduchý spôsob, ako stimulovať testosterón a jeho hladinu v tele, čiže podporiť sexuálny apetít a potenciu. Stačí jedna studená sprcha a hladina testosterónu stúpne behom chvíľky. V prípade žien zas pomôže na stimuláciu krvného obehu a lepšie prekrvenie genitálií.

Prírodné afrodiziaka: Viete, čo majú spoločné Tribulus Terrestris, Maca, Ženšen alebo Zázvor? Ide o prírodné a rastlinné afrodiziaka, ktoré zvyšujú libido, sexuálny apetít a zlepšujú aj prekrvenie pohlavnej sústavy. Výsledkom je zvýšenie kvality sexuálneho života a podpora zdravia, najmä ak ide o libido u žien a problémy s erekciou u mužov.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú sexuálne zdravie

Okrem pozitívneho pôsobenia môžete zlepšiť a podporiť sexuálne zdravie a kvalitu svojho sexuálneho života aj tým, že sa budete snažiť minimalizovať pôsobenie niektorých faktorov a vplyvov. Ide o kombináciu vnútorných faktorov a tiež vplyvov okolia.

Toto sú najviac negatívne faktory, ktoré minimalizujte:

Alkohol a fajčenie: U mužov a aj u žien je najviac problémovým faktorom životný štýl a v tomto ohľade hrajú prím alkohol a fajčenie. Škodlivý je prakticky každý druh alkoholu, ak už si chcete niečo dať, tak maximálne pohár vína ako afrodiziakum a aj to len občas. Čo sa týka fajčenia, tam nie je treba príliš zdôrazňovať jeho negatívny vplyv.

Nezdravá strava: Druhým negatívnym faktorom spadajúcim pod životosprávu je zlá strava. Jedálniček do veľkej miery ovplyvňuje činnosť pohlavnej sústavy a jej zdravie, má vplyv na kvalitu stoporenia, libido, potenciu, hormóny a samozrejme plodnosť. Problémom je priveľa cukru, solí, tukov a špeciálne v prípade mužov aj priveľa fytoestrogénov.

Pohyb a oddych: Príliš málo pohybu, ale aj príliš málo oddychu, sú tiež negatívnymi faktormi pre sexuálne zdravie a kvalitu sexuálneho života. Ak nemáte dostatok fyzickej aktivity, pohybu alebo športu, klesá vaša kondícia a zhoršuje sa krvný obeh. Málo oddychu, najmä málo spánku, spôsobuje vyčerpanosť a problémy s erekciou.

Externé faktory: Do tejto kategórie patria niektoré druhy liekov a liečiv, napríklad na srdce, cievy alebo proti depresii, ochorenia nesúvisiace zdanlivo so sexuálnym zdravím, napríklad neurologické ochorenia, hormonálne problémy a ťažkosti alebo prirodzené zmeny hormónov v dôsledku veku a tiež vplyv stresu a zvýšenej záťaži v zamestnaní.

Prípravky a podporné prostriedky pre mužov a ženy

Jednou z možností, ktoré boli spomenuté aj vyššie, sú rôzne voľne predajné a voľne dostupné prípravky určené pre zlepšenie sexuálneho zdravia a kvality sexuálneho života. Obvykle sú založené na kombinácii rastlinných extraktov, aminokyselín a vitamínov.

Vďaka tomu majú veľmi prirodzené pôsobenie, ktoré so sebou prináša minimálne riziko nejakých vedľajších účinkov a nežiaducich efektov. Prípravky sú jednoduché na užívanie, ide totiž o perorálne tabletky alebo kapsuly, ktoré stačí prehltnúť v určenej dávke raz alebo dva krát za deň. Niektoré stačí užiť hodinu či tesne pred pohlavným stykom.

Ide o prípravky pre mužov a ženy, toto sú ich vlastnosti:

  • založené sú na pôsobení bylinných látok a zložiek, najmä ak ide o overené a známe afrodiziaka, ktoré podporujú zvýšenie pohlavných hormónov
  • doplnené sú o aminokyseliny zlepšujúce prekrvenie pohlavnej sústavy a genitálií, čo pomáha tak mužom na erekciu, ako aj ženám na zvýšenie libida
  • absencia syntetických látok a liečiv je plusom z hľadiska dostupnosti, netreba chodiť za lekárom a mať recept, no aj z pohľadu vedľajších účinkov
  • pri užívaní sú nežiaduce efekty minimálne alebo žiadne, občas sa vyskytnú tráviace ťažkosti, prípravky ale nemôžu užívať ľudia s ochoreniami srdca

Najčastejšie otázky o sexuálnom zdraví

Problémy s erekciou, libidom alebo potenciou má čoraz viac mužov aj žien a vidno to aj na ich záujme o tieto témy v internetovom priestore. Viaceré online diskusie a fóra obsahujú čoraz viac otázok a dotazov týkajúcich sa sexuálneho zdravia aj života.

K najviac rozoberaným témam v diskusiách patria tieto:

Aký vplyv má stereotyp na kvalitu sexuálneho života?

Oveľa väčší, ako si myslíte. Stereotyp totiž zabíja nielen kreativitu, ale aj spontánnosť a to je, najmä v prípade dlhodobých vzťahov, veľmi dôležitý aspekt kvality sexuálneho života. Príliš veľa stereotypu prináša so sebou pokles libida a problémy s erekciou.

Ako často treba mať sex, aby sa tým podporilo libido?

Viaceré prieskumy ukazujú, že pre zachovanie zdravého sexuálneho života by to malo byť aspoň 3 krát za týždeň, v opačnom prípade dochádza k poklesu sexuálneho apetítu. Ak nemáte aktuálne možnosť mať pohlavný styk, náhradou je masturbácia.

Ak mám raz za čas problém s erekciou, treba ísť za lekárom?

Ojedinelé ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie nemusia byť ešte dôvodom, aby ste ihneď utekali za lekárom, no jedná sa o varovný signál. Nepodceňujte ho, problém sa môže zhoršiť. Zlepšite životosprávu a skúste napríklad prírodné afrodiziaka.

Súvisia spolu stres a sexuálne zdravie a ak áno, ako?

Zvýšená hladina stresu so sebou prináša aj zvýšenú hladinu stresového hormónu kortizol. Ten pôsobí proti pohlavným hormónom a ich fungovaniu, čiže proti testosterónu aj estrogénu. Čím menej je týchto hormónov, tým horšie funguje pohlavná sústava.

Má pravidelný pohlavný styk nejaké účinky na zdravie?

Áno, má a to tak na to fyzické, ako aj na mentálne. V prípade fyzického ide o zlepšenie stavu srdca a ciev, zlepšenie kondície a tiež zdravia močových ciest a u mužov aj prostaty. Mentálne zdravie ovplyvňuje odbúraním napätia a zvýšením vitality.

Tipy pre podporu sexuálneho zdravia zmenou životosprávy

Sexuálne zdravie môže byť v mnohých prípadoch barometrom celkového zdravia, napríklad u mužov platí, že ak majú problémy s erekciou, obvykle majú aj problémy so srdcom, cievami a krvným obehom. Zároveň bežné zdravie spätne ovplyvňuje to sexuálne.

Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho sexuálneho života a podporiť sexuálne zdravie dlhodobo a prirodzene, zamerajte sa na zlepšenie svojho životného štýlu

V tomto ohľade viete spraviť veľa už aj jednoduchou zmenou jedálnička. Vyraďte z neho všetky ťažké, mastné a vyprážané jedlá, rovnako tak aj polotovary a fast food jedlá. Dajte si pozor na nadmernú konzumáciu sladkosti, chipsov a pochutín s veľkým množstvom solí. Naopak, jedzte viac orechov, ovocia, zeleniny, semiačok a zdravých rýb.

Ak ide o životný štýl, zmeny spravte v týchto oblastiach:

  • obmedzte konzumáciu alkoholu, u mužov je rizikom najmä pivo
  • ak fajčíte, skoncujte s tým, to platí tak pre mužov, ako aj ženy
  • stres patrí tiež medzi rizikové faktory, snažte sa ho minimalizovať
  • veľmi dôležitý je spánok, aspoň 9 hodín každý deň a bez prerušení
  • tiež majte čo najviac pravidelného pohybu, ideálne v prírode
  • obmedzte aj pracovné vyťaženie, naopak, majte viac koníčkov

Ak ide o pohyb, okrem bežnej chôdze je dôležité venovať sa nejakému športu alebo cvičeniu. Tu platí, že pravidelné športovanie, napríklad plávanie, beh alebo kolieskové korčule, zlepšujú fyzickú kondíciu a pomáhajú aj krvnému obehu, čo je dôležité pre erekciu. Muži by sa ale mali vyhýbať bicyklovaniu kvôli vplyvu na semenníky a potenciu.

Čítať viac