Strie

Podrobnejšie o téme

Strie">

Strie nie sú iba nejaký bežný kozmetický problém, na ktorý stačí použiť krém, masť alebo gél. Ide o trhlinky na koži, ktoré vznikajú vtedy, ak príde k oslabeniu jej elasticity alebo vplyvom zväčšenia hmotnosti. Nastávajú tak u žien, ako aj u mužov či u detí.

U žien sú typické najmä v tehotenstve a po pôrode, kedy vznikajú hlavne na bruchu. U mužov sú zas strie časté na nohách a chrbte, hlavne na stehnách, príčinou je v tomto prípade zväčšenie objemu svalovej hmoty, najmä v puberte počas dospievania. Ako strie zmierniť, ktoré rizikové faktory minimalizovať a čo na ne pomáha? Čítajte tu.

Čo sú strie, aké majú príznaky a kedy a kde sa objavujú

Strie vznikajú v dôsledku zmien na pokožke a to tak u mužov, ako aj u žien. Z biologického hľadiska ide o trhliny, ktoré sa objavujú najmä na tých miestach, ktoré sú najviac namáhané a v ktorých dochádza  k najväčším zmenám objemu podkožného tkaniva.

Strie sú mikrotrhliny na pokožke, ktoré vznikajú pri poškodení povrchových vrstiev kože a tieto poškodené tkanivá sú nahradené spojivovým tkanivom

Spočiatku majú červenú alebo fialovú farbu, neskôr však toto spojivo vybledne a zostane belavé, nakoľko nemá pigmentové bunky ako pokožka

Strie sú dlhodobé a zmena tkaniva v tomto mieste je už nevratná

Okrem ich typického vzhľadu sú charakteristické aj tým, že niekedy môže ich okolie mierne svrbieť, prípadne môžete mať pocity pálenia alebo bolesti. Tieto prejavy sú však krátkodobé a menej intenzívne. V striách prúdi krv, citlivosť tohto miesta je zachovaná. Najčastejšie vznikajú na bruchu, chrbte a potom na nohách, najmä na stehnách.

Ak ide o príčiny a faktory, kedy strie vznikajú, ide o:

  • veľmi časté sú u žien v tehotenstve a po pôrode, najmä na bruchu, kde príde počas gravidity k nárazovému zväčšeniu objemu podkožných vrstiev
  • typicky vznikajú strie aj v čase výraznej hormonálnej nerovnováhy spolu so zmenami podkožného tkaniva, čo nastáva predovšetkým počas puberty
  • medzi všeobecné rizikové faktory patria aj rýchle priberanie, rýchle schudnutie alebo nejaké mechanické napätie v pokožke, napríklad na bruchu a nohách
  • strie môžu vzniknúť aj pri strate elasticity a pevnosti pokožky, čo súvisí najmä s poklesom kolagénu a elastínu, napríklad vplyvom starnutia kože

Ako zmierniť strie a čo na ne pomáha doma

Hoci odstrániť strie bez nejakej korekčnej kozmetickej chirurgie nie je možné, viete zmierniť ich výskyt a prejavy v rámci domácej liečby a opatrení doma. Dôležité je skombinovať podporné režimové opatrenia, zníženie rizikových vplyvov a lokálne prípravky.

Tu sú prostriedky a možnosti, ktoré vám na strie pomôžu:

Zlepšenie jedálnička: V stravovaní je základ zlepšenia výživy a stavu pokožky, takže aj zlepšenie jedálnička vám pomôže zlepšiť elasticitu a flexibilitu kože a podporiť tvorbu elastínu a kolagénu. Konzumujte najmä ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny, orechy, vajcia, semiačka a zdravé oleje, vyhýbajte sa mastným, tučným a vyprážaným jedlám.

Pitný režim: Nielen stravovaním, ale aj pitným režimom môžete veľmi dobre vyživovať pokožku, navyše ju takýmto spôsobom aj pomerne rýchlo dokážete hydratovať zvnútra. Ak ide o základ pitného režimu, ten by mala tvoriť čistá voda v objeme 2,5 litra denne, doplniť ju môžu čaje. Naopak, vyhýbajte sa alkoholu a rôznym sladeným limonádam.

Masáž a studená voda: Výborným spôsobom na zvýšenie elasticity a zároveň podporu pevnosti pokožky je masáž. Tú môžete robiť bruškami prstov, masážnou rukavicou alebo masážnou kefou a ideálne buď s využitím nejakých prírodných olejov, alebo počas kúpeľa či sprchovania. Použite na to kombináciu striedania studenej a teplej vody.

Cviky a pohyb. Veľmi prospešný z hľadiska prevencie aj dlhodobého pôsobenia je pohyb. Chôdza, beh, plávanie a korčuľovanie pomôžu jednak zmierniť riziko rýchleho priberania a zároveň zlepšujú elasticitu pokožky. Využiť môžete aj špeciálne cviky na stehná, zadok, boky, chrbát a brucho, ktoré budú zamerané na najviac rizikové partie.

Prírodné prostriedky: Doma si viete spraviť tiež rôzne obklady alebo zmesi, ktorými budete potierať pokožku tam, kde je najväčšie riziko vzniku strií alebo kde sa už strie objavili. Využiť na to môžete overené prírodné prostriedky, napríklad kokosový a olivový olej, vaječné bielka, včelí vosk, citrónovú šťavu, harmanček či iné bylinky.

Krémy a kozmetika: Zmierniť prejavy a priebeh strií vám pomôžu aj niektoré kozmetické prípravky alebo krémy, gély, balzamy, séra, telové mlieka a podobne. Sú založené aj na viacerých prírodných látkach, vitamínoch, extraktoch a výťažkoch, ktoré pôsobia na vlastnosti a stav pokožky. Viaceré z nich vám pomôžu aj ako make-up na prekrytie strií.

Voľne dostupné liečivá: Podobu rôznych krémov, emulzií a mastí môžu mať nielen bežné kozmetické produkty a voľne dostupné prípravky, ale aj špeciálne liečivá. Tie sú tiež voľne dostupné bez receptu, avšak platí, že obsahujú viac účinných a syntetických liečiv, napríklad heparín a alantoín, ktoré pôsobia komplexne a intenzívne na jazvy.

Strie u žien v tehotenstve a po pôrode

Špecifickou situáciou, kedy sa strie vyskytujú vo väčšej miere, je tehotenstvo a pôrod. Ide o prípady, ktoré sú rizikové hlavne tým, že dochádza k spojeniu viacerých negatívnych vplyvov a to zmien v hormonálnej rovnováhe a tiež k zväčšeniu brucha.

Tu sú špecifiká týkajúce sa ich príčin, výskytu aj riešení:

Príčiny a výskyt: Strie v tehotenstve vznikajú nadmerným rozťahovaním pokožky a zároveň stratou jej prirodzenej pružnosti a pevnosti v dôsledku poklesu kolagénu a elastínu. Najviac sa objavujú na bruchu, stehnách, zadku, bokoch a prsníkoch. Rizikovými faktormi bývajú aj celkové priberania a zväčšenie podkožných tkanív a slabšia hydratácia.

Prevencia voči vzniku: Počas tehotenstva môžete preventívne zmierniť vznik strií a ich prejavy režimovými opatreniami. Zamerajte sa na ľahšiu masáž a cviky najmä na brušné svaly, jedzte viac zeleniny, ovocia, strukovín a rýb, skúste masáž s kefou či masážnou rukavicou a preventívne a dlhodobo potierajte pokožku prírodnými olejmi.

Riešenia a liečba po pôrode: Po pôrode vám najlepšie pomôžu voľne dostupné kozmetické a iné prípravky s lokálnym pôsobením a vonkajšou aplikáciou. Ide najmä o balzamy, krémy, masti, gély a rôzne séra, niektoré aj s efektom peelingu. Doma si zas viete spraviť obklady, napríklad z prírodných olejov, bambuckého masla a včelieho vosku.

Krémy, balzamy a kozmetika na domácu liečbu

Ak chcete zlepšiť v rámci prevencie vlastnosti pokožky, prípadne sa už u vás strie objavili a chceli by ste zmierniť ich prejavy a výskyt, môžete na to využiť kozmetické produkty ako aj vonkajšie prípravky z kategórie liečiv, ktoré sú určené na lokálnu aplikáciu.

Ak ide o lieky, tie sú dostupné voľne a bez receptu, obvykle sa k nim však ľudia dostanú až na základe odporúčania lekára. Majú podobu gélov, krémov a mastí a pomáhajú všeobecne aj na jazvy a ich hojenie. Obsahujú tak látky typu heparín alebo alantoín, ako aj kyselinu hyalurónovú či cibuľový extrakt. Pozor ale na ich použitie počas dojčenia.

Čo sa týka kozmetických a podporných prípravkov, tak:

  • v tomto prípade ide tiež o vonkajšie a lokálne formy produktov, najmä balzamy, séra, gély, krémy, masti, telové mlieka alebo oleje rozličnej konzistencie
  • v ich obsahu sú prírodné aj syntetické látky, najmä vitamíny A a E, mentol, retinol, kyselina salicylová, L-Karnitín, nechtík lekársky alebo aloe vera
  • populárne sú aj oleje a tuhé maslá prírodného typu, napríklad bambucké a kakaové maslo a z olejov ricínový, jojobový, mandľový a avokádová olej
  • cieľom týchto prípravkov môže byť podporiť výživu pokožky, zlepšiť jej elasticitu, pevnosť a flexibilitu, prípadne prekryť strie a lepšie ich maskovať

Najčastejšie otázky o striách

Čo robiť, ak mi nepomôžu kozmetika a lokálne prípravky, aké sú ďalšie riešenia? Aké ďalšie príznaky a prejavy strie majú? Ako sa postupne mení vzhľad strií? Tieto, ale aj mnoho iných otázok a dotazov, sa ľudia dosť často pýtajú na internetových fórach.

Tu sú odpovede na tie témy, ktoré sa objavujú najviac:

Vyskytujú sa strie častejšie u ľudí vo vyššom veku?

Takáto priama úmera neplatí, naopak, najviac sa ich objavuje práve v puberte počas rastu u chlapcov, prípadne aj u dievčat. Rizikovým faktorom je však oslabenie elasticity kože a zníženie produkcie kolagénu a elastínu, čo môže v starobe nastať skôr.

Môžu strie súvisieť aj s nejakými ochoreniami v tele?

Áno, je to možné, ale obvykle sa nejedná o typický príznak žiadneho závažného ochorenia. Ak, tak najčastejšie ide o problémy hormonálneho typu, najmä zvýšenou hladinou kortizolu, alebo o dlhodobejšie ťažkosti súvisiace so srdcom, cievami a krvným obehom.

Ako strie vyzerajú a mení sa po čase ich vzhľad?

Spočiatku sú strie červené a tenké prúžky, ktoré sú obvykle hladké alebo len mierne navýšené a majú pozdĺžny tvar. Neskôr sa sfarbia do fialova, bordova alebo modra, obvykle po pár týždňoch až mesiacoch. Po niekoľkých mesiacoch potom zvyknú obelieť.

Sú okrem viditeľných jazvičiek prítomné aj iné príznaky?

Je to individuálne, ale niekedy sa, aj vzhľadom na stav okolitej pokožky alebo príčiny vzniku strií, môžu objaviť začervenanie v okolí, pocit svrbenia, zvýšenie citlivosti alebo dokonca aj pálenie či bolesť na pokožke. Pri komplikáciách hrozí aj vznik zápalov.

Aké chirurgické zákroky sa na strie využívajú najviac?

V rámci kozmetickej a estetickej chirurgie a medicíny sa používajú zákroky zamerané na zmiernenie jaziev a na úplné odstránenie strií z pokožky. Ide o laserovú terapiu, lokálny rádiofrekvenčný zákrok, svetelnú terapiu, mikrodermabráziu a peeling.

Tipy pre na prevenciu strií cez režimové opatrenia

Predchádzať vzniku strií je možné zlepšením životosprávy a niektorými režimovými opatreniami, ktoré ovplyvnia priberanie, hormonálnu rovnováhu a pružnosť a pevnosť kože práve v miestach s najväčším rizikom, čiže na bruchu, chrbte a na nohách.

Prevencia by sa mala sústrediť na kombináciu obmedzenia rizikových a negatívnych faktorov a zároveň na podporu zdravia kože a jej správneho vyživovania

Veľmi dôležitá je kontrola hmotnosti, aby ste sa vyhli extrémne rýchlemu priberaniu. Tomu sa snažte prispôsobiť svoju životosprávu, takže sa vyhýbajte tučným a kalorickým jedlám alebo nápojom a rovnako tak majte pravidelný pohyb. Riziková je však aj opačná situácia, čiže stav, kedy by malo prísť k extrémne rýchlemu schudnutiu z nadváhy.

Dôležité je podporiť tiež elasticitu a pevnosť pokožky:

  • to môžete jej vyživovaním a cez rozličné krémy, gély alebo masti
  • prospešná je aj pravidelná masáž rizikových miest v tehotenstve
  • pomôcť môže aj striedavé sprchovanie sa studenou a teplou vodou
  • pomôžu vám s tým aj ovocie, zelenina, ryby, vajcia a strukoviny
  • skúste bylinkové obklady z harmančeka, aloe vera a včelieho vosku
  • nezabúdajte na pitný režim, denne pite aspoň 2,5 litra čistej vody

V rámci režimových opatrení treba obmedziť aj alkohol a fajčenie, pozor si dávajte na nejaké viac intenzívne športovanie, fyzickú aktivitu a cvičenie. Využívajte tiež kozmetiku a lokálne prípravky s obsahom kolagénu, elastínu, kyseliny hyalurónovej a zdravých prírodných olejov, najmä kakaového, mandeľového, kokosového, olivového a ricínového.

Čítať viac