Kokosový olej: Aké ma účinky a použitie na zdravie a varenie, vlastnosti a zloženie

Kokosový olej: Aké ma účinky a použitie na zdravie a varenie, vlastnosti a zloženie

Kokosový olej je špeciálnym druhom oleja, ktorý sa vyrába z dužiny kokosových orechov. Ide o rastlinný tuk, ktorý má vonkajšie aj vnútorné využitie, napríklad na vlasy, zuby, tvár, akné, strie, ezém a pokožku celkovo, no pomáha aj na chudnutie a imunitu.

Tento olej pôsobí nielen na telo a jeho zdravie, ale aj ako klasická potravina na konzumáciu v kuchyni, využívajú ho viaceré recepty. Pozor si však treba dávať na dávkovanie, nakoľko v nadmernom množstve vie byť aj škodlivý. Ak chcete vedieť, aké sú všetky jeho účinky, či ho možno použiť aj v tehotenstve a iné praktické veci, čítajte ďalej, dozviete sa.

Čo je Kokosový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kokosový olej patrí medzi rastlinné oleje, má tuhú konzistenciu, nakoľko ide o čistý tuk, pričom sa vyrába z kokosového orecha, čo je plod stromu kokosovníka obyčajného. Olej sa vyrába studeným lisovaním. Je ľahko stráviteľný a používa sa bežne aj v kuchyni namiesto iných olejov či masla, má lahodnú chuť a vôňu, rozpúšťa sa pri teplote 25 °C.

Čo sa týka jeho pozitívnych vplyvov na zdravie, tie vychádzajú z mnohých prospešných látok. V zložení Kokosového oleja možno nájsť vitamíny A, C aj E, kyseliny, napríklad laurovú, kaprinovú a kaprylovú, stopové prvky a minerály, ale aj MCT oleje a vlákninu.

BIO Extra Kokosový olej

 • 100% čistý olej, nerafinovaný, nebielený, nedehydrovaný a neparfumovaný
 • Ľahko stráviteľný
 • Tepelne stabilný, nedochádza k jeho prepaľovaniu, vhodný do teplej aj studenej kuchyne

Kokosový olej BIO

 • je vhodnou náhradou všetkých tukov na pečenie, varenie alebo smaženie
 • hydratuje a zvláčňuje suchú pokožku
 • je vhodný na ošetrenie suchých a poškodených vlasov, na masáže

Viacero týchto látok je pre telo dôležitých a ich nedostatok vie spôsobiť:

Pokles imunity a vitality: Mnohé zložky majú antibakteriálne a antiseptické účinky a ich nedostatok môže spôsobovať horšiu obranyschopnosť a viac únavy.

Horšie zdravie pokožky: Látky obsiahnuté v Kokosovom oleji podporujú vyživovanie pokožky, spomaľujú jej starnutie a zabezpečujú dobré hojenie poranení.

Tráviace a zažívacie ťažkosti: V tomto ohľade ide hlavne o spomalenie trávenia a metabolizmu, výsledkom môžu byť ťažkosti s pravidelnosťou stolice.

Čo sa týka odporúčaní, kedy a kto by mal tento olej najviac využívať, tak:

 • navonok hlavne ženy na zlepšenie výživy a proti lámavosti vlasov
 • všeobecne každý, kto má problémy so zápchou a pomalým metabolizmom
 • ľudia, ktorí majú nedostatok energie a trápia ich častejšie zápaly
 • každý, kto chce chudnúť a hľadá dobrý zdroje energie pri diétach

RIZIKÁ A NEŽIADUCE ÚČINKY

Ak ide o možné vedľajšie účinky, pri dodržiavaní odporúčaných dávok by sa nemuseli v tejto oblasti objaviť žiadne závažné riziká. Na úvod však môžu prísť črevné ťažkosti, dlhodobo nadmerné užívanie oleja môže vysušovať pokožku alebo zhoršiť krvný obeh.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Kokosového oleja

Kokosový olej je rastlinný tuk, ktorý je v prirodzenej forme v tuhej konzistencii a takýmto spôsobom má využitie v kuchyni, perorálne aj navonok. Ako to však už pri podobných olejoch býva, extrakty a výťažky z neho sa používajú aj v ďalších produktoch.

Čo sa týka jednotlivých typov a foriem, tu je viac informácií:

Stužená forma oleja: Štandardný Kokosový olej nájdete v rôznych veľkostiach balenia v nehydrogenizovanej forme, čiže nie v tekutej, ale v tuhej. Hľadajte taký typ a takú značku, ktorá je v bio kvalite a obsahuje panenský olej bez iných prísad.

Iné perorálne: Čo sa týka využitia oleja v inej forme, možno nájsť doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, kde je extrakt z oleja súčasťou širšieho zloženia. Tieto prípravky pomáhajú na srdce, imunitu aj pohybový aparát. Kúpiť viete aj olej v spreji

Vonkajšie produkty: V rámci širšieho zloženia viete využiť pozitívne účinky tohto oleja aj v niektorých vonkajších prípravkoch a kozmetických produktov. Tie sú určené obvykle na pokožku, vlasy či nechty, napríklad krémy, masti a balzamy.

Pri dávkovaní a používaní Kokosového oleja dodržujte tieto pravidlá:

 • ak ide o olej v spreji, 1 až 2 streky postačujú, napríklad na panvicu
 • štandardná forma Kokosového oleja sa používa v kuchyni ako bežný olej či maslo
 • pri tabletkách a kapsulách dodržiavajte odporúčané dávkovanie výrobcom
 • navonok ho viete naniesť a rozotrieť lokálne na pery aj pokožku

Účinky a na čo Kokosový olej pomáha

Pokiaľ ide o cielené použitie Kokosového oleja, ten sa využíva predovšetkým navonok, kde má pozitívny vplyv na kožu, vlasy aj nechty. Jeho použitie je možné aj vnútorne v podobe rôznych prípravkov. Bežne ho viete využiť aj pri varení v kuchyni.

Toto sú tie oblasti, kde má Kokosový olej najlepšie účinky:

Tráviaci systém a zažívacie ťažkosti

Ak ide o použitie Kokosového oleja vnútorne, tu pomáha na podporu trávenia a hlavne v prípade, ak máte problémy so stolicou, či už ide priamo o zápchu, alebo pravidelnosť stolice. Pomáha na prečistenie čriev aj detoxikáciu organizmu.

Chudnutie a metabolizmus

Špecifické sú účinky oleja na zníženie hmotnosti, nakoľko jednak podporuje metabolizmus dôležitý pre spaľovanie tukov, ale zároveň pomáha aj na zníženie nadmernej chuti do jedla. Dodáva telu dostatok energie pre cielené cvičenie na chudnutie.

Obranyschopnosť a vitalita

Látky obsiahnuté v oleji majú antiseptické, antibakteriálne, protiplesňové a protivírusové účinky. Pomáhajú na posilnenie imunity, na prevenciu pred chrípkou a prechladnutím. Olej tiež zlepšuje energetický metabolizmus, vitalitu a potláča únavu.

Pokožka a pleť

Ak ide o vonkajšie pôsobenie Kokosového oleja, najčastejšie sa používa na suchú pleť a pokožku všeobecne. Pomáha na vyrážky, ekzémy, premastenie a upokojenie pokožky, popraskanú kožu, hojenie rán, vrásky, jazvy, strie a pigmentové škvrny.

Vlasy a nechty

Rovnako tak môžete olej použiť na nechty a nechtové lôžka, kde zabezpečuje ich vyživovanie a hydratáciu. Ak ide o vlasy, pomáha na vyživovanie vlasových folikulov aj kože, zlepšuje pevnosť a lesk vlasov, pomáha proti ich lámavosti a na štiepenie ich končekov.

Ďalšie účinky

Ak ide o ďalšie pôsobenie, Kokosový olej znižuje aj hladinu cukru v krvi, podporuje nervový systém, pomáha na pery a ich zvlhčenie, zlepšuje vzhľad zubov a vďaka antioxidantom spomaľuje predčasné starnutie buniek a zmierňuje vplyv voľných radikálov.

VYBERAJTE SI LEN KVALITU

Ak chcete naplno využiť všetky spomínané pozitívne vplyvy a účinky Kokosového oleja, vyberajte si iba kvalitné produkty s jeho obsahom. Prednosť dajte známym a overeným značkám, olejom v bio kvalite, ideálne aj s raw zložením a bez ďalších prísad.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Kokosovým olejom

Čo sa týka praktického použitia, ale aj pôsobenia Kokosového oleja, viacero ľudí sa na internetových fórach zaujíma aj o špecifické témy, napríklad o možnostiach použitia v tehotenstve, o prípadných prekážkach pri používaní alebo o rizikách pre zdravie. Takéto otázky sú pomerne časté a najmä sú dôležité.

Tu sú dotazy, témy a otázky, ktoré sa objavujú najviac:

Má Kokosový olej aj nejaké nevýhody alebo riziká?

Áno, pričom väčšina z nich vyplýva práve zo zloženia a látok, ktoré sa v oleji nachádzajú. Ide o možné riziká zlého vplyvu na cholesterol, krvný obeh a pri nadmernom používaní má zlý vplyv na trávenie, hlavne spôsobuje hnačku, môže zhoršiť aj imunitu.

Je možné olej použiť aj u žien v tehotenstve a po pôrode?

Áno, ale v zdravom množstve a to tak vnútorne, ako aj navonok. Pri vonkajšom použití sa využívajú jeho účinky na pokožku a hlavne na strie, ktoré sú v tehotenstve a po pôrode časté. Vnútorne ho môžete používať v kuchyni, no nie pravidelne a nadmerne.

Ako sa dá použiť Kokosový olej v kuchyni?

Presne tak, ako bežný olej, prípadne aj namiesto masla. Olej možno použiť na tepelnú úpravu pokrmov, ale aj do studených šalátov, môžete si ho tiež natrieť na pečivo. Môžete ho využiť na opraženie cibuľky či mäsa, ale aj na sladké pokrmy, napríklad palacinky.

Sú potrebné nejaké špeciálne opatrenia pre skladovanie?

V zásade nie, no treba brať do úvahy špecifiká ohľadom konzistencie oleja v jeho najviac používanej stuženej forme. Kokosový olej sa totiž roztápa pri teplote od 25 °C, takže ho skladujte na suchom mieste mimo dlhodobého priameho slnečného žiarenia.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kokosový olej

Čo sa týka konkrétnych prípravkov a produktov obsahujúcich Kokosový olej, najčastejšie sa jedná o podobu tuhého oleja využiteľného štandardne v kuchyni. K dispozícii sú dokonca aj veterinárne prípravky, zakúpiť sa dá aj špeciálny Kokosový olej pre psov.

Sortiment produktov využiteľných pre ľudské zdravie zahŕňa:

V ponuke sú štandardné Kokosové oleje v tuhom skupenstve, ale aj kokosový olej v spreji, vyživujúce masky na nohy, kapsuly, tabletky, masti, mydlá a rôznu kozmetiku

Pokiaľ ide o tieto prípravky, bez ohľadu na danú značku či typ:

 • ponúkajú prírodné zloženie, nie sú v nich žiadne syntetické rizikové látky
 • jednoduchú kúpu, všetko sa jedná o produkty dostupné voľne bez receptu
 • bezproblémové použitie a minimálne riziko nežiaducich účinkov

V prípade štandardného Kokosového oleja máte na výber rôzne typy, či už pôjde čisto o olej bez prísad, alebo aj s nejakou príchuťou, napríklad škorice. Siahnuť môžete po menších baleniach so špecializáciou použitia na pokožku, ale aj po veľkých panenských olejoch s objemom 1000 ml, ktoré sú využiteľné aj do kuchyne. Hľadajte však bio kvalitu.

Čo sa týka použitia iných foriem, pre dospelých aj pre deti sú dostupné tiež niektoré doplnky výživy perorálneho typu, hlavne ak ide o tabletky alebo kapsuly. V tomto prípade je Kokosový olej jednou z viacerých zložiek, napríklad spolu s kolagénom či vitamínmi.

Spomínané doplnky výživy pomáhajú v závislosti od zloženia na pohybový aparát, imunitu, nervy alebo aj cievy. Čo sa týka možností vonkajšieho použitia, tu je Kokosový olej vo forme extraktu v rámci širšieho zloženia súčasťou rozličných krémov, mastí, mydiel, vyživujúcich masiek a iných kozmetických produktov. Viaceré sú určené aj pre deti a bábätká.

BIO Extra Kokosový olej

 • 100% čistý olej, nerafinovaný, nebielený, nedehydrovaný a neparfumovaný
 • Ľahko stráviteľný
 • Tepelne stabilný, nedochádza k jeho prepaľovaniu, vhodný do teplej aj studenej kuchyne

Kokosový olej BIO

 • je vhodnou náhradou všetkých tukov na pečenie, varenie alebo smaženie
 • hydratuje a zvláčňuje suchú pokožku
 • je vhodný na ošetrenie suchých a poškodených vlasov, na masáže

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kokosový olej

Bez ohľadu na to, ktorú formu alebo typ prípravkov a produktov s obsahom Kokosového oleja si vyberiete, najlepšie spravíte, ak si pre ich nákup vyberiete lekáreň. Je tu najlepší sortiment a zároveň aj dostatočná odborná úroveň a zázemie pri predaji.

Okrem kamenných lekární viete využiť aj nákup v tých internetových:

 • sortiment je nepomerne väčší, hlavne v tých známejších
 • máte k dispozícii viacero druhov hotovostnej aj bezhotovostnej platby
 • nemusíte nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
 • viete si všetky prípravky a produkty porovnať z pohodlia obývačky

Čo sa týka výberu konkrétnej lekárni, dajte prednosť tým, kde máte nielen výhodné ceny, ale ktoré sú hlavne známejšie a väčšie. Takéto značky majú obvykle rýchlejšie doručenie, viac možností platby a tiež širší sortiment skladom.

Nákup v online lekárni je pritom z hľadiska postupu podobný bežnej objednávke v eshope, ide o vec zopár kliknutí a viete ho spraviť aj cez smartfón, nielen cez počítač. Dobrou správou je, že viaceré väčšie online lekárne majú aj kamenné pobočky, kde si viete prípravky zarezervovať, prípadne pri väčšom nákupe získate aj bezplatné doručenie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.64

36 Hodnotení