Tipy a rady, ktoré koreniny a ktoré korenie sú najlepšie na chudnutie a trávenie

Tipy a rady, ktoré koreniny a ktoré korenie sú najlepšie na chudnutie a trávenie

Jednou z možností, ako podporiť zníženie svojej hmotnosti, metabolizmus a celkovo aj chudnutie, sú koreniny a korenie. Výhodou tohto typu prostriedkov je prirodzené pôsobenie, možnosť jednoduchého zakomponovania do existujúcich jedál a dlhodobý vplyv.

Mnohé koreniny pomáhajú aj na trávenie, spaľovanie tukov a tiež pozitívne ovplyvňujú fungovanie kardiovaskulárneho alebo nervového systému. Pochopiteľne, nejde o žiaden všeliek a podobne, ako aj pri iných prostriedkoch, aj v prípade korenia je potrebné odhadnúť správne množstvo, aby ste sa ním nepredávkovali a nebolo kontraproduktívne.

Aký vplyv majú koreniny na chudnutie a na aké oblasti pôsobia

Koreniny a korenie môže pomôcť na chudnutie z viacerých uhlov pohľadu. Samo o sebe vám určite nezaručí, že dokážete schudnúť desiatky kíl v priebehu pár dní, no v rámci širšej zmeny životosprávy a životného štýlu má jednoznačne pozitívne a podporné účinky.

V prípade korenia treba rozoznávať to, ktoré sa používa na dochutenie slaných a to, ktoré sa používa na dochutenie sladkých jedál. Prvá kategória má výhodu hlavne v tom, že toto korenie viete skombinovať so zdravými jedlami všeobecne priaznivými pre optimalizáciu telesnej hmotnosti, nakoľko ho viete použiť do polievok, šalátov aj hlavných jedál.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Všeobecne podporuje korenie chudnutie hlavne v týchto 4 špecifických oblastiach:

 • prvou je sekrécia žalúdočných štiav a žalúdočných kyselín, čo ovplyvňuje hlavne chuť do jedla, pocit plnosti a zároveň aj rýchlosť a kvalitu trávenia a zažívania
 • druhou významnou oblasťou je podpora metabolizmu, čiže látkovej premeny, čo má vplyv hlavne na rýchlosť celého procesu, rovnako tak na spaľovanie tukov
 • treťou oblasťou je celkový stav čriev, črevná mikroflóra a účinnosť vstrebávania jednotlivých látok, čo má vplyv aj na vylučovania odpadových látok z tela
 • štvrtou oblasťou je vplyv na hospodárenie organizmu s vodou, niektoré koreniny môžu totiž stimulovať vylučovanie vody a tekutín z tela, čo pomáha na chudnutie

Pri využívaní korenia pamätajte, že ide o prírodný typ dochucovadla, ktorý má aj svoje limity. Jednak korenie môže výrazne zmeniť chuť daného jedla, ale zároveň môže vplývať aj na iné oblasti fungovania organizmu. Obzvlášť pozor si dajte v prípade vplyvu na krvný tlak.

VPLYVY NA CELÉ TRÁVENIE

Plusom mnohých druhov korenín je, že pomáhajú na samotnú hmotnosť a jej zníženie komplexne, čiže takýmto spôsobom pôsobíte tak na trávenie, sekréciu žalúdočných štiav, stav čriev a črevnú mikroflóru, metabolizmus a rovnako tak aj na pravidelnosť stolice.

Ktoré koreniny na chudnutie sú najlepšie

Výber vhodného korenia na chudnutie nie vôbec ťažký. Mnoho korenín sa totiž bežne používa v šalátoch, do polievok alebo na dochutenie mäsa, prípadne aj v rámci pečenia sladkostí a múčnikov. Korenie môžete navyše využiť po celý rok.

Medzi korenie, ktoré je najlepšie na chudnutie, patria tieto typy:

Chilli korenie: Jedným z najbežnejších korení, ktoré sa používa aj v našej kuchyni, je chilli korenie. To sa hodí dokonale na podporu trávenia, nakoľko zvyšuje termogenézu a teda aj spaľovanie tuku. Zlepšuje aj metabolizmus a má prečisťujúce účinky na črevnú mikroflóru.

Kajenské korenie: Známe červené a štipľavé korenie patrí medzi veľmi známe prostriedky prečisťujúce organizmus. Pomáha na tvorbu slín, enzýmov a žalúdočných štiav, rovnako tak prečisťuje organizmus, zmierňuje nadúvanie a plynatosť a zlepšuje spaľovanie tuku.

Škorica: Na dochutenie polievok a aj pri pečení domácich sladkostí sa bežne využíva tiež škorica. Pôsobí tiež ako spaľovač tukov, pomáha ich odbúravať a pozitívne stimuluje krvný obeh dôležitý pre trávenie a metabolizmu. Pomáha tiež pri spracovaní cukru v tele.

Čierne korenie: Ďalším známym a rozšíreným typom korenia je čierne korenie. To pomáha lepšiemu tráveniu a aj vstrebávaniu živín z potravín do tela, podporuje vylučovanie vody z tela a obnovuje zdravie tráviaceho traktu. Najviac sa využíva na dochutenie mäsa.

Kardamon: Toto korenie sa používa hlavne v orientálnej kuchyni, ale ak chcete zhodiť prebytočné kilogramy, určite po ňom siahnite. Pomáha na plynatosť, nafukovanie, zadržiavanie vody v tele a metabolizmus. Zlepšuje celkovo činnosť močovej sústavy.

Cesnakové korenie: Na dochutenie mäsa aj polievok sa používa tiež cesnakové korenie, či už sypané alebo granulované. Cesnak ako taký má antibakteriálne účinky, no je hlavne stimulátorom trávenia a metabolizmu a veľmi dobrým spaľovačom prebytočných kalórií.

Bazalka: Do polievok, ale aj do mäsa, šalátov, omáčok a na pizzu sa pridáva bazalka, tiež pomerne známe korenie používané aj u nás. Bazalka pomáha priaznivo na trávenie a podporu tvorby žalúdočných štiav, čím podporuje vylučovanie, rovnako tak pôsobí na metabolizmus.

Petržlen: Táto zelenina sa využíva na korenie, avšak pozor, na dochutenie jedál pridávajte petržlen až na záver, varom môže stratiť časť z účinkov. Petržlen podporuje spaľovanie podkožného tuku, znižuje cholesterol a celkovo pomáha obnoviť trávenie a zažívanie.

Zázvor: Táto korenina sa nazýva niekedy aj ďumbier a je známe predovšetkým tým, že pomáha proti chrípke a prechladnutiu. Málokto však vie, že zázvor má aj veľa antioxidantov podporujúcich celkovo trávenie, znižujúcich cholesterol a odbúravajúcich tuk.

Kurkuma: Známe korenie výrazne žltej farby, to je kurkuma. Používa sa na dochutenie hydiny, rýb a hlavne ryže, je tiež súčasťou kari korenia. Podporuje chudnutie tým, že stimuluje metabolizmus a okrem toho má tiež protizápalové a protistresové účinky.

Rasca: Ďalším veľmi známym korením využívaným bežne na dochutenie bravčového aj hydinového mäsa v kuchyni je rasca. Obsahuje látku zvanú filosterol, ktorá pôsobí proti ukladaniu cholesterolu v tele, čím znižuje objem tuku a podporuje jeho odbúravanie.

Koriander: Posledným typom korenia, ktoré vám môže pomôcť s chudnutím, je koriander. Toto korenie totiž podporuje trávenie, je prírodným spaľovačom tukov a znižuje hladinu cholesterolu. Kombinuje sa obvykle s veľmi mastnými jedlami, ktoré dochucuje.

DAJTE SI POZOR NA ŠTIPĽAVÉ KORENIE

Koreniť si mäso, polievky, šaláty či dokonca pridávať koreniny a sladké korenie aj do múčnikov, to všetko vám môže pomôcť na zníženie hmotnosti, no ne treba to preháňať. Platí to hlavne pre štipľavé korenie, ktoré môže podráždiť sliznicu žalúdka a čriev.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Podporiť chudnutie je možné nielen pomocou korenín a korenia ale aj s využitím niektorých voľne dostupných prípravkov a produktov. Môže sa jednať o doplnky výživy v podobe tabliet, kapsúl a tekutých foriem, ale tiež aj o rôzne čaje a čajoviny.

Ak ide o typy a oblasti pôsobenia, výber je bohatý:

Zakúpiť si môžete doplnky na trávenie, prípravky obsahujúce vlákninu, rôzne čaje s podporu metabolizmu aj tabletky a kapsuly s enzýmami a rastlinnými extraktmi

Väčšina ľudí siahne po týchto produktoch hlavne pre tieto výhody:

 • kúpa je jednoduchá a bez receptu, nemusíte ani navštíviť lekára
 • zloženie prípravkov je prírodné a ich pôsobenie prirodzené
 • riziko vedľajších účinkov aj možných kontraindikácií je minimálne

Viaceré prípravky pomáhajú na lepší metabolizmus a spaľovanie tukov, niektoré doplnky zas podporujú správne trávenie a produkciu žalúdočných štiav, iné produkty pôsobia na zdravý stav čriev a na pravidelné vylučovanie stolice. K dispozícii sú aj probiotiká, ktoré môžu zlepšiť črevnú mikroflóru a tiež efektívnejšie vstrebávanie živín.

Osobitnou kategóriou sú špeciálne tabletky a prípravky na chudnutie, ktoré sú založené na podpore spaľovania tukov a na zrýchlení metabolizmu v kombinácii s utlmením chuti na jedlo. Tie sú priamo špecializované na účel zníženia hmotnosti.

Plusom všetkých prípravkov a doplnkov s podporou chudnutia sú prírodné látky v zložení. Hlavne špecializované tabletky na chudnutie obsahujú veľmi účinné extrakty zo zeleného čaju či divého pomaranča, ktoré sú obohatené o aminokyseliny typu L-Karnitín či extrakt z mnohých korenín, ktoré podporujú spaľovanie tuku a metabolizmus.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Bez ohľadu na to, či siahnete po čajoch, tabletkách, kapsulách, olejoch, kvapkách alebo iných perorálnych formách, najlepšie spravíte, ak si tieto produkty zakúpite v lekárni. Kamenné aj online lekárne majú najlepší výber a zároveň odborné zázemie.

V prípade nákupu cez internet navyše získate nasledovné výhody:

 • pohodlnosť, nemusíte nikam ísť, kuriér vám doručí zásielku domov
 • jednoduchosť nákupu, napríklad aj cez mobil alebo cez tablet
 • výhodnosť, ceny v online lekárňach sú zvyčajne nižšie, ako v kamenných
 • rýchlosť, objednávka je vecou zopár minút, dodanie vecou 1 až 2 dní

To, že všetky spomínané prípravky sú dostupné bez receptu a je možné ich zakúpiť aj bez osobnej návštevy lekárni, môžete naplno využiť nákupom online. Vyberajte si však veľmi dobre internetovú lekáreň, kde spravíte objednávku, nie všetky sú totiž rovnaké.

V tých známejších a väčších, napríklad ako je [lekaren], získate nielen spomínané výhody, ale aj lepší výber, viac prípravkov skladom alebo širšie zákaznícke služby. Môže sa to veľmi ľahko prejaviť napríklad lepšími akciami a zľavami, možnosťou pohodlnejšej platby platobnou kartou online alebo rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete podporiť chudnutie, metabolizmus a trávenie komplexnejšie, môžete siahnuť nielen po koreninách, ale aj po celkovej zmene jedálnička a životosprávy. Čoraz viac ľudí za týmto účelom skúša aj rôzne diéty, veľmi populárnou sa stáva najmä Keto diéta.

Tá je špeciálne zameraná práve na chudnutie a to dlhodobejšie:

 • základom diéty je zmena jedálnička tak, že z neho ubúdajú potraviny s vysokým množstvom sacharidov, ich denný príjem musí do 50 gramov
 • naopak, vo zvýšenej miere sa konzumujú jedlá, ktoré obsahujú viac bielkovín, ktoré sú dôležité pre fyzickú výkonnosť svalov a zabránia ich chradnutiu cez diétu
 • zároveň dochádza aj k zníženiu konzumácie tučných jedál a k zvýšeniu konzumácie zeleniny bohatej na vlákninu, pridajte aj oriešky a semená
 • výsledkom týchto zmien v jedálničku je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, avšak nie hneď, ale postupne, diéta má tri fázy a trvá obvykle 12 až 14 týždňov

Ketóza, ktorá je cieľom diéty, je pritom pre organizmus prirodzený fyziologický stav, ktorý sa týka metabolizmu. V prípade jej dosiahnutia telo začne ako primárny zdroj energie používať tuky a nie cukry, čo znamená oveľa efektívnejšie spaľovanie tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka tomu, že v jedálničku sa bude vo zvýšenej miere nachádzať vláknina zo zeleniny, príde aj k efektívnejšiemu tráveniu a celkovo k povzbudeniu metabolizmu. Diéta má zároveň aj ďalšie plusy a benefity, predovšetkým znižuje hladinu krvného cukru a preventívne pomáha proti cukrovke, zároveň pôsobí na cholesterol a normalizuje krvný tlak.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Vzhľadom na to, že Ketónová diéta je primárne zameraná na zmenu jedálnička, mnohých ľudí to odrádza, nakoľko považujú jeho zostavovanie za príliš komplikované. V takomto prípade môžete siahnuť po sortimente značky KetoMix, ktorý problém rieši.

Ide totiž o výrobcu špeciálnych potravín a iných produktov pre Keto diétu:

V ponuke KetoMix nájdete proteínové polievky, jedlá, nápoje, koktejly, tyčinky aj rôzne slané a sladké pochutiny, pričom platí, že všetky spĺňajú podmienky pre diétu

Týmto spôsobom si viete uľahčiť prípravu jedálnička a máte aj istotu, že:

 • príprava bude rýchla, či už ide o jedlá alebo nápoje, obvykle do 5 minút
 • na jednom mieste nájdete komplexný výber pre celodenný jedálniček
 • všetky potraviny aj produkty sú z hľadiska zloženia kvalitné

Základom diétneho programu pre KetoMix sú proteínové potraviny, najmä polievky, kaše, omelety, sušené mäso, cestoviny, dresingy, pečivo, nátierky či palacinky. K dispozícii máte aj výživné proteínové tyčinky v rôznych baleniach a príchutiach, rovnako tak aj rozličné slané a sladké pochutiny. Najzaujímavejšie sú proteínové chispy a čokolády.

Ak ide o nápoje, KetoMix ponúka na výber proteínové koktejly v hydrolyzovanej podobe, ktoré obsahujú srvátkovú a sójovú bielkovinu. Môžete ich piť neochutené, ale aj vo viacerých príchutiach, napríklad čokoládovej, banánovej, kávovej alebo ovocnej.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Nápoje aj jedlá sa pripravujú bez potreby ďalších prísad, stačí doplniť len vodu a do pár minút máte produkt hotový. Viete si ich zakúpiť jednotlivo aj po balíčkoch na 1 týždeň až 1 mesiac, prípadne si nechať jedálniček zostaviť na mieru podľa miery nadváhy a obezity. V ponuke nájdete aj doplnky výživy na lepšie spaľovanie tuku s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás samotná Ketogénna diéta zaujala a zároveň ak by ste ju chceli skúsiť spoločne so sortimentom produktov a potravín KetoMix, nie je nič jednoduchšie. Výrobca má totiž u nás oficiálnu webovú stránku www.ketomix.sk a prevádzkuje tu aj eshop.

Nákup cez internet je dostupný pre každého a navyše má tieto výhody:

 • k dispozícii máte najširší možný výber a istotu originality aj ceny
 • nie je potrebné nikam osobne ísť, kuriér vám zásielku prinesie domov
 • platiť môžete hotovostne aj bezhotovostne, na výber je viac možností
 • objednávku vybavíte aj z pohodlia gauča, spravíte ju aj cez mobil

Samotný nákup netrvá dlhšie, ako zopár minút, pričom sa postupuje tak, ako aj pri objednávke z bežného eshopu. Do online košíka vložíte jednotlivé potraviny alebo balíčky, vyplníte svoje údaje vrátane adresy dodania, spôsob platby a doručenia a odošlete ju.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platiť sa dá tak na dobierku a v hotovosti priamo kuriérovi, ktorý vám balíček prinesie, ako aj vopred a cez internet, či už prevodom alebo aj platobnou kartou. Kuriér vám môže zásielku doručiť aj do Zásielkovne na odberné miesto. Štandardne netrvá doručenie dlhšie ako 3 pracovné dni a aj najväčší balíček neváži viac ako 5 kilogramov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.82

28 Hodnotení