Keto diéta a recepty, potraviny či jedlá, ktoré by mal obsahovať ideálny jedálniček

Keto diéta a recepty, potraviny či jedlá, ktoré by mal obsahovať ideálny jedálniček

Ketogénna diéta, niekedy nazývaná aj Ketónová, je založená na tom, čo jesť, čo nejesť a aké potraviny či jedlá sú povolené a ktoré naopak zakázané. Ak si však myslíte, že jedálniček bude pri tejto diéte chudobný na zaujímavé recepty, našťastie, veľmi sa mýlite.

Keto diéta patrí medzi tie druhy diét, ktoré so sebou neprinášajú žiadne excesívne hladovanie, odopieranie si živín, nadmerné cvičenie alebo aj neslávne známy jojo efekt. Žiadne takéto riziká a problémy nehrozia, práve naopak. Ak chcete vedieť, aké jedlá sú najlepšie počas Keto diéty a čo všetko ovplyvňuje princípy jej fungovania, práve teraz sa to dozviete.

Ako vplýva na Keto diétu jedlo a čo by jedálniček obsahovať nemal

Základným princípom Keto diéty je navodenie prirodzeného stavu ketózy. Ide o taký stav v organizme, kedy dochádza k spaľovaniu tukových zásob, čiže k chudnutiu. Navodenie tohto stavu spočíva práve v zmene jedálnička s ohľadom na príjem bielkovín.

Počas Keto diéty dochádza k zvýšeniu príjmu potravín s obsahom bielkovín a naopak k obmedzeniu príjmu potravín s obsahom tukov a sacharidov. Výsledkom je povzbudenie metabolizmu, trávenia a predovšetkým povzbudenie štiepenia vlastných tukových zásob. Naopak, netreba sa obávať oslabenia svalstva alebo podvýživy organizmu.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Toto sú tie jedlá, potraviny a suroviny, ktorých sa treba počas diéty vyvarovať:

 • pečivo, zemiaky, ryža a jedlá, ktoré ich obsahujú, čiže napríklad aj pizza, rovnako tak obilniny a jedlá z obilnín a to vrátane cereálií a cereálneho pečiva
 • zakázané je aj všetko ovocie okrem bobuľového, nakoľko práve ovocie je veľmi bohatým zdrojom sacharidov, taktiež pozor na niektoré mliečne výrobky
 • zo zeleniny by ste sa mali vyvarovať napríklad petržlenu, mrkve, sladkým zemiakom či cibuli, problémom sú aj nízkotučné diétne jedlá a strukoviny
 • samozrejmosťou je, že musíte vynechať všetky sladkosti, dezerty, slané aj sladké pochutiny, chipsy, údeniny a mäsové polotovary, rovnako aj lahôdky

Pokiaľ ide o nápoje, v rámci Keto diéty sa treba vyvarovať alkoholu, či už ide o tvrdý alkohol, klasické víno alebo aj pivo, rovnako tak nadmernému príjmu kofeínu. Problémom sú aj ovocné šťavy, kolové nápoje, sladené čaje a smoothies, obsahujú totiž veľa cukru.

UŽ AJ JEDNO ZAKOPNUTIE JE VEĽKÉ RIZIKO

Kým pri iných diétach alebo všeobecne zdravom stravovaní sa nemusíte báť aj nejakých tých „cheat day“, čiže dní, kedy nebudete dodržiavať diétne zásady, v prípade Keto diéty je to prísnejšie. Už aj jedno zlé jedlo či nápoj môžu stav ketózy vážne narušiť.

Čo by mal obsahovať jedálniček na Keto diétu

Pri Ketónovej diéte platí, že v zásade môžete konzumovať tie zdravé jedlá, potraviny a suroviny, ktoré majú málo sacharidov a tukov a naopak, sú bohaté na bielkoviny. Zdravé mastné kyseliny sú však prospešné, ale samozrejme, len v istej miere.

Do jedálnička by ste preto mali zaradiť predovšetkým toto:

Zelenina: Základom Ketogénnej diéty je zelenina, ktorá povzbudzuje trávenie aj metabolizmus tukov. Nie každá je však vhodná, no medzi tie najlepšie druhy pre konzumáciu patria špenát, cuketa, paradajky, uhorky, paprika, reďkovka, karfiol a brokolica.

Ryby: Hneď po zelenine by ste mali do svojho jedálnička zaradiť ryby, ktoré sú veľmi dobrým zdrojom nielen proteínov, ale aj zdravých mastných kyselín, hlavne omega-3 a omega-6. Jedzte najmä tuniaka, tresku, lososa a pstruhov.

Morské plody: Okrem rýb môžete do jedálničky sporadicky zaradiť aj morské plody, ale v rozumnej miere a s jasným a overeným pôvodom, aby ste sa vyhli tým, ktoré majú príliš veľa tukov. Z tejto kategórie môžete skúsiť krevety alebo ustrice.

Mäso: Ak ide o mäso, to je samozrejme ako živočíšny zdroj bielkovín aj iných dôležitých stopových prvkov nenahraditeľné. Siahnuť však môžete iba po tom chudšom mäse, čiže po hydinovom, hovädzom a divinovom mäse, výnimočne po bravčovom.

Vajcia: Veľmi dobrým zdrojom bielkovín živočíšneho pôvodu, ktorý obsahuje minimum tukov a sacharidov problematických z hľadiska Keto diéty, sú vajcia. Konzumovať môžete buď čisto iba vaječné bielka, alebo celé vajcia spolu so žĺtkami.

Mliečne výrobky: Viaceré druhy mliečnych výrobkov je možné tiež využiť v rámci diéty, no musí ísť nízkosacharidové výrobky. To znamená, že môžete siahnuť po niektorých zdravých jogurtoch, syroch, maslách, tvarohoch alebo po smotanách.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Orechy: Medzi prospešný rastlinný zdroj bielkovín patria aj viaceré druhy orieškov, ktoré sú bohaté hlavne na minerály zinok a selén. Ide predovšetkým o vlašské, lieskové, kešu a arašidové orechy, do jedálnička pokojne zaraďte aj mandle.

Oleje: Čo sa týka olejov, v rozumnej miere viete v rámci zdravej prípravy jedál alebo na ich dochutenie siahnuť po niekoľkých druhoch rastlinných olejov. Odporúčané sú kokosový, konopný, tekvicový, ľanový, panenský olivový a avokádový olej.

Semienka: Okrem niektorých druhov rastlinných olejov sú v rámci diéty povolené aj olejnaté semená, ktoré obsahujú veľa zdravých mastných kyselín a minerálov pre telo. Sem patria ľanové, chia, tekvicové, sezamové alebo slnečnicové semienka.

Koreniny: Ak si budete chcieť jedlá ochutiť aj niektorými druhmi korenia, pokojne môžete v rozumnej miere v rámci Keto diéty použiť soľ, cesnak, citrónovú šťavu a bylinky. Občas môžete siahnuť aj po balzamiku, octe, horčici a škorici.

Voda: Čo sa týka pitného režimu, zabudnite na rôzne ovocné šťavy alebo smoothies, ktoré sú pri iných diétach na chudnutie ospevované. Základom musí byť čistá a neochutená voda bez bubliniek a to v objeme od 2 do 3 litrov denne.

Čaje: Z čajov sú najvhodnejšie buď zelený alebo čierny čaj, obsahujú totiž minimálne množstvo problémových zložiek, vyhýbajte sa naopak silne aromatizovaným a ochuteným ovocným čajom. Zabudnite na cukor alebo med, tie sú zakázané.

Káva: Kofeín má všeobecne negatívny vplyv na proces ketózy, no ak už bez kávy neviete byť, tak voľte čiernu zrnkovú kávu typu „turek“ alebo espresso, každopádne bez mlieka a cukru. Úplne ideálne by bolo, ak prejdete na bezkofeínovú kávu.

NEZABÚDAJTE NA POHYB

Hoci jedálniček je úplný základ Keto diéty, dôležitý je aj pohyb. Nie je síce nevyhnutný, ale vďaka nemu môžete spaľovanie tukov ešte viac zefektívniť a zlepšiť. Ideálne je, ak pôjde o prirodzenú fyzickú aktivitu, napríklad častú chôdzu, bicykel alebo beh.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste si chceli chudnutie s Ketogénnou diétou zjednodušiť, okrem prácneho varenia z potravín a prípravy zložitých receptov viete riešiť tú najdôležitejšiu časť diéty aj s pomocou hotových produktov, prípravkov a potravín značky KetoMix.

V ponuke nájdete pomerne široký výber pre celý jedálniček:

Sortiment zahŕňa tak polievky, ako aj hotové hlavné jedlá, rovnako tak drobné snacky a aj zdravé maškrty, samozrejmosťou je bohatá ponuka rôznych druhov nápojov

Z užívateľského hľadiska získate s týmito výrobkami aj tieto výhody:

 • maximálnu jednoduchosť pri príprave, väčšinu jedál máte hotovú za pár minút
 • komplexnosť, program KetoMix pokrýva celodenné stravovanie
 • vyváženosť všetkých potrebných živín, minerálov aj vitamínov

Všetky produkty a jedlá sú bez škodlivých chemických prísad alebo lepku, na užívanie sú teda maximálne bezproblémové. Samozrejme, vzhľadom na použité suroviny, treba si dať pozor, ak máte alergiu na niektoré typické alergény, no inak nehrozia žiadne závažné riziká. Na prípravu nie je potrebné primiešanie mlieka, čo uľahčuje prípravu jedál.

Čo sa týka výberu, môžete siahnuť buď po jednotlivých jedlách, surovinách a produktoch, alebo aj po kompletných balíčkoch a sadách, napríklad na mieru zostavených podľa miery vašej nadváhy alebo na konkrétne časové obdobie od 7 dní až po celý mesiac.

V programe KetoMix máte zahrnuté napríklad proteínové polievky, kaše, pečivo, cestoviny, nátierky, dresingy, omáčky, palacinky, omelety, ale aj sladkosti, dezerty, chipsy, tyčinky, čokolády a rôzne sladké aj slané pochutiny. Siahnuť viete tiež po rôznych zdravých nápojoch alebo proteínových koktejloch v rôznej príchuti a s bohatým zložením.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak ide o spomínané produkty a prípravky v rámci diétneho programu KetoMix, ich kúpa je možná osobne vo vzorkovej predajni, ale oveľa pohodlnejšou a lepšou voľbou je nákup v oficiálnom eshope www.ketomix.sk, kde máte najlepší výber a skladom.

Okrem toho získate takýmto spôsobom nákupu aj viacero výhod:

 • jednoduchý spôsob objednávky, za pár minút máte nákup vybavený
 • možnosť vyriešiť všetko doma, kuriér vám zásielku prinesie k dverám
 • nie ste odkázaní iba na hotovostnú platbu, zaplatiť viete aj online
 • máte zároveň záruku originality a tiež najlepšej možnej ceny

Objednávku viete spraviť tak cez počítač, ako aj cez tablet alebo mobilný telefón a ide o vec zopár kliknutí. Do online košíka jednoducho vložíte potraviny a produkty, o ktoré máte záujem, vyplníte svoje údaje, adresu doručenia a ďalšie parametre a to je celé.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Platiť viete cez internet banking aj platobnou kartou cez internet, doručenie prebieha kuriérnou službou a výrobca zaručuje dodanie najviac do 3 pracovných dní. Zásielka je maximálne diskrétne zabalená a aj to najväčšie balenie má najviac 5 kilogramov. Najväčšou výhodou je, že všetko vybavíte jednoducho, rýchlo, pohodlne a z domu.

Keto diéta a recepty, potraviny či jedlá, ktoré by mal obsahovať ideálny jedálniček
Počet hlasov: 1 Priemer:5 (100%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *