Čo je jojo efekt, kedy pri chudnutí nastáva, čo znamená a ktorá diéta je bez jojo efektu

Jojo efekt je jednoznačne najväčším postrachom všetkých mužov a žien, ktorí chcú schudnúť z väčšej nadváhy a využívajú na to diéty. Hoci ide v princípe o prirodzený a automatizovaný reflex organizmu, má veľmi vážny dopad na motiváciu chudnutia a stravovania.

Okrem psychického faktoru má jojo efekt aj negatívne vplyvy na tlak, srdce, trávenie či svaly. Ak chcete vedieť, po ktorých diétach hrozí jojo efekt najčastejšie, či je rizikový napríklad aj pri niektorých známych programoch, napríklad po Keto diéte alebo po sacharidových vlnách, alebo aj to, ako znížiť riziko výskytu jojo efektu, čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Čo je jojo efekt a aký vplyv má na chudnutie a telesnú hmotnosť

Pod pojmom jojo efekt sa myslí opätovné zvýšenie telesnej hmotnosti po jej predošlej redukcii alebo znížení. Toto zvýšenie môže byť na svoju pôvodnú hmotnosť, ale veľa krát je problémom práve to, že pribratie nastane ešte viac a tak je hmotnosť vyššia.

Treba však povedať, že tento efekt je pre ľudské telo prirodzený. Vo väčšine prípadov nastáva jojo efekt po nejakej väčšej a intenzívnejšej redukčnej diéte, kedy sa znížil prísun niektorých živín, na ktoré bolo naše telo zvyknuté. Ako náhle sa takýto obmedzený režim uvoľní, organizmus si začne vytvárať zásoby, čo v praxi znamená priberanie hmotnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Jojo efekt má aj niektoré iné negatívne efekty a príznaky, najmä:

 • okrem priberania, čo býva niekedy len následkom a nie príčinou, je negatívom aj zvýšená chuť do jedla, či už všeobecne, alebo len chuť na sladké
 • počas väčšiny diét, ktoré jojo efekt sprevádza, dochádza k zníženiu hmotnosti aj o svaly, no pri opätovnom naberaní váhy sa ukladajú už viac tuky
 • vážnym a pritom dosť podceňovaným negatívom je zvýšené riziko ochorení srdca, zhoršenia krvného obehu, zúženia tepien a tiež zvýšenia krvného tlaku
 • jojo efekt ovplyvňuje aj hormonálnu hladinu, čo môže mať vplyv napríklad na inzulín a vznik cukrovky, ale aj na psychickú vitalitu a demotiváciu pri chudnutí

NAJRIZIKOVEJŠIE SÚ RADIKÁLNE ZMENY

Všeobecne platí, že riziko vzniku jojo efektu priamo úmerne stúpa s tým, ako veľmi radikálne a rýchle sú kroky, ktoré k chudnutiu viedli. Vyhýbajte sa drastickým diétam, príliš excesívnemu cvičeniu alebo príliš veľkému obmedzeniu objemu jedál a potravín.

Najčastejšie chyby a ako znížiť riziko jojo efektu

Už teda vieme, čo presne jojo efekt je a ako najčastejšie vzniká, rovnako tak aj to, prečo je nežiaduci a to nielen z pohľadu chudnutia či priberania. Zabrániť mu je možné nielen výberom vhodnej diéty či programu stravovania, ale aj ďalšími opatreniami.

Ako znížiť riziko vzniku jojo efektu? Pozor si dajte na tieto chyby:

Návrat k pôvodnému jedálničku: Najčastejšou chybou je, že po skončení nejakej diéty sa vrátia k pôvodnému jedálničku, čiže začnú znova konzumovať tie najhoršie a najviac nezdravé potraviny. Problémom je aj to, že spravia skok a od absolútne diétneho jedálnička prejdú na pôvodný. Choďte na to ísť postupne a vylúčte najviac rizikové jedlá.

Hladovanie počas dňa: Výraznou chybou po skončení chudnutia je, že mnoho ľudí začne hladovať. Môže to mať formu vynechávania niektorých jedál, napríklad raňajok alebo večere, ale aj podobu celodennej hladovky raz za čas. Ani jedno nie je dobré, príde k spomaleniu metabolizmu a po najbližšom doplnení jedlá k nadmernému ukladaniu zásob.

Príliš veľké porcie: Veľa diét je založených na tom, že namiesto obvyklého stravovania tri krát do dňa sa počet porcií zvýši na 5 alebo 6. Pokiaľ takúto diétu skončíte a vrátite sa k pôvodnému stravovaniu, veľmi často sa zvýši aj objem jednej porcie. To spôsobí situáciu, ž telo si začne zvyšné kalórie ukladať do tukových tkanív a príde k priberaniu na váhe.

Nepravidelné stravovanie počas dňa: Problematickým faktorom, ktorý zvyšuje riziko vzniku jojo efektu, je aj nepravidelnosť stravovania. Práve jasný harmonogram spolu s časovými odstupmi sú veľa krát základom úspechu, takže ak budete jesť vždy inokedy, telo si znova začne vytvárať zásoby, zároveň sa spomalí trávenie a zvýši pocit hladu.

Ďalšie dôležité zásady pre chudnutie bez jojo efektu

Ak chcete úspešne schudnúť, musíte pozerať nielen na riziko jojo efektu, ktoré eliminujete práve tým, že odstránite vyššie spomínané chyby, ale a na iné oblasti. Obmedziť treba niektoré negatívne faktory životosprávy a naopak, podporiť zas tie pozitívne.

Tu je 5 najdôležitejších opatrení a prostriedkov, ktoré môžete použiť:

Vylúčenie nezdravých jedál a potravín

Ak chcete chudnúť alebo si udržať zníženú telesnú hmotnosť, jedálniček nesmie obsahovať nezdravé suroviny, potraviny a jedlá. Do maximálnej možnej miery eliminujte polotovary, presolené potraviny, sladkosti, vyprážané jedlá, tučné mäso a konzervované jedlá.

Pravidelný a zdravý pitný režim

Okrem stravovania a jedálnička má veľký podiel na chudnutí a eliminácii priberania aj pitie a pitný režim. Jeho základom by mala byť čistá voda, prípadne bylinkové čaje. Naopak, vyhýbajte sa sladeným limonádam. Pite pravidelne, najlepšie každú hodinu.

Obmedzenie zlozvykov a rizikových faktorov

Negatívom pre chudnutie všeobecne je fajčenie, pitie alkoholu, stres a užívanie niektorých liekov, hlavne s pôsobením na hormonálnu rovnováhu. Snažte sa vplyv týchto faktorov eliminovať, viaceré môžu nielen narúšať metabolizmus, ale spôsobujú aj prejedanie sa.

Zvýšenie pohybu, športovania a aktivity

Aby ste mohli všetky prijaté kalórie a živiny zužitkovať, okrem toho, že ich telo vie využiť na svoje bežné fungovanie, je dôležité aj ich spálenie, spoločne so spálením uložených tukových zásob. Pravidelne preto športujte, choďte všade peši a venujte sa aj kardio cvičeniu.

Dostatok oddychu a odpočinku

Okrem pravidelného športovania a fyzickej aktivity je nevyhnutné mať aj dostatok oddychu, aby telo mohlo obnoviť silu a zároveň mohli nerušene prebiehať trávenie či látková premena. Oddychujte tak počas dňa, ako aj v noci, ideálny je kvalitný 7 až 8 hodinový spánok.

CHUDNITE RADŠEJ POMALŠIE, ALE NA ISTOTU

Riziko jojo efektu úmerne rastie s tým, ako rýchlo by ste chceli schudnúť a zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Preto je dobré vyhýbať sa drastickým redukčným diétam, ktoré sľubujú obrovskú stratu hmotnosti za pár dní, obvykle práve tie majú jojo efekt.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jednou z tých diét, kde sa síce hovorí o jojo efekte, ale v praxi je jeho riziko veľmi nízke, je aj Keto diéta. Veľa závisí od toho, ako budete dodržiavať nastavený jedálniček, ak áno, tak sa jojo efektu vyhnete. Táto diéta je totiž dlhodobá a nie je vôbec taká drastická.

Tu sú jej 4 základné pravidlá, zásady a charakteristiky pre chudnutie:

 • diéta je založená na ketóze, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, kedy organizmus vo vyššej intenzite spaľuje tukové zásoby
 • aby ste dosiahli ketózu, musíte radikálne obmedziť príjem sacharidov v dennom stravovaní a to pod 50 gramov, znížiť treba aj príjem nezdravých tukov
 • naopak, zvýšiť treba proteíny v jedle a potravinách, čo je tretie dôležité pravidlo, nakoľko proteíny sú nevyhnutné pre fyzickú silu a zníženie pocitu hladu
 • okrem toho treba mať v jedálničku aj vyšší podiel vlákniny a to cez zvýšený príjem zeleniny, vláknina je dôležitá pre stimuláciu trávenia aj metabolizmus

Vďaka uvedeným zmenám dosiahnete počas Ketogénnej diéty ketózu obvykle do 3 až 4 dní, pričom keď sa tak stane, telo začne ako primárny zdroj energie využívať tuky a nie sacharidy. Začína sa tak spaľovanie tukových zásob, čo je pre chudnutie základ úspechu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta má okrem toho aj iné pozitívne javy, napríklad pokles hladiny cukru v krvi, zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu v krvi, normalizáciu krvného tlaku či prevenciu voči cukrovke. Ide o dlhodobú diétu s trvaním štandardne 12 až 14 týždňov, ktorá má tri fázy. Aj vďaka týmto parametrom je riziko jojo efektu nízke, pokiaľ dodržíte všetky pravidlá a zásady.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Držať Ketónovú diétu je možné buď s radikálnou zmenou vášho jedálnička, čo je však pre mnohých ľudí komplikované aj z hľadiska zmeny receptov, prípadne s využitím diétneho programu KetoMix. V tom druhom prípade ide o pohodlnejšiu možnosť.

KetoMix je producentom potravín a produktov špeciálne pre Keto diétu:

V sortimente nájdete hlavné jedlá aj menšie potraviny využiteľné po celý deň, ktoré majú proteínový základ, rovnako tak aj nápoje, koktejly a výživové doplnky

Jedná sa o prípravky a produkty, ktoré okrem pohodlnosti prinášajú tiež:

 • záruku, že dodržíte prísun bielkovín a zároveň obmedzíte prísun cukrov
 • kvalitné zloženie z pohľadu látok, väčšina potravín je bez obsahu lepku
 • jednoduchú prípravu jedál aj nápojov, pri nápojoch stačí voda a 5 minút

Pripraviť si všetky jedlá a produkty KetoMix zvládne aj úplný laik, nie je potrebné žiadne zložité varenie. Stravovanie s týmito výrobkami znamená dopĺňanie všetkých potrebných vitamínov, minerálov aj stopových prvkov. Naopak, nemusíte sa vôbec báť, že by výrobca používal nejaké rizikové chemické či konzervačné látky, nič také nehrozí.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka konkrétneho výberu, potraviny obsahujú najmä proteínové polievky, omelety, kaše, cestoviny, palacinky, pečivo, sušené mäso, dresingy a nátierky rôznych druhov a príchutí. Neoddeliteľnou súčasťou sú aj viaceré typy proteínových tyčiniek.

Na maškrtenie sú k dispozícii proteínové čokolády, dezerty, chispy a iné pochutiny, ktoré nenarušia ketózu a teda nehrozí ani jojo efekt. Súčasťou ponuky sú aj proteínové nápoje a koktejly pre pitný režim. Všetky potraviny či nápoje si viete kúpiť jednotlivo, ale napríklad aj po celých balíčkoch, napríklad na 7, 14 či 21 dní diétovania, ale aj na mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínané potraviny, väčšie aj menšie jedlá, nápoje či doplnky výživy si viete pozrieť detailnejšie priamo na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde si ich môžete aj porovnať. K dispozícii je tu samozrejme internetový obchod s jednoduchou kúpou.

Objednávka online má oproti osobnému nákupu v predajni tieto benefity:

 • časová úspora, nakúpite za pár minút a pokojne aj cez váš smartfón
 • komfort, objednávku a tiež doručenie vybavíte priamo z vášho domu
 • možnosť detailného porovnania z pohľadu zloženia z pohodlia gauča
 • flexibilita pri platení, okrem hotovosti viete platiť aj vopred a online

Nakoľko ide o oficiálny eshop, máte tu istotu, že všetky potraviny a produkty sú originálne, okrem toho máte garanciu najlepšej možnej ceny. Objednávka je veľmi podobná, ako aj v prípade iných eshopov, všetko je otázkou niekoľkých minút alebo kliknutí.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Plusom je viacero možností platby od dobierky a hotovosti až po bezhotovostnú platbu a to prostredníctvom internet bankingu alebo aj cez platobnú kartu a online. Doručenie zabezpečujú viaceré kuriérske služby, štandardne do 3 pracovných dní máte zásielku doma. Ak by ste mali nejaké iné otázky, k dispozícii je aj online a telefonická hotlinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie