Čo pomáha na zápal pľúc, čo ho spôsobuje, ako ho liečiť a ktoré prírodné lieky sú dobré

Čo pomáha na zápal pľúc, čo ho spôsobuje, ako ho liečiť a ktoré prírodné lieky sú dobré

Zápal pľúc, patrí medzi jedno z najvážnejších ochorení respiračného systému. Môže sa vyskytovať tak u detí, ako aj u dospelých, hoci v prvej skupine býva jeho rozšírenie častejšie. Ide o zápal spojený na úvod ochorenia najčastejšie s vírusovým pôvodcom infekcie.

Neskôr sa môžu pridružiť aj komplikácie, napríklad v podobe sekundárnych bakteriálnych či plesňových infekcií. Najviac sa tento problém vyskytuje v zimnom období, ktoré je náročné na prirodzenú imunitu a obranyschopnosť. Ak vás zaujíma, čo môžete v prípade výskytu tohto zápalu spraviť doma  a ako viete podporiť odbornú lekársku liečbu, čítajte ďalej.

Čo je zápal pľúc, ako vzniká a aké má príznaky

Pľúca sú nenahraditeľným orgánom so životne dôležitou funkciou výmeny dýchacích plynov, čiže kyslíka a oxidu uhličitého. Zápal pľúc je ochorenie, ktoré významne ovplyvňuje túto funkciu a to hlavne preto, že počas neho vzniká tekutina upchávajúca časť pľúc.

Tekutina sa nachádza v pľúcnych mechúrikoch, kde prebieha výmena vzduchu medzi krvou a vonkajším prostredím a za normálnych okolností sú tieto mechúriky naplnené vzduchom. V prípade zápalu sa sem však vzduch nedostane a tak prichádza k problémom s dýchaním. Najčastejšie vzniká zápal prechodom infekcie z hornej časti respiračného systému.

Tussin

  • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
  • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Septolete extra sprej

  • Pôsobenie na zápaly a symptómy v ústnej dutine
  • Vplyv na zápaly a ich prejavy v hrdle
  • Využitie dezinfekčných účinkov

Bronchicum

  • Na choroby dýchacieho systému

Prospan

  • Akútne ochorenia dýchacích ciest u dospelých
  • Chronické bronchitídy
  • Zápaly priedušiek u detí

Bromhexin 12 kvapky KM

  • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
  • Transport a podpora vykašliavania
  • Mechanizmus účinkov

Pokiaľ ide o typické prejavy, príznaky, symptómy a javy, prítomné sú hlavne:

  • problémy s dýchaním, napríklad plytké dýchanie, piskľavé zvuky počas dýchania, bolesť na hrudníku počas dýchania, ktorá sa viac prejaví pri hlbokom dýchaní
  • kašeľ, na začiatku býva suchý a dráždivý, neskôr sa objavujú hlieny, pričom človek môže hlieny aj vykašliavať, tie môžu byť sivé, zelené alebo aj s prímesou krvi
  • objavujú sa tiež všeobecné príznaky, napríklad vysoká teplota alebo dokonca až horúčka, zimnica, bolesť hlavy, nevoľnosť, slabosť, vyčerpanosť alebo triaška
  • problémy môžu nastať aj s rôznymi bolesťami, napríklad kĺbov a svalov, dochádza tiež k nechutenstvu, zvracaniu, hnačke, bolestiam brucha a tráviacim ťažkostiam

Pri nekomplikovanom priebehu sú symptómy skôr miernejšie a najviac sa prejavujú tie, ktoré sa týkajú respiračného systému. Zápal pľúc však môže spôsobiť aj celotelovú infekciu, taktiež môže viesť k zlyhaniu dýchania alebo k zlyhaniu srdca a to pri najvážnejších komplikáciách.

DIAGNOSTIKA A VYŠETRENIE U LEKÁRA

Na rozdiel od prechladnutia alebo iných menej závažných respiračných problémov patrí zápal pľúc jednoznačne do rúk lekára. ten vykonáva anamnézu, fyziologické vyšetrenie, laboratórne vyšetrenie krvi a v prípade rizík komplikácií aj RTG hrudníka alebo bronschoskopiu.

Príčiny a kedy vzniká zápal pľúc

Pokiaľ ide o príčiny vzniku zápalu pľúc alebo rizikové faktory, ktoré môžu tento zápal či jeho priebeh ovplyvniť, jedná sa o viacero vplyvov a podnetov. Najčastejšie sa jedná o vírusové infekcie, no okrem nich treba počítať aj s niektorými inými faktormi.

Tu je prehľad tých najvýznamnejších z hľadiska početnosti a pravdepodobnosti:

Vírusová infekcia: Najčastejšie býva za zápalom pľúc vírusová infekcia, ktorá vyvolá najskôr zápal v hornej časti dýchacích ciest a neskôr prejde aj do dolnej časti a to vrátane pľúc. Bežne ide o vírusy chrípky, respiračné vírusy alebo cytomegalovírusy.

Bakteriálna infekcia: Druhým typom zápalu pľúc je ten, ktorý je vyvolaný bakteriálnou infekciou. V tomto prípade bývajú za vznikom hlavne Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Chlamydia a Miraxella catarrhalis.

Iné príčiny: Niektoré zápaly pľúc môžu mať aj neinfekčný pôvod, príčinou môžu byť niektoré vonkajšie či vnútorné faktory. Medzi tie, ktoré sa vyskytujú najviac, patria vdýchnutie žalúdočného obsahu do pľúc alebo vdýchnutím čiastočiek jedla.

Rizikové a zhoršujúce faktory: Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu tiež podnietiť vznik zápalu alebo zhoršiť jeho priebeh, patria mykoplazmy, tuberkulózne mykobaktérie, cudzie telesá, ktorá sa dostali tiež do pľúc a všeobecné oslabenie imunity u detí aj dospelých.

Riešenie zápalu pľúc doma

Pokiaľ ide o liečbu zápalu pľúc, najdôležitejšou a nenahraditeľnou je odborná liečba indikovaná lekárom a to v závislosti od pôvodcu a typu infekcie alebo vyvolávajúcej príčiny zápalu pľúc. Okrem toho však môžete aj podpornú liečbu priamo doma.

Tu sú najdôležitejšie možnosti na riešenie zápalu pľúc:

Pokojový režim

Nevyhnutnosťou pre úspešnú liečbu je maximálny pokoj a oddych, či už od práce alebo od iných aktivít. Vyvarovať sa treba akejkoľvek väčšej fyzickej námahy, obmedziť je potrebné aj stres alebo stresové faktory a ideálne je, ak budete mať možnosť pokoja na lôžku.

Obmedzenie niektorých vplyvov

V rámci zníženia námahy pľúc a celého tela je nevyhnutné obmedziť niektoré negatívne vplyvy alebo faktory z okolitého prostredia. Ide predovšetkým o zákaz fajčenia a cigaretového dymu, zákaz alkoholu a minimalizácia vplyvu prachu a prašného prostredia.

Pitný režim a stravovanie

Nevyhnutnosťou v rámci domácej podpornej liečbe je udržiavanie pitného režimu a dostatočné zavodnenie organizmu, hlavne kvôli hlienom a proti teplote. Pokiaľ ide o stravovanie, uprednostniť treba ovocie, zeleninu a ľahšie potraviny s dostatkom vitamínov.

Ďalšie režimové opatrenia

Vzhľadom na to, že postupom ochorenia sa suchý a dráždivý kašeľ zmení na vlhký a produktívny, treba v noci pridať vankúš, aby bolo možné vykašliavanie hlienov. Miestnosť treba tiež pravidelne vetrať, vzduch zvlhčovať a eliminovať prievan v miestnosti.

Voľne dostupné lieky a liečivá

V rámci voľne dostupných liekov a liečiv môžete siahnuť po tých, ktoré majú symptomatické pôsobenie. Ide napríklad o lieky určené na zníženie teploty, lieky na vykašliavanie hlienov a vlhký kašeľ alebo lieky určené na bolesti či na tráviace ťažkosti a problémy.

Užívanie predpísaných liekov

Súčasťou domácej liečby musí byť aj užívanie liekov, ktoré vám predpísal ošetrujúci lekár. Najčastejšie ide buď o antibiotiká, ak je infekcia bakteriálneho pôvodu, alebo o antivirotiká v prípade vírusového pôvodu. Nezabudnite s nimi užívať aj probiotiká.

AJ PREVENCIA MÁ VÝZNAM

V prípade zápalu pľúc je veľmi dôležitou prevencia, minimálne do budúcnosti. Za týmto účelom sa odporúča všeobecné posilnenie imunity, napríklad cez životosprávu a otužovanie, pravidelné očkovanie proti chrípke a vyhýbanie sa rizikovým miestam v zime.

Lieky na zápal pľúc

Na liečbu zápalu pľúc a jeho príčin sa používajú spomínané liečivá indikované na predpis podľa pôvodcu infekcie, najčastejšie ide o antibiotiká a antivirotiká. Okrem nich však môžete siahnuť aj po liekoch, ktoré majú symptomatické a podporné pôsobenie.

Tieto lieky sú z viacerých kategórií, najčastejšie ide o tieto:

V rámci symptomatickej liečby sa najčastejšie využívajú lieky na teplotu alebo horúčku, lieky proti bolestiam, lieky na vykašliavanie a liečivá na tráviace ťažkosti

Bez ohľadu na kategóriu majú lieky spoločné tieto vlastnosti:

  • na ich kúpu nemusíte mať predpis a ani kvôli nim navštíviť lekára
  • obsahujú syntetické a overené látky s rýchlym nástupom účinku
  • zároveň však treba dávať pozor na kontraindikácie a nežiaduce účinky

Najčastejšie sa užívajú lieky z kategórie antipyretík, ktoré pomáhajú na zvýšenú teplotu alebo na horúčku. Viaceré z nich však majú aj analgetické účinky, čiže proti bolestiam, prípadne si viete vybrať čisto analgetiká. Ich účinky sú založené na známych a overených účinných látkach, hlavne ako sú kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a paracetamol.

V prípade liekov na hrdlo sa využívajú hlavne tie, ktoré podporujú vykašliavanie hlienov, čiže sú zamerané na produktívny a vlhký kašeľ. Môže ísť o rôzne kvapky, roztoky a sirupy, napríklad s obsahom acetylcysteínu, ambroxoliumchloridu či guajfenezínu.

K dispozícii máte aj pastilky na tlmenie bolesti hrdla, prípadne na rozpúšťanie hlienov, rovnako tak lieky v podobe šumivých tabliet, ktoré pomáhajú na lepší transport hlienov z dýchacích ciest. Na tráviace ťažkosti, hlavne na hnačku, potom môžete užívať aktívne uhlie a rôzne značky kapsúl alebo kvapiek s vplyvom na črevnú peristaltiku.

Tussin

  • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
  • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Septolete extra sprej

  • Pôsobenie na zápaly a symptómy v ústnej dutine
  • Vplyv na zápaly a ich prejavy v hrdle
  • Využitie dezinfekčných účinkov

Bronchicum

  • Na choroby dýchacieho systému

Prospan

  • Akútne ochorenia dýchacích ciest u dospelých
  • Chronické bronchitídy
  • Zápaly priedušiek u detí

Bromhexin 12 kvapky KM

  • Uvoľnenie hlienov a zmena ich viskozity
  • Transport a podpora vykašliavania
  • Mechanizmus účinkov

Ako a kde kúpiť lieky na zápal pľúc

Všetky spomínané lieky patria do kategórie voľne dostupných a voľne predajných humánnych liekov. To znamená, že ich predaj je podmienený odbornosťou, ktorú vedia zaručiť iba lekárne, na druhú stranu ale nemusíte lieky kupovať nevyhnutne osobne.

Okrem kamenných lekární tak viete využiť aj nákup v tých internetových:

  • v ich prípade viete spraviť objednávku cez počítač alebo mobil
  • ušetríte, ceny sú nižšie ako v kamenných, niekde dokonca aj na doprave
  • nikam nemusíte ísť, zásielku s liekmi vám kuriér donesie domov
  • k dispozícii máte širšiu paletu rôznych značiek a typov liekov

V tých väčších a overených lekárňach, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, máte aj väčší výber liekov, ktoré sú k dispozícii skladom a zároveň aj lepšie možnosti a podmienky samotnej kúpy, platenia či doručenia.

Bežný je napríklad nákup bez nutnosti registrácie, možnosť širšieho výberu z viacerých kuriérnych a doručovacích služieb, viac možností bezhotovostnej platby vrátane využitia platobnej karty alebo aj rýchlejšie doručenie, dokonca už do 1 či 2 dní. Naplno si tak užijete všetky výhody a lieky si zakúpite pokojne aj z postele bez toho, aby ste niekam šli.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

40 Hodnotení

Asi okolo rokov 1974 až 1980 sa tie vírusové intersticiálne zápaly pľúc skvele liečili v nemocnici liekom v injekčnej forme- PULMOCHIN, Bol na chinínovej báze. Ale prestali ho vyrábať. Zrejme boli nejaké nežiaduce účinky, ale na našom oddelení sme žiadne nežiaduce účinky nepozorovali. Nuž, ale nemáme k dispozícii väčšiu štatistiku.

Anna Dudová MUDr. píše 12 marca 2020 o 13:06

Pridať komentár