Trápi vás hlienovitý kašeľ? Tu je 6 tipov, čo je naň dobré a čo pomáha u detí aj dospelých

Trápi vás hlienovitý kašeľ? Tu je 6 tipov, čo je naň dobré a čo pomáha u detí aj dospelých

Kašeľ je za normálnych okolností prirodzenou reakciou a obranným mechanizmom, ktorého cieľom je udržiavať dýchacie cesty priechodné a voľné. V prípade, že sa však jeho intenzita zvýši a pridajú sa k nemu aj hlieny, ide o znamenie problémov v dýchacej sústave.

Hoci sa hlieny tvoria v ľudskom organizme úplne bežne, ich zvýšená produkcia a problém s ich transportom von z dýchacích ciest sú príčinou práve kašľa s výskytom hlienov. Ide o prejav respiračných infekcií a zápalov, ktorým treba venovať pozornosť. Ak chcete vedieť, čo na hlienovitý kašeľ pomáha najlepšie a ako si s ním poradiť, čítajte ďalej.

Čo je hlienovitý kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Hlienovitý kašeľ, označovaný niekedy aj ako vlhký alebo produktívny kašeľ, je kašľom s výskytom hlienov. Tie vznikajú v hornej časti dýchacích ciest a pomocou kašľa sa ich snaží organizmus zbaviť, takže v prípade tohto kašľa je nevyhnutná jeho správna podpora.

Tá spočíva v umožnení čo najlepšieho vykašliavania hlienov, nie v tlmení kašľu, ako sa niektorí ľudia domnievajú. Navyše, práve podľa zafarbenia hlienov je možné veľmi dobre určiť, kde presne sa infekcia či zápal v dýchacej sústave nachádzajú, ale aj to, či sa jedná o problém vírusového, bakteriálneho alebo iného pôvodu, čo pomôže pri liečbe.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Solmucol

 • Pomoc na hlieny a kašeľ
 • Liečba akútnych zápalov
 • Liečba chronických ochorení

Kaloba

 • Uvoľnenie hlienu a vykašliavanie
 • Utlmenie kašľa a bolesti
 • Podpora obranyschopnosti

Podľa zafarbenia hlienu bývajú pridružené nasledovné problémy a príznaky:

 • v prípade výskytu číreho hlienu spolu s kašľom ide o znamenie vírusovej infekcie, či už v prieduškách alebo pľúcach, objaviť sa môže aj výtok z nosa
 • podobne môže byť znamením vírusovej bronchitídy aj biely hlien, môže však poukazovať aj na problémy s pažerákom alebo obštrukčnou chorobou pľúc
 • v prípade hnedého hlienu sa jedná najčastejšie o bakteriálne zápaly pľúc alebo priedušiek, v horšom prípade môže ísť o cystickú fibrózu alebo pľúcny absces
 • najhorším prípadom je ružový alebo červený hlien, ktorý indikuje prítomnosť krvi, čo býva spojené s ťažkým zápalom pľúc, tuberkulózou alebo rakovinou pľúc

NAJPRV SUCHÝ, POTOM HLIENOVITÝ KAŠEĽ

V prípade niektorých ochorení, napríklad ako je chrípka alebo závažnejšie prechladnutie, treba počítať s tým, že najskôr sa môže objaviť suchý kašeľ, ktorý neskôr prejde do hlienovitého. K tomu sa môžu pridať aj výtok z nosa, upchatý nos či bolesti v hrdle.

Príčiny a kedy vzniká hlienovitý kašeľ

Za vznikom hlienovitého kašľu ja nadmerná produkcia hlienu v hornej časti dýchacích ciest, predovšetkým v prieduškách. V nich sa tvorí hlien aj bežne, aby chránil sliznicu dýchacej sústavy, no jeho zvýšená tvorba znamená problémy s jeho transportom.

Na tvorbe hlienu sa podieľa viacero rozličných faktorov:

Zápal priedušiek: Najbežnejším faktorom, ktorý vyvoláva tvorbu hlienu a hlienovitý kašeľ, je zápal v prieduškách. Ten môže byť spôsobený vírusmi aj baktériami, prípadne oboma patogénmi. Hlien býva v tomto prípade biely, hnedý alebo číry.

Zápal pľúc: Druhou častou príčinou hlienovitého kašľu je zápal pľúc, čo je už závažnejšie ochorenie, ktoré rozhodne netreba podceňovať. Najčastejšie má zápal v pľúcach príčinu vo vírusovej infekcii a okrem hlienovitého kašľu si treba všímať aj iné príznaky.

Ďalšie zápaly: Hlienovitý kašeľ je sprievodným prejavom a príznakom napríklad aj zápalu prínosových dutín, kedy sa objavuje tiež výtok z nosa, bežnej nádchy a prechladnutia, prípadne sa môže vyskytnúť aj počas chrípky v jej druhej polovici.

Iné problémy a ochorenia: Do ďalšej skupiny faktorov patria neinfekčné ochorenia týkajúce sa dýchacej sústavy, napríklad alergie, reflux pažeráka, chronické pľúcne ochorenie zvané cystická fibróza, pľúcny absces, pneumokonióza alebo dokonca aj problémy so srdcom.

Riešenie hlienovitého kašľu doma

Základom pôsobenia na hlienovitý kašeľ je umožnenie čo najlepšieho vykašliavania hlienov, čím sa zabezpečí lepšia priechodnosť dýchacích ciest. Toto pôsobenie môže mať viacero podôb a ideálne je kombinovanie režimových opatrení a niektorých prípravkov.

Medzi najviac overené spôsoby patria:

Bylinky a plody

Mäta, baza, majorán či zázvor, to všetko sú bylinky a rastlinky známe so svojim uvoľňujúcim účinkom na priedušky a dýchacie cesty. Veľmi známy je aj cibuľový čaj alebo sirup. Tieto prírodné prostriedky majú najviac prirodzený vplyv na hlieny.

Masti a inhalovanie

Okrem vnútorného pôsobenia môžete využiť spomínané bylinky aj na prípravu záparu určeného na inhalovanie a naparovanie sa, čím tiež podporíte rozpúšťanie hlienov. Nemenej zaujímavé sú rozličné masti, napríklad s eukalyptom, určené na potieranie hrudníka.

Obmedzenie zlých vplyvov

V rámci režimových opatrení je potrebné zamerať sa na kvalitu vzduchu, ktorý by nemal byť príliš suchý, takže je lepšie ho zvlhčovať a to hlavne v zime. Okrem toho obmedzte pitie mlieka, ktoré podporuje tvorbu hlienov. Miestnosť tiež pravidelne vetrajte.

Podpora vykašliavania v noci

Aby mohlo byť vykašliavanie čo najefektívnejšie, netreba naň zabúdať ani v noci. Za týmto účelom sa odporúča pridať ešte jeden vankúš na spanie tak, aby ste mali hlavu vyššie, ako hrudník. Na noc tiež neužívajte žiadne prípravky a prostriedky tlmiace kašeľ.

Prípravky na hlieny a vykašliavanie

Na zriedenie hlienov, pôsobenie na ich tvorbu a uľahčenie ich vykašliavanie existujú aj špeciálne prípravky v podobe pastiliek, kvapiek, roztokov a sirupov. Zväčša majú bylinkový základ a ide buď o doplnky výživy alebo zdravotnícke pomôcky bez receptu.

Lieky na hlienovitý kašeľ

V prípade veľmi intenzívneho výskytu hlienov a hlienovitého kašľa je najlepšie siahnuť po voľne dostupných liekoch a liečivách. Tie majú podobu rôznych kvapiek, sirupov, tabliet či pastiliek, ktoré podporujú rozpúšťanie hlienov a ich lepšie vykašliavanie.

NIEKEDY TO BEZ LEKÁRA NEJDE

V prípade, že sa okrem hlienovitého kašľu začnú vyskytovať aj plný nos alebo výtok z nosa, bolesti hlavy, bolesti prínosových dutín alebo zvýšená teplota, je najvyšší čas zájsť za lekárom. Ide totiž už o vážnejšie príznaky, ktoré si vyžadujú odbornú liečbu.

Výživové doplnky na hlienovitý kašeľ

Na vykašliavanie a hlienovitý kašeľ veľmi dobre zaberajú rastlinné a bylinné extrakty, ktoré sú základom väčšiny voľne dostupných prípravkov určených práve na podporu vykašliavania. Môže ísť o pastilky či tabletky, ale aj rôzne tekuté formy a roztoky.

Ich výhodou je komplexné pôsobenie vo viacerých smeroch:

Niektoré prípravky sú určené na podporu väzkosti a vykašliavania hlienov, iné pomáhajú zas na pálenie v krku, chrapot alebo iné príznaky spojené s kašľom

Bez ohľadu na formu či zloženie majú spoločné tieto vlastnosti:

 • ide o voľne predajné produkty bez nutnosti mať recept
 • vďaka prirodzenému zloženiu je užívanie bezproblémové
 • prípravky môžu brať aj deti, tehotné ženy a dojčiace ženy

Čo sa týka účinných a aktívnych látok, najčastejšie v pastilkách či sirupoch možno nájsť extrakty z rastlín a bylín typu lišajník, baza či mäta, prípadne výťažky z čučoriedok a iných plodov. Zloženie býva obohatené aj o niektoré vitamíny, napríklad C, ktorý podporuje imunitu. Plusom je ich pôsobenie aj na nosohltan alebo v hrdle.

Lieky na hlienovitý kašeľ

Ešte účinnejšími prostriedkami na hlienovitý kašeľ a hlieny sú lieky. Ide o voľne predajné produkty, ktoré nepodliehajú indikácii lekára, no ich užívanie nemôže byť úplne svojvoľne a je časovo obmedzené len na zopár dní či týždeň.

V ich prípade je princíp fungovania nasledovný:

Najčastejšie sa jedná buď o mukolytiká, ktoré pomáhajú zriediť hlieny a ovplyvňujú ich tvorbu, alebo o sekretomotoriká s vplyvom na ich transport a vykašliavanie

Pokiaľ ide o vlastnosti liekov, počítajte najmä s týmito:

 • koncentrácia účinných látok je vyššia, pôsobenie silnejšie
 • nie je preto potrebné dlhodobé užívanie, stačí zopár dní
 • treba ale rátať aj s vedľajšími účinkami a obmedzeniami

Nie všetky lieky sú dostupné napríklad pre deti alebo v tehotenstve, pre tieto situácie si treba vyberať konkrétny typ a značku. K dispozícii máte rôzne sirupy, kvapky, pastilky či iné formy, pričom základom ich zloženia sú overené a účinné látky typu ambroxoliumchlorid, N-acetylcysteín alebo aj extrakty z brečtanových listov.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Nasivin Sinus

 • Vplyv na hlieny
 • Napomáhanie pri vykašliavaní
 • Účinky proti zápalom a na imunitu

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Sinupret kvapky

 • Uvoľnenie hlienov
 • Jednoduchšie vykašliavanie
 • Protizápalové účinky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na hlienovitý kašeľ

Všetky spomínané prípravky, či už ide o kvapky, sirupy, pastilky, roztoky alebo iné produkty, viete kúpiť v najlepšom výbere značiek a typov v lekárni. Nakoľko ide o prípravky dostupné voľne bez predpisu, nemusíte sa spoliehať len na osobný nákup.

Okrem kamenných sú tu totiž aj online lekárne:

 • v ich prípade nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte cez počítač či mobil
 • na jednom mieste nájdete najlepší výber a to skladom
 • zaobídete sa bez hotovosti, platiť môžete vopred a online
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny produktov sú tu obvykle nižšie

Nákup v online lekárni je veľmi podobný bežnému nákupu v eshopoch, stačí si teda len vybrať prípravky, ktoré potrebujete, vyplniť svoje údaje a zvoliť podmienky dodania či platby. Mnoho lekární ponúka objednávku aj bez registrácie.

Najväčší výber, najpohodlnejší nákup a najlepšie podmienky nákupu majú zvyčajne tie väčšie a známejšie lekárne, napríklad ako je [lekaren]. Týka sa to tak možností bezhotovostnej platby napríklad cez platobnú kartu, ako aj výberu viacerých doručovacích služieb či iných podmienok. Výsledkom je pohodlný, rýchly a výhodný nákup.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

34 Hodnotení