Aké potraviny sú vhodné na dnu? Nepodceňujte správne stravovanie a výber jedál

Aké potraviny sú vhodné na dnu? Nepodceňujte správne stravovanie a výber jedál

Dna je ochorenie, ktoré je typické hlavne nepríjemnou a bodavou bolesťou kĺbov, hlavne ak ide o kĺby členkov, kolien, rúk alebo palcov na nohách. Za ochorením je problém s poruchou metabolizmu kyseliny močovej, ktorá sa v spomínaných kĺbov nadmerne hromadí.

Výsledkom tohto hromadenia sú spomínané bolesti a zápal, ale aj niektoré iné súvisiace problémy a ťažkosti, napríklad problém s obličkami, kde sa môže kyselina tiež ukladať a byť rizikovým faktorom pre vznik obličkových kameňov. Čo všetko dnu sprevádza, ale hlavne to, aké potraviny sú na ňu vhodné a ktoré sú naopak nevhodné, to si povieme teraz.

Čo je dna a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Dna, odborne nazývaná dnová artritída, je zápalové ochorenie týkajúce sa kĺbov končatín, najčastejšie malých kĺbov nôh a rúk. Ochorenie je zapríčinené poruchou látkovej výmeny kyseliny močovej, ktorá sa v podobe kryštálov ukladá práve v týchto kĺboch.

Táto kyselina sa v tele tvorí najmä z dôvodu porušení premeny bielkovín, ktoré obsahujú purínové látky, zjednodušene nazvané puríny. Výsledkom je nárast objemu solí kyseliny močovej v krvi a jej ukladanie v tele, okrem kĺbov napríklad aj v obličkách. Ochorenie sa prejavuje záchvatmi bolesti a iných prejavov, ktoré striedajú obdobia pokoja.

ENZYCOL DNA

  • pri zvýšenej hladine kyseliny močovej
  • pri zvýšenej záťaži a obmedzení nosných kĺbov
  • náznakoch zápalov

Urinal Sirup

  • Podpora zdravia močových ciest
  • Prečistenie a odvodnenie močových ciest
  • Preventívne pôsobenie

Urinal Akut FORTE

  • Podpora zdravia močových ciest
  • Vyplavovanie baktérií
  • Podpora imunity a prevencia

Pokiaľ ide o všetky podstatné príznaky, javy a symptómy s tým súvisiace, tak:

  • spomínaná bolesť prichádza najčastejšie v noci, trvá obvykle od 3 do 10 dní, je bodavá a pulzujúca, nad ránom ustúpi, počas dňa ju necítiť a k večeru sa znova vráti
  • k bolesti sa môžu pridať aj opuch a začervenanie kĺbov, v prípade, ak ide o kĺby na nohe, tak je typickým problémom aj krívanie, najviac počas záchvatovej fázy
  • medzi ďalšie všeobecné prejavy a príznaky dny patria zvýšená teplota, neskôr aj horúčka, únava a vyčerpanosť, fáza príznakov sa môže striedať s tou bezpríznakovou
  • v prípade ignorovanie spomínaných prejavov a zanedbania ich liečby dochádza dna do chronického štádia, kde už nastávajú problémy so zrážaním kyseliny v podobe uzlov

ODDYCH AJ DOSTATOK POHYBU

Mnoho ľudí sa spolieha na to, že napríklad ďalekozrakosť či zhoršenie videnia na bližšie vzdialenosti sa dajú vyriešiť operačne. Nie všetky vady alebo poruchy sú však riešiteľné týmto spôsobom k 100 % spokojnosti, preto sa treba o zrak starať dlhodobo.

Ktoré potraviny na dnu sú najlepšie

Výber vhodných potravín a diéta sú v rámci liečby dny absolútnym základom. Stravovanie by malo obsahovať čo najmenej purínov a čo najmenej solí kyseliny močovej. Zmena jedálnička ovplyvní ale nielen jedlá a suroviny, ale aj tekutiny a nápoje.

Tu je zoznam tých, ktoré sa do jedálnička hodia najviac:

Voda: Pre zabezpečenie vylučovania kyseliny močovej z tela je dôležitý pitný režim a tu zohráva nenahraditeľnú úlohu voda. Ideálna je čistá, alternatívou sú nesýtené alebo jemne sýtené alkalické minerálne vody na zvýšenie rozpustnosti kyseliny.

Čaje: Druhým dobrým typom tekutín na podporu vylučovania spomínanej kyseliny, ale napríklad aj na úľavu od niektorých negatívnych prejavov a príznakov, sú čaje. Najviac odporúčané sú čaj z prasličky, púpavy, žihľavy, rebríčka a mäty.

Mlieko a mliečne výrobky: Na zníženie hladiny kyseliny močovej v krvi a tiež na podporu pitného režimu sa odporúča konzumovať aj nízkotučné mlieko. Ak ide o výrobky z neho, môžete siahnuť hlavne po nízkotučných a nesladených jogurtoch.

Čerešne: Z ovocia sú najlepšou voľbou pri dne čerešne, nakoľko pomáhajú jednak znížiť hladinu kyseliny močovej, ale majú aj mierny protizápalový účinok a hodia sa tak na záchvaty bolesti. Najlepšie je konzumovať ich úplne čerstvé.

Ostatné ovocie: Okrem čerešní môžu mať pozitívny vplyv na dnu, hlavne v podobe lepšieho vylučovania kyseliny močovej z tela, aj niektoré ďalšie druhy ovocia. Ide hlavne o bobuľové typy, čiže čučoriedky a jahody, ale aj o banány, ananás a citrusy.

Zelenina: Z kategórie zeleniny sa odporúča konzumovať väčšina druhov, či už ide o listovú zeleninu, zemiaky, hrášok, baklažán, špenát, špargľu, kel alebo paradajky. Dôležité je však zachovať pestrosť jedálnička a jednotlivé spomínané typy striedať.

Strukoviny, sója a huby: Zo strukovín sa môže v čase dny jesť prakticky všetko, žiaden konkrétny druh nie je problémový z tohto pohľadu. Najviac vám však môžu v rámci diéty pomôcť šošovica, fazuľa, sójové bôby a z húb šampiňóny.

Orechy: Pokiaľ ide o orechy, vyhýbajte sa soleným arašidom, inak môžete konzumovať aj vlašské, para, lieskové orechy a mandle. Tie sú navyše veľmi dobrým zdrojom minerálov a zdravých omega kyselín pomáhajúcich na lepší metabolizmus.

Oleje: Zdravé tuky a mastné kyseliny majú aj niektoré druhy rastlinných olejov, ktoré môžete využiť v rámci studenej aj teplej kuchyni. Ide predovšetkým o olivový olej, hlavne extra panenský, repkový, kokosový a olej z ľanových semienok.

Semiačka: Viaceré druhy olejnatých semien môžete kvôli zdravým mastným omega kyselinám konzumovať nielen vo forme oleja, ale aj v surovej forme a samostatne. Do jedálnička tak zaraďte najmä ľanové, slnečnicové a tekvicové semená.

Korenie: Ostré korenie je pri dne nevhodné, to však neznamená, že nemôžete využiť ako prísadu do jedál niektoré iné zaujímavé a aromatické koreniny. V kuchyni tak môžete smelo použiť kôpor, pažítku, rascu, majoránku a petržlenovú vňať.

Celozrnné potraviny: Poslednou kategóriou surovín, ktoré je možné konzumovať aj vtedy, ak trpíte dnou, sú niektoré druhy celozrnných potravín. Ako prílohu k hlavným jedlám môžete skúsiť hnedú ryžu, samostatne zas ovsené vločky či jačmeň.

ZAKÁZANÉ A NEVHODNÉ POTRAVINY

V rámci úpravy jedálnička si treba dať pozor aj na potraviny, jedlá a nápoje spôsobujúce dnu a zhoršujúce vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Ide napríklad o alkohol, vnútornosti, ťažké a tučné mäso, ryby v oleji, maslo, niektoré oleje a hlavne uležané syry.

Výživové doplnky na dnu

Na zlepšenie vylučovania kyseliny z močovej tela, čiže v rámci podporného pôsobenia pri problémoch s dnou, viete použiť aj niektoré hotové prípravky v podobe doplnkov výživy. Tieto doplnky môžu mať podobu tabliet, kapsúl aj tekuté formy.

Pokiaľ ide o mechanizmus ich účinku, ten je nasledovný:

Tieto výživové doplnky obsahujú rastlinné extrakty, vitamíny a iné prírodné látky, ktorých cieľom je, okrem iného, stimulácia vylučovania kyseliny močovej z tela

Prípravky tohto typu sú pomerne populárne a to hlavne pre tieto výhody:

  • zloženie aktívnych látok je prírodné, takže pôsobenie je prirodzené
  • vďaka tomu je užívanie bezproblémové s ohľadom na vedľajšie účinky
  • užívanie je možné aj viac mesiacov, prípadne v rámci prevencie

Medzi najviac využívané látky patria extrakty z višne, zeleru, pistácie, čerešne, turanky či žihľavy, ktoré majú účinky aj na nervový systém a podporu organizmu počas zvýšenej námahy. Obsahovať môžu aj vitamín C na podporu kolagénu a pohybového aparátu. Mnohé tieto doplnky sa používajú aj na podporu a posilnenie kostí a chrupaviek.

Lieky na dnu

Ak ide o lieky a liečivá, z kategórie tých voľne dostupných viete siahnuť po liekoch so symptomatickým pôsobením na bolesť spojenú s dnou, ale aj s účinkom proti samotnému zápalu. Dôležité je však vybrať si liek so správnou účinnou látkou.

Zo širokého sortimentu sa preto treba zamerať na tieto:

Na bolesti aj zápal by ste mali využívať liečivá obsahujúce účinnú látku ibuprofén, ktorá má jednak protizápalové účinky a zároveň tlmí symptomatickú bolesť

Pre tieto lieky a liečivá platia nasledovné vlastnosti a charakteristiky:

  • sú predajné bez receptu, nemusíte dokonca ani navštíviť lekára
  • nástup účinku je obvykle do niekoľkých desiatok minút od užitia
  • pôsobenie je komplexné, no len symptomatické a časovo obmedzené

K dispozícii máte tabletky, kvapky aj iné tekuté formy. Vyhýbať sa však treba látkam typu acylpirín alebo paracetamol, ktoré sú tiež používané v podobných dostupných liekoch. Dôvodom je, že acylpirín spomaľuje vylučovanie kyseliny močovej z tela a tak môže problém zhoršiť, prípadne to, že paracetamol zas nemusí dostatočne účinkovať.

ENZYCOL DNA

  • pri zvýšenej hladine kyseliny močovej
  • pri zvýšenej záťaži a obmedzení nosných kĺbov
  • náznakoch zápalov

Urinal Sirup

  • Podpora zdravia močových ciest
  • Prečistenie a odvodnenie močových ciest
  • Preventívne pôsobenie

Urinal Akut FORTE

  • Podpora zdravia močových ciest
  • Vyplavovanie baktérií
  • Podpora imunity a prevencia

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na dnu

Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkoch výživy alebo riadne registrovaných humánnych liečivách, ich najlepší výber nájdete hlavne v lekárni. Nakoľko nie je predaj týchto prípravkov podmienený receptom, nie ste odkázaní iba na osobný nákup.

Práve naopak, online lekárne a objednávka cez internet sú čoraz populárnejšie:

  • takýto nákup je totiž jednoduchší, realizovať ho môžete aj cez mobil
  • pohodlie je maximálne, nemusíte nikam ísť, doručenie je až domov
  • zaobídete sa aj bez hotovosti, platiť môžete vopred a cez internet
  • na jednom mieste máte k dispozícii porovnanie rozličných značiek a typov

Samozrejme, hoci spomínané výhody platia všeobecne pre nákup cez internet, nie je úplne jedno, kde si doplnky či lieky nakúpite. Väčšie a známejšie lekárne typu [lekaren] a podobných značiek majú totiž obvykle širší sortiment a aj lepší zákaznícky servis.

Vďaka tomu môžete v mnohých takýchto lekárňach objednávať aj bez registrácie, nemusíte platiť len internet bankingom, ale využiť môžete aj platobnú kartu a platbu online, doručenie je obvykle rýchlejšie a aj do 1 či 2 dní a lekárne ponúkajú zvyčajne viac zliav a rozličných benefitov. Objednávka je tiež flexibilnejšia a vybavíte ju za pár kliknutí.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.43

37 Hodnotení