Opar

Podrobnejšie o téme

opar">

Opar patrí k častým ochoreniam postihujúcich ústa a pery. Ide o infekčný problém spôsobený vírusom HSV1-, ktorý sa vyskytuje najčastejšie na ústach, prípadne v kútiku úst. Ak ide o pásový opar, môže byť aj na chrbte alebo na ruke, rizikový je na oku.

Štandardný opar sa ale vyskytuje na pere a to tak u detí, ako aj u dospelých. Obvykle sa objavuje vtedy, ak dochádza k nejakému oslabeniu imunity, napríklad aj zo stresu, práve preto je častý v situáciách väčšieho vypätie organizmu. Opar sa môže vyskytnúť aj v tehotenstve, nie je však rizikom. Ak chcete vedieť, ako ho liečiť doma, čítajte ďalej.

Čo je opar, kde nastáva a aké má príznaky a príčiny

Opar, nazývaný tiež ľudovo herpes, je vírusové ochorenie. Vírus je v tele prítomný permanentne, ale väčšinu času je potlačený prirodzenou imunitnou reakciou. Ak však príde k oslabeniu imunity, vírus sa aktivuje a výsledkom je potom vznik oparu.

Opar je infekcia úst, najmä ak ide o pery, výnimočne aj kútiky úst, ktorá je spôsobená vírusom HSV-1, čo je skratka pre herpes simplex vírus kategórie 1

Vírus sa v tele nachádza v „spiacej“ podobe, no z času na čas, na základe nejakých spúšťacích mechanizmov, príde k jeho aktivácii a prejaveniu na ústach

Prenos je priamym kontaktom, ale aj cez spoločné taniere či poháre

Ak ide o príznaky a prejavy, tie sa objavujú postupne. Najskôr máte na pere v mieste, kde sa opar v budúcnosti objaví, pocit mravčania, svrbenia, pálenia a napätie. Neskôr vzniká opuch, ktorý býva sprevádzaný začervenaním. V niektorých prípadoch sa objaví aj pľuzgier, ktorý býva naplnený čírou tekutinou. Po ňom vzniká chrasta, tá obvykle zmizne.

Čo sa týka príčin a rizikových faktorov vzniku, ide o:

  • oslabenie imunity, čo je najčastejší predpoklad pre aktiváciu vírusovej infekcie, za oslabením môžu byť aj iné ochorenia alebo zhoršenie životosprávy
  • veľký vplyv má nadmerné fyzické vyčerpanie, napríklad pri namáhavej práci a to dlhodobo, prípadne pri preťažení organizmu športovaním a cvičením
  • negatívnym faktorom je aj UV žiarenie, hlavne ak je príliš silné alebo dlhodobo viac intenzívne, môže ísť o prirodzené UV žiarenie aj to zo solária
  • špeciálne u žien dochádza k oparu aj v tehotenstve alebo počas silnejšej menštruácie, kedy ide o výraznejší odklon od hormonálnej rovnováhy v tele

Ako najlepšie zmierniť opar a aká je domáca liečba

Opar trvá štandardne 7 až 10 dní a hoci je pravda, že aj bez nejakej vážnejšej liečby by mal zmiznúť prirodzene, je lepšie skúsiť overené prostriedky na jeho zmiernenie. Pomôžu vám jednak po vizuálnej stránke, ale tiež utlmia najviac nepríjemné príznaky.

Tu sú overené domáce recepty aj prostriedky na liečbu:

Minimalizácia negatívnych vplyvov: To absolútne najzákladnejšie, čo môžete spraviť doma, je zmierniť a zminimalizovať všetky negatívne faktory. Ide o stres, prepracovanosť, nadmernú fyzickú a psychickú záťaž, nadmerné slnenie sa alebo niektoré alergie na potraviny. Takýmto spôsobom zmiernite priebeh oparu a do budúcnosti ide o prevenciu.

Posilnenie imunity: Nemenej dôležité je posilniť a podporiť imunitu, čo je najlepšie proti vírusovej infekcii HSV-1. Využite na to jednak ovocie a zeleninu, najmä citrusové plody, špenát, kapustu a brokolicu, ale aj rôzne doplnky výživy, napríklad s colostrom alebo s hlivou ustricovou. Snažte sa mať aj pravidelný pohyb a otužujte sa, najmä v zime.

Obklady a prírodné prostriedky: Priamo na postihnuté pery alebo kútiky úst môžete prikladať aj niektoré bylinkové obklady alebo priamo niektoré prírodné suroviny. Skúste cesnak, med, cibuľu alebo citrón, obklady si viete spraviť aj s ich využitím, prípadne tiež s využitím medovky, tea tree oleja, octu a niektorých overených byliniek.

Zlepšenie jedálnička: Z jedálnička sa snažte vyhodiť všetky dráždivé potraviny, suroviny a nápoje, ktoré by mohli podráždiť sliznice alebo ktoré obsahujú priveľa aminokyseliny L-Arginín. Minimalizujte preto vyprážané, mastné a ťažké jedlá, fast food jedlá, polotovary, orechy a čokoládu. Naopak, konzumujte viac čerstvého ovocia a zeleniny.

Zlepšenie životného štýlu: Pre celkové zvýšenie odolnosti organizmu odporúčame aj zlepšiť celkovo životosprávu a životný štýl. Konzumujte menej alkoholu, nefajčite, majte dostatok oddychu a spánku a majte čo najviac pravidelného pohybu. Nielen, že týmto spôsobom podporíte imunitu, ale zlepšíte aj celkovo zdravie pokožky a organizmu.

Séra, gély a krémy: V rámci prírodnej podpornej liečby na zmiernenie prejavov infekcie sú veľmi populárne voľne predajné prípravky s vonkajším pôsobením. Ide o séra, gély a krémy, ktoré obsahujú napríklad konopný olej, čajovník, klinček, nátržník, šalviu, repík, kamilku alebo ďalšie byliny. Pomáhajú aj lepšie zregenerovať pokožku po opare.

Lieky a liečivá: V prípade najvážnejšieho priebehu oparu, kedy už potrebujete pôsobiť nielen na prejavy a príznaky, ale aj proti vírusovej infekcii, môžete siahnuť po voľne dostupných liekoch a liečivách. Aj tieto majú formu náplastí alebo špeciálnych filmogélov a obsahujú aciklovir alebo hydrokortizón, ktoré sú účinné priamo proti vírusu HSV-1.

Opar u žien a v tehotenstve a jeho špecifiká

Tak, ako aj v mnohých iných prípadoch, aj v prípade oparu môžu nastať niektoré špecifické situácie práve u žien. Opar sa môže objaviť napríklad pri intenzívnejšej menštruácii, čo má súvis s hormonálnou nerovnováhou. Veľmi častý býva aj v tehotenstve.

V tom druhom prípade treba vedieť nasledovné veci:

Príznaky a symptómy v tehotenstve: Ak ide o prejavy oparu v tehotenstve, tie sú väčšinou podobné všeobecným príznakom. Oveľa častejšie sa ale okrem bolesti a začervenania v mieste vzniku oparu objavujú pľuzgiere, najmä tie, ktoré sú naplnené čírou tekutinou. Niekedy sa môžu prejaviť aj nadmerná únava, malátnosť alebo vyčerpanie.

Najviac rizikové faktory: Najviac rizikovými faktormi pre prepuknutie infekcie v tehotenstve sú oslabenie organizmu, vyčerpanosť, zhoršenie celkovo imunity, stres a samozrejme hormonálna nerovnováha. Medzi tie menej časté, ale zároveň prítomné aj počas tehotenstva, patria nadmerné UV žiarenie alebo aj alergia na potraviny.

Najlepšia liečba a prostriedky doma: Špeciálne v tehotenstve platí, že veľmi pozitívny vplyv majú bylinky a prírodné látky na podporu imunity, najmä vitamíny a minerály. Využite teda prípravky s obsahom vitamínu C, zinku, hlivy ustricovej a bylinkové čaje, napríklad z medovky. K tomu pridajte náplasti, gély, krémy masti s účinkom na pery.

Krémy, masti, gély a prípravky na opar

Ak chcete zmierniť opar a jeho príznaky alebo priebeh, viete na to využiť viaceré druhy prípravkov, hlavne s vonkajším a priamym pôsobením. Môže ísť o voľne dostupné doplnky výživy, ale aj o lieky a liečivá, ktoré sú ale tiež dostupné bez predpisu.

Okrem týchto vonkajších produktov viete pôsobiť aj zvnútra, hlavne ak ide o podporu imunity a zvýšenie obranyschopnosti. V tomto konkrétnom prípade by ste mali užívať doplnky výživy s obsahom vitamínov C, D a E, minerálov zinok, a selén, probiotických baktérií a niektorých bylinných extraktov, napríklad zo šalvie, harmančeka alebo medovky.

Čo sa týka vonkajších prípravkov, tu je výber bohatý:

  • ak ide o formu, v ponuke nájdete rôzne gély, filmy, masti, krémy, oleje, séra alebo náplasti s lokálnym použitím a s obsahom rôznych látok a zložiek
  • zo syntetických liečiv, ktoré sú obsiahnuté priamo v liekoch, sú využívané aciklovir alebo hydrokortizón, ktoré pôsobia proti vírusu a jeho príznakom
  • z prírodných látok sú využívané už spomínané vitamíny, najmä B, C, D a E, minerály selén, zinok a horčík a najmä bylinné extrakty a rastlinné výťažky
  • cieľom prípravkov je zmiernenie viditeľných negatívnych príznakov, kam patria svrbenie, bolesť a začervenanie, liečivá pôsobia aj proti vírusu

Najčastejšie otázky o opare

Ako dlho opar trvá? Môžu ho spustiť aj nejaké alergické reakcie? Akým spôsobom sa môžem nakaziť a ako sa vírus prenáša? Otázky a dotazy tohto typu sa v internetových diskusiách a na online fórach objavujú dosť často, zaujímajú sa o ne muži ako aj ženy.

Toto sú najčastejšie témy a odpovede na časté otázky:

Ako dlho opar na pere trvá a ako dlho trvajú príznaky?

Štandardne platí, že infekcia sa prejavuje navonok zvyčaje 7 až 10 dní, ale je to veľmi individuálne. V prípade miernejšieho priebehu nemusíte opar postrehnúť viac, ako deň či dva, v prípade výskytu pľuzgierov naopak treba počítať s dobou až do 10 dní.

Patria k rizikovým faktorom aj alergie a precitlivenosť?

V princípe platí, že akékoľvek narušenie imunity alebo krehkej rovnováhy v tele môže byť spúšťačom oparu, takže sa snažte tieto faktory minimalizovať. Potravinová alergia patrí k tým vplyvom, ktoré môžu opar zhoršiť, dajte si teda pozor na svoj jedálniček.

Ako sa môžem nakaziť a aký je najčastejší prenos oparu?

Samozrejme, priamym kontaktom s perami, čiže bozkávaním, tento spôsob je najčastejší. Okrem toho sa môžete nakaziť aj nepriamym kontaktom, napríklad používaním spoločných hygienických potrieb a uterákov alebo používaním riadov a príborov.

Môžem na pery a ústa prikladať obklady? Ak áno, aké?

V rámci domácej a prírodnej podpornej liečby určite áno, takýto spôsob je veľmi častý a podľa skúseností aj veľmi účinný. Čo sa týka overených prírodných prostriedkov na prípravu týchto obkladov, použite tea tree olej, tymián, medovku či sladké drievko.

Môžu vzniknúť následkom oparu nejaké komplikácie?

Áno, hlavne vtedy, ak má opar ťažší priebeh a úplne zanedbáte akúkoľvek liečbu. Pokiaľ sa objavia pľuzgiere a budete ich prepichovať alebo ich nejako odstraňovať, hrozí vznik trvalých jaziev. Ďalšou možnou komplikáciou sú trvalé pigmentové škvrny na perách.

Tipy na prevenciu oparu cez lepšiu životosprávu a imunitu

Ak chcete oparu predchádzať, alebo aspoň minimalizovať rizikový priebeh a zmierniť tie najviac viditeľné príznaky, je potrebné dlhodobo a kontinuálne podporovať prirodzenú imunitu organizmu. To môžete dosiahnuť aj zlepšením životného štýlu.

Osobitnú pozornosť treba venovať obmedzeniu rizikových faktorov a zároveň zlepšeniu jedálnička, podporujte tiež imunitu pohybom pravidelne a dlhodobo

Čo sa týka jedálnička, treba jesť viac ovocia a zeleniny, rovnako prospešné sú ryby. Pozor si však dajte na jedlá a potraviny obsahujúce priveľa L-Arginínu, ktorý je pre vznik oparu rizikový. Vyvarujte sa teda zvýšenej konzumácie orechov, čokolády, ružičkového kelu a niektorých obilnín, napríklad kukurice, ovsa, pšenice, ovsu alebo jačmeňa.

Pomôcť vám môžu naopak tieto prírodné prostriedky:

  • pite bylinkové čaje, prípadne si z nich spravte odvar na pery a ústa
  • najlepšie bylinky sú čajovník, klinček, šalvia, repík alebo kamilka
  • imunitu podporujte aj pravidelným užívaním probiotík na črevá
  • nezabúdajte na každodenný pohyb na vzduchu, najmä na chôdzu
  • k tomu pridajte beh, bicyklovanie, plávanie či iný aktívny pohyb
  • cibuľu, cesnak, med a citrón môžete jesť, ale aj priložiť na pery

V rámci prevencie a podpory imunity je dôležité do veľkej miery minimalizovať aj stresové faktory. Medzi ne patria samotný časový stres, nadmerná fyzická alebo psychická záťaž, prepracovanosť, dlhodobá únava a preťaženie organizmu alebo psychická nerovnováha v dôsledku nejakej životnej situácie, ktorá je sprevádzaná tlakom a napätím.

Čítať viac