Konopný olej: Účinky na zdravie, skúsenosti, dávkovanie a možné nežiaduce účinky

Konopný olej: Účinky na zdravie, skúsenosti, dávkovanie a možné nežiaduce účinky

Konopný olej patrí medzi čoraz viac populárnejšie a to hlavne pre jeho liečivé účinky na tvár, pleť aj vlasy. Jeho použitie je samozrejme aj v kuchyni, hlavne v tej studenej, napríklad na dochutenie šalátov, cestovín a dipov. Na zápchu je možné aj užívanie nalačno.

Ak ide o využitie oleja v rámci iných prípravkov, extrakty z neho možno nájsť aj v kozmetických produktoch, napríklad na akné, ekzém alebo niektoré iné kožné problémy. Zakúpiť sa dá aj kozmetika do kúpeľa alebo na sprchovanie s výťažkami z tohto oleja. O tom, aké ďalšie účinky Konopný olej má a ako ho používať, si povieme niečo viac.

Čo je Konopný olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Konopný olej je rastlinným typom oleja lisovaným za studena, ktorý sa vyrába z rastliny Cannabis sativa. Ide o technické konope, čiže o rastlinu, ktorá neobsahuje žiadne návykové látky z kategórie THC, takže je to úplne legálne a zo zdravotného hľadiska bezpečné. Takýto olej je možné používať aj dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov po sebe.

Jeho pozitívne účinky pritom vychádzajú z pomerne pestrého zloženia. To zahŕňa hlavne zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť, ale aj vitamíny A, B, D a E, minerály vápnik, horčík, železo a iné a tiež fytosteroly.

Konopný olej Virde

 • obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6
 • komplex fytosterolov, vitamíny A,B,C,D
 • minerály draslík, vápnik, železo a horčík

4,41€

Do obchodu

Konopný olej BIO wolfberry

 • BIO v RAW kvalite
 • s vysokým obsahom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín

5,50€

Do obchodu

Viacero týchto látok je pre telo potrebných a ich nedostatok vplýva na:

Psychickú vitalitu: Nedostatok viacerých látok obsiahnutých v Konopnom oleji môže zhoršovať stav a zdravie nervového systému či psychickú vitalitu.

Srdcovocievny systém: Olej má pozitívne účinky aj na znižovanie cholesterolu a prevenciu voči ochoreniam srdca a ciev, jeho nedostatok pôsobí opačne.

Trávenie a metabolizmus: Látky obsiahnuté v Konopnom oleji zrýchľujú metabolizmus, podporujú trávenie a pomáhajú na lepšie odbúravanie tukov.

Čo sa týka skupín užívateľov, pre ktorých je olej najviac využiteľný, sem patria:

 • ľudia pracujúci alebo žijúci dlhodobo pod vplyvom stresu a nervozity
 • muži aj ženy s vysokým rizikom autoimunitných typov ochorení
 • každý, kto chce podporiť chudnutie, metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
 • seniori s rizikom srdcovocievnych ochorení a vysokým cholesterolom

EXISTUJE RIZIKO VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV?

Dobrou správou je, že Konopný olej patrí spomedzi ostatných rastlinných olejov medzi tie najmenej rizikové. Pri dodržaní dávkovania nehrozia žiadne závažné nežiaduce účinky, nehrozí vám ani závislosť a riziko alergie či precitlivenosti je minimálne.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Konopného oleja

Čo sa týka možností použitia a využitia všetkých pozitívnych účinkov Konopného oleja, tu máte k dispozícii tri formy. Prvou sú štandardné tekuté oleje, najčastejšie ide o 100 % čisté oleje, druhou hotové prípravky v podobe sirupov a treťou kozmetika.

Každá z týchto foriem má svoje osobitosti a výhody:

Tekutý olej: Najtypickejšou formou je samozrejme tekutá forma olejového roztoku. Konopný olej si takýmto spôsobom viete kúpiť aj v bio kvalite a väčšinou so 100 % čistotou. V ponuke však možno nájsť aj kombinácie Konopných a iných olejov.

Sirupy: Druhou možnosťou, ako využiť olej, je tekutá forma sirupu. V tomto prípade ide už o hotový produkt, ktorý môže obsahovať okrem Konopného oleja aj niektoré iné zložky, napríklad vitamíny či minerály a hodí sa aj na pridávanie do jedál.

Kozmetické produkty: Ak ide o vonkajšie použitie, k dispozícii je široký sortiment kozmetických prípravkov. Ide napríklad o nočné a denné krémy, pleťové mlieka, masti, tyčinky na pery, vlasové balzamy, šampóny a oleje do kúpeľa.

Dávkovanie a používanie závisí od konkrétnej formy a typu prípravku:

 • olej sa užíva v objeme 1 až 2 polievkových lyžíc denne podľa potreby
 • kozmetiku nanášajte podľa inštrukcií od výrobcu na pokožku, nie na sliznice
 • pozor si treba dať aj na otvorené poranenia alebo aplikáciu na kŕčové žily
 • sirupy sa obvykle riedia s inými nápojmi v pomere dielov 1 ku 9

Účinky a na čo Konopný olej pomáha

Čo sa týka využitia všetkých spomínaných pozitívnych zložiek v Konopnom oleji, môžete tak spraviť do vnútra organizmu, ako aj navonok. Všetko závisí od toho, akú formu prípravku a produktu využijete, či pôjde priamo o olej alebo o kozmetiku.

Toto sú oblasti, kde má Konopný olej najlepšie pôsobenie:

Srdce, cievy, cholesterol a cukor

Látky obsiahnuté v oleji majú pozitívne vplyvy v rámci prevencie aterosklerózy či srdcovej arytmie, podporujú cievy a ich pevnosť a zlepšujú aj krvný obeh. Pozitívne vplývajú na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a na zníženie cukru v krvi.

Psychická vitalita

Druhou výraznou oblasťou, kde vám môže Konopný olej pomôcť, je psychická vitalita. Ide o podporu nervového systému, prevenciu voči neurodegeneratívnym ochoreniam, zníženie depresívnych stavov, zlepšenie nálady, zvýšenie vitality a zmiernenie únavy.

Trávenie, metabolizmus a obezita

Ak trpíte nadváhou a chcete schudnúť, môžete olej používať tiež. Pomáha totiž na zrýchlenie metabolizmu a na lepšie spaľovanie tukov. Podporuje činnosť pečene, detoxikáciu a očistu tela aj čriev a všeobecne pôsobí na lepšie trávenie.

Obranyschopnosť a ochrana buniek

Konopný olej má protizápalové pôsobenie a to navonok aj vo vnútri, podporuje prirodzenú imunitu a zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Obsahuje látky z kategórie antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím.

Pôsobenie na kožu a vlasy

Ak ide o účinky Konopného oleja navonok, ten funguje ako prevencia aj pomoc na atopický ekzém, akné, zápaly pokožky, plesne a mykózy na koži, zapareniny, psoriázu, lupienku, opary a popraskanú a suchú kožu a pleť. Pomáha aj na posilnenie vlasov.

Ďalšie účinky a vplyvy

Pokiaľ ide o ďalšie pôsobenie, olej môže navonok pomáhať aj na kŕčové žily alebo na suché a popraskané pery, pomáha u žien na hormonálnu rovnováhu, má pozitívny vplyv na menštruáciu a predmenštruačný syndróm, zápaly kĺbov, reumu a artritídu.

KOMPLEXNÉ VYUŽITIE VŠETKÝCH FORIEM

Výhodou Konopného oleja je, že okrem jeho priamej konzumácie či pridávania do niektorých jedál v rámci studenej kuchyni, ho viete používať komplexne v rôznych formách a to vrátane kozmetiky či prísad do kúpeľa. Snažte sa to maximálne využívať!

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Konopným olejom

Zaujíma vás možnosť konkrétneho používania Konopného oleja v kuchyni? Alebo to, či je možné tento olej využiť aj v tehotenstve? Chcete vedieť, či má nejaké zdravotné riziká alebo či sú nejaké prekážky k jeho používaniu? Všetky takéto praktické témy sú pomerne často riešené v rôznych internetových fórach a diskusiách.

Tu sú dotazy, ktoré sú na fórach a v diskusiách najčastejšie:

Môže sa Konopný olej používať v tehotenstve a počas dojčenia?

To závisí vždy od daného produktu či prípravku, v tejto oblasti je najlepšie držať sa príbalovej informácii a inštrukcií od výrobcu. Všeobecne ale platí, že s kozmetickými prípravkami by nemal byť žiadny problém, pri olejoch či sirupoch treba dodržať dávkovanie.

Existujú nejaké prekážky či kontraindikácie k jeho použitiu?

Na rozdiel od mnohých iných olejov rastlinného typu, Konopný olej je v tomto ohľade bezproblémový a nie sú žiadne vážnejšie prekážky k jeho použitiu. Výnimkou je precitlivená či alergická reakcia, či už na pokožke alebo v tele, vtedy olej neužívajte.

Prečo majú oleje od rôznych výrobcov inú farbu či vôňu?

Dôvodom je, že na tieto jeho vlastnosti vplývajú faktory, ktoré je len veľmi ťažké ovplyvniť. Ide napríklad o konkrétnu odrodu semena, zloženie pôdy, množstvo slnka počas pestovania a podobne. Preto môžu mať oleje rôzny odtieň zelenej aj rôznu arómu.

Aké je ideálne použitie Konopného oleja v kuchyni?

Pokiaľ ide o použitie oleja v kuchyni, hodí sa pre studenú kuchyňu a na dochutenie studených pokrmov, surovín či jedál. Jeho použitie je ideálne do rôznych zeleninových šalátov, zálievok, na dochutenie jogurtov, kaší, vločiek, dipov, prípadne aj do cesta na koláče.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Konopný olej

Konopný olej môžete kúpiť v jeho čistej a tekutej podobe, ktorá umožňuje použitie perorálne, v kuchyni alebo aj navonok, ako aj v podobe hotových prípravkov a produktov, ktoré ho obsahujú. Všetky tieto prípravky sú dostupné bez lekárskeho receptu.

Sortiment zahŕňa viacero typov podľa určenia, formy a použitia:

Ak ide o tekuté formy, k dispozícii máte rôzne sirupy a olejové roztoky, čo sa týka hotových prípravkov, tak ide najmä o telové, pleťové aj vlasové kozmetické produkty

Pre užívateľov majú tieto prípravky a produkty viacero výhod:

 • k dispozícii je možnosť použitia Konopného oleja vnútorne aj navonok
 • vďaka prírodnému zloženiu je pôsobenie produktov maximálne prirodzené
 • s tým súvisí aj minimálne riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií

Čo sa týka najviac využívanej formy Konopného oleja, čiže tekutej podoby, tu je výber produktov veľmi široký, či už ide o rôznych výrobcov, ale aj o rozličné veľkosti objemu od 250 ml až po 750 ml. Takýto olej viete použiť v kuchyni, na perorálne užívanie nalačno aj navonok na pleť nechty či vlasy. Najlepšie je siahnuť po olejoch v bio kvalite.

Sortiment obsahuje tak 100 % čisté Konopné oleje, ako aj roztoky, kde môže byť použitý čiastočne aj iný druh rastlinného oleja. V rámci tekutých foriem môžete využiť aj sirupy s obsahom tohto oleja, ktoré možno pridať do čajov či iných nealko nápojov.

Čo sa týka produktov kozmetického typu s využitím navonok, tu máte k dispozícii prípravky obsahujúce extrakty z Konopného oleja, prípadne aj iné zložky, napríklad rôzne vitamíny, minerály, aminokyseliny či ďalšie bylinné výťažky. V ponuke nájdete peny a oleje do kúpeľa, pleťové aj telové masti, krémy a gély alebo vlasové balzamy, zábaly či masky.

Konopný olej Virde

 • obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6
 • komplex fytosterolov, vitamíny A,B,C,D
 • minerály draslík, vápnik, železo a horčík

4,41€

Do obchodu

Konopný olej BIO wolfberry

 • BIO v RAW kvalite
 • s vysokým obsahom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín

5,50€

Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Konopný olej

Nech už siahnete po ktoromkoľvek z vyššie spomínaných prípravkov, okrem eshopov s drogériou či bio prípravkami môžete nájsť Konopný olej aj v lekárňach. Nakoľko ide o voľne predajné produkty bez receptu, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu.

Využiť tak môžete aj všetky výhody a benefity online lekární:

 • tie ponúkajú výhodnejšie ceny, či už za prípravky alebo aj doručenie
 • zároveň tu máte širší výber a sortiment značiek a typov a to skladom
 • objednávka je vecou zopár minút a spravíte ju cez počítač aj smartfón
 • na jednom mieste si viete z pohodlia domova všetky produkty porovnať

Hlavne tie väčšie a známejšie online lekárne, ktoré sú na trhu dlhšie, umožňujú spomínané výhody využiť úplne naplno a pridávajú k nim aj ďalšie v rámci zákazníckeho servisu. To sa prejaví pri platení alebo aj doručení.

Tie lepšie internetové lekárne totiž umožňujú napríklad aj platbu platobnou kartou cez internet, možnosť rýchlejšieho doručenia do 24 až 48 hodín, možnosť vyzdvihnutia zásielky aj osobne na pobočke alebo rýchlejšiu objednávku bez registráciu. Samozrejmosťou sú rôzne zákaznícke zľavy, zľavové kódy, vernostné bonusy či doprava zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

23 Hodnotení