Chrípka

Podrobnejšie o téme

Chrípka">

Jedným z najčastejších sezónnych infekčných ochorení u nás je chrípka. Vyskytuje sa hlavne na jeseň, v zime a na jar, v lete je vírus chrípky ojedinelý. Ide o vírusové ochorenie, ktoré má tri typy, A, B a C, najviac infekčný býva typ A, ktorý má aj podtypy.

Hoci úmrtnosť nie je vôbec vysoká, ide zhruba do 0,1 %, netreba toto ochorenie podceniť. Prechodená chrípka je riziková pre ďalšie komplikácie v tele a to aj vtedy, ak je už po pár dňoch bez kašľa, teploty či horúčky. Aké má chrípka prejavy, aká je jej inkubačná doba a prenos a aká je liečba u detí, dospelých a v tehotenstve? Čítajte ďalej.

Čo je chrípka, aké má príznaky, aké sú typy a aký je priebeh

Chrípku si ľudia často mýlia s inými ochoreniami alebo ťažkosťami respiračného systému, no na rozdiel od bežného prechladnutia, je chrípka celkového ochorenie, ktoré sa neviaže iba na dýchacie cesty. Jej nástup je veľmi rýchly, niekedy ide iba o pár hodín.

Chrípka, nazývaná odborne aj influenza, je vírusové infekčné ochorenie spôsobené RNA vírusmi, konkrétne troma typmi a to typom A, typom B a typom C

Inkubačná doba je pomerne krátka, obvykle 1 až 3 dni, veľmi rýchlo ale príznaky môžu aj odznieť, obvykle do 5 dní, mierne môžu pretrvať do 2 týždňov

Liečba chrípky je čisto symptomatická, antibiotiká sa nepodávajú

Chrípka vzniká veľmi rýchlo a obvykle z plného zdravia do pár hodín prerastie v ochorenie s jasne viditeľnými príznakmi. Najviac rizikové skupiny sú deti a ľudia so zníženou imunitou, pričom prenos býva bežne kvapôčkovou cestou a priamym kontaktom, najčastejšie kašľom či kýchaním. Najlepšou prevenciou voči chrípke je každoročné očkovanie.

Ak ide o príznaky a priebeh chrípky, zväčša je takýto:

  • vznik chrípky je obvykle veľmi rýchly a z plného zdravia sa do 24 až 48 hodín dostaví teplota alebo až horúčka do 40 ºC a pridajú sa zimnica a triaška
  • na ďalší deň nasledujú bolesti kĺbov a svalov a príznaky respiračného ochorenia, konkrétne pocit sucha a škriabanie v hrdle a suchý dráždivý kašeľ
  • pridať sa môže nádcha, plný nos a výtok z neho, do 3 až 5 dní ale tie najviac viditeľné príznaky odznejú a do 2 až 4 týždňov príde k úplnému uzdraveniu
  • problémom je, ak sa liečba chrípky zanedbá a infekcia sa rozšíri, medzi najčastejšie komplikácie potom patria zápal priedušiek, pľúc, ucha a dutín

Ako najlepšie liečiť chrípku a jej príznaky doma

Základom liečby chrípky je symptomatické pôsobenie, čiže pôsobenie na zmiernenie tých prejavov, príznakov a symptómov, ktoré sú s ňou spojené. K tomu treba pridať aj niektoré overené domáce recepty a máte kombináciu komplexnej liečby doma.

Pri liečbe chrípky tak využite nasledovné prostriedky:

Pitný režim: Základom je dopĺňanie tekutín a pitný režim. To môžete realizovať troma spôsobmi. Prvým je pravidelné pitie čistej vody počas celého dňa, prípadne vody s citrónom. Druhým je pitie bylinkových čajov, najmä takých, ktoré podporia imunitu, napríklad zo šalvie alebo zázvoru. Tekutiny viete doplniť aj polievkou, najmä sýtym vývarom.

Obklady, kloktanie a zábaly: Na uľahčenie dýchania môže skúsiť obklady na hrudník, napríklad z bylinkového odvaru s mätou, prípadne studený obklad s tvarohom. Ak chcete uľaviť dráždenie hrdla, vyskúšajte bylinkové odvary aj na kloktanie, prípadne kloktanie slanou vodou. Na ruky, nohy, hlavu a krk sú určené studené zábaly.

Oddych a čerstvý vzduch: V rámci režimových opatrení je dôležitý oddych na lôžku, nakoľko telo je oslabené a oddychom aj dostatočným spánkom sa posilní. Špeciálne to platí pre deti, tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou. V miestnosti tiež často, ale nárazovo, vetrajte, aby ste mali čerstvý vzduch. Ak je moc suchý, môžete ho zvlhčiť.

Doplnenie vitamínov: Veľmi dôležité počas chrípky je doplnenie vitamínov a látok, ktoré môžu zlepšiť vašu imunitu, obranyschopnosť a posilniť organizmus. Ide hlavne o vitamíny C a D, minerál zinok, omega-3 mastné kyseliny a rovnako aj o probiotiká. Konzumujte viac ovocia, zeleniny a rýb, využiť môžete aj hotové perorálne doplnky výživy.

Naparovanie: Súčasťou uvoľnenia dutín a zmiernenia bolesti v nose a v hrdle môže byť aj naparovanie. K tomu viete využiť bylinky, napríklad harmanček, medovku, mätu alebo zázvor a pridať k nim prípadne aj nejaké korenie. Naparovanie stačí robiť raz za deň po dobu 15 až 30 minút. U detí a v tehotenstve si ale dajte pozor na niektoré byliny.

Pastilky, sirupy, spreje a kvapky: Na zníženie bolesti a zápalu v hrdle, zmiernenie škriabania v kru a aj proti nádche a jej prejavom, na to všetko môžete využiť hotové liečivá alebo rôzne voľno predajné prípravky. Ide o spreje a kvapky do nosa, pastilky na cmúľanie alebo perorálne sirupy, kvapky a roztoky do hrdla s rôznymi látkami.

Lieky na bolesť a horúčku: V rámci symptomatickej liečby môžete siahnuť aj po liekoch a liečivách určených na zmiernenie bolestí, napríklad hlavy, kĺbov a kostí, ale aj na zníženie horúčky. Ide o voľne predajné lieky s obsahom ibuprofénu, paracetamolu alebo iných látok, niektoré môžu pôsobiť aj na zápaly alebo obsahujú stimulačný kofeín.

Chrípka u detí a jej špecifiká pri liečbe

U detí sa chrípka štandardne objavuje najčastejšie na jeseň, kedy začínajú chodiť do škôlky alebo školy a nachádzajú sa tak vo viac rizikovom prostredí. Zvyšuje sa pravdepodobnosť prenosu a nakazenia, deti najčastejšie dostanú v tomto období typ A.

Pokiaľ ide o príznaky a liečbu u detí, treba vedieť, že:

Príznaky chrípky u detí: Ak ide o symptómy chrípky, tie sú veľmi podobné u detí, ako aj u dospelých, niektoré však môžu byť viac viditeľné alebo zvýraznené. Medzi typické prejavy patria zvýšená teplota alebo horúčka, zimnica, triaška, únava, potenie, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, nádcha, bolesť v hrdle, kašeľ, nevoľnosť a nechuť do jedla.

Symptomatická liečba: Na bolesti v hrdle, podráždenie sliznice a škriabanie v krku, ale aj na plný nos a nádchu, viete využiť niektoré liečivá alebo hotové lokálne prípravky. Ide o nosové spreje, kvapky, sirupy, roztoky a pastilky do hrdla. Môžu obsahovať bylinné extrakty aj syntetické látky. Pomôcť môžu aj doplnky výživy s vitamínmi a probiotikami.

Domáce recepty a režimové opatrenia: Okrem použitia rôznych prípravkov a liečiv viete veľa spraviť aj zábalmi a obkladmi, napríklad na hrudník, pomôcť môžu aj obklady na krk pri jeho bolesti, dôležitý je aj pitný režim, najmä bylinkové čaje, samozrejmosťou by mala byť odpočinok na lôžku. Miestnosť pravidelne vetrajte a zvlhčujte vzduch.

Chrípka v tehotenstve, možné riziká a liečba

V tehotenstve platí pre chrípku, že hoci na prvý pohľad nejde o žiadne príliš komplikované ochorenie, môže so sebou niesť určité riziká a komplikácie a to tak pre matku, ako aj pre jej plod. Aj v tomto prípade platí, že tou najlepšou prevenciou je očkovanie.

Špecifické je užívanie liekov pri chrípke. Antibiotiká sú v tehotenstve problémové a mnohé z nich sa ani nesmú užívať, to však platí celkovo pre všetky ochorenia, ktoré sú spojené s antibiotikami, no problémy vznikajú aj počas chrípky. Ide hlavne o lieky a liečivá proti bolesti a na kašeľ, výnimkou v tomto ohľade sú lieky s paracetamolom.

Zároveň počas tehotenstva pri chrípke platia tieto veci:

  • najkritickejší je druhý a tretí trimester tehotenstva, kedy v rámci komplikácií môže prísť k poškodeniu plodu a vzniku niektorých vývojových vád u detí
  • počas tehotenstva môžu nastať spolu s chrípkou aj zápaly pľúc alebo priedušiek, no samotnú chrípku môžu zhoršiť už existujúca cukrovka alebo astma
  • základom liečby je pôsobenie proti symptómom, ale len povolenými liečivami, veľký význam má oddychovanie, pokoj na lôžku a príjem ovocia a zeleniny
  • aj po pôrode si treba dať pozor na niektoré lieky, najmä s ibuprefenom, ambroxolom, rumančekom kamilkovým ale aj niektorými bylinnými silicami

Najčastejšie otázky o chrípke

Aké vitamínyminerály sú dôležité na pomoc či prevenciu voči chrípke? Ako dlho sa chrípka lieči? Ktoré komplikácie sú najčastejšie? Tieto, ale aj mnoho iných otázok, sa pýtajú ľudia na internetových fórach na tému chrípka a hlavne na jej liečenie.

Pokiaľ ide o najčastejšie dotazy, tu sú odpovede na ne:

Kedy býva obdobie s najvyšším rizikom chrípky?

Podľa väčšiny odborníkov ide o obdobie od začiatku októbra až do konca apríla, ale veľa závisí aj na poveternostných podmienkach a niektorých iných rizikových faktoroch. Štandardne platí, že najväčší výskyt je hneď na jeseň a potom na začiatku jari.

Ktoré vitamíny či minerály majú význam proti chrípke?

Ide najmä o tie stopové prvky a látky, ktoré sa najviac podieľajú na posilnení imunity a to vrátane tej, ktorá sa týka respiračného systému. V rámci prevencie aj podpornej liečby sa preto odporúča užívať vitamín Cvitamín D, minerál zinok a rôzne probiotiká.

Aká je inkubačná doba a aká je doba liečenia chrípky?

Štandardne platí, že inkubačná do je od 1 do 3 dní od nakazenia sa, ale môže to byť aj skôr. Najviac viditeľné príznaky od ich prepuknutia trvajú bežne 3 až 5 dní, závisí od situácie aj imunity. Miernejšie príznaky do úplného preliečenia sú najviac do 14 dní.

Ako rozoznať bežné prechladnutie od chrípky?

Prechladnutie nastupuje obvykle pozvoľne, chrípka má veľmi rýchly priebeh a nástup účinkov. V prípade prechladnutia zväčša nedochádza k horúčke, pri chrípke je prítomná a to aj so zimnicou a triaškou. Pri prechladnutí sú častejšie respiračné príznaky.

Sú nejaké rizika v podobe komplikácii po chrípke?

Áno, sú. V prípade tehotenstva ide špeciálne o riziko vzniku niektorých vývojových vád alebo defektov, najmä ak sa chrípka objaví v druhom a treťom trimestri, inak sú časté komplikácie aj zápaly priedušiek, pľúc, stredného ucha alebo zápal prínosových dutín.

Tipy na prevenciu chrípky a podporu imunity

Najlepšou prevenciou voči chrípke je jednak očkovanie, ale zároveň aj posilnenie imunity a niektoré jednoduché režimové opatrenia. Cieľom je minimalizovať prenos chrípky alebo znížiť riziko, že sa chrípka prejaví intenzívnymi príznakmi a priebehom.

Ak ide o očkovanie, to treba spraviť každoročne, nakoľko vždy je navrhnuté proti kmeňom a typom, ktoré sa očakávajú najbližšiu jeseň, zimu a jar

Čo sa týka hygienických režimových opatrení, chrípkové vírusy sa prenášajú priamym kontaktom a kvapôčkovou cestou, treba teda minimalizovať kontakt s rizikovými skupinami a v čase vrcholiacej sezóny sa vyhýbať hromadným podujatiam. Dbajte na dezinfekciu rúk po návrate domov a vonku môžete v MHD používa vreckovku na ústa.

Ešte dôležitejšie je celkové posilnenie obranyschopnosti:

  • jedzte veľa ovocia, najmä jabĺk, citrusov, hrozna, jahôd a kiwi
  • dôležitá je aj zelenina, hlavne kapusta, špenát, cibuľa a cesnak
  • zvýšte tiež príjem rýb, orechov a semien, obmedzte polotovary
  • dbajte na pitný režim, pite hlavne čistú vodu a bylinkové čaje
  • neoslabujte svoj organizmus konzumáciou alkoholu či fajčením
  • doplňte vitamíny C a D, napríklad aj cez vitamínové doplnky

Svoju imunitu si viete posilniť aj pravidelným pohybom, ktorý zlepšuje nielen imunitu, ale aj celkovo zdravie tela. Kombinujte pravidelné vychádzky na čerstvý vzduch so športovaním, samozrejme, s oblečením úmerne k počasiu. To platí aj pre otužovanie, ktoré tiež môže podporiť imunitu, v rámci neho sa vyhnite prekurovaniu miestností.

Čítať viac