Únava

Podrobnejšie o téme

Únava">

Únava je štandardnou reakciou organizmu na vyčerpanie, ale môže ísť aj o príznak niektorých ochorení. Častá býva únava po jedle, čo súvisí s trávením a tráviacimi procesmi. Rovnako tak sa objavujú únava svalov či bolesti nôh po nejakom fyzickom výkone.

Veľmi známa je jarná a jesenná únava a vyčerpanosť a to tak u dospelých, ako aj u detí. K ďalším prejavom únavy patria malátnosť, slabosť, divné stavy, bolesť hlavy, vysoký tep alebo ospalosť. Aké príčiny môže mať únava, prečo nastáva v tehotenstve, kedy je chronická a čo znamená extrémna únava, na to všetko dostanete odpovede u nás.

Čo je únava, aké má príčiny a aké príznaky s ňou súvisia

Únavou trpia dospelí aj deti, pričom veľmi známa je jarná alebo jesenná únava, ktoré súvisia najmä so zmenami počasia a u niektorých ľudí môžu vplývať na krvný tlak. Podľa toho, ako dlho únava trvá, rozoznávame únavu krátkodobú, dlhodobú a chronickú.

Únava je stav a reakcia organizmu na preťaženie fyzického alebo psychického pôvodu, bývajú s ňou  spojené aj celková slabosť, malátnosť a vyčerpanosť

Ide o signál, že organizmus potrebuje odpočinok, aby doplnil stratenú energiu a zároveň je únava ochranou pred totálnym vyčerpaním energetických zásob

Na únavu do veľkej miery vplývajú aj životospráva a životný štýl

Najčastejšie býva za únavou fyzické vyčerpanie, napríklad pri dlhodobej nadmernej aktivite alebo po jednorazovom výkone. Dlhodobá únava býva obvykle psychogénneho typu, veľmi častou s ňou súvisí stres. Za chronickou únavou môžu byť aj niektoré iné ochorenia v tele, či už ide o problémy s tlakom, rakovinu a tráviace či respiračné choroby.

Toto sú najčastejšie príznaky, ktoré s únavou súvisia:

  • ak ide o únavu spôsobenú fyzickým preťažením tela, spolu s ňou sa objavujú aj únava a bolesti svalov a končatín a celková fyzická slabosť aj v pokoji
  • čo sa týka únavy z dôvodu psychického vypätia, napríklad spolu so stresom, medzi časté príznaky patria bolesť hlavy, ospalosť a celkové vyčerpanie
  • pre únave súvisiacu s chrípkovými ochoreniami sú typické bolesti hlavy, kĺbov, svalov a celého tela, malátnosť a samozrejme aj chrípkové symptómy
  • spolu s únavou, najmä dlhodobou, sa objavujú nervozita, nepokoj, smútok, depresívne myšlienky alebo zníženie koncentrácie a kognitívnych funkcií

Ako najlepšie zmierniť únavu doma

Zmiernenie únavy, ktorá vyplýva z nejakej choroby, spočíva v odstránení príčiny, čiže vyliečení tohto ochorenia alebo zmene stavu. Ak ide všeobecne o krátkodobú alebo dlhodobú únavu bez chorobnej príčiny, pomôžu vám dlhodobé režimové opatrenia.

Vyskúšajte najmä tieto overené prostriedky a možnosti:

Zlepšenie stravovania: Žiadne hladovanie, žiadne extrémne diéty, ale pravidelná strava, napríklad 5 krát denne a po menších porciách, to je základom udržiavania metabolizmu. Význam má aj zlepšenie jedálnička, chýbať by v ňom nemali ovocie, zelenina, ryby, orechy, chudé mäso alebo semiačka, naopak, pozor na tučné, ťažké a vyprážané jedlá.

Zdravý pitný režim: Nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete, sa odrazí na únave alebo naopak pocite vitality. Obmedzte konzumáciu sladených nápojov a limonád, nepite ani energetické nápoje a rôzne nezdravé kofeínové nápoje a nepreháňajte to ani s kávou. Pite hlavne čistú vodu a to po menších dávkach 1 až 2 dcl pravidelne každú hodinu alebo dve.

Zlepšenie životného štýlu: Zabudnite nielen na sladené nápoje, ale samozrejme na alkohol, cigarety a rôzne omamné a toxické látky. Základom je mať dostatok spánku a pravidelný spánkový režim, nestresovať sa, nepreceňovať svoje schopnosti nadmerným cvičením, mať rôzne voľnočasové aktivity a viac oddychovať a relaxovať počas dňa.

Pravidelný pohyb: Pre zníženie únavy je dôležitý pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Jednak pôsobí preventívne proti budúcej fyzickej únave, ale pomáha aj lepšie uvoľniť stres a zlepšuje celkovú kondíciu tela a mysle. Kombinujte každodennú chôdzu spolu s nejakou intenzívnejšou aktivitou, napríklad beh, korčule, plávanie, veslovanie či lyžovanie.

Masáž, sauna aj ľadová voda: Masáž je výborná na osvieženie tela aj ducha, môžete skúsiť napríklad medovú či bylinkovú masáž a k nej parný kúpeľ. Pomôcť srdcu, cievam a rozprúdiť krvný obeh vám pomôže aj sauna. Na posilnenie imunity a celkové vzpruženie organizmu je výborná ľadová voda, zo začiatku aspoň sprchovanie vo vlažnej vode.

Doplnenie dôležitých vitamínov a stopových prvkov: Proti únave a na zvýšenie celkovej vitality a energie vám viditeľne pomôže aj doplnenie niektorých dôležitých látok. Ide najmä o zdravé omega mastné kyseliny, vlákninu, probiotiká, vitamín B a D a minerály zinokželezo. Na uvoľnenie psychickej únavy je ideálne doplniť aj horčík.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú únavu

Na únavu a vyčerpanie v tele vplýva viacero vnútorných aj vonkajších faktorov. Niektoré môžu nadmerne zaťažovať fyzickú výkonnosť tela, iné sú problematické pre psychiku, ďalšie vplývajú na metabolizmus. Väčšinu týchto vplyvov ale môžete zmierniť.

Tu sú najvýraznejšie faktory zhoršujúce únavu a vitalitu:

Životný štýl: Veľkú úlohu v zhoršení vitality a zvýšení únavy hrá životný štýl. V prípade, že pijete nadmerne veľa alkoholu, fajčíte, máte nezdravé stravovanie a pitný režim, obezitu a nadváhu a málo pravidelného pohybu, je dlhodobá únava iba otázkou času. Problémom býva aj málo vitamínov, minerálov a zdravých mastných kyselín v jedálničku.

Práca a stres: Rizikovým faktorom pre psychickú únavu a vyčerpanie je stres a s tým veľmi súvisí nadmerné pracovné vyťaženie. Ak vykonávate manuálnu prácu, hrozí chronická svalová únava a pokles fyzickej výkonnosti. V prípade stresu a duševne náročnej práci je tu reálne riziko vzniku chronického únavového syndrómu a jeho následkov.

Ochorenia v organizme: Nadmernou únavou sa typicky prejavujú niektoré nádory v tele, najmä tie zhubného charakteru. Únavu zhoršujú aj zápaly alebo rôzne infekcie, nemusí pritom ísť iba o chrípku či respiračné infekcie. Problematické sú choroby tráviaceho traktu, problémy s krvným tlakom, metabolické problémy a rôzne ochorenia štítnej žľazy.

Odpočinok a spánok: Nedostatok alebo naopak nadbytok spánku môže výrazne ovplyvniť pocity únavy. Spať by ste mali aspoň 8 až 9 hodín denne, zaspávať a vstávať by bolo ideálne v ten istý čas a počas spánku treba mať úplný pokoj. Oddychovať treba aj počas dňa a niekedy nič nerobiť. Rizikové sú teda nedostatok oddychu v noci a rovnako aj cez deň.

Únava u žien v tehotenstve a v menopauze

Jedným z typický prejavov menopauzy a klimaktéria u žien je práve únava, spolu s návalmi tepla a nočným potením. Únava v tomto prípade nastáva hlavne v dôsledku veľkých zmien v hormonálnej hladine, následkom čoho sa mení energetický metabolizmus.

Obdobím s hormonálnou nerovnováhou, ale aj rôznymi fyziologickými zmenami u žien, je tiež tehotenstvo. Únava sa počas neho objavuje už v prvých týždňoch, kedy sa začína meniť energetický metabolizmus. Neskôr sa pridá aj odčerpávanie energie vplyvom rastúcej maternice a v druhej polovici dochádza aj k výraznému nárastu hmotnosti.

Čo sa týka špecifík únavy v tehotenstva, treba vedieť, že:

  • spolu s únavou sa objavujú aj bolesti kĺbov, bolesti svalov a bolesti hlavy, v treťom trimestri je s únavou typická o dýchavičnosť pri väčšej fyzickej námahe
  • dôležité je v tehotenstve stravovanie a pitný režim, treba jesť viac potravín s obsahom železa, vlákniny, bielkovín a komplexných sacharidov a piť čistú vodu
  • naopak, ťažké, mastné a vyprážané jedlá vám odoberú ešte viac energie, z pitného režimu treba vynechať alkohol, sladené limonády a kofeinové nápoje
  • spánok býva v tehotenstve problematickým, bežne sa ženy budia na pohyby dieťaťa alebo plný močový mechúr, o to dôležitejší je odpočinok cez deň

Najčastejšie otázky o únave

Chcete vedieť, ako môžete proti únave bojovať s kávou? Alebo to, ktoré byliny a rastliny vám môžu najviac pomôcť na zvýšenie pocitu energie? A môže vám proti únave pomôcť cvičenie? Otázky tohto typu zaujímajú ľudí na internetových fórach a v diskusiách.

Pozreli sme sa preto na tie najdôležitejšie témy a dotazy:

Pomôžu mi káva, čaj alebo kofeín na zníženie únavy?

Áno aj nie, veľmi dôležité je správne množstvo a typ daného nápoja a kvalita pôvodu. Ak ide o kávu, ak pijete klasickú „nescu“ a vo väčšom množstve, pôsobí skôr kontraproduktívne. To isté sa týka aj kofeínu, výnimkou sú ale zdravé bylinkové a zelené čaje.

Ktoré bylinkové čaje mi môžu pomôcť proti únave najviac?

Okrem zeleného čaju môžu mať pozitívny vplyv na pocit energie a vitality čaje obsahujúce echinaceu, sibírsky ženšen, rozchodnicu ružovú, rozmarín, harmanček a žeruchu peruánsku. Podporujú fyzickú vitalitu, fyzický výkon a niektoré aj sexuálny apetít.

Koho sa najčastejšie týka chronický únavový syndróm?

O tento konkrétny problém sa začína zaujímať čoraz viac ľudí, čo súvisí hlavne so stresom a celkovým preťažením v práci. Podľa štatistík postihuje chronický únavový syndróm predovšetkým ženy vo veku od 30 do 50 rokov, ale môže sa objaviť aj u seniorov.

S ktorými chorobami najčastejšie súvisí nadmerná únava?

Ide predovšetkým o ochorenia tráviaceho systému, kardiovaskulárneho systému a metabolizmu. Poruchy metabolizmu, cukrovka, nedostatok červených krviniek, ale rovnako aj problémy so štítnou žľazou, sa môžu prejaviť celkovým poklesom energie.

Môže mi pravidelné cvičenie pomôcť na zníženie únavy?

Áno, môže, dôležité však je, aby bolo naozaj pravidelné, ideálne viac krát do týždňa, no na prvé účinky si musíte počkať zopár týždňov. Venujte sa kombinácii intenzívneho a vytrvalostného cvičenia, najlepšie doobeda a každý deň aspoň 30 minút.

Tipy na prevenciu únavy cez zdravý jedálniček a životosprávu

Predchádzať únave je možné veľmi dobre aj zmenou životosprávy, jedálničku a životného štýlu. Platí to tak pre krátkodobú únavu, ako napríklad aj tú dlhodobú, ktorá môže byť výsledkom napríklad nedostatku železa a teda aj nezdravým stravovaním.

Ak ide o životosprávu, samozrejmosťou by malo byť obmedzenie alkoholu, fajčenia a konzumácie tučných, ťažkých a mastných jedál či sladených nápojov

Z jedálnička by ste mali vylúčiť sladkosti s jednoduchými a rafinovanými cukrami, vyprážané jedlá, jedlá s vysokým obsahom živočíšnych tukov, múčniky, potraviny obsahujúce veľa bielej múky, biele pečivo, polotovary a fast food jedlá a slané pochutiny. Zmeňte aj spôsob stravovania, konzumujte radšej menšie porcie, ale častejšie a pravidelne.

Pokiaľ ide o potraviny, ktoré do jedálnička zaradiť, tak:

  • vynikajúce sú ovsené vločky, ale tiež pohánka, špalda či quinoa
  • z mäsa jedzte lososa, makrely a tuniaky, vhodné je aj kuracie mäso
  • z ovocia sú najlepšie citrusové plody, banány či granátové jablká
  • ak ide o zeleninu, najlepšie sú kapusta, brokolica, špenát a fazuľa
  • jedzte aj ľanové, chia a sezamové semiačka, majú omega-6 tuky
  • dobrý zdroj energie sú aj orechy, najmä para, arašidy a vlašské

Nezabúdajte samozrejme ani na dostatok tekutín počas dňa, tu by základom pitného režimu mala byť čistá voda v objeme aspoň 2,5 litra denne, pri teplejšom počasí alebo väčšej námahe aj viac. V rámci zlepšenia životosprávy si doprajte aj dostatočný oddych počas dňa, najmä tým eliminujete stres, nezabudnite ani na 8 až 9 hodín kvalitného spánku.

Čítať viac