Vláknina a chudnutie spolu významne súvisia. Na chudnutie vám pomôže nielen psyllium

Vláknina a chudnutie spolu významne súvisia. Na chudnutie vám pomôže nielen psyllium

Jednou z najvýznamnejších zložiek stravy, ktorá síce neposkytuje telu žiadne zásadné živiny, je vláknina. Veľa ľudí o jej existencii ani netuší, na druhú stranu, má veľké množstvo zdravotných benefitov a práve na chudnutie má dokonca mnohé unikátne vplyvy.

Okrem toho, že pôsobí preventívne voči obezite, je dôležitá na správne fungovanie trávenia aj metabolizmu a pomáha na zdravý stav čriev. Na druhú stranu, nie je dobré to s ňou ani preháňať, nakoľko môže znižovať vstrebávanie niektorých látok do tela a celkovo znížiť energetickú hodnotu potravín. Nájsť správny balans je teda základom úspechu.

Čo je chudnutie a ako naň vplýva vláknina

Vláknina je z chemického hľadiska látkou zaradenou do kategórie cukrov. Ide o špecifické zložité cukry, ktoré telo netrávi a tak, ako do neho prídu, tak aj odídu. Poznáme vlákninu rozpustnú a nerozpustnú vo vode, oba typy sú dôležité a dopĺňajú sa navzájom.

Pri chudnutí, čo je proces znižovania príjmu kalórií a ich vyššieho spaľovania, má vláknina úlohu v komplexnom pôsobení najmä na tráviace procesy a s tým súvisiace činnosti v rámci látkovej premeny. Podporuje tiež zníženie hladiny cukru v krvi a teda aj vylučovanie inzulínu, čo je hormón regulujúci práve cukor, no napríklad zvyšujúci aj ukladanie tukov.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Ak ide o ďalšie pôsobenie v rámci chudnutia, vláknina je komplexnejšia:

 • ak budete konzumovať viac jedál s vlákninou, znížite ich energetickú výdatnosť, čo znamená v praxi to, že takéto jedlo obsahuje oveľa menej kalórií
 • zároveň platí, že vláknina je nevyhnutná na trávenie a podporuje celkovo prečistenie čriev a tráviace procesy, môže vám pomôcť napríklad na zápchu
 • veľkým plusom je, že po tom, čo sa vláknina dostane do žalúdka, zväčší svoj objem a tak zníži pocity hladu, budete tak mať rýchlejšie pocit nasýtenia
 • taktiež vláknina viaže tuky, pôsobí na zníženie hladiny cholesterolu a celkovo znižuje hladinu tukov, pomáha na ich lepšie odbúranie a metabolizmus

Čo sa týka odporúčanej dennej dávky vlákniny, ktorú by ste mali prijať, tu sa hovorí zhruba o 30 gramoch denne, v prípade, ak máte väčšie problémy so zápchou a pomalším trávením, môže ísť aj o 40 gramov. Zvyšovanie jej obsahu v jedálničku by malo byť postupné.

POZOR NA MOŽNÉ RIZIKOVÉ VPLYVY

Príliš nadmerný príjem vlákniny môže mať aj niektoré negatívne vplyvy. Ide napríklad o vstrebávanie niektorých živín, napríklad minerálov horčík, vápnik či železo, problémy s nafukovaním a hnačkou alebo príliš intenzívne zníženie hladiny cukru v krvi.

Ktorá vláknina na chudnutie je najlepšia

Ak by ste chceli využiť vlákninu v jedle na chudnutie, podporu trávenia a metabolizmu či jej iné účinky, na výber máte viacero druhov jedál a potravín, kde sa nachádza v nadpriemernom množstve. Môžete si tak skombinovať jedálniček aj pre celodenné stravovanie.

Tu sú tie potraviny, suroviny a jedlá, na ktoré v jedálničku nezabudnite:

Zelenina: Asi najznámejším zdrojom vlákniny je zelenina, ktorá je samozrejme prospešná nielen na chudnutie či trávenie, ale celkovo. Obsahuje totiž veľa vitamínov a minerálov dôležitých celkovo pre fungovanie organizmu. Do svojho stravovania sa snažte zaradiť všetky jej druhy od koreňovej, cez listovú, vňaťovú, plodovú, hlúbovú až po cibuľovú.

Najlepšie spravíte, ak budete konzumovať vo vyššom množstve brokolicu, kel, kaleráb, karfiol, kapustu, zeler, červenú repu, mrkvu, chren, petržlen, reďkovku, zeler, špenát, hlávkový šalát, ľadový šalát, baklažán, uhorku, papriku, rajčiny, tekvicu, cuketu, cesnak, cibuľu, pór, špargľu, kukuricu, kôpor, artičoky a zemiaky, či už skoré alebo neskoré.

Strukoviny a orechy: Čo sa týka strukovín, tu možno nájsť vlákninu prakticky v každom jednom druhu alebo type. Či už ide o šošovicu, fazuľu, hrach alebo cícer, všetky tieto strukoviny by ste mali mať vo svojom jedálničku a pravidelne ich konzumovať. Dobrou správou je, že sa nemusíte trápiť nad odrodami, všetky z nich majú vlákniny dosť.

Pokiaľ ide o orechy, tento druh potraviny je známy vysokým obsahom minerálov, aminokyselín aj zdravých mastných kyselín. Čo sa týka vlákniny, môžete siahnuť po niekoľkých druhoch, najlepšie sú pekanové, makadamiové, píniové, vlašské, lieskové, kešu a para orechy. Pistácie a mandle majú tiež dostatok vlákniny aj stopových prvkov.

Ovocie: Čo sa týka ovocia, to je veľmi dobrým zdrojom nielen vitamínov a minerálov, ale aj vlákniny, musíte však vedieť, ktoré ju obsahuje v najlepšej a najviac vstrebateľnej forme. Na výber máte jadrové, kôstkové, citrusové aj iné druhy ovocia, výber je teda široký a každý deň môžete nejaký typ zaradiť do jedálnička, ideálne na raňajky, desiatu alebo na olovrant.

Medzi najlepšie druhy, ktoré by ste mali kvôli vyššiemu množstvu vlákniny konzumovať, patria mišpule, jablká, hrušky, nektarinky, ringloty, citróny, pomaranče, grapefruity, ríbezle, egreše, maliny, černice, čučoriedky, šípky, brusnice, mango, papája, banány, granátové jablká, maracuja, ďatle a figy. Ak sú ďatle a figy sušené, majú vlákniny ešte viac.

Semená a obilniny: Rozpustná aj nerozpustná vláknina sa nachádza tiež v pomerne dobrom množstve aj v niektorých iných rastlinných potravinách. Ide najmä o obilniny, napríklad ako sú ryža, ovos, jačmeň, sója a raž, prípadne o rôzne produkty z nich, napríklad ovsené vločky a rôzne otruby. V istom množstve obsahujú vlákninu aj riasy a semená, najmä ľanové.

Špecifickým zdrojom je už spomínané psyllium, čo sú semená skorocelu indického. Tie môžete síce konzumovať aj v prirodzenej podobe, no oveľa lepšie je, ak siahnete po psýliu v podobe hotových produktov, či už pôjde o podrvené alebo pomleté semená. Dostatok vlákniny obsahuje aj celozrnné pečivo, ktoré je výbornou alternatívou toho bieleho.

NEZANEDBÁVAJTE ANI INÉ POTRAVINY

Okrem toho, že sa budete v rámci jedálnička sústrediť hlavne na potraviny a jedlá s obsahom vlákniny, nezabúdajte ani na iné zložky stravy. Našťastie, vláknina je zastúpená v takom širokom rozsahu živočíšnej aj rastlinnej stravy, že výber je dostatočne pestrý.

Vláknina na chudnutie a jeho podporu

Okrem jedálnička a potravín s obsahom vlákniny viete doplniť túto dôležitú látku do tela aj cez hotové prípravky a doplnky výživy. Tie môžu slúžiť na doplnenie vlákniny v oveľa koncentrovanejšej podobe, ide hlavne o doplnenie jej príjmu z bežných potravín.

Čo sa týka týchto prípravkov a produktov, môžu mať viacero foriem a podôb:

Buď ide o rozpustnú vlákninu v podobe prášku, prípadne aj o vlákninu v podobe žuvacích tabliet, drvenú vlákninu a samozrejme tabletky a perorálne kapsuly

Pokiaľ sa rozhodnete využiť tieto produkty, získate viaceré benefity:

 • všetky prípravky sú voľne dostupné, nemusíte mať recept alebo predpis
 • máte jasne odporúčané dávkovanie a to aj počas dňa alebo v rámci jedla
 • užívanie môže byť pokojne dlhodobé aj viac mesiacov, je to len na vás

Najčastejšie ide o vlákninu s obsahom známeho psýlia, ktorá má podobu prášku alebo drvenej zmesi semien skorocelu indického. Plusom tohto typu vlákniny je veľmi jednoduchá príprava, stačí 1 alebo 2 lyžičky v závislosti od koncentrácie prípravku rozmiešať vo vlažnej vode, čaji alebo nejakej šťavy a po pár minútach ju môžete vypiť ráno, večer alebo počas dňa.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Psyllium, ale aj iné druhy vlákniny, viete tiež využiť v podobe perorálnych tabliet a kapsúl s jednoduchým užívaním v podobe prehltnutia. V tomto prípade sa kapsuly užívajú obvykle 1 až 2 krát denne v určenej dávke, najčastejšie pred jedlom, stačí ich len zabiť vodou.

Okrem produktov čisto len s obsahom vlákniny viete siahnuť aj po tých, ktoré majú širšie zloženie. To pozostáva napríklad aj z bylinných extraktov, napríklad zo škorice, pridaním probiotík a prebiotík typu inulín, prípadne s obsahom ďalších prírodných látok, napríklad ako je chitosan, vitamín C alebo minerál chróm, ktoré pomáhajú a podporujú chudnutie.

Ako a kde kúpiť vlákninu na chudnutie a jeho podporu

Pokiaľ sa rozhodnete zakúpiť spomínané doplnky výživy a prípravky s obsahom vlákniny, najlepšou voľbou sú online lekárne. Oproti tým kamenným je nákup pohodlnejší a na rozdiel od bežných eshopov je ponuka širšia a obsahuje napríklad aj liečivá na trávenie.

Pri nákupe cez internet môžete využiť aj niektoré zásadné výhody a plusy:

 • jedná sa predovšetkým o rýchlosť, nákup je otázkou doslova zopár minút
 • pri väčších lekárňach máte istotu pomerne veľkého výberu sortimentu
 • nemusíte platiť iba v hotovosti, využiť môžete aj online platby vopred
 • nie je treba nikam osobne ísť, objednávku aj doručenie vyriešite doma

Dobrou správou je, že pri platení máte na výber z viacerých možností. Ide o dobierku a platbu v hotovosti, ale aj o platenie bezhotovostne a to buď cez internet banking alebo platobnou kartou. Poslednú možnosť ponúkajú hlavne známejšie a dlhšie overené lekárne.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Práve na tie sa treba pri výbere zamerať, dobrým príkladom je značka [lekaren], kde nájdete na sklade veľmi široký sortiment rôznych foriem, značiek aj veľkostí balenia vlákniny. Pri nákupe z väčších a lepších online lekární získate aj oveľa rýchlejšie doručenie, viaceré vernostné benefity a zľavy alebo možnosť zrýchleného nákupu aj bez registrácie.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Nielen vláknina, ale aj celková zmena jedálnička a stravovania vám môže výrazne pomôcť v chudnutí.  Pochopiteľne, musí ísť o zdravú zmenu, ideálne dlhodobejšiu a s dosahom na čo najširšie účinky. Takouto zmenou je aj Ketónová diéta, ktorá je čoraz populárnejšia.

Jej základom je ketóza, ktorá je pre chudnutie naozaj mimoriadne efektívna:

 • Ketogénna diéta je založená na radikálnom obmedzení príjmu sacharidov, konkrétne pod 50 gramov za deň, rovnako obmedzení príjmu nezdravých tukov
 • vďaka takémuto poklesu dochádza v tele ku ketóze, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, kedy organizmus zvyšuje spaľovanie tukov
 • toto zvýšené spaľovanie je výsledkom zmeny využívania energie, telo sa totiž začne primárne sústrediť na zdroj energie z tukov namiesto bežných cukrov
 • zároveň je diéta rozdelená na tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov, čo znamená postupné chudnutie, ale s dlhodobým účinkom a bez zvýšeného rizika jojo efektu

Súčasťou jedálnička v rámci diéty sú aj zelenina a bielkoviny, odporúča sa tiež konzumovať pravidelne každý deň orechy a semená. Vďaka tomu budete mať v tele vlákninu, ktorá vám pomôže na trávenie, no zároveň nebudete mať hlad a nehrozí ani chradnutie svalov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom je aj to, že diéta má ešte širšie pozitívne účinky a to aj na viaceré iné oblasti zdravia a fungovania tela. Vďaka tomu, že sa znižuje príjem sacharidov a tukov, dochádza aj k zníženiu hladiny cukru v krvi, rovnako tak k normalizácii krvného tlaku a cholesterolu. Diéta má tiež preventívne účinky voči cukrovke aj voči kardiovaskulárnym chorobám.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste chceli Ketónovú diétu držať, no zároveň vidíte veľké mínus v nutnosti širšej zmeny jedálnička, môžete skúsiť pohodlnejšiu alternatívu v podobe hotových produktov značky KetoMix. Ide o výrobcu zameraného sortimentom práve na Keto diétu.

Ponuka obsahuje potraviny, nápoje, jedlá a taktiež špeciálne doplnky výživy:

KetoMix ponúka na výber viaceré druhy hlavných jedál, polievok, potravín, surovín a nápojov, ktoré sú na proteínovom základe a využiteľné počas celého dňa

V prípade, že po týchto produktoch siahnete, môžete získať tieto plusy:

 • nielen pohodlnú a jednoduchú, ale aj rýchlu prípravu trvajúcu pár minút
 • komplexne si vybavíte celodenné stravovanie aj celý pitný režim naraz
 • máte istotu, že do tela dostanete dostatok bielkovín a minimum sacharidov

Sortiment potravín značky KetoMix zahŕňa polievky, kaše, omelety, palacinky, tyčinky, cestoviny, pečivo, sušené mäso aj rôzne druhy pomazánok, nátierok, dresingov alebo omáčok. Doplniť ich môžete o sladké či slané pochutiny, napríklad proteínové čokolády, keksíky, krekry a chipsy. Nemusíte mať žiaden strach, všetky sladkosti sú bezproblémové.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem jedál ponúka značka aj nápoje, konkrétne v podobe koktejlov v prášku, ktoré sa pripravujú s pridaním vody. Vďaka tomu sú skladné a bezproblémové na prípravu, stačí si vybrať typ a príchuť, napríklad vanilky, kokosu, kakaa, kávy alebo ovocnú príchuť.

Tak jedlá, ako aj nápoje, môžete bez väčších problémov zakúpiť samostatne, ale aj v podobe balíčkov na 7, 14, 21 alebo až 30 dní držania Keto diéty. Nemusíte sa obávať ani o ich zloženie, nie sú v nich používané žiadne rizikové chemické prísady a látky. S výnimkou pečiva nenájdete v jedlách a nápojoch ani lepok, môžu ich konzumovať aj celiatici.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínané potraviny, jedlá aj nápoje ponúka značka KetoMix prostredníctvom svojich kamenných predajní, ale oveľa lepšie je využiť eshop na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde nájdete celý sortiment, všetky informácie o zložení a viete si ich aj porovnať.

Veľkým plusom nákupu cez internet je pohodlie a okrem neho aj tieto výhody:

 • priamo z pohodlia domova si viete produkty pozrieť a to do detailov
 • nemusíte nikam osobne ísť, tak nákup ako aj doručenie vybavíte doma
 • môžete platiť v hotovosti aj bezhotovostne, dokonca aj vopred a online
 • ak by ste mali akékoľvek otázky, k dispozícii je online aj telefonická linka

Samotný nákup v tomto eshope je podobný bežnej objednávke v iných online obchodoch, ide o záležitosť zopár minút, ktorú vyriešite aj cez mobilný telefón. Okrem potravín nájdete v sortimente aj doplnky výživy, napríklad s L-Karnitínom na spaľovanie tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platba je možná v hotovosti na dobierku u kuriéra, ale aj bezhotovostným spôsobom a to cez internet banking aj platobnou kartou online. Pre doručenie si môžete vybrať tiež z viacerých kuriérnych služieb a s dodaním domov aj do pobočky Zásielkovne v blízkosti vášho bydliska. Štandardné trvá doručenie 3 pracovné dni, pri väčšej zásielke je bez poštovného.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie