Keto diéta, jej efekty, skúsenosti, možné negatíva a riziká, fázy a či je nutné cvičenie

Keto diéta, jej efekty, skúsenosti, možné negatíva a riziká, fázy a či je nutné cvičenie

Ketónová diéta, Ketogénna diéta alebo skrátene a najčastejšie používané Keto diéta. Všetky tieto pojmy označujú jeden a ten istý spôsob stravovania určeného na optimalizáciu telesnej hmotnosti. Niekto to nazýva chudnutie, no ide skôr o dôsledok, ako o jediný cieľ.

Táto diéta je totiž založená na vyvážení pomeru kalórií, živín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších látok prospešných pre telo. Zahŕňa viaceré produkty a jedlá, zakúpiť si dokonca viete aj komplexné balíčky. Ak chcete vedieť, aká je schéma celej diéty, aké jedlá Keto diéta obsahuje, čo jesť a čo naopak nejesť, čítajte ďalej.

Čo je Keto diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Ketogénna alebo Ketónová diéta je označenie pre zmenu v stravovaní s cieľom navodiť v organizmu stave ketózy. Ide o prirodzený fyziologický stav v tele, kedy dochádza k zvýšeniu príjmu bielkovín a naopak k zníženiu príjmu tukov a sacharidov.

V stave ketózy dochádza k štiepeniu vlastných tukov v tele vo zvýšenom množstve, čo znamená ich spaľovanie, zníženie objemu a teda aj chudnutie. Ide teda o metabolický stav, ktorý podporuje zdravú optimalizáciu telesnej hmotnosti bez rizík hladovania, ochudobnenia tela o dôležité živiny, bez tzv. jojo efektu a bez negatívneho vplyvu na psychiku.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Medzi najdôležitejšie pozitíva a priaznivé efekty Keto diéty patria:

 • jednoduchosť, stačí sa len držať povolených a zakázaných jedál, počtu jedál počas dňa a zásadou konzumácie dostatočného množstva zeleniny pre trávenie
 • zdravotné benefity, napríklad zvýšenie tzv. dobrého HDL cholesterolu, prevencia voči niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam a prevencia voči cukrovke
 • ketóza ako fyziologický stav v organizmu má pozitívne pôsobenie na detoxikáciu tela od rôznych škodlivých látok a toxínov, viaceré sa spália alebo vylúčia
 • oproti iným diétam nedochádza k hladu, k chradnutiu organizmu, k zmenšeniu svalovej hmoty a ani k demotivácii, nakoľko výsledky nastupujú rýchlo

Ak ide o negatíva, ktoré sú s Keto diétou spojené, tak z pohľadu zdravia nemá táto diéta žiadne závažné riziká. Nie je však určená úplne pre všetkých, hlavne nie pre niektoré skupiny žien alebo pre ľudí vo vyššom veku. Problémom môžu byť aj niektoré alergie.

RIZIKO V PODOBE KREHKOSTI VÝSLEDKOV

Čo sa týka rizík, v prípade Keto diéty treba brať do úvahy to, akým spôsobom funguje. To znamená, že už aj jedno nedodržanie odporúčaného jedálnička môže spôsobiť škody, nakoľko to znamená narušenie stavu ketózy, do ktorého sa organizmus diétou dostane.

Aké fázy má Keto diéta a aká je jej schéma

Prvoradým cieľom diéty na cholesterol je obmedziť tie druhy nápojov, jedál a stravy, ktoré majú negatívny vplyv jednak na hladinu cholesterolu, ale napríklad aj na pečeň a trávenie. Ide o viacero druhov potravín a látok.

Schéma Keto diéty je zložená z troch fáz, čiže období:

 1. fáza: Prvá fáza je najťažšia, nakoľko jej cieľom je v prvom rade odvodnenie organizmu a podpora trávenia, prípadne jeho naštartovanie. Počas tejto fázy musíte prejsť na konzumáciu 5 jedál denne, čím podporíte a zrýchlite metabolizmus.

Jedlo treba konzumovať po 3 hodinách, v tejto fáze musíte konzumovať iba produkty a potraviny z ponuky Keto diéty. K tomu treba ešte denne jesť pol kila zeleniny a medzi povolené potraviny patrí aj 20 gramov orechov alebo semien.

 1. fáza: Druhá fáza spočíva v udržaní nastoleného trendu konzumácie 5 jedál denne, no zároveň ide o zmenu v tom, že dve jedlá počas dňa si môžete pripraviť už podľa vlastného uváženia. Nie je dôležité, o ktoré jedlá počas dňa pôjde.

V tejto fáze je už cieľom aktívne spaľovanie tuku a to aj vďaka kombinácii bielkovinových jedál a zeleniny, ktorú je potrebné v objeme pol kilogramu denne konzumovať aj v tomto období. Zároveň dochádza aj k zamedzeniu jojo efektu.

 1. fáza: Posledná tretia fáza je najťažšia a  najdlhšia, no v princípe sa už nejedná o žiadnu drastickú diétu s obmedzovaním sa. V tejto fáze totiž treba dodržiavať naučené zvyky z predošlých fáz, nejde teda o žiadne väčšie novinky.

Táto fáza v skutočnosti nie je samostatnou fázou, ale ide o celé obdobie po skončení prvých dvoch fáz. Môžete pokračovať v predošlom jedálničku, alebo vyskúšať aj iné jedlá. Jedinou podmienkou je, aby mali len minimálne množstvo sacharidov.

Princípy, vhodné a nevhodné jedlá pre Keto diétu

Ketónová diéta je založená na kombinácii príjmu proteínových jedál, obmedzenia niektorých potravín a surovín, vhodnom pitnom režime a zmien v oblasti spôsobu stravovania. Ide o komplexné ovplyvnenie stravovania a životosprávy.

Toto sú najdôležitejšie zásady a pravidlá, ktoré treba dodržať:

Vhodné a odporúčané jedlá

Základom Keto diéty je jedálniček zložený z potravín s obsahom bielkovín a zároveň s minimálnym množstvom sacharidov. Ide hlavne o mäso, nízkosacharidové smotany, tvarohy, syry a jogurty, ryby a morské plody, vajcia, orechy, semená, oleje.

Nevhodné a zakázané jedlá

Naopak, medzi jedlá, ktorým sa treba úplne vyhýbať, patria tie, ktoré obsahujú veľa sacharidov. Ide o  pečivo, údeniny, lahôdky, sladkosti, cukrovinky, chipsy, ovocie, ryžu, zemiaky, niektoré druhy zeleniny aj niektoré druhy mliečnych výrobkov.

Zvýšená konzumácia zeleniny

Na podporu trávenia, metabolizmu a zníženie nadmernej chuti do jedla sa odporúča zvýšená konzumácia zeleniny, ideálne v objeme pol kilogramu denne. Medzi ideálne druhy zeleniny patria špenát, brokolica, paprika, uhorka, cuketa a paradajky.

Zdravý pitný režim

Nevyhnutnou súčasťou Ketogénnej diéty je aj zdravý pitný režim v dostatočnom objeme, ideálne medzi 2 a 3 litrami tekutín. Odporúča sa piť čistú neochutenú vodu, prípadne zelený alebo čierny čaj bez cukru. Ak ide o kávu, pite radšej tú bez kofeínu.

Pravidelnosť stravovania

Aby mohol váš metabolizmus správne fungovať, aby bola všetka strava natrávená a aby bol aj vyvážený príjem živín počas celého obdobia dňa, treba jesť každé 3 až 4 hodiny. Prvé jedlo jedzte 30 minút po zobudení a posledné 2 hodiny pred spaním.

POZOR NA ALERGIE A ÚVOD DIÉTY

Čo sa týka konzumovania vhodných jedál, berte do úvahy aj prípadne alergie, ak nimi trpíte. Diéta je v kontraindikácii s alergiami na laktózu, mlieko, vajcia a horčicu. Na úvod sa môže objaviť aj problém s nadúvaním a plynatosťou, najmä kvôli zelenine.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Najdôležitejšie otázky

Je potrebné cvičenie počas Keto diéty alebo nejaká forma zvýšeného pohybu či fyzickej aktivity? Pre koho sa diéta nehodí a kto ju nemôže držať? Je možné konzumovať počas diéty alkohol? Odpovede nielen na tieto otázky zaujímajú pomerne veľa ľudí, čo vidieť aj na internetových fórach a v diskusiách, kde sa tieto témy rozoberajú.

Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Môžu Keto diétu držať aj tehotné ženy alebo ženy počas dojčenia?

Nie, u žien v tehotenstve alebo počas kojenia nastáva špecifická situácia, kedy je potrebné oveľa vyššie zastúpenie všetkých živín a to vrátane tých, ktoré sú pri Ketogénnej diéte obmedzované. Nemalo by to pozitívny efekt na ženu a ani na plod či dieťa.

Ako je to s diétou u detí alebo naopak u seniorov?

Ak ide o deti a mladistvých vo veku do 18 rokov, diéta tohto typu pre nich vhodná nie je. Čo sa týka seniorov, v tomto prípade je potrebné najskôr absolvovať lekárske vyšetrenie, aby prišlo k zhodnoteniu vplyvu na organizmus. Odporúča sa pre vek nad 65 rokov.

Je počas dodržiavania Keto diéty nevyhnutné aj cvičenie?

Nie, cvičenie alebo iná forma zvýšenej pohybovej aktivity nie sú úplne nevyhnutné, no na druhú stranu, pôjde o výrazne prospešný typ činnosti, ktorá môže spaľovanie tukov len a len posilniť. Odporúčajú sa chôdza, beh, bicyklovanie a cvičenie na rotopede.

Môžu sa počas diétovania piť alkohol alebo káva?

Pitný režim je pri Ketogénnej diéte veľmi dôležitý a nemenej dôležité je, aby bol zdravý. Ak ide o alkohol, ten je zakázaný, najmä ten tvrdý. Jedinou výnimkou je nízkosacharidové víno v objeme 1 dcl denne, viac nie. Piť nesmiete ani pivo, obsahuje veľa cukru.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ sa vám nechce riešiť prípravu a výber vhodných jedál v rámci diéty, čo so sebou prináša vyššie riziko omylov a teda aj znefunkčnenie celého princípu a mechanizmu diéty, môžete pokojne využiť hotové produkty a potraviny z ponuky KetoMix.

Ide o špeciálny diétny program, ktorý zahŕňa tento sortiment:

V ponuke nájdete tak komplexné diétne plány podľa miery vašej nadváhy, ako aj proteínové jedlá, balíčky jedál na určité časové obdobie, nápoje a doplnky výživy

Využitie týchto jedál so sebou prináša niekoľko výhod a plusov:

 • máte k dispozícii kompletný sortiment, netreba už nič navyše kupovať
 • viete si jednoducho a rýchlo zostaviť rozmanitý jedálniček na mieru
 • máte záruku kvality produktov a surovín aj z pohľadu zdravia

Ak ide o konkrétne jedlá, KetoMix program ponúka pestrú škálu, či už ide o proteínové polievky, omelety, nátierky, pečivo, kaše, sušené mäso, cestoviny, dresingy, ale aj rôzne pochutiny, napríklad proteínové tyčinky, chipsy, čokolády alebo sladkosti. V ponuke nájdete aj rôzne ochutené proteínové nápoje a koktejly, taktiež doplnky výživy.

Ak máte problém s výberom, môžete si zakúpiť kompletné balíčky na nejaké časové obdobie, napríklad na 7 dní, 2 týždne, tri týždne aj na celý mesiac. Balíčky sú cenovo výhodnejšie a vhodné pre prvú, druhú aj tretiu fázu diéty, takže majú univerzálne využitie.

Z hľadiska nejakých rizík je zároveň výhodou tohto programu bezproblémovosť pri stravovaní a konzumácii, ide totiž všetko o kvalitné produkty s vyrovnaným zložením potrebných živín a látok. Navyše, nákup je veľmi jednoduchý, nie je potrebné ísť za lekárom, všetko ide o voľne dostupné prípravky a produkty bez receptu či predpisu.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po komplexných balíčkoch, jednotlivých jedlách alebo doplnkov výživy v rámci podpory z vyššie spomínaného programu KetoMix, celý tento sortiment si viete objednať priamo z oficiálne stránky www.ketomix.sk.

Takáto forma nákupu prináša pre užívateľov niekoľko benefitov:

 • je to jednoduché, všetko vybavíte za pár minút a aj cez mobil
 • doručenie prebieha kuriérom priamo domov, čo je značne pohodlné
 • ak ide o platenie, nie ste odkázaní iba na dobierku, viete platiť aj online
 • máte záruku najlepšej ceny a zároveň originality produktov

Pokiaľ ide o spôsob online objednávky, ten sa neodlišuje od bežného nákupu v ktoromkoľvek eshope. Stačí jednoducho len tie produkty, o ktoré máte záujem, vložiť do online košíka, vyplniť svoje údaje, zadať adresu pre doručenie, zvoliť kuriéra a to je všetko.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu

Nákupom cez oficiálny eshop KetoMix máte garantované doručenie do troch pracovných dní od objednávky. Obávať sa netreba ani o hmotnosť zásielky, najväčší balíček neprekročí hmotnosť 5 kilogramov. Platiť viete nielen klasickým bankovým prevodom cez internet banking, ale aj platobnou kartou online, čo je ešte rýchlejšie a jednoduchšie.

Keto diéta, jej efekty, skúsenosti, možné negatíva a riziká, fázy a či je nutné cvičenie
Počet hlasov: 17 Priemer:4.7 (94.12%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *