Keto diéta, jej efekty, skúsenosti, možné negatíva a riziká, fázy a či je nutné cvičenie
Ketónová diéta, Ketogénna diéta alebo skrátene a najčastejšie používané Keto diéta. Všetky tieto pojmy označujú jeden a ten istý spôsob stravovania určeného na optimalizáciu telesnej hmotnosti. Niekto to nazýva chudnutie, no ide skôr o dôsledok, ako o jediný cieľ.
Táto diéta je totiž založená na vyvážení pomeru kalórií, živín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších látok prospešných pre telo. Zahŕňa viaceré produkty a jedlá, zakúpiť si dokonca viete aj komplexné balíčky. Ak chcete vedieť, aká je schéma celej diéty, aké jedlá Keto diéta obsahuje, čo jesť a čo naopak nejesť, čítajte ďalej.
Čo je Keto diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká
Ketogénna alebo Ketónová diéta je označenie pre zmenu v stravovaní s cieľom navodiť v organizmu stave ketózy. Ide o prirodzený fyziologický stav v tele, kedy dochádza k zvýšeniu príjmu bielkovín a naopak k zníženiu príjmu tukov a sacharidov.
V stave ketózy dochádza k štiepeniu vlastných tukov v tele vo zvýšenom množstve, čo znamená ich spaľovanie, zníženie objemu a teda aj chudnutie. Ide teda o metabolický stav, ktorý podporuje zdravú optimalizáciu telesnej hmotnosti bez rizík hladovania, ochudobnenia tela o dôležité živiny, bez tzv. jojo efektu a bez negatívneho vplyvu na psychiku.
Medzi najdôležitejšie pozitíva a priaznivé efekty Keto diéty patria:
- jednoduchosť, stačí sa len držať povolených a zakázaných jedál, počtu jedál počas dňa a zásadou konzumácie dostatočného množstva zeleniny pre trávenie
- zdravotné benefity, napríklad zvýšenie tzv. dobrého HDL cholesterolu, prevencia voči niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam a prevencia voči cukrovke
- ketóza ako fyziologický stav v organizmu má pozitívne pôsobenie na detoxikáciu tela od rôznych škodlivých látok a toxínov, viaceré sa spália alebo vylúčia
- oproti iným diétam nedochádza k hladu, k chradnutiu organizmu, k zmenšeniu svalovej hmoty a ani k demotivácii, nakoľko výsledky nastupujú rýchlo
Ak ide o negatíva, ktoré sú s Keto diétou spojené, tak z pohľadu zdravia nemá táto diéta žiadne závažné riziká. Nie je však určená úplne pre všetkých, hlavne nie pre niektoré skupiny žien alebo pre ľudí vo vyššom veku. Problémom môžu byť aj niektoré alergie.
RIZIKO V PODOBE KREHKOSTI VÝSLEDKOV
Čo sa týka rizík, v prípade Keto diéty treba brať do úvahy to, akým spôsobom funguje. To znamená, že už aj jedno nedodržanie odporúčaného jedálnička môže spôsobiť škody, nakoľko to znamená narušenie stavu ketózy, do ktorého sa organizmus diétou dostane.
Aké fázy má Keto diéta a aká je jej schéma
Prvoradým cieľom diéty na cholesterol je obmedziť tie druhy nápojov, jedál a stravy, ktoré majú negatívny vplyv jednak na hladinu cholesterolu, ale napríklad aj na pečeň a trávenie. Ide o viacero druhov potravín a látok.
Schéma Keto diéty je zložená z troch fáz, čiže období:
- fáza: Prvá fáza je najťažšia, nakoľko jej cieľom je v prvom rade odvodnenie organizmu a podpora trávenia, prípadne jeho naštartovanie. Počas tejto fázy musíte prejsť na konzumáciu 5 jedál denne, čím podporíte a zrýchlite metabolizmus.
Jedlo treba konzumovať po 3 hodinách, v tejto fáze musíte konzumovať iba produkty a potraviny z ponuky Keto diéty. K tomu treba ešte denne jesť pol kila zeleniny a medzi povolené potraviny patrí aj 20 gramov orechov alebo semien.
- fáza: Druhá fáza spočíva v udržaní nastoleného trendu konzumácie 5 jedál denne, no zároveň ide o zmenu v tom, že dve jedlá počas dňa si môžete pripraviť už podľa vlastného uváženia. Nie je dôležité, o ktoré jedlá počas dňa pôjde.
V tejto fáze je už cieľom aktívne spaľovanie tuku a to aj vďaka kombinácii bielkovinových jedál a zeleniny, ktorú je potrebné v objeme pol kilogramu denne konzumovať aj v tomto období. Zároveň dochádza aj k zamedzeniu jojo efektu.
- fáza: Posledná tretia fáza je najťažšia a najdlhšia, no v princípe sa už nejedná o žiadnu drastickú diétu s obmedzovaním sa. V tejto fáze totiž treba dodržiavať naučené zvyky z predošlých fáz, nejde teda o žiadne väčšie novinky.
Táto fáza v skutočnosti nie je samostatnou fázou, ale ide o celé obdobie po skončení prvých dvoch fáz. Môžete pokračovať v predošlom jedálničku, alebo vyskúšať aj iné jedlá. Jedinou podmienkou je, aby mali len minimálne množstvo sacharidov.
Princípy pre Keto diétu
Ketónová diéta je založená na kombinácii príjmu proteínových jedál, obmedzenia niektorých potravín a surovín, vhodnom pitnom režime a zmien v oblasti spôsobu stravovania. Ide o komplexné ovplyvnenie stravovania a životosprávy.
Toto sú najdôležitejšie zásady a pravidlá, ktoré treba dodržať:
Vhodné a odporúčané jedlá
Základom Keto diéty je jedálniček zložený z potravín s obsahom bielkovín a zároveň s minimálnym množstvom sacharidov. Ide hlavne o mäso, nízkosacharidové smotany, tvarohy, syry a jogurty, ryby a morské plody, vajcia, orechy, semená, oleje.
Nevhodné a zakázané jedlá
Naopak, medzi jedlá, ktorým sa treba úplne vyhýbať, patria tie, ktoré obsahujú veľa sacharidov. Ide o pečivo, údeniny, lahôdky, sladkosti, cukrovinky, chipsy, ovocie, ryžu, zemiaky, niektoré druhy zeleniny aj niektoré druhy mliečnych výrobkov.
Zvýšená konzumácia zeleniny
Na podporu trávenia, metabolizmu a zníženie nadmernej chuti do jedla sa odporúča zvýšená konzumácia zeleniny, ideálne v objeme pol kilogramu denne. Medzi ideálne druhy zeleniny patria špenát, brokolica, paprika, uhorka, cuketa a paradajky.
Zdravý pitný režim
Nevyhnutnou súčasťou Ketogénnej diéty je aj zdravý pitný režim v dostatočnom objeme, ideálne medzi 2 a 3 litrami tekutín. Odporúča sa piť čistú neochutenú vodu, prípadne zelený alebo čierny čaj bez cukru. Ak ide o kávu, pite radšej tú bez kofeínu.
Pravidelnosť stravovania
Aby mohol váš metabolizmus správne fungovať, aby bola všetka strava natrávená a aby bol aj vyvážený príjem živín počas celého obdobia dňa, treba jesť každé 3 až 4 hodiny. Prvé jedlo jedzte 30 minút po zobudení a posledné 2 hodiny pred spaním.
POZOR NA ALERGIE A ÚVOD DIÉTY
Čo sa týka konzumovania vhodných jedál, berte do úvahy aj prípadne alergie, ak nimi trpíte. Diéta je v kontraindikácii s alergiami na laktózu, mlieko, vajcia a horčicu. Na úvod sa môže objaviť aj problém s nadúvaním a plynatosťou, najmä kvôli zelenine.
Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Keto diétu
Vzhľadom na to, že dosiahnutie a udržanie stavu ketózy je závislé predovšetkým od jedálnička, práve zaradenie či vyradenie jednotlivých potravín a tekutín je pre úspech chudnutia najdôležitejšie. Treba si dávať pozor na obe kategórie.
Aby ste to mali jednoduchšie, tu je ich stručný prehľad:
Povolené potraviny a jedlá
Aby ste čo najviac podporili samotnú ketózu, je dôležité do jedálnička zaradiť tie potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny. Veľmi dobrým typom je hlavne mäso, či už pôjde o kuracie, morčacie alebo v menšom meradle aj hovädzie a divinu.
Spomedzi živočíšnych produktov sa vyplatí do jedálnička zaradiť aj vajcia, mliečne produkty s nízkym obsahom sacharidov, napríklad biele jogurty, tvaroh či smotanu, alebo ryby a plody mora. Z rýb sa najviac v Keto diéte používajú losos a tuniak.
Čo sa týka rastlinných potravín, základom je zelenina, hlavne brokolica, paprika, rajčiny, kapusta, špenát, karfiol, kel a uhorka. Vhodné je konzumovať aj orechy a semená a to kvôli omega kyselinám. Z olejov sú najlepšie kokosový a olivový.
Zakázané potraviny a jedlá
Vyššie spomínané jedlá vám môžu pomôcť s dosiahnutím a udržaním ketózy, no okrem nich sú aj jedlá, ktoré by mohli ketózu a chudnutie narušiť. Najviac sa treba vystríhať sladkostí, napríklad čokolád a zmrzlín, ktoré majú priveľa sacharidov.
Z jedálnička treba vyradiť aj jedlá s vysokým obsahom solí, kam patria najmä polotovary, mrazené hotové jedlá, fast foodové jedlá a slané pochutiny, napríklad chipsy a krekry. Problémom sú tiež akékoľvek vyprážané jedlá a mastné pokrmy.
Počas diéty sa treba vyhýbať aj tučnému a mastnému mäsu, napríklad niektorým rybám alebo bravčovému mäsu, zemiakom a jedlám s ich obsahom, taktiež pozor na ryžu, bielu múku, všeobecne obilniny a strukoviny a príliš sacharidové ovocie.
Vhodné a nevhodné nápoje a tekutiny
Tak, ako jedlá, aj tekutiny rozhodujú o tom, či budete Ketónová diéta úspešná alebo nie. základom pitného režimu by mala byť čistá a neochutená voda doplnená o čaje, napríklad zelený, čierny alebo niektoré bylinkové, ale bez cukru.
Naopak, kávu a kofeínové nápoje, hlavne energetického typu, z nápojového lístku treba okamžite vylúčiť. To platí samozrejme aj o alkohole, či už ide o pivo, víno alebo tvrdý alkohol. Občas si však môžete dopriať nízkosacharidové víno.
Nakoľko diéta je založená na maximálnom možnom obmedzení nežiaducich sacharidov, stopku majú aj všetky druhy sladených nápojov vrátane kolových limonád. Pozor na „zdravé“ ovocné šťavy, vo väčšine prípadov majú priveľa cukru.
Ďalšie dôležité zásady životosprávy a životného štýlu pre Keto diétu
Ketónová diéta nie je len o tom, aké potraviny budete jesť, ale aj o tom, aké ďalšie zmeny spravíte vo svojej životospráve a životnom štýle. Tie sa môžu čiastočne týkať aj spôsobu stravovania, no nemali by ste sa obmedziť len na túto oblasť.
Preto pozerajte aj na nasledovné zásady a pravidlá:
Cvičenie a pravidelná aktivita
Mnoho ľudí sa uspokojí s tým, že Keto diéta nevyžaduje priamo žiaden fyzický pohyb pre chudnutie, no ak chcete schudnúť naozaj zdravo a viditeľne, bez aktivity sa nezaobídete. Vzhľadom na to, že bielkovín budete mať počas diétovania dostatok, bez problémov sa môžete venovať chôdzi, plávaniu, behu, bicyklu či kardio cvičeniu.
Koniec zlozvykov
Ak vás trápi obezita a chcete ju riešiť izolovane, dlhodobo neuspejete. Naopak, pohľad na zdravie musí byť komplexný a preto sa treba pozrieť aj na svoje zlozvyky. Fajčíte? Zvyknete si pravidelne dopriať pohárik alkoholu? Na toto všetko musíte počas diétovania zabudnúť. Ideálne bude, ak sa s tým rozhodnete skoncovať navždy.
Stravujte sa pravidelne a často
Dôležitým predpokladom chudnutia je stimulácia trávenia a metabolizmu. Okrem toho, že to viete ovplyvniť jedálničkom, je nevyhnutné prispôsobiť aj spôsob stravovania. Menšie porcie a častejšie počas dňa sú tým najlepším možným spôsobom, ideálne je konzumovať 5 jedál denne a v časovom odstupe medzi nimi od 3 do 4 hodín.
Zdravý a pravidelný pitný režim
Na trávenie, metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov vplýva aj hospodárenie organizmu s vodou a dopĺňanie tekutín. V tomto ohľade spravíte najlepšie, ak budete piť denne od 2 do 3 litrov čistej vody, prípadne ju doplníte čiernym, zeleným alebo bylinkovým čajom bez sladenia. Piť treba každú hodinu až dve a po menšom množstve.
Správny spôsob prípravy jedál
Zeleninu sa snažte konzumovať buď surovú, varenú alebo občas aj grilovanú, ovocie zásadne iba v surovom stave. Ryby aj mäso je vhodné buď piecť alebo podusiť, niektoré druhy mäsa môžete aj variť. V kuchyni nepoužívajte škodlivé rastlinné oleje a margaríny, naopak, siahnite po zdravších olejoch typu olivový, kokosový či ľanový.
Odpočinok, spánok a koniec stresu
V neposlednom rade viete svoju životosprávu ovplyvniť aj tým, akým spôsobom oddychujete a relaxujete. Minimalizovať treba hlavne časový stres, ktorý býva príčinou obezity a prejedania sa, lepšie si všetko plánujte vopred. Počas dňa sa venujte aj pasívnemu odpočinku, napríklad joge. V noci dbajte na kvalitný aspoň 8 hodinový spánok.
Vzorový jedálniček Keto diéty
Ketónovú diétu je možné držať dlhodobo, dôležité je zachovávať dostatočnú pestrosť jedálnička. Zabránite tak nedostatku niektorých vitamínov, minerálov, aminokyselín či živín, ale aj stratu chuti do jedla či naopak nadmernej chuti na sladké.
Tu sú príklady potravín v celodennom jedálničku:
Raňajky: Prvé jedlo dňa je najlepšie konzumovať 30 minút po zobudení sa, predtým si dajte pohár čistej vody. Raňajky slúžia na to, aby ste doplnili potrebné bielkoviny a iné dôležité živiny, ktoré dodajú telu energiu. Skúsiť môžete jogurty, vajíčka, paradajky a inú zeleninu, prípadne nesacharidové ovocie, semená a oriešky.
Desiata: Vzhľadom na to, že pri Keto diéte sa odporúča konzumovať 5 porcií jedál denne, druhým jedlom je desiata. Na ňu sa hodí najlepšie buď nejaký kúsok ovocia, prípadne zeleniny, tú si môžete pripraviť aj v grilovanej forme a doplniť ju napríklad o vajíčka či syry. Desiata však musí byť z pohľadu objemu menšia.
Obed: Naopak, šetriť by ste nemali na obede, ktorý je druhým najdôležitejším pokrmom dňa. Tu môžete využiť pestrú paletu živočíšnych bielkovín a tukov na doplnenie, napríklad ryby alebo chudšie červené či hydinové mäso. Ako prílohu k nim zvoľte zeleninu, napríklad zeleninový šalát, na dochutenie zas oriešky alebo semená.
Olovrant: Pokiaľ ide o olovrant, ten má v diéte a celkovo v stravovaní počas dňa veľmi podobnú funkciu ako desiata, čiže na kratšiu dobu zasýtiť žalúdok. Na olovrant sa najlepšie hodí nejaký kúsok zeleniny či ovocia, prípadne nízkotučný syr, oriešky alebo semienka. V niektoré dni si môžete spraviť aj menšiu porciu ryby.
Večera: Posledným jedlom dňa je večera, ktorú by ste nemali jesť neskôr, ako 2 hodiny pred spánkom. Večera by mala pozostávať z jedál, ktoré sú ľahko stráviteľné a majú vyvážený pomer živín. Ideálnymi surovinami sú chudé mäso, ryby, zeleninový šalát z viacerých druhov, bobuľové ovocie, oriešky, cottage cheese alebo semienka.
POZERAJTE AJ NA KVALITU POTRAVÍN
Ako vidíte, v jedálničku sa odporúča konzumovať veľa rýb, zeleniny či orechov, no nie je úplne jedno, akej kvality či pôvodu budú. Ak sa to bude dať, snažte sa vždy siahnuť po surovinách a potravinách z domáceho a lokálneho chovu v bio kvalite.
Najdôležitejšie otázky
Je potrebné cvičenie počas Keto diéty alebo nejaká forma zvýšeného pohybu či fyzickej aktivity? Pre koho sa diéta nehodí a kto ju nemôže držať? Je možné konzumovať počas diéty alkohol? Odpovede nielen na tieto otázky zaujímajú pomerne veľa ľudí, čo vidieť aj na internetových fórach a v diskusiách, kde sa tieto témy rozoberajú.
Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najčastejšie:
Môžu Keto diétu držať aj tehotné ženy alebo ženy počas dojčenia?
Nie, u žien v tehotenstve alebo počas kojenia nastáva špecifická situácia, kedy je potrebné oveľa vyššie zastúpenie všetkých živín a to vrátane tých, ktoré sú pri Ketogénnej diéte obmedzované. Nemalo by to pozitívny efekt na ženu a ani na plod či dieťa.
Ako je to s diétou u detí alebo naopak u seniorov?
Ak ide o deti a mladistvých vo veku do 18 rokov, diéta tohto typu pre nich vhodná nie je. Čo sa týka seniorov, v tomto prípade je potrebné najskôr absolvovať lekárske vyšetrenie, aby prišlo k zhodnoteniu vplyvu na organizmus. Odporúča sa pre vek nad 65 rokov.
Je počas dodržiavania Keto diéty nevyhnutné aj cvičenie?
Nie, cvičenie alebo iná forma zvýšenej pohybovej aktivity nie sú úplne nevyhnutné, no na druhú stranu, pôjde o výrazne prospešný typ činnosti, ktorá môže spaľovanie tukov len a len posilniť. Odporúčajú sa chôdza, beh, bicyklovanie a cvičenie na rotopede.
Môžu sa počas diétovania piť alkohol alebo káva?
Pitný režim je pri Ketogénnej diéte veľmi dôležitý a nemenej dôležité je, aby bol zdravý. Ak ide o alkohol, ten je zakázaný, najmä ten tvrdý. Jedinou výnimkou je nízkosacharidové víno v objeme 1 dcl denne, viac nie. Piť nesmiete ani pivo, obsahuje veľa cukru.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Pokiaľ sa vám nechce riešiť prípravu a výber vhodných jedál v rámci diéty, čo so sebou prináša vyššie riziko omylov a teda aj znefunkčnenie celého princípu a mechanizmu diéty, môžete pokojne využiť hotové produkty a potraviny z ponuky KetoMix.
Ide o špeciálny diétny program, ktorý zahŕňa tento sortiment:
V ponuke nájdete tak komplexné diétne plány podľa miery vašej nadváhy, ako aj proteínové jedlá, balíčky jedál na určité časové obdobie, nápoje a doplnky výživy
Využitie týchto jedál so sebou prináša niekoľko výhod a plusov:
- máte k dispozícii kompletný sortiment, netreba už nič navyše kupovať
- viete si jednoducho a rýchlo zostaviť rozmanitý jedálniček na mieru
- máte záruku kvality produktov a surovín aj z pohľadu zdravia
Ak ide o konkrétne jedlá, KetoMix program ponúka pestrú škálu, či už ide o proteínové polievky, omelety, nátierky, pečivo, kaše, sušené mäso, cestoviny, dresingy, ale aj rôzne pochutiny, napríklad proteínové tyčinky, chipsy, čokolády alebo sladkosti. V ponuke nájdete aj rôzne ochutené proteínové nápoje a koktejly, taktiež doplnky výživy.
Ak máte problém s výberom, môžete si zakúpiť kompletné balíčky na nejaké časové obdobie, napríklad na 7 dní, 2 týždne, tri týždne aj na celý mesiac. Balíčky sú cenovo výhodnejšie a vhodné pre prvú, druhú aj tretiu fázu diéty, takže majú univerzálne využitie.
Z hľadiska nejakých rizík je zároveň výhodou tohto programu bezproblémovosť pri stravovaní a konzumácii, ide totiž všetko o kvalitné produkty s vyrovnaným zložením potrebných živín a látok. Navyše, nákup je veľmi jednoduchý, nie je potrebné ísť za lekárom, všetko ide o voľne dostupné prípravky a produkty bez receptu či predpisu.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po komplexných balíčkoch, jednotlivých jedlách alebo doplnkov výživy v rámci podpory z vyššie spomínaného programu KetoMix, celý tento sortiment si viete objednať priamo z oficiálne stránky www.ketomix.sk.
Takáto forma nákupu prináša pre užívateľov niekoľko benefitov:
- je to jednoduché, všetko vybavíte za pár minút a aj cez mobil
- doručenie prebieha kuriérom priamo domov, čo je značne pohodlné
- ak ide o platenie, nie ste odkázaní iba na dobierku, viete platiť aj online
- máte záruku najlepšej ceny a zároveň originality produktov
Pokiaľ ide o spôsob online objednávky, ten sa neodlišuje od bežného nákupu v ktoromkoľvek eshope. Stačí jednoducho len tie produkty, o ktoré máte záujem, vložiť do online košíka, vyplniť svoje údaje, zadať adresu pre doručenie, zvoliť kuriéra a to je všetko.
Nákupom cez oficiálny eshop KetoMix máte garantované doručenie do troch pracovných dní od objednávky. Obávať sa netreba ani o hmotnosť zásielky, najväčší balíček neprekročí hmotnosť 5 kilogramov. Platiť viete nielen klasickým bankovým prevodom cez internet banking, ale aj platobnou kartou online, čo je ešte rýchlejšie a jednoduchšie.
eberry9 píše 18 mája 2020 o 17:10
martiqcka píše 25 mája 2020 o 07:56
656vianka píše 29 mája 2020 o 12:27